Արմսվիսբանկ. “Արտարժույթով արտահայտված պարտատոմսերի թողարկման հարցն անպատասխան է”
2009թ. մարտի 3-ին տեղի ունեցած դրամի արժեզրկումից ի վեր հետո Հայաստանի կապիտալի շուկան գտնվում է “սառած” վիճակում: Ներդումային բանկերի եւ ընկերությունների համար գործունեության հիմնական ուղղություն են դարձել պետական պարտատոմսերը, որոնց եկամտաբերությունն աճել է շուրջ 3 անգամ՝ անիմաստ դարձնելով կորպորատիվ պարտքի շուկայում ներդնելը: Միաժամանակ պետական պարտքի գնի ներկայիս մակարդակը լիովին համապատասխանում է Հայաստանի՝ ռիսկային գոտի լինելու կարգավիճակին եւ տոկոսադրույքների նվազեցմանը կարճաժամկետ կտրվածքով հնարավոր կլինի հասնել միայն արհեստական ճանապարհով, ինչը շատ թանկ կնստի մեր տնտեսության վրա: Այս եւ ներդումային ոլորտին առնչվող այլ խնդիրների եւ միտումների մասին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմեց Արմսվիսբանկի ներդրումային դեպարտամենտի տնօրեն Կարեն Տուրյանը
- Ունիվերսալ բանկ լինելով հանդերձ, Արմսվիսբանկը ներկայանում է որպես ներդրումային բանկ: Ի՞նչ է դա նշանակում հայկական իրականության պայմաններում, երբ կապիտալի շուկան պասիվ է, իսկ ներդրումային այլ հնարավորությունները` սուղ:
- Դրամի արժեզրկումից հետո կապիտալի շուկայի պասիվացման պայմաններում որպես առաջնահերթություն մեզ համար մնաց միայն պետական պարտատոմսերի շուկան: Պետպարտատոմսերի եկամտաբերությունը 2007-ից 2009թթ. բավականին ցածր էր, իսկ արտարժույթով արտահայտված եկամտաբերությունն ուներ նույնիսկ բացասական նշանակություն: Պետական պարտքի էժանությունը թույլ էր տալիս զարգանալ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկային: Բայց երբ պետպարտատոմսերի եկամտաբերությունը դարձավ 13-14%, իսկ ներկայումս արդեն՝ 16.5% (20 տարեկան պարտատոմսերի համար), կորպորատիվ պարտատոմսերի մասին Հայաստանի պարագայում խոսելն ավելորդ դարձավ:
Մյուս շեշտը ներկայումս դրվում է մեր հաճախորդներին դեպի միջազգային կապիտալի շուկաներ ելք ապահովելու վրա: Խոսքը գնում է ԱՄՆ, Կանադայի, Եվրոպայի, Ռուսաստանի, Ասիական երկրների շուկաների մասին, որտեղ մենք աշխատում ենք կոնտրագենտ բանկերի միջոցով:
Ընդ որում, եթե այդ արժեթուղթն ընդունելի է նաեւ Արմսվիսբանկի կողմից, հաճախորդը կարող է դրանով 15-20 րոպեում ֆինանսավորվել մեր կողմից (դա նույն ռեպո գործարքն է, ուղղակի դրսի արժեթղթերով): Վերջերս մենք սկսեցինք նաեւ հաճախորդներին համար ավտոմատ վարկային գծեր բացել արժեթղթերի դիմաց՝ մարժինալ առեւտրի համար. դա արվում է միայն երկար դիրքերի դեպքում  (կարճ վաճառքները ռիսկային ենք համարում):
Նշված ուղղություններից բացի քննարկում ենք նաեւ ուղղակի ներդրումային ծրագրերի (ընկերությունների կապիտալում մասնակցելու) հնարավորությունը:
- Ինչպիսի՞ ակտիվություն է դրսեւորվում Հայաստանից օտարերկրյա կապիտալի շուկաներում «խաղալու» ուղղությամբ: Ովքե՞ր են Հայաստանից հիմնականում նախընտրում գնել կամ վաճառել օտարերկրյա ընկերությունների արժեթղթեր:
- Մեր բանկում նման հաճախորդների թիվը դեռ չի անցնում 100-ից: Մենք տերմինալներ ենք տեղադրում այդ հաճախորդների համակարգիչներում, որոնցով նրանք առեւտուր են իրականացնում միջազգային բորսաներում` տնից կամ աշխատավայրից: Սակայն նույնիսկ մինչեւ տերմինալը տրամադրելը մենք քննարկում ենք հաճախորդի հետ՝ փորձելով հասկանալ, թե որքանով է նա տեղյակ այդպիսի գործունեության ռիսկերից:
Դեռեւս չի կարելի խոսել արտասահմանում ներդրող հայկական որոշակի խավի ձեւավորման մասին. նրանք պարզապես մարդիկ են, որոնք ունեն ֆինանսական միջոցների որոշակի ավելցուկ եւ հասկանում են այս շուկայի հնարավորությունները: Մեր միջոցով միջազգային շուկաներում ներդրողների թվում կա, օրինակ, գյուղացի, կառավարման ոլորտում աշխատող մասնագետ, ինժեներ, բժիշկ եւ այլն:
- Պետպարտատոմսերի` կորպորատիվ պարտքի շուկայի զարգացման խոչընդոտ լինելն ակնհայտ է, սակայն որքա՞ն դեռեւս կշարունակվի այս իրավիճակը: Ի՞նչ եք ակնկալում մոտակա 1-2 տարիների համար:
- Կարծում եմ՝ առնվազն մեկ տարի ներկայիս տոկոսադրույքները կպահպանվեն: Հայաստանը ռիսկային գոտի է եւ մեր պետական պարտքի էժանացման նպատակադրումը շատ թանկ է նստելու այլ տեսանկյունից. եկամտաբերությունը կարելի է իջեցնել դրամի արժեւորմամբ, այսինքն, այդ եկամտաբերությունը ավտոմատ փոխանցվելու է դրամի արժեւորման վրա: Մենք արդեն անցել ենք այս ճանապարհով, երբ մեր պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը 50%-ից իջավ 5%, իսկ ազգային արժույթը 600 դրամից $1-ի դիմաց իջավ մինչեւ 300:
Դեռեւս վաղ է մտածել կորպորատիվ պարտքի շուկայի զարգացման մասին, մինչեւ չվերադառնա կայունությունը, սակայն նույն կայունությունը Հայաստանի պարագայում ամենեւին էլ չպետք է ենթադրի կարգավորման միջոցով փոխարժեքի ֆիքսում որոշակի մակարդակում: Ըստ իս, փոխարժեքը պետք է մշտապես տատանվի, քանի որ Հայաստանը փոքր տնտեսություն է եւ մեզ վրա շատ թանկ է  նստում «օտար քամիներին դիմակայելը»: Արդյունքում շատ դեպքերում անիմաստ ավելանում է պետական պարտքը, որովհետեւ ներգրավվող գումարները ներդրումային նախագծերին ծառայելու փոխարեն ուղղվում են ազգային արժույթի փոխարժեքը պահպանելու վրա: Մարդիկ պետք  է սկսեն հասկանալ, որ տատանումները մեր պայմաններում նորմալ եւ բնական երեւույթ է; ժամանակ է պետք այս իրողությանը հարմարվելու համար:
Բացի այդ, օրենքն էլ պարտադրում է, որ ցանկացած ակտիվ, որը բաց վաճառքի է ենթարկվում Հայաստանում, պետք է գնանշվի դրամով: Արդեն 2 տարուց ավել է, ինչ ներդումային հանրության կողմից բարձրացվում է գոնե արտարժույթով արտահայտված պարտատոմսերի թողարկման թույլատրման հարցը, որն անպատասխան է մնում:
Բելառուսում վերջերս տեղի ունեցավ ազգային արժույթի զգալի արժեզրկում, մարդիկ սկսեցին մասսայաբար գնել արտարժույթ, իսկ Բելառուսի Կենտրոնական բանկն իր հերթին թույլատրեց դոլարային առեւտուրը որոշակի ակտիվների  (օրինակ` մեքենաների եւ երկարաժամկետ սպառման այլ առարկաների) պարագայում:
Դրամի շուկան շատ փոքր է եւ կապել ամեն ինչ դրամի հետ, կարծում եմ, սխալ է: Կան մեծ նախագծեր, որոնք մեծ ներդրումներ են պահանջում, օրինակ` մետրոպոլիտենը, նոր ատոմակայանը: Այստեղ շատ ճիշտ տարբերակ կլիներ թողարկել դոլարով կամ եվրոյով գնանշվող պարտատոմսեր, որպեսզի ցանկացած մարդ գնի եւ ներգրավված միջոցներն ուղղվեն ծրագրային նպատակների: Նման քայլի գնալու համար քաղաքական որոշում է անհրաժեշտ:
- Ի դեպ, քանի որ խոսքը գնաց խոշոր նախագծերի մասին, որոնց իրականացման համար մեծ միջոցներ են անհրաժեշտ. այսօրվա դրությամբ ողջ Հարավային Կովկասում միայն մեկ ընկերություն է ցուցակվել իր ազգային սահմաններից դուրս. դա վրացական Bank of Georgia-ն է, որը IPO է իրականացրել Լոնդոնում: Ի՞նչ եք կարծում, կա՞ արդյո՞ք այսօր Հայաստանում որեւէ ընկերություն, որն իրոք կարող է դիմել նման քայլի եւ կա՞ արդյոք նման կարիք:
- Սկսենք վերջինից` կարիքից: Ենթադրենք՝ հայկական բանկը IPO է իրականացնում դրսում, իսկ դա նշանակում է առնվազն մի քանի տասնյակ միլիոն դոլարի ներգրավում (Լոնդոնի պես բորսաներում ցուցակվելիս ընկերությունները պետք է նպատակաուղղված լինեն ներգրավել առնվազն $200-300 մլն): Ենթադրենք` այդ գումարն եկավ. որտե՞ղ այն ներդնել:
Արտահանման հզոր պոտենցիալով ձեռնարկությո՞ւն. դա նշանակում է մեքենաշինական գործարանների գործարկում, ինչի համար պետք են բաց սահմաններ, երկաթգիծ, իսկ մեզ մոտ այն հասնում է միայն մինչեւ Վրաստանի նավահանգիստներ եւ տրանսպորտային ծախսերը Հայաստանից խոշոր մեքենաշինական արտադրանքի արտահանումը զրկում են մրցունակ լինելուց: Մյուս ուղղությունը քիմիան է, որը նույնպես մրցունակ չէ տրանսպորտային ծախսերի պատճառով:
- Այսինքն` Հայաստանի ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պայմաններում երկրի տնտեսական զարգացումը կապվում է բացարձակապես փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների հե՞տ:
- Այո: Հայաստանում խոշոր կապիտալի պահանջ այսօր, թերևս, ունի միայն ատոմակայանը` շուրջ $4-5 մլրդ-ի չափով, սակայն մասնավոր ձեռքերում պահել երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի կեսից ավելին ապահովող կայանը, կարծում եմ, այնքան էլ ընդունելի լուծում չէ:
- Այս տարի պետք է ներդրվի կենսաթոշակային համակարգի կամավոր, իսկ 2014թ-ից` պարտադիր կուտակային բաղադրիչը։ Հայտնի է, որ ԿԲ-ն մշակում է համապատասխան նորմատիվներ եւ քննարկում դրանք շուկայի մասնակիցների հետ: Ի՞նչ քայլեր եք նախատեսում ձեռնարկել այս ուղղությամբ:
- Համաձայն հայեցակարգի եւ օրենքի, պարտադիր կուտակային բաղադրիչում բանկերը կարող են մասնակցել դուստր ձեռնարկության (սեփական կենսաթոշակային հիմնադրամի) կամ այլ կենսաթոշակային հիմնադրամին ծառայությունների մատուցման միջոցով:
Ինչ վերաբերում է կամավոր կենսաթոշակային կուտակումներին, մենք կարող ենք դա իրականացնել եւ պահանջարկի դեպքում կդիմենք Կենտրոնական բանկ՝ համապատասխան թույլտվություն ստանալու համար: Այս ուղղությամբ, սակայն, ակտիվություն տնտեսվարողների կողմից մենք դեռեւս չենք տեսնում եւ չենք էլ կարծում, որ նրանք պետք է շահագրգռված լինեն կամավոր սխեմաների գործարկման մեջ:
- Ինչո՞ւ: Չէ՞ որ սեփական աշխատակիցների համար կենսաթոշակային կուտակումներ իրականացնող ձեռնարկությունները կստանան որոշակի հարկային արտոնություններ:
- Դա հարաբերական է. դրա համար ընկերությունները պետք է ամբողջովին դուրս գան ստվերից, իսկ այդ դեպքում նրանք ավելի շատ կկորցնեն, քան կշահեն հարկային արտոնությունից:
Ինչ վերաբերում է 2014-ից գործադրվելիք պարտադիր կուտակային սխեմաներին, մենք նախատեսում ենք մասնակցել դրանցում, քանի որ դա կապահովի դեպի ֆինանսական համակարգ երկարաժամկետ գումարների ներհոսք:

Армсвисбанк: «Выпуск облигаций, выраженных в иностранной валюте, остается без ответа»
Со времени девальвации драма 3-го марта 2009г. рынок капитала Армении остается в “замороженном” состоянии. Основным направлением деятельности для банков и инвестиционных компаний стали государственные облигации, доходность которых возросла почти в 3 раза, сделав тем самым бессмысленными инвестиции на рынке корпоративного долга. Одновременно нынешний уровень госдолга полностью соответствует статусу Армении в качестве зоны повышенного риска, и снижения ставок в краткосрочной перспективе можно будет достичь только искусственным путем, что обойдется нашей экономике очень дорого.
Об этих и других проблемах инвестиционной сферы Армении в интервью Медиамакс рассказал директор инвестиционного департамента Армсвисбанка Карен Турян.
- Будучи универсальным банком, Армсвисбанк позиционирует себя в качестве инвестиционного. Что это означает в условиях армянской действительности, когда рынок капитала пассивен, а другие инвестиционные возможности крайне ограничены?
- В условиях постдевальвационной пассивности рынка капитала для нас в качестве приоритета остался лишь рынок гособлигаций. Доходность гособлигаций в 2007-2009гг. была достаточно низкой, а их доходность, выраженная в иностранной валюте, и вовсе имела отрицательное значение. Дешевая цена госдолга позволяла развиваться рынку корпоративных облигаций. Но когда доходность гособлигаций достигла 13-14%, а сейчас – уже 16,5% (для 20-летних бумаг), говорить о корпоративных облигациях в Армении больше не приходится.
Другое инвестиционное направление, которое мы акцентируем, заключается в обеспечении нашим клиентам доступа к международным рынкам капитала. Речь идет о рынках США, Канады, Европы, России и Азии, где мы работаем посредством банков-контрагентов.
При этом, если ценная бумага принимается также Армсвисбанком, клиент может в течение 15-20 минут получить по ней финансирование от нас (эта та же самая сделка репо, но с иностранными ценными бумагами). В последнее время мы начали открывать клиентам автоматические кредитные линии взамен на ценные бумаги с целью маржинальной торговли: это делается только в случае с длинными позициями (короткие продажи мы считаем рискованными).
Помимо отмеченных направлений мы обсуждаем также возможности прямых инвестиционных программ (участие в капитале компаний).
- Какая активность проявляется в Армении по отношению к «игре» на иностранных фондовых рынках. Кто у нас покупает и продает ценные бумаги иностранных компаний?
- Число таких клиентов в нашем банке не превышает и ста. Мы устанавливаем терминалы на их компьютерах, с помощью которых они ведут торги на международных биржах прямо из дома или с работы. Однако даже перед тем, как установить терминал, мы ведем с клиентом переговоры, пытаясь понять, насколько он осведомлен о рисках этой деятельности.
Пока рано говорить о формировании в Армении некой прослойки людей, инвестирующих за рубежом: это просто граждане, у которых есть определенный избыток финансов и которые понимают возможности этих рынков. Среди них есть, например, фермер, специалист сферы управления, инженер, врач и т.д.
- Факт, что гособлигации препятствуют развитию рынка корпоративного долга, очевиден, но как долго еще будет так продолжаться? Что вы ожидаете на ближайшие 1-2 года?
- Думаю, нынешние ставки сохранятся еще как минимум год. Армения - зона повышенного риска, и нацеленность на удешевление госдолга обойдется нам очень дорого с иной точки зрения: доходность можно снизить укреплением драма, то есть, эта доходность будет автоматически передана укреплению курса. Мы уже прошли по этому пути, когда доходность наших гособлигаций с 50% упала до 5%,  а курс с 600 драмов за $1 дошел до 300.
Рано думать о развитии рынка корпоративных облигаций до тех пор, пока не вернется стабильность, однако та же самая стабильность в условиях Армении вовсе не предполагает фиксацию курса на определенном уровне. Думаю, курс должен всегда колебаться, поскольку Армения - небольшая экономика, и «противостояние чужим ветрам» обходится нам очень дорого. В итоге часто бессмысленно растет государственный долг, поскольку привлекаемые суммы вместо того, чтобы служить инвестиционным программам, идут на удерживание курса драма. Люди должны начать понимать, что волатильность в наших условиях – нормальное и естественное явление; нужно время для того, чтобы смириться с этим.
Закон же, в свою очередь, обязывает, что любой актив, который подвергается в Армении открытой продаже, должен быть номинирован в драмах. Уже больше двух лет инвестиционное сообщество Армении поднимает вопрос о разрешении на выпуск облигаций, выраженных в иностранной валюте. Вопрос этот остается без ответа.
В Беларуси недавно произошла существенная девальвация нацвалюты, люди стали массово скупать доллары, а беларусский Центробанк, в свою очередь, разрешил долларовую торговлю на некоторые активы (автомобили и другие предметы долгосрочного потребления).
Рынок драма очень мал, и связывать все с драмом, думаю, неправильно. Есть крупные проекты, требующие больших инвестиций, как, например, метрополитен или новая атомная электростанция. Здесь было бы очень правильным решением выпустить облигации, номинированные в долларах и евро, чтобы люди их покупали, а привлеченные средства шли на программные цели. Для такого шага требуется политическое решение.
- Кстати, поскольку речь зашла о проектах, для которых требуется большой объем инвестиций: на сегодня лишь одна компания на Южном Кавказе прошла листинг за пределами своих национальных границ: это грузинский Bank of Georgia, который провел IPO в Лондоне. Как вы думаете, есть ли сегодня в Армении компания, которая может сделать аналогичный шаг и есть ли такая потребность?
- Начнем с последнего – с потребности. Предположим, армянский банк проводит IPO за рубежом, а это означает привлечение как минимум нескольких десятков миллионов долларов (компании, которые проходят листинг на таких биржах, как лондонская, должны быть нацелены на привлечение как минимум $200-300 млн). Предположим, эти деньги пришли: куда их вкладывать?
В компанию с мощным экспортным потенциалом? Это означает запуск машиностроительных заводов, для чего потребуются открытые границы, железная дорога, а у нас она доходит только до морских портов Грузии, и транспортные издержки лишают конкурентоспособности  крупный машиностроительный экспорт из Армении. Другое направление – химия, которая также неконкурентоспособна по причине транспортных расходов.
- Получается, что в условиях нынешней геополитической ситуации Армении экономическое развитие страны связывается исключительно с малым и средним бизнесом?
- Да. Нужду в крупном капиталовложении сегодня здесь испытывает разве что атомная электростанция (около $4-5 млрд), но держать в частных руках станцию, которая вырабатывает более половины всей электроэнергии страны, думаю, не совсем приемлемое решение.
- В текущем году внедряется добровольный, а с 2014-го – обязательный накопительный компонент пенсионной системы. Известно, что ЦБ разрабатывает соответствующие нормативы и обсуждает их с участниками рынка. Какие шаги вы намерены проделать в данном направлении?
- Согласно концепции и закону, банки могут участвовать в обязательных накопительных схемах посредством дочернего предприятия (собственного пенсионного фонда) или путем оказания услуг иному фонду.
Что касается добровольных пенсионных накоплений, мы можем осуществить это, и в случае спроса обратимся в ЦБ за соответствующим разрешением. Но мы пока не видим активности в данном направлении и не думаем, что компании должны быть заинтерсованы в запуске добровольных схем.
- Почему? Ведь компании, которые копят своим сотрудникам на пенсию получают определенные налоговые привилегии…
- Это относительно: для этого компании должны будут полностью выйти из тени, а в этом случае они потеряют больше, чем приобретут от налоговых льгот.
Что касается обязательных накопительных схем, мы намерены в них участвовать, поскольку это обеспечит приток длинных денег в финансовую систему.