Տիգրան Դավթյան. «Ագրեսիվ զարգացումն այլընտրանք չունի»
Կոնվերս բանկի գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Հայաստանի բանկերից շատերն այս տարի հայտարարել են ռազմավարական փոփոխությունների մասին: Կոնվերս բանկը, լինելով ոլորտի խոշոր խաղացողներից մեկը, սովորաբար իրեն զուսպ է դրսեւորում, սակայն վերջերս նկատելի են դարձել փոփոխությունները բանկի արտաքին ոճում: Նշանակո՞ւմ է դա արդյոք նոր ռազմավարություն:
- Այսօր Հայաստանում գործող 21 բանկը չափազանց շատ է, հետեւաբար հաճախ բանկերն իրար նույնիսկ խանգարում են: Գնահատելով այդ մրցակցությունը եւ Հայաստանում հաճախորդների սահմանափակ  թիվը՝ մենք գիտակցում ենք, որ ագրեսիվ զարգացումն այլընտրանք չունի:
Հաջորդ տարիների մեր ռազմավարությունն ագրեսիվ աճն է` մեր «Բոլորի համար» կարգախոսին համապատասխան: Հատկապես շեշտադրվելու են մանրածախ բանկային ծառայությունները: Դա նշանակում է Հայաստանի բոլոր մարզերում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնում եւ հասանելիություն յուրաքանչյուր քաղաքացու համար: Մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի այս սուր մրցակցության պայմաններում մեր առաջարկած ծառայությունները լինեն մրցունակ, իսկ ծառայությունների որակը՝ բարձր: Ընդ որում, չի բացառվում նաեւ բանկի ոչ օրգանական ընդլայնումը՝ այլ ֆինանսական կառույցի ձեռքբերման միջոցով:
Ներկայումս մենք իրականացնում ենք իմիջային փոփոխություններ, առաջիկայում բանկի  բոլոր մասնաճյուղերը կվերափոխվեն այնպես, որ հաճախորդը տարբերություն չի զգա դրանց միջեւ : Ամենուրեք պետք է գործեն որակի միեւնույն չափանիշները:
- Չնայած Հայաստանի բանկային համակարգում խոշոր միջազգային խաղացողների առկայության, կան փոքր բանկեր, որոնք կարողանում են աշխատել շահույթով եւ առողջ ցուցանիշներ արձանագրել: Ինչպե՞ս դա կբացատրեք:
- Սովորաբար այդ փոքր բանկերն ընտրում են իրենց  թիրախային խումբը, ընդհուպ մինչեւ բաժնետիրոջ հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ աշխատելը, որտեղ, կարծես, իրենց վատ չեն զգում:
Սակայն կարծում եմ, որ վաղ թե ուշ սեփականատերերին այլեւս հետաքրքիր չի լինի պահել այդ փոքր բանկերն իրենց փոքր շահութաբերությամբ: Նրանցից շատերի ROE-ն (սեփական կապիտալի եկամտաբերությունը; հաշվարկվում է հետեւյալ ճանապարհով. զուտ շահույթ/սեփական կապիտալ * 100%) բավականին ցածր մակարդակի վրա է: Այսօր ներդրողի համար բացարձակապես հետաքրքիր չի պահել բանկ, որն ունի 10%-ից ցածր եկամտաբերություն, քանի որ այդ նույն գումարները կարելի է ավանդադնել բանկում եւ ստանալ նույն եկամտաբերությունը: Երկար այդպես շարունակվել չի կարող:
- Հայաստանի բանկային համակարգն այս տարվա առաջին երեք եռամսյակներում դինամիկ աճ է արձանագրել: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ համակարգը լիովին հաղթահարել է ճգնաժամի հետեւանքները եւ մտել է ակտիվ զարգացման փուլ: Մյուս կողմից, Հայաստանի վրա “կախվել է” ճգնաժամի հնարավոր երկրորդ ալիքի վտանգը: Որքանո՞վ ենք մենք այս անգամ պատրաստված դիմակայելու արտաքին ցնցումներին:
- Եթե ավելի խորը ուսումնասիրենք հաճախորդների ֆինանսատնտեսական ցուցանիշները, կտեսնենք, որ ճգնաժամի արդյունքները դեռ ամբողջովին չեն վերացել: Եվ եթե ճգնաժամը հարվածի Հայաստանին եւս մեկ անգամ, ինչը բոլոր վերլուծաբանների կարծիքով անխուսափելի է, թերեւս բանկային համակարգը կկարողանա դրան դիմակայել: Ավելի բարդ կլինի այլ շուկաների հետ քիչ թե շատ ինտեգրված եւ/կամ տրանսֆերտներից «սնվող» տնտեսվարող սուբյեկտների դրությունը, ինչն էլ իր հերթին բացասաբար կանդրադառնա վարկերի վերադարձելիության վրա:
Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում ընթացող գործընթացները չեն կարող չազդել դոլարի ու եվրոյի վրա, իսկ հաշվի առնելով մեր տնտեսության դոլարիզացիան՝ դա առավել  վտանգավոր է: Բանկերի վարկային պորտֆելները Հայաստանում 70%-ով դոլարային են: Ստանալ եկամուտներ դրամով եւ վերցնել դոլարային վարկ՝ նշանակում է ընկնել արտարժութային ռիսկի տակ: Մնում է հուսալ, որ այդ նոր ալիքը Հայաստանին քիչ կվնասի: Ամեն դեպքում, մեր ռազմավարական ծրագիրը կազմելիս՝ մենք պլանավորել ենք բավականին կայուն ազգային արժույթ:
- Չի՞ ստեղծում դա արդյոք Հայաստանում հեջֆոնդերի ձեւավորման նախադրյալներ:
- Կարծում եմ, դրա նախադրյալները կան դեռ վաղուց: Մի կողմ դնենք հեջֆոնդերը. մեզ մոտ դեռեւս չի ձեւավորվել ածանցյալ արժեթղթերի շուկա: Եթե այսօր ունենայինք ֆյուչերսների եւ օպցիոնների շուկաներ, կկարողանայինք այդ ռիսկերն ինչ-որ կերպ ծածկել:
- Դուք Սլավոնական համալսարանում դասավանդում եք «Արժեթղթերի շուկա» առարկան: Կցանկանայինք լսել ձեր գնահատականները թե որպես թողարկող բանկի ղեկավար, թե որպես ոլորտի մասնագետ. ի՞նչ կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ հեռանկարներ ունի Հայաստանի կապիտալի շուկան եւ, ի վերջո, ինչո՞ւ այն չի զարգանում:
- Կան մի քանի պատճառներ. ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանից մնացած վատ հիշողությունները, գիտելիքների պակասը, մենթալիտետը եւ ամենացավալին`  Հայաստանում տեղի ունեցած սեփականաշնորհումը, որը ընթացավ հնարավոր ամենասխալ ճանապարհով: Արդյունքում ունեցանք սեփականաշնորհված եւ թալանված ձեռնարկություններ, որոնք գնահատվել եւ վաճառվել են անհասկանալի կերպով:
Հետո ստեղծվեց Արժեթղթերի հանձնաժողովը, որը նորաստեղծ բաժնետիրական ընկերությունների համար դրեց այնպիսի խիստ պահանջներ, որ բաց բաժնետիրական ընկերությունները նախընտրեցին դառնալ փակ: 1997-98թթ. կային 1400 բաց բաժնետիրական ընկերություններ, իսկ այսօր դրանք կարելի է մատերի վրա հաշվել:
Այսօր շատ քիչ ընկերություններ կան, որոնք ուզում են գնալ IPO-ի: Կարծում եմ, այս ոլորտում որոշակի ապագա ունի հենց բանկային համակարգը, քանի որ սուր մրցակցության պայմաններում բանկերը պետք է գնան խոշորացման:
Մենք թողարկել էինք կորպորատիվ պարտատոմսեր եւ մտադրված էինք իրականացնել 4 տեղաբաշխում, սակայն առաջինից հետո հասկացանք, որ հաջորդները տեղաբաշխելն անհնար է: Արտարժույթի թռիչքից հետո մարդիկ այլեւս չէին կատարում ներդրումներ դրամով: Այսօր տեղաբաշխումը քիչ թե շատ հնարավոր է իրականացնել կարճաժամկետ թողարկումների դեպքում, իսկ մեր պարտատոմսերը թողարկվել են 3 տարով:
Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման ապահովումն այսօր անհնար է տնտեսության դոլարիզացիան եւ ազգային արժույթի նկատմամբ երկարաժամկետ վստահության բացակայության պատճառով:
Հուսով եմ, մոտակա տարիներին մարդկանց մոտ կվերադառնա վստահությունն ազգային արժույթի հանդեպ, եւ տնտեսության դոլարիզացիան մակարդակը կնվազի:
- Կոնվերս բանկը մասնակցում է պետական աջակցությամբ գյուղատնտեսական վարկերի ծրագրին: Ինչպե՞ս  եք այն գնահատում:
- Թիվ մեկ համաշխարհային խնդիրը, որը բարձրացվում է վերլուծաբանների կողմից, պարենային ապահովությունն է: Մոլորակի բնակչությունը շեշտակի աճում է, եւ մի քանի տասնյակ տարիներ անց բնակչությանը պարենով ապահովելը դառնալու է բոլորի թիվ մեկ խնդիրը:
Ըստ այդմ, բոլոր երկրները պետք է առաջին հերթին մտածեն պարենային ապահովության մասին: Հայաստանի պես երկիրը գոնե ցորեն ու միս ներկրելու կարիք չպետք է ունենա: Կարծում եմ, մեր պետության առաջնահերթ խնդիրը պետք է լինի Հայաստանն առնվազն ցորենով եւ մսով ապահովելը: Սա այն հարցն է, որի լուծման համար պետք չեն տասնամյակներ, դա, իմ կարծիքով, կարելի է անել շատ արագ:
Պետք է ասեմ, որ գյուղատնտեսության վարկավորումը բիզնեսի տեսանկյունից բավականին շահավետ է, պարզապես մի քիչ ավելի ժամանակատար ոլորտ է: Բանկի  ռազմավարական ծրագրում մենք շատ մեծ տեղ ենք տալիս գյուղատնտեսության ֆինանսավորմանը: Եթե հիմա գյուղատնտեսության վարկավորումը մեր պորտֆելում կազմում է շուրջ 5%, առաջիկա 3 տարիների ընթացքում այն նախատեսվում է հասցնել 10%-ի:
Պետական ծրագիրը բավականին շահավետ էր մեր համար, թեեւ մենք դրան միացանք համեմատաբար ուշ: Դրանից զատ մենք գյուղատնտեսությունը ֆինանսավորում ենք բազմաթիվ միջազգային ծրագրերի շրջանակում եւ սեփական միջոցների հաշվին: Ընդ որում, բավականին լավ տոկոսադրույքներով` տարեկան 12%-ից մինչեւ 16%: Այդ վարկերը հիմնականում չեն գերազանցում 3 մլն դրամը: Վերադարձելիությունն էլ այստեղ բավականին լավն է:
- Դուք վերջերս եք վերադարձել Լոս-Անջելեսում կայացած առաջին ներդրումային բանկային համաժողովից. ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները:
- Համաժողովը բավականին արդյունավետ անցավ, մասնակցեց շուրջ 400 հոգի: Հետաքրքիրն այն էր, որ Լոս-Անջելեսի հայազգի բազմաթիվ գործարարներ անկեղծորեն զարմացան Կենտրոնական բանկի եւ Բանկերի միության ներկայացումների վրա, որոնց շնորհիվ նրանք բացահայտեցին իրենց համար Հայաստանի բանկային համակարգը որպես զարգացած եւ կայուն: Կարծում եմ, մեզ հաջողվեց ամերիկացի մեր հայրենակիցներին հասցնել այն ուղերձը, որ Հայաստանը ներդրումների համար արժանի պետություն է, իսկ բանկային համակարգը լավ զարգացած է եւ կայուն:

Тигран Давтян. «Агрессивный рост не имеет альтернативы»
Интервью исполнительного директора Конверс Банка Тиграна Давтяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Многие из банков Армении объявили в этом году о стратегических изменениях в политике. Конверс Банк, будучи одним из крупных игроков сектора, обычно проявляет себя сдержанно, однако в последнее время стали заметны изменения во внешнем оформлении банка. Означает ли это новую стратегию?
-  21 банк – слишком много для Армении, вследствие чего банки зачастую даже мешают друг другу. Оценивая эту конкуренцию и ограниченное количество клиентов в Армении, мы осознаем, что агрессивный рост не имеет альтернативы.
Наша стратегия на ближайшие годы – это агрессивный рост в соответствии с нашим лозунгом «Для всех». Особо будут акцентироваться розничные банковские услуги. Это означает расширение филиальной сети во всех регионах Армении и доступность услуг для каждого гражданина. Мы сделаем все, чтобы в условиях жесткой конкуренции наши услуги были конкурентоспособными, а их качество – высоким. Кстати, не исключается и неорганическое расширение банка через приобретение другой финансовой структуры.
В настоящее время мы производим изменения в имидже банка: в будущем все наши филиалы будут модернизированы таким образом, чтобы клиенты не чувствовали разницы, в каком из них они обслуживаются. Везде должны действовать одинаковые стандарты качества.
- В банковской системе Армении, несмотря на присутствие крупных международных игроков, есть небольшие банки, которым удается работать с прибылью и фиксировать здоровые финансовые показатели. Чем Вы это объясняете?
- Обычно эти небольшие банки выбирают для себя целевую группу клиентов, вплоть до работы с компаниями, аффилированными со своим акционером, где они себя чувствуют вполне комфортно.
Думаю, рано или поздно собственникам надоест держать эти банки с их маленькой рентабельностью. ROE многих из них (рентабельность собственного капитала; рассчитывается следующим путем: чистая прибыль/собственный капитал * 100%) на довольно низком уровне. Инвестору в Армении совершенно неинтересно содержать банк с доходностью ниже 10%, поскольку те же суммы можно вложить в банке и получать тот же доход. Долго так продолжаться не может.
- Банковская система Армении за три квартала текущего года продемонстрировала динамичный рост. Можно ли предположить, что система полностью преодолела последствия кризиса и вошла в стадию активного роста? С другой стороны, над Арменией нависла угроза возможной второй волны кризиса. Насколько мы готовы противостоять внешним сотрясениям на этот раз?
- Если глубже изучить финансово-экономические показатели клиентов, увидим, что последствия кризиса еще не исчезли полностью. И если кризис ударит по Армении вновь, что по мнению всех аналитиков неизбежно, банковской системе удастся его выдержать. Сложнее будут дела у экономических субъектов, так или иначе интегрированных с другими рынками и/либо «питающихся» трансфертами, что, в свою очередь, отразится на возвратности кредитов.
Процессы, проходящие в Европе и США, не могут не отразиться на долларе и евро, а учитывая долларизацию нашей экономики, это очень опасно. Кредитные портфели банков на 70% долларовые. Получать драмовый доход и брать долларовый кредит – означает брать на себя валютный риск. Остается надеяться, что новая волна не будет для Армении сильной. В любом случае, составляя стратегическую программу, мы планировали довольно стабильную национальную валюту.
- Не создает ли это предпосылки для формирования в Армении хедж-фондов?
- Думаю, предпосылки для этого возникли еще давно. Отложим в сторону хедж-фонды: у нас до сих пор не сформировался рынок производных ценных бумаг. Если бы сегодня у нас были фьючерсные и опционные рынки, нам бы удалось в какой-то степени покрыть эти риски.
- Вы преподаете в Славянском университете предмет  «Рынок ценных бумаг».  Будет интересно услышать оценки специалиста и одновременно руководителя банка-эмитента  о краткосрочных и среднесрочных перспективах развития рынка капитала Армении. Почему он, в конце концов, не развивается?
- Есть несколько причин: это и плохие воспоминания, оставшиеся от советского периода, нехватка знаний, менталитет и, самое обидное, имевшая место в Армении приватизация, которая прошла  по самому неправильному сценарию, который можно было представить. В итоге появились приватизированные и ограбленные предприятия, которые были оценены и проданы непонятным образом.
Потом была создана Комиссия по ценным бумагам, которая поставила перед новосозданными акционерными компаниями такие строгие требования, что открытые акционерные общества предпочли стать закрытыми. В 1997-98гг. было 1400 открытых открытых акционерных обществ, а сегодня их можно сосчитать на пальцах.
Сегодня есть очень мало компаний, которые хотят идти на IPO. Cчитаю, что в этой сфере определенное будущее имеет именно банковская система, поскольку в условиях острой конкуренции банки должны идти на укрупнение.
Мы выпустили корпоративные облигации и намерены были осуществить 4 размещения, однако после первого поняли, что размещение следующих невозможно. После взлета валюты люди больше не инвестировали в драмовые активы. Сегодня более или менее возможно осуществить размещение в случае краткосрочных инструментов, мы же выпустили трехлетние бумаги.
Сегодня невозможно обеспечить развитие рынка капитала в Армении по причине долларизации экономики и отсутствия долгосрочного доверия по отношению к национальной валюте.
Надеюсь, в ближайшие годы вернется доверие к национальной валюте и снизится долларизация.
- Конверс Банк участвует в программе кредитования сельского хозяйства при поддержке государства?  Как Вы оцениваете эту программу?
- Мировой проблемой номер один, которая поднимается аналитиками, является продовольственное обеспечение. Население планеты стремительно растет, и спустя несколько десятков лет обеспечение населения продовольствием станет для всех основной задачей.
В силу этого все страны должны прежде всего думать о продовольственном обеспечении. Такая страна, как Армения, должна не нуждаться в импорте хотя бы зерна и мяса. Думаю, первоочередной задачей нашего государства должно быть обеспечение страны, как минимум, зерном и мясом. Это тот вопрос, для решения которого не нужны десятилетия, это, на мой взгляд, можно сделать очень быстро.
Отмечу, что кредитование сельского хозяйства, с точки зрения бизнеса, достаточно выгодно, просто это немного более емкая по времени сфера. В стратегической программе банка мы придаем очень большое место финансированию сельского хозяйства. Если сегодня кредитование этой сферы в нашем портфеле составляет около 5%, то в ближайшие 3 года мы намерены довести этот показатель до 10%.
Государственная программа была довольно выгодной для нас, несмотря на то, что мы  присоединились к ней сравнительно поздно. Кромо того, мы финансируем сельское хозяйство в рамках многочисленных международных программ и за счет собственных средств. Причем по довольно хорошим ставкам – от 12 до 16% годовых. В основном эти кредиты не превышают 3 млн. драмов. Возвратность здесь довольно хорошая.
- Вы сравнительно недавно вернулись из Лос-Анджелеса, где проходил первый инвестиционный банковский форум. Каковы Ваши впечатления?
- Форум прошел довольно эффективно, в нем приняли участие около 400 человек. Особо интересно было то, что многие  бизнесмены армянского происхождения Лос-Анджелеса были откровенно удивлены презентациями Центрального банка и Союза банков Армении, благодаря которым они открыли для себя банковскую систему Армении в качестве развитой и стабильной сферы. Думаю, нам удалось донести до наших американских соотечественников тот мессидж, что Армения является достойной страной для инвестиций, а банковская система хорошо развита и стабильна.