Ինչպե՞ս պաշտպանել բանկերը քրեական ռիսկերից
Զարգացած ֆինանսական շուկաներում բանկերի ապահովագրությունը քրեական ռիսկերից եւ «Բանկային Ռիսկերի Համալիր Ապահովագրության» պայմանագրի («Banker's Blanket Bond (BBB)») առկայությունը հանդիսանում է բանկի հուսալիության, անվտանգության եւ բարի համբավի անբաժանելի մասը:
BBB պայմանագրի առանձնահատկությունների եւ հայաստանյան շուկայում վերջինիս նկատմամբ պահանջարկի վերաբերյալ Banks.am-ը զրուցել է ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ ԱՐՄԵՆԻԱ ապահովագրական ընկերության Խորհրդի անդամ Սոնա Դալալյանի հետ:
- Ասացեք, խնդրեմ, ո՞ր դեպքերի համար է նախատեսված BBB պայմանագիրը, եւ որքանո՞վ է այն պահանջված հայաստանյան բանկերի կողմից:
- Ամբողջ աշխարհում «Banker's Blanket Bond (BBB)» ապահովագրությունը բանկերի եւ ֆինանսական այլ հաստատությունների ապահովագրական փաթեթի էական մասն է կազմում: Բանկային ապահովագրությունը լայն հասկացություն է եւ իրենից ներկայացնում է պաշտպանություն մի շարք ռիսկերից:
Այն, առաջին հերթին, ապահովագրություն է` կեղծ թղթադրամի եւ վճարային փաստաթղթերի միջոցով վճարումների ընդունման, համակարգչային ցանցի օգտագործման եւ ծրագրային համակարգերի վնասման միջոցով ֆինանսական մեքենայությունների եւ խարդախությունների, աշխատակիցների կանխամտածված կամ ոչ կանխամտածված գործողությունների հետեւանքով բանկերի եւ ֆինանսական այլ հաստատությունների կրած կորուստներից: Պայմանագիրը ներառում է նաեւ բանկի գույքի ապահովագրություն, դրամապահոցների, բանկոմատների եւ այնտեղ առկա կանխիկ դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ թանկարժեք իրերի, կանխիկ փողի փոխադրման ապահովագրություն եւ այլն:
Հայաստանում ապահովագրության այս տեսակը ներկայացված է 2000 թվականից: Հատկանշական է, որ, եթե սկզբնական փուլում BBB-ն պահանջված էր մեր երկրում գործող 1-2 բանկի կողմից, ապա այսօր պատկերը հակառակն է՝ ընդամենը 1-2 բանկ չի օգտվում ապահովագրական այս պրոդուկտից: Ընդ որում, վերջերս նկատվում է կայուն միտում բանկերի կողմից ապահովագրական գումարի մեծացման եւ ծածկվող ռիսկերի ցանկի ընդլայնման ուղղությամբ:
- Ո՞րն է այն հիմնական շարժիչ ուժը, որը խթանում է հայաստանյան բանկերին գնել BBB վկայագիրը, այլ ոչ թե փորձել կառավարել քրեական ռիսկերը սեփական ուժերով:
- Ապահովագրության անհրաժեշտությունը, վերջինիս սոցիալ-հասարակական դերը պայմանավորված է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին բացասական գործոնների ազդեցությունից բանկերի շահույթի եւ/կամ եկամուտների պաշտպանությունով: Նշված գործոնները ոչ մի կերպ չպետք է անդրադառնան ֆինանսական հաստատության կայունության եւ, հետեւաբար, պետության դրամավարկային համակարգի կայունության վրա:
Ավելին, բանկային ռիսկերի ապահովագրությունը չի համդիսանում առանձին բանկի սեփական խնդիր, քանի որ այդ ռիսկերը վտանգում են ոչ միայն բանկի սեփական, այլեւ անձանց այլ միջոցները: Ճիշտ է, ապահովագրության այս տեսակն  այսօր պարտադիր չէ մեր երկրում, սակայն  հաշվի առնելով վերջինիս կարեւորությունը` ԿԲ-ն ֆինանսական եւ նորմատիվային արտոնությունների տրամադրման միջոցով խթանում է այս ապահովագրական պրոդուկտի տարածումը:
Ընդհանուր առմամբ, պետք է հասկանալ, որ ոչ մի կորպորատիվ կառույց, որքան էլ անթերի լինի, չի կարող երաշխավորել եւ ամբողջովին վերացնել մարդկային գործոնի հետ կապված ռիսկերը: Ինչպես նշեցի, նման ռիսկեր գոյություն ունեն ամբողջ աշխարհում, եւ դրանց կառավարման միակ արդյունավետ միջոցն ապահովագրությունն է: Համոզված եմ, որ այս ապահովագրատեսակի ձեռքբերման ամենակարեւոր շարժիչ ուժը մեր բանկերի ղեկավարության գիտակցության եւ պատասխանատվության բարձր մակարդակն է:
- Ըստ համաշխարհային վիճակագրության, բանկային ոլորտում հանցագործությունների 70-80%-ը կատարվում է բանկերի աշխատակիցների կողմից: Հայաստանյան որոշ բանկերում բացահայտված առանձին դեպքերը եւս խոսում են այդ վիճակագրության օգտին: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
- Ուզենք թե չուղենք, միշտ պետք է հաշվի նստենք այն իրողության հետ, որ բանկային ռիսկերի ապահովագրությունը համապարփակ ապահովագրություն է`մարդկային գործոնի մշտական առկայությամբ: Ուստի, կարծում եմ, որ Ձեր կողմից ներկայացված վիճակագրությունը, կախված տարածաշրջանից, կարող է տատանվել, եւ այսօրվա դրությամբ նման ռիսկերի մակարդակը ավելի բարձր է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում, ներառյալ հետխորհրդային երկրները, քան, օրինակ, Արեւմտյան Եվրոպայում:
Ընդ որում, պետք է նշել, որ նույնիսկ զարգացած երկրներում մարդկային գործոնը չի կարող լիովին բացառվել: Այդ իսկ պատճառով BBB-ի պահանջարկն այդքան մեծ է ողջ աշխարհում: Այնուամենայնիվ, կարող եմ փաստել, որ այս ապահովագրատեսակի պարագայում ապահովագրավճարի 60-70%-ը բաժին է ընկնում հենց բանկերի աշխատակիցների անազնվության դրույթի վրա:
- Այսօր բանկերը կանգնած են լրացուցիչ մարտահրավերի առջեւ՝ նոր տեխնոլոգիաների սրընթաց մուտքը բանկային ոլորտ իր հետ բերում է ցանցային կամ մտավոր հանցագործությունների նոր ռիսկեր: Որքա՞ն օպերատիվ է արձագանքում BBB-ն այս զարգացումներին:
- Իսկապես, IT-տեխնոլոգիաների արագ զարգացումն իր ազդեցությունն է թողնում բանկային ոլորտի եւ վերջինիս հետ կապված ռիսկերի վրա:
Բանկային Ռիսկերի Համալիր Ապահովագրության պայմանագիրը, այդ փոփոխություններին ընդառաջ, նույնպես ընդլայնվել է՝ ընդգրկելու նաեւ այդ նոր ծառացած ռիսկերը: Քանի որ այս ապահովագրատեսակը նախատեսված է ծածկելու խարդախությունների հետ կապված բանկային բոլոր ռիսկերը, ուստի  ապահովագրական շուկան միշտ փորձում է համապատասխանաբար ընդլայնել այս պրոդուկտի շրջանակներում տրամադրվող ծածկույթները:
Միեւնույն ժամանակ, կցանկանայի նշել, որ BBB-ն չի ներառում բանկային քարտերի հետ կապված ռիսկերը. ամբողջ աշխարհում ապահովագրության այս տեսակը տրամադրվում է որպես առանձին ծառայություն:
- Արդյո՞ք բանկային ռիսկերի համալիր ապահովագրությունը նշանակում է, որ ապահովագրություն ձեռք բերելու ցանկության դեպքում բանկերը պարտադիր պետք է գնեն ողջ փաթեթը:
- Բնականաբար, ոչ: Սակայն, ելնելով մեր բազմամյա փորձից, կարող եմ վստահաբար ասել, որ մինչ օրս բանկերը ձեռք են բերում ամբողջական փաթեթը: Եվ դա ունի իր տրամաբանական բացատրությունը: Մասնավորապես, առաջարկվող պայմանագրի  չորս բաժիններից առաջինը, որում ընդգրկված են անազնվությունը, կեղծված չեկերն ու թղթադրամները, փոխադրումը եւ այլ հիմնական ռիսկերը, հանդիսանում է ընդհանուր պայմանագրի հիմքը: Հենց այդ բաժնի վրա է ընկնում BBB պայմանագրի ապահովագրավճարի մեծ մասը: Եվ երբ բանկը հանգում է ապահովագրության պայմանագիր ձեռք բերելու ռազմավարական որոշմանը, ծանոթանալով եւ գիտակցելով բանկի ռիսկերի զսպման համար նաեւ մյուս բաժինների իրական կարեւորությունը, նա ձեռք է բերում ողջ փաթեթը:

Как защитить банки от криминальных рисков?
На развитых финансовых рынках страхование от криминальных рисков и наличие соответветствующего договора «Комплексного страхования банковских рисков» («Banker's Blanket Bond (BBB)») является неотъемлемой частью надежности, безопасности и доброй репутации банка.
Об особенностях договора ВВВ и его спросе на армянском рынке Banks.am побеседовал с членом Совета страховой компании РОСГОССТРАХ АРМЕНИЯ Соной Далалян.
- Скажите, пожалуйста, для каких случаев предусмотрен договор ВВВ и насколько он востребован армянскими банками?
- Во всем мире страхование «Banker's Blanket Bond (BBB)» составляет существенную часть страхового пакета банков и других финансовых организаций. Банковское страхование - широкое понятие, которое представляет собой защиту от целого ряда рисков.
В первую очередь, это страхование потерь от принятия к оплате фальшивых банкнот и платежных документов, страхование убытков от финансовых махинаций и мошенничества с использованием компьютерной сети и повреждения программных систем, преднамеренных или непреднамеренных действий сотрудников, страхование имущества банка, сейфов, банкоматов с находящимися в них денежными средствами, перевозок ценностей и денег, а также других рисков.
В Армении данный вид страхования представлен с 2000 года. Примечательно, что если на начальном этапе ВВВ был востребован лишь 1-2 банками, то сегодня картина обратная: только 1-2 банка не пользуются данным страховым продуктом. Причем в последнее время наблюдается стабильная тенденция увеличения банками страховой суммы и расширения перечня покрываемых рисков.
- Что, на Ваш взгляд, стимулирует армянские банки приобретать полис ВВВ, а не пробовать управлять криминальными рисками собственными силами?
- Необходимость страхования, его социально-общественная функция заключается в защите прибыли и/или доходов банков от негативного влияния как внешних, так и внутренних факторов. Указанные риски никоим образом не должны влиять на устойчивость финансовой организации, а, следовательно, на устойчивость денежно-кредитной системы государства.
Страхование банковских рисков - не частное дело отдельного банка, ведь он рискует не только своими, но и чужими средствами. На сегодняшний день данное страхование не является обязательным в нашей стране, однако, учитывая его важность, ЦБ стимулирует распространение этого продукта посредством предоставления финансовых и нормативных привилегий.
В целом нужно понимать, что никакая корпоративная структура, какой бы совершенной она ни была, не гарантирует полное устранение рисков, связанных с человеческим фактором. Как уже было отмечено, такие риски существуют во всем мире, и единственным эффективным способом управления этими рисками является страхование. Я уверена, что основным стимулом для приобретения данного страхового продукта является высокий уровень ответственности руководства банков.
- Согласной мировой статистике, 70-80% преступлений совершаются сотрудниками банков. Отдельные случаи, выявленные в банках Армении, также говорят в пользу данной статистики. Что скажете по этому поводу?
- К сожалению, реальность такова, что в банковской деятельности всегда присутствуют риски, связанные с человеческим фактором, и комплексное страхование банковских рисков направлено на их покрытие - это комплексное страхование с постоянным присутствием человеческого фактора. Однако представленная Вами статистика может варьировать в зависимости от региона, и на сегодняшний день уровень таких рисков в странах Восточной Европы, включая постсоветские страны, сравнительно выше, чем, например, в странах Западной Европы.
При этом следует отметить, что даже в развитых странах человеческий фактор нельзя полностью исключать. Именно поэтому существует высокий спрос на ВВВ во всем мире. Тем не менее, должна отметить, что применительно к данному виду страхования 60-70% страховой премии приходится именно на покрытие риска нечестности сотрудников банков.
- Сегодня банки стоят перед новыми вызовами: стремительное проникновение в банковскую сферу новых технологий влечет за собой дополнительные риски, связанные с сетевыми или т.н. интеллектуальными преступлениями. Насколько оперативно реагирует ВВВ на такое развитие?
- Действительно, быстрое развитие IT-технологий оказывает влияние на банковскую сферу и связанные с ней риски.
В ответ на подобные изменения комплексное страхование банковских рисков было расширено и сегодня включает защиту и от этих рисков. Поскольку данный вид страхования призван покрывать риски, связанные с мошенничеством, страховой рынок реагирует соответственно, и страховое покрытие, предлагаемое в рамках продукта, расширяется.
В то же время, хочу отметить, что в ВВВ не включены риски, связанные с банковскими картами, во всем мире этот вид страхования предоставляется в виде отдельной услуги.
- Следует ли под комплексным страхованием банковских рисков понимать, что желая приобрести страхование, банки должны купить обязательно весь пакет?
- Естественно, нет. Однако, основываясь на нашем многолетнем опыте, могу утверждать, что до сих пор банки приобретали полный пакет. И этому есть логическое объяснение. В частности, первый из четырех предлагаемых разделов договора, включающий нечестность, фальшивые чеки и деньги, перевозку и другие основные риски, является основой общего договора. Именно на этот раздел приходится большая часть страховой премии. Поэтому, приняв стратегическое решение приобрести договор страхования, банки, ознакомившись с условиями договора и осознав актуальность покрытия также остальных сопутствующих рисков, приобретают полный пакет.