«Առեւտրի ֆինանսավորման գործիքներն առավել արդիական դարձան ճգնաժամի պայմաններում»
Հայաստանում «Պեժո», «ԳԱԶ», «ՊԱԶ», «ՈՒԱԶ», «ԶԱԶ», «ԶԻԼ», «Բոգդան», «Էլֆ» եւ «Շտանդոքս» մակնիշների ներկայացուցիչ «Կարկոմավտո» ընկերության ֆինանսական գծով փոխտնօրեն Մխիթար Միքայելյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը, Auto.am եւ Banks.am պորտալներին
- Օրերս «Կարկոմավտո» ընկերությունը «Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան Բանկից» ստացել  է պատվոգիր՝ որպես բանկային երաշխիքների գծով բանկի առեւտրի ֆինանսավորման ծառայությունների 2009թ. լավագույն հաճախորդ: Ֆինանսական ո՞ր գործիքներն են պահանջված հայաստանյան ավտոդիլերների, մասնավորապես, «Կարկոմավտո»-ի կողմից:
- Այստեղ առաջին հերթին կարևորվում է ընկերության արտաքին առևտրի ոլորտում ներգրավվածությունը: Ներկայումս Հայաստանում առաջարկվող առեւտրի ֆինանսավորման գործիքներն են հիմնականում ակրեդիտիվները, բանկային երաշխիքները եւ ինկասոները:
Առեւտրի ֆինանսավորման գործիքներն առավել արդիական դարձան ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում. նշված ֆինանսական գործիքներից օգտվողը միանգամից չի վճարում գնվող ապրանքի դիմաց, այլ, օրինակ, բանկային երաշխիքների շնորհիվ կարողանում է ստանալ ապրանքը, իրացնել այն եւ միայն հետո փոխանցել գումարը մատակարարին:
Այսօր մենք աշխատում ենք տարբեր բանկերի հետ, սակայն «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» կողմից առաջարկվող առեւտրի ֆինանսավորման ծառայությունները ավելի մեծ ճկունություն են ենթադրում եւ առավել մատչելի են մեզ համար: Մենք ողջունում ենք բանկի նախաձեռնությունը` խրախուսել իր առավել ակտիվ հաճախորդներին եւ կցանկանայինք, որ մնացածները նույնպես հետեւեն այս օրինակին եւ խրախուսեն հաճախորդներին առևտրային գործարքների մեջ ավելի մեծ ակտիվություն ցուցաբերելու հարցում:
- Կա՞ արդյոք այնպիսի ֆինանսական գործիքների կարիք, որոնք դեռեւս չկան մեր շուկայում:
- Ըստ էության, Հայաստանում արդեն առկա են մեր նման ընկերություների համար անհրաժեշտ գրեթե բոլոր ֆինանսական գործիքները. պարզապես դրանք դեռեւս ավելի թանկ են, քան արտերկրում:
- Ինչպե՞ս է «Կարկոմավտոյի» եւ ընդհանրապես ավտոդիլերական բիզնեսի վրա անդրադարձել ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եւ, որպես հետեւանք, բանկերի կողմից ավտովարկավորման պայմանների խստացումը:
- Ճգնաժամը եւ դրամի արժեզրկումը զգալի բացասական ազդեցություն են ունեցել ընկերության տնտեսական և ֆինանսական ցուցանիշների վրա: 2009-ին նախորդ տարվա համեմատ վաճառքների ընդհանուր ծավալը նվազել է գրեթե 40%-ով: Մենք ներկրող կազմակերպություն ենք, եւ մեքենաների գների վրա ուղղակի ազդեցություն է թողել նաև դրամի արժեզրկումը, որի արդյունքում գներն աճել են 20-22%-ով:
Նման իրավիճակը, բնականաբար, չէր կարող գոհացուցիչ լինել, եւ մի շարք միջոցառումների շնորհիվ մեզ հաջողվեց որոշ առումով զսպել ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը: Մասնավորապես, մի շարք ակցիաների շնորհիվ մենք մինչեւ դրամի արժեզրկումը կարողացանք գրեթե զրոյական եկամտաբերությամբ կամ նույնիսկ վնասով իրականացնել վաճառնքներ, որոնց արդյունքում հնարավոր դարձավ ժամանակին եւ ամբողջությամբ կատարել մեր պարտավորությունները բանկերի նկատմամբ:
Անդրադառնալով 2010թ. առաջին եռամսյակի ցուցանիշներին` գոհունակությամբ կարող եմ նշել, որ  նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նկատվում է վաճառքների 5%-անոց աճ:  Այս պարագայում եւս գոյություն ունեն հետաքրքիր զարգացումներ: Օրինակ,  բավականին նվազել է մանրածախ վաճառքների թիվը, ինչը բացատրվում է բնակչության խնայողություններ կատարելու եւ խոշոր ծախսերից խուսափելու տրամադրվածությամբ: Այդ պատճառով էլ ներկայումս գնումներ կատարող հաճախորդների  70%-ը իրավաբանական անձիք են:
- Պետական եկամուտների կոմիտեն /ՊԵԿ/ այս տարվա փետրվարին պարզեցրել է ավտոմեքենաների ներմուծման ընթացակարգերը: Օգնե՞լ է դա արդյոք դիլերներին եւ ինչպիսի՞ այլ պարզեցումների կամ փոփոխությունների կարիք է զգացվում ոլորտում:
- Փոփոխությունների արդյունքում ներմուծող ընկերության լիազորված անձը կարող է ինքնահայտարարագիր ներկայացնել մաքսային մարմիններին, ինչն իրոք արագացրել է մաքսազերծման ընթացքը: Սակայն, ըստ իս, անհրաժեշտ են նաև հետագա հետևողական բարեփոխումներ` ուղղված այս ընթացակարգերի էլ ավելի պարզեցմանը: Հակառակ դեպքում կպահպանվի այսօրվա պատկերը, երբ ՊԵԿ-ի հետ գործառույթներում բյուրոկրատիան միջազգային առեւտրով զբաղվող ընկերություների համար դարձել է հիմնական խոչընդոտը:
Լավ կլիներ, եթե պարզեցվեր հայտարարագրման կարգը, օրինակ` այն կարելի է անցկացնել ինտերնետի միջոցով: Նույնիսկ գերադասելի կլիներ, եթե մաքսազեծման կանոնները խախտողների նկատմամբ կիրառվեին ավելի բարձր տուգանքներ, միայն թե այդ գործընթացները արագացվեին: Համեմատության համար նշեմ, որ այսօր ավտոմեքենայի տեղափոխման ողջ ժամանակահատվածի 15%-ը բաժին է ընկնում մաքսային ձեւակերպումներին: «Կարկոմավտո»-ում մի ամբողջ բաժին զբաղվում է միայն մաքսային ձեւակերպումներով: Պարզ համեմատությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում մաքսազերծումը նույնիսկ հարեւան Վրաստանի հետ համեմատ շատ է բարդացված եւ ավելի թանկ է:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակցությունը Հայաստանի ավտոդիլերների միջև: Հայաստանում չկան նույն մակնիշի մեքենաներ ներմուծող պաշտոնական դիլերներ: Ինչպե՞ս է այս պարագայում տեղի ունենում գնագոյացումը:
- Ավտոարտադրողները եւ մատակարարները փոքր երկրներում սովորաբար չեն ունենում երկրորդ պաշտոնական ներկայացուցիչ: Սակայն նույն մակնիշները ներկայացնող պաշտոնական դիլերների բացակայությունը չի նշանակում, որ չկա մրցակցություն, քանի որ այն սկսվում է արդեն ավտոարտադրողներից: Տարբեր մակնիշների ավտոմեքենաներ  ներմուծող կազմակերպություները` լինեն դրանք պաշտոնական ներկայացուցիչներ, թե ոչ,  միմյանց հետ մրցում են մեքենաների վաճառքի առավել նպաստավոր ու գրավիչ պայմաններ առաջարկելով, տեխսպասարկման մակարդակով եւ այլն: Անդրադառնալով գնագոյացմանը` պետք է նշեմ, որ այն հիմնականում չեմ կապում մրցակցության հետ. այն կախված է առաջին հերթին մեքենայի արժեքից, տեղափոխման գնից, մաքսատուրքի չափից եւ ներմուծող ընկերության նպատակային եկամտից: Ներկայումս Հայաստան ներկրվող նոր ավտոմեքենաների վաճառքի գները շուրջ 40-50%-ով բարձր են արտադրողների կողմից բաց թողման գներից:

«Инструменты финансирования торговли стали наиболее актуальными в условиях кризиса»
Интервью замдиректора по финансам компании «Каркомавто» (представителя торговых марок «Peugeot», «ГАЗ», «ПАЗ», «УАЗ», «ЗАЗ», «ЗИЛ», «Богдан», «Elf» и «Standox» в Армении) Мхитара Микаеляна агентству «Медиамакс»
- В начале мая «Каркомавто» получила награду от «Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения», как лучший клиент банка в 2009 году по линии услуг финансирования торговли, в частности, банковских гарантий. Какие финансовые инструменты востребованы автодилерами Армении, и, в частности, «Каркомавто»?
- В данном случае важен факт вовлеченности компании в международную торговлю. Предлагаемыми в Армении инструментами финансирования торговли являются, в основном, аккредитивы, банковские гарантии и операции инкассо.
Инструменты финансирования торговли стали наиболее актуальными в условиях финансово-экономического кризиса: пользующийся данными услугами не сразу платит за приобретаемый товар, а, к примеру, благодаря банковской гарантии, может получить товар, реализовать его и только после этого перечислить сумму поставщику.
Мы сотрудничаем с разными банками, но услуги финансирования торговли «Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения» подразумевают большую гибкость и более доступны для нас. Мы приветствуем инициативу банка поощрять наиболее активных клиентов и хотели бы, чтобы и остальные также следовали этому примеру и стимулировали своих клиентов проявлять большую активность в сделках по финансированию торговли.
- Есть ли потребность в таких финансовых инструментах, которые еще не предлагаются на местном рынке?
- По сути, в Армении уже есть практически все финансовые инструменты, необходимые для таких компаний, как мы, просто здесь они дороже, чем за рубежом.
- Как на «Каркомавто» и автодилерском бизнесе в целом отразился финансово-экономический кризис, и, как следствие, ужесточение условий автокредитования в банках Армении?
- Кризис и девальвация драма оказали существенное негативное воздействие на финансовые и экономические показатели компании. В 2009-ом, по сравнению с предыдущим годом, объем продаж сократился на 40%. Поскольку мы являемся импортерами, прямое воздействие на цены оказала также девальвация драма, в результате которой цены выросли на 20-22%.
Подобная ситуация, естественно, не могла считаться удовлетворительной, и благодаря ряду мероприятий нам удалось несколько смягчить негативное воздействие кризиса. В частности, проведя ряд акций, мы смогли поддержать продажи с нулевой доходностью и даже с убытком в период, предшествующий девальвации драма, и, благодаря этому, вовремя и полностью выполнить наши обязательства перед банками.
В I квартале текущего года по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом наши продажи выросли на 5%. При этом существенно сократились розничные продажи, что объясняется нежеланием населения делать большие расходы. Поэтому 70% наших сегодняшних клиентов – юридические лица.
- Комитет по государственным доходам (КГД) Армении в феврале текущего года облегчил процедуры импорта автомобилей. Помогло ли это дилерам, и чувствуется ли потребность в дальнейших облегчениях или изменениях?
- В результате изменений уполномоченное лицо импортирующей компании может представить таможенным органам самодекларацию, что действительно облегчило процесс растаможивания. Однако, думаю, все еще необходимы последовательные реформы, направленные  на дальнейшее облегчение этих процедур. В противном случае сохранится сегодняшняя картина, когда бюрократия в процедурах КГД стала основным препятствием для компаний, занимающихся международной торговлей.
Было бы хорошо, если бы декларирование автомобилей можно было бы проводить по интернету. Для нас предпочтительнее, если нарушителей правил растаможивания будут наказывать жестче, но взамен будут ускорены процедуры. Таможенные процедуры на сегодня занимают 15% всего времени транспортировки автомобиля. В «Каркомавто» создан целый отдел, который занимается исключительно таможенными оформлениями. Даже по сравнению с соседней Грузией растаможивание в Армении намного сложнее и дороже.
- Как вы оцениваете конкуренцию между автодилерами Армении? В Армении нет официальных дилеров автомобилей одних и тех же марок. Как в таком случае происходит ценообразование?
- Автопроизводители и поставщики обычно не имеют второго официального представителя в маленьких странах. Однако отсутствие официальных представителей одних и тех же  марок не означает отсутствия конкуренции, поскольку она начинается уже с автопроизводителей. Импортеры автомобилей различных марок, будь они официальными представителями или нет, конкурируют между собой уровнем техобслуживания, предлагая более благоприятные и привлекательные условия продажи и т.д. Я не связываю ценообразование с конкуренцией, поскольку оно, в первую очередь, зависит от себестоимости автомобиля, цены перевозки, размера таможенной пошлины и целевого дохода импортера. Конечные цены импортируемых в Армению новых автомобилей на сегодня превышают их отпускную стоимость на 40-50%.