Յուրի Գուսեւ. «Սպորտն ինձ համար միշտ հաղթանակ է»
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Դուք արդեն երեք տարի է աշխատում եք Հայաստանում. որքանո՞վ  տեւեց հոգեբանական մերման շրջանը, արդյոք եղա՞ն պահեր, երբ ցանկանում էիք հավաքել ճամպրուկներն ու վերադառնալ:
- Անկեղծ ասած, հոգեբանական մերման խնդիր որպես այդպիսին չեմ ունեցել: Հայաստանում միանգամից ունեցա ընկերներ, շատ լավ կառուցվեցին հարաբերությունները գործընկերների հետ, ձեւավորվեց շրջապատ աշխատանքից դուրս: Բնականաբար, յուրաքանչյուր տեղափոխություն ենթադրում է որոշակի կենցաղային հարցերի լուծում, սակայն այստեղ եւս ամեն ինչ շատ հարթ եւ արագ ընթացավ, անհարմարություն բացարձակապես չկար:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանից մեկնելուն, ապա ասեմ, որ այս տարի քննարկվում էր ՎՏԲ Խմբի ներկայության նոր երկրում աշխատանքը շարունակելու հնարավորությունը, եւ այդ պահին ես հասկացա, թե որքան մեծ է այստեղ մնալու իմ ցանկությունը: Իսկ ընտանիքս ընդհանրապես վերջնագիր ներկայացրեց` «մենք ուզում ենք մնալ»:
- Ձեզ համար կանխատեսելի՞ էր նշանակումը բանկի ղեկավարի պաշտոնում:
- Ոչ, բացարձակապես, սա ինձ համար մարտահրավեր էր: Մինչ այսօր էլ կարծում եմ, որ իմ ամբողջ կարիերան Հայաստանում՝ շատ մեծ «ավանս» է ինձ համար ՎՏԲ Խմբի կողմից: Եվ իմ հիմնական խնդիրն է՝ արդարացնել այդ ավանսը:
- «Ղեկավարն այն մարդն է, ով երբեք չի թողնի վաղվան այն գործը, որը կարող է ստիպել ուրիշներին անել այսօր», - եթե հետեւել այս տրամաբանությանը, ապա այնքան էլ դժվար չէ ղեկավար լինել: Ի՞նչ կասեք:
- «Մոսկվան արցունքներին չի հավատում» կինոնկարում շատ լավ դրվագ կա, երբ հերոսուհուն հարցնում են, արդյո՞ք դժվար չէ ղեկավարել 3000 հոգուց բաղկացած կոլեկտիվը, իսկ նա պատասխանում է. «Դժվար է երեք հոգու հետ, իսկ երբ սովորում ես ղեկավարել երեքին, քանակն արդեն նշանակություն չունի»:
Ղեկավարի դերում բոլոր իմ հատկությունները կայանում են նրանում, որ կարողանամ փոխզիջումներ գտնել եւ կառուցել 3-5 աշխատակիցների աշխատանքը: Որպես կանոն, այն թիմը, որի հետ աշխատում ու ղեկավարում ես՝ մեծ չէ, այնուհետեւ կառուցվում է յուրահատուկ հիերարխիկ համակարգը: Գլխավորը՝ կարողանալ կառուցել այնպիսի թիմային հարաբերություններ, որոնք հնարավորություն կտան արդյունքի հասնել:
- Դժվար չէ՞ ապրել եւ աշխատել հայալեզու միջավայրում:
- Հայաստանում գտնվելուս ողջ ընթացքում ընդամենը 2 անգամ է պատահել, երբ ինձ չեն հասկացել: Հայաստանը մինչ օրս բարեկամական երկիր է ռուսերեն լեզվի համար: Բոլոր մեր գործընկերները բավականին լավ են խոսում ռուսերեն: Հայաստանում աշխատող ռուսաստանյան ընկերությունների գլխավոր առաքելություններից է՝ աջակցել հայ-ռուսական ինտեգրմանը, ընդ որում ոչ միայն գործարար կապերի մակարդակում, այլ ավելի լայն իմաստով, այդ թվում` նաեւ լեզվի առումով:
Բիզնես-հաղորդակցման առումով եւս անհարմարավետություն չեմ զգում, քանի որ Հայաստանի բանկային համակարգի եւ ընկերությունների ղեկավարությունը հանգիստ խոսում է ռուսերեն: Ճիշտ է, կան առանձին ղեկավարներ, որոնք նախընտրում են շփվել անգլերենով, բայց այստեղ եւս ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում:
- Գործի բերումով հաճախ եք լինում Հայաստանի մարզերում՝ ո՞րտեղ է Ձեզ ավելի շատ դուր գալիս: Ձեզ կարծիքով, Հայաստանը գրավի՞չ երկիր է զբոսաշրջիկության  համար, մասնավորապես, խորհուրդ կտայի՞ք Ձեր ընկերներին իրենց արձակուրդն անցկացնել Հայաստանում:
- Գրեթե բոլոր իմ մտերիմ ընկերներն արդեն եղել են Հայաստանում, մենք միասին շրջագայել ենք երկրի տարածքով:
Արդեն հասցրել եմ լինել երկրի բոլոր անկյուններում, միակ տեղը, որտեղ դեռ չեմ եղել, դա Մեղրին է: Ինձ շատ է դուր գալիս Նորավանքը: Սիրում եմ Վրաստան տանող ճանապարհը, հատկապես Դիլիջանից հետո՝ Իջեւանը եւ Նոյեմբերյանը:
- Իսկ ո՞րն է Ձեր ամենասիրած վայրը Երեւանում:
- Օպերայի շենքին հարող տարածքը եւ քաղաքի հին հատվածը՝ Օպերայից մինչեւ «Պոպլավոկ»:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում հայկական խոհանոցին, Ձեզ հաջողվե՞լ է բացահայտել Երեւանի  «ամենահամեղ վայրը»:
- Անկեղծ ասեմ, որ ինձ ավելի շատ դուր է գալիս ասիականին մոտ խոհանոցը, մասնավորապես` բրնձից պատրաստված ուտեստները: Դրանից բացի, շատ եմ սիրում իտալական խոհանոցը: Եթե խոսենք հայկականի մասին, ապա՝ միանշանակ խաշլաման, ընդ որում` պատրաստված տնային պայմաններում:
- Գիտեմ, որ նախընտրում եք ակտիվ հանգիստ՝ սպորտը Ձեզ համար  մասնակցությու՞ն  է թե՞ հաղթանակ:
- Սպորտն ինձ համար միշտ հաղթանակ է, շատ եմ տխրում, երբ պարտվում եմ: Ինձ համար մեծ ողբերգություն է, երբ պարտվում է բանկի ֆուտբոլի հավաքականը:
6 տարեկանից ֆուտբոլ եմ խաղում, զբաղվում եմ ծանրամարտով, վերջին տարիներին սկսեցի զբաղվել նաեւ լեռնադահուկային սպորտով: Վերջերս ինձ համար բացահայտեցի վինդսերֆինգը: Հայաստանում 3 տարի ապրելուց հետո միայն իմացա, որ Սեւանում գործում է սերֆինգի ակումբ, ընդ որում, շատ լավ պայմաններով:
- Պատմեք Ձեր ընտանիքի մասին: Ձեր որդին Հայաստանու՞մ է ծնվել:
- Այո, տղաս Հայաստանում է ծնվել, նա արդեն 2.5 տարեկան է: Ի դեպ, ամուսնացել եմ եւս Հայաստանում, ամուսնության արարողությունը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի դեսպանատանը: Կուզենայի ավելի շատ ժամանակ հատկացնել ընտանիքիս, ինչը, ցավոք, միշտ չէ, որ ստացվում է:
Ծնողներս, եղբայրս ու քույրս ապրում են Ռուսաստանում, հաճախ են լինում Հայաստանում: Եղբայրս լեռնադահուկային սպորտի մեծ սիրահար է, հունվարին նախատեսում ենք հանդիպել եւ նվիրել մեզ այդ զբաղմունքին:
- Նորից վերադառնանք գործերին: Եթե դուրս գանք ֆինանսական համակարգի շրջանակներից եւ դիտարկենք հայաստանյան շուկան մասնավոր ներդրողի աչքերով, ապա ո՞ր բիզնեսում է, ըստ Ձեզ,  այսօր ավելի ճիշտ ներդրում կատարել:
- Անհերքելի է՝ հայերը գենետիկորեն շատ խելացի ազգ են եւ հենց այդ պատճառով էլ առաջին հերթին պետք է ներդրում կատարել մարդկային կապիտալի մեջ, մասնավորապես, հայկական սթարթափերի մեջ, որոնք գործում են բարձր տեխնոլոգիաների եւ IT ոլորտներում՝ Հայաստանում գլոբալ խնդիրների աութսորսինգը կազմակերպելու հեռանկարով:
Երկրորդը, ինչի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել, դա գյուղատնտեսության ոլորտն է: Ես այն կանվանեի հայկական «նավթ»: Այն նախագծերը, որոնք ֆինանսավորվում են մեր բանկի կողմից, ցույց են տալիս, որ ճիշտ կազմակերպված գյուղատնտեսությունը, այդ թվում` ջերմոցային տնտեսությունը, կարող է շատ հետաքրքիր լինել:
Դրանից բացի, Հայաստանում մեծ ներուժ ունի հանքարդյունաբերությունը, միայն թե պետք է ճիշտ մոտեցում ցուցաբերել բիզնեսի եւ բնապահպանության տեսանկյունից:
- Ո՞րտեղ եք պատրաստվում դիմավորել Նոր Տարին եւ ի՞նչ խնդրանքով եք դիմելու Ձմեռ Պապուն:
- Դիմավորելու եմ Երեւանում, հունվարին նախատեսում ենք կարճատեւ հանգստի մեկնել, դեռ չենք որոշել՝ ուր, բայց մեծ ցանկություն կա ծովափին հանգստանալ:

Юрий Гусев: «Спорт для меня всегда победа»
Интервью Генерального директора-Председателя Директората Банка ВТБ (Армения) Юрия Гусева агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Вы уже три года работаете в Армении: насколько длительным был для Вас период психологической акклиматизации, не наступали ли моменты, когда хотелось собрать чемоданы и уехать обратно?
- Откровенно говоря, психологической акклиматизации как таковой и не было, в Армении у меня сразу появились друзья, очень хорошо выстроились отношения с коллегами, появился круг общения вне работы. Естественно, любой переезд предполагает решение определенных бытовых вопросов, но и здесь все прошло быстро и гладко, никакого дискомфорта абсолютно не было.
Что касается того, чтобы уехать из Армении, то скажу, что в этом году рассматривалась возможность продолжить работу в новой стране присутствия Группы ВТБ, и в этот момент я понял, что мне очень сильно не хочется уезжать. Семья вообще поставила ультиматум - «мы хотим остаться!».
- Назначение в Армении было для Вас было предсказумым?
- Нет, абсолютно, это был для меня вызов. Я до сих пор считаю, что вся моя карьера в Армении - это очень большой аванс для меня со стороны Группы ВТБ. И моя основная задача - оправдать этот аванс.
- «Менеджер - человек, который никогда не откладывает на завтра то, что он может заставить других сделать сегодня», - если следовать этой логике, не так уж и сложно быть руководителем. Что скажете на этот счет?
- Есть такой хороший момент в фильме «Москва слезам не верит», когда у героини спрашивают, а не трудно ли руководить коллективом в 3000 человек, на что она отвечает: «Трудно с тремя, а когда трех научишься организовывать, дальше число уже не имеет значения».
Все мои качества в роли руководителя сводятся к тому, чтобы научиться находить компромиссы и выстраивать работу 3-5 сотрудников. Как правило, та команда, с которой ты общаешься и руководишь – она всегда  небольшая, дальше выстраивается своего рода иерархическая система. Основная задача – это умение налаживать такие командные отношения, которые позволят добиться результата.
- Не трудно жить и работать в армяноязычной среде?
- За все время моего пребывания в Армении я всего пару раз сталкивался с ситуацией, когда меня не могли понять на русском. Армения - до сих пор дружественная страна к русскому языку. Все наши коллеги достаточно хорошо говорят на русском. Одной из важных миссий российских компаний, работающих в Армении, является содействие армяно-российской интеграции, причем не только на уровне деловых контактов, но и в широком смысле, в том числе и на языковом уровне.
По части бизнес-контактов опять же не испытываю дискомфорта - все руководство банковской системы Армении и руководители отдельных бизнес-структур спокойно говорят на русском. Правда, есть некоторые менеджеры, которые предпочитают общаться на английском, но и здесь не вижу никаких проблем.
- По работе часто бываете в регионах Армении - где Вам больше всего нравится? Вы считаете Армению привлекательной страной для туризма? Вы бы посоветовали своим друзьям провести отпуск в Армении?
- Практически все мои близкие друзья уже приезжали ко мне, мы вместе путешествовали по Армении.
Я уже успел объездить всю Армению, единственное место, где я еще не был – это Мегри. Мне очень нравится Нораванк. Люблю дорогу, ведущую в Грузию, особенно после Дилижана - Иджеван и Ноемберян.
- А какое Ваше любимое место в Ереване?
- Парковая зона возле Оперы и старая часть города,  расположенная по пути от Оперы до «Поплавка».
- Как относитесь к армянской кухне? Вы уже выявили для себя самое «вкусное заведение» в Ереване?
- Тут я окажусь несколько неполиткорректным – мне больше нравится  кухня, близкая к азиатской, в частности блюда, изготовленные на рисовой основе. Кроме того, очень люблю итальянскую кухню. Если говорить об армянской, то однозначно - хашлама, причем приготовленная в домашних условиях.
- Вы азартный человек?  Знаю, что Вы предпочитаете активный отдых: спорт для Вас участие или победа?
- Да, я азартный, но лишь в спорте и по части достижения поставленных целей. Спорт для меня - всегда победа, я очень сильно расстраиваюсь, когда проигрываю. Для меня большая трагедия, когда проигрывает сборная банка по футболу. Но, наверное, именно такая постановка и продвигает к достижению результатов, причем не только в спорте.
С 6-и лет играю в футбол, занимаюсь тяжелой атлетикой, относительно недавно начал кататься на горных лыжах. Последнее мое спортивное  увлечение – это виндсерфинг. За 3 года проживания в Армении я лишь в прошлом году узнал, что на Севане действует  серфинговый  клуб, причем с очень хорошими условиями.
- У Вас растет сын – он родился в Армении? Расскажите, пожалуйста, про Вашу семью.
- Да, сын родился в Армении, ему уже 2.5 годика. Кстати, и женился я тоже в Армении, бракосочетание проходило в посольстве России. Стараюсь побольше времени уделять семье, но, к сожалению, не всегда получается.
Родители, брат и сестра живут в России, они часто гостят в Армении. Брат - большой любитель горных лыж, планируем в январе встретиться за этим занятием.
- И снова о делах. Если выйти за рамки финансовой системы и взглянуть на армянский рынок глазами частного инвестора, в какой бизнес, на Ваш взгляд, сегодня правильнее вкладывать в нашей стране?
- Неоспоримо, что генетически армяне очень умная нация, именно поэтому первое, во что надо вкладывать – это в человеческий капитал, в частности, в армянские стартапы, задействованные в сфере высоких технологий, IT-разработок, с прицелом на аутсорсинг  глобальных задач в Армении.
Второе, на что следует обратить внимание – эта сфера сельского хозяйства, я бы назвал ее армянской «нефтью». Даже те проекты, которые финансируются нашим банком, показывают, что правильно  организованное сельское хозяйство, в том числе – парниковое, может быть достаточно интересным.
Кроме того, огромным потенциалом в Армении обладает горнодобывающая отрасль, только необходимо проявить правильный подход с точки зрения бизнеса и экологии.
- Где Вы планируете встретить Новый Год и c какой  просьбой обратитесь к Деду Морозу?
- Встречать буду в Ереване, а в январе планируем уехать в краткосрочный отдых, правда, пока не решили куда, но хочется на море.