Rietumu. Ձգտում ենք, որ երեւանյան գրասենյակը Լատվիայի «փոքր մասնիկը» դառնա
«Rietumu բանկ» ԲԸ-ն երեւանյան ներկայացուցչության ղեկավար Էլթոն Չաուսի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Պ-ն Չաուս, «Rietumu բանկ» ԲԸ-ն ներկայացուցչությունը մոտ 1.5 տարի աշխատում է Հայաստանում:  Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս եք գնահատում աշխատանքը մեր երկրում: Հասցրե՞լ եք արդյոք այս ընթացքում բացահայտել «հայկական բիզնեսի ազգային առանձնահատկությունները»:  Ձեզ գոհացնու՞մ է երեւանյան գրասենյակի աշխատանքը՝ դժվար չէ՞ հեռվից  ղեկավարել այն:
- Բանկի ներկայացուցչությունը, ինչպես եւ երկրի դեսպանությունը, երկու հիմնական գործառույթ են իրականացնում. մետրոպոլիայի մասին տեղեկատվություն են տրամադրում եւ տեղում հետեւում են իրավիճակին եւ հնարավորություններին: Rietumu-ի ներկայացուցչությունն այդ երկու գործառույթներն էլ Երեւանում բարեհաջող է իրականացնում:
Մենք պետք է հասկանանք, որ Լատվիան իր չսառչող նավահանգիստներով եւ ԱՊՀ երկրների հետ ինտեգրված մուլտիմոդալ տրանսպորտային համակարգով հանդիսանում է Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ ընկած «ուղիների» հիմնական տարանցիկ հյուսվածքը: Լատվիայի տերմինալներով հսկայական քանակությամբ բեռներ են անցնում, այդ թվում՝ Անդրկովկասից եկող, կամ էլ հակառակը` դեպի ձեր տարածաշրջան: Արդեն տարիներ շարունակ այդ ոլորտում կայուն աճ է նկատվում: Այդ գործընթացները համապատասխան ֆինանսավորում եւ ֆինանսական ծառայություններ են պահանջում: Այսինքն՝ բանկերի ներկայություն: Իսկ մենք բանկ ենք: Մեր կարգախոսն է` ավելի մոտ լինել ինչպես գործող, այնպես էլ ապագա հաճախորդներին:
Իմ գործարար շփումների եւ կապերի շրջանակն այստեղ`Երեւանում անընդհատ աճում է եւ ընդլայնվում: Իմ աշխատանքային ժամանակացույցում շատ հանդիպումներ եւ բանակցություններ կան: Կարծում եմ, իմ աշխատանքի ընթացքում ես զգացել եւ  հասկացել եմ այն «ազգային բիզնեսի առանձնահատկությունները», որոնց մասին դուք հարցնում եք, սովորել եմ արդյունավետ  աշխատել եւ ապրել տեղական միջավայրում:
Մենք ձգտում ենք, որպեսզի մեր երեւանյան ներկայացուցչությունը Լատվիայի «փոքր մասնիկը» լինի, որպեսզի այստեղ լինի այդ երկրի ոգին, զգացվի «մերձբալթյան ոճը»: Իմ գործընկերները` որոշակի ուղղություններով մասնագետներ, հաճախ գործուղման են գալիս Հայաստան: Մենք մշտապես կապի մեջ ենք Ռիգայի մեր կենտրոնական գրասենյակի հետ, նրանք լիովին տեղյակ են մեր գործերից: Միայն այդ կերպ կարելի է ապահովել ճկունությունը, օպերատիվությունը եւ անհատական մոտեցումը, ինչով այդքան հայտնի է Rietumu-ն:
- Մեկ տարի առաջ Rietumu բանկի առաջին փոխնախագահ Ռուսլան Ստեցյուկը ասել էր Banks.am-ին, որ բանակցություններ են ընթանում որոշ հայ հաճախորդների հետ Եվրոպայում կացության իրավունք ստանալու շուրջ: Նա, մասնավորապես, նշում էր, որ «Հայաստանում եւս ապրում են մարդիկ, ովքեր հետաքրքրված են Եվրոպայի, եվրոպական գործընկերների հետ բիզնեսով եւ որոնց համար այսպես թե այնպես արդիական է Եվրոպայում կացության իրավունքը, որն առաջարկում է Լատվիան»: Ինչո՞վ ավարտվեցին այդ բանակցությունները:
- Խոսելով վերջին երեք տարիներին ընդհանուր իրավիճակի մասին՝ կարող եմ ասել, որ Լատվիայում Rietumu-ի աջակցությամբ կացության իրավունք են ստացել բանկի շուրջ 700 հաճախորդներ եւ նրանց ընտանիքների անդամներ տարբեր երկրներից, անգամ Չինաստանից:
Լատվիայի կացության իրավունքի տարբերությունը, ասենք, էստոնականից կայանում է նրանում, որ այն չի ենթադրում Լատվիայում պարտադիր բնակվել: Օրինակ` ԵՄ այլ երկրներում կացության իրավունքի պահպանման համար անհրաժեշտ է տարեկան 6 ամսից ոչ պակաս անցկացնել այնտեղ, մինչդեռ Լատվիայում նման պահանջներ չկան: Դա գրավում է շատերին, այդ թվում նաեւ ձեր հայրենակիցներին, որոնք ցանկանում են ոչ այդքան բնակություն հաստատել Լատվիայում, որքան ստանալ լավ ճանապարհորդային փաստաթղթեր, որոնք թույլ են տալիս հարմարավետ եւ ազատորեն այցելել շենգենյան գոտու երկրներ: Ոմանք, իհարկե, որոշում են կայացնում ապրել Լատվիայում` գնում են այստեղ առանձնատուն կամ բնակարան, անցկացնում են երկրում երկարատեւ արձակուրդներ, ամռան արձակուրդներին երեխաներին, կամ էլ թոշակառու ծնողներին են հրավիրում: Իսկ ոմանք էլ արդեն զբաղվում են դեպի Բալթյան ափեր իրենց բիզնեսի մի մասի տեղափոխությամբ: Ամեն ինչ շատ անհատական է:
Ավելի կարեւոր է մեկ այլ բան: Ինչպես գտնում են փորձագետները, Լատվիան մտնում է ամենաբարենպաստ իմիգրացիոն քաղաքականություն ունեցող աշխարհի թոփ 5 պետությունների ցանկի մեջ: Ներդրողը եւ նրա ընտանիքի անդամները կարող են ստանալ կացության իրավունք մեկ ամսվա ընթացքում, տեղական պետական մարմինները շատ հստակ են աշխատում` ժամացույցի պես:
- Ինչպես Դուք, այնպես էլ պարոն Ստեցյուկը նշում էիք հայաստանյան բանկերի հետ համատեղ սինդիկացված վարկավորման ծրագրին մասնակցելու մտադրության մասին: Այդ ժամանակվանից անցել է մեկ տարուց ավելի: Ձեր ծրագրերն իրականացե՞լ են:
- Այդ հարցի շուրջ բանակցություններ են ընթանում: Որպես կանոն, սինդիկացված վարկավորման  պես մեծ գործարքների ավարտին մենք միշտ տրամադրում ենք տեղեկատվություն ԶԼՄ-ներին: Այս դեպքում եւս բացառություն չի լինի:

Rietumu: Cтремимся, чтобы представительство в Ереване было «маленьким кусочком» Латвии
Интервью руководителя ереванского представительства АО «Риетуму Банка» Элтона Чауса агентству Медиамакс и  порталу Banks.am
- Г-н Чаус, представительство АО «Риетуму Банка» работает в Армении около 1.5 лет. Как, в целом, Вы оцениваете работу представительства в нашей стране? Успели ли Вы за это время выявить «особенности национального армянского бизнеса»? Вас удовлетворяет работа ереванского офиса – не трудно руководить его работой на расстоянии?
- Представительство банка, как и посольство страны, выполняет две основные функции: предоставляет информацию о своей метрополии и следит за ситуацией и возможностями на месте. Обе эти функции представительство Rietumu в Ереване выполняет успешно.
Надо понимать, что Латвия с ее незамерзающими портами и интегрированной со странами  СНГ мультимодальной транспортной системой – это ключевой транзитный узел «на путях» между Востоком и Западом. Через латвийские терминалы проходит огромное количество грузов, в том числе грузы, следующие из Закавказья или же, наоборот - в ваш регион. В этой сфере уже который год подряд наблюдается устойчивый рост. Эти процессы требуют соответствующего финансирования и финансового сервиса. То есть, присутствия банков. А мы – банк. Наш лозунг – быть ближе к клиентам, как к  действующим, так и будущим.
Круг моих деловых контактов и связей здесь - в Ереване постоянно растет и расширяется. В моем рабочем графике много встреч, переговоров. Думаю, что за время своей работы я ощутил и понимаю те «национальные бизнес-особенности», о которых вы спрашиваете, научился продуктивно работать и жить в местной среде.
Мы стремимся, чтобы наше представительство в Ереване было «маленьким кусочком» Латвии, чтобы здесь присутствовал ее дух, ощущался «прибалтийский стиль». В Армении часто бывают в командировке мои коллеги – специалисты по определенным направлениям. Мы постоянно на связи с рижской штаб-квартирой, где полностью в курсе наших дел. Только так можно обеспечивать гибкость, оперативность и индивидуальный подход, которым так известен Rietumu.
- Год назад первый вице-президент Риетуму Банка Руслан Стецюк говорил Banks.am о том, что ведутся переговоры с некоторыми армянскими клиентами о предоставлении европейского вида на жительство. Он, в частности отмечал, что «в Армении тоже живут люди, у которых есть интересы в Европе, бизнес с европейскими партнерами, и для которых так или иначе актуален европейский вид на жительство, который предлагает Латвия». Чем завершились эти переговоры?
- Говоря о ситуации в целом за три последних года, могу сказать, что вид на жительство в Латвии при поддержке Rietumu получили уже около 700 клиентов банка и членов их семей из многих стран, включая даже Китай.
Отличие латвийского вида на жительства, скажем, от эстонского заключается в том, что он не предполагает обязательного проживания в Латвии. К примеру, в других странах ЕС для поддержания вида на жительство необходимо проводить не менее шести месяцев в году, тогда как в Латвии подобных требований нет. Это привлекает многих, в том числе и ваших соотечественников, которые хотят не столько поселиться в Латвии, сколько получить хорошие проездные документы, которые позволяют комфортно и свободно посещать страны шенгенской зоны. Кто-то, конечно, принимает решение жить в Латвии, образно говоря, «всерьез»: покупает здесь дом или апартаменты, проводит здесь отпуск, длительные выходные, отправляет сюда на лето детей или родителей-пенсионеров. А кто-то уже занимается переносом на берега Балтики части своего бизнеса. Все это очень индивидуально.
Важнее другое. Как считают эксперты, Латвия входит в топ пяти государств мира с самой благоприятной иммиграционной политикой. Вид на жительство инвестор и члены его семьи могут получить буквально за месяц; местные госструктуры работают четко, как часы.
- Как Вы, так и г-н Стецюк отмечали о намерениях принять участие в программе синдицированного кредитованиия совместно с армянскими банками. С тех пор прошло больше года – Ваши планы реализованы?
- Переговоры на этот счет ведутся. Как правило, при завершении таких крупных сделок, как организация синдицированного кредита, мы всегда предоставляем информацию прессе. И в этом случае не будет исключения.