“Ամերիաբանկում” ներդրվել է գործունեության անընդհատ կատարելագործման համակարգ
“Ամերիաբանկի” նոր ծառայությունների մշակման եւ ներդրման բաժնի պետ , որակի պատասխանատու Արթուր Համբարձումյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
Հայաստանում աստիճանաբար ակտիվանում է բանկերի կողմից որակի կառավարման համակարգերի ներդրման գործընթացը: “Ամերիաբանկը” առաջինը Հայաստանում մշակեց իր համակարգը նոր` ISO 9001:2008 չափանիշի տարբերակին համապատասխան:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված հայաստանյան բանկերի հետաքրքրությունը եւ շահագրգռվածությունը որակի կառավարման համակարգի ներդրմամբ ու սերտիֆիկացմամբ:
- Որակյալ ծառայությունների մատուցման եւ հաճախորդների պահանջների բավարարման նպատակով բանկերը, ինչպես եւ այլ բիզնես կառույցները, փորձում են գտնել անհրաժեշտ տեխնոլոգիական լուծումներ: Ըստ էության, դա այն տրամաբանական համախումբն է, որը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն հայտարարել հաճախորդների շահերից բխող քայլերի մասին, այլեւ բացահայտել ու բավարարել նրանց պահանջները: Հետեւաբար, որակի կառավարման համակարգի հիմնական գաղափարը հաճախորդներին իրենց պահանջներին համապատասխան ծառայություններ եւ ապրանքատեսակներ մատուցելու համար անհրաժեշտ հնարավորություններ ստեղծելն է, ինչն էլ հանդիսանում է դեպի հաճախորդներն ուղղված մոտեցումը:
Բանկերի շահագրգռվածությունն այդ մեխանիզմների ներդրման նկատմամբ բխում է մրցակցության ապահովման անհրաժեշտությունից, իրենց խոստումների կատարման հետեւողականության ցուցադրումից, ինչպես նաեւ ներդրված համակարգի` միջազգային չափանիշներին համապատասխանությունն երրորդ կողմին հավաստիացնելու անհրաժեշտությունից: Համակարգի գնահատումը տեղի է ունենում իրավասու կազմակերպության կողմից աուդիտի (սերտիֆիկացիա, որը եւ բացահայտում է համակարգի համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին, “Ամերկաբանկի” դեպքում` ISO 9001:2008) հիման վրա: Նկատեմ, որ մեր բանկը Հայաստանում առաջինը մշակեց իր համակարգը նոր չափանիշին համապատասխան:
Համակարգը ներդրած բանկերի հիմնական առավելությունն այն է, որ այն հնարավորություն է տալիս համակարգված մոտեցում ցուցաբերել կառավարման տեխնոլոգիայում` համապատասխան գնահատման ու չափելիության չափորոշիչներով:
- Ի՞նչ եք հասկանում որակի կառավարման համակարգ ասելով, ինչ առավելություններ է այն տալիս: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ISO 9000 սերիայի չափանիշը:
- ISO 9000 սերիայի չափանիշի հիմքում դրված է ամերիկյան վիճակագիր Էդվարդս Դեմինգի “անիվի” սկզբունքը` որակի անընդհատ բարելավման մոդելը` բաղկացած անընդհատ բարելավման եւ ուսուցման 4 կրկնվող փուլերի հաջորդականությունից. “ծրագրի’ր, արա’, ստուգի’ր եւ գործի’ր”: Դրա շնորհիվ ապահովվում է ընկերության գործունեության անընդհատ կատարելագործման մեխանիզմը: Ինչպես ցույց է տալիս ժամանակակից ընկերությունների գործունեության փորձը, հենց այդ մոտեցումը կարող է ապահովել ընկերության մրցունակությունը երկարաժամկետ հեռանկարում:
Երբ խոսում ենք որակի կառավարման համակարգի մասին, շատ կարեւոր է այն չտարանջատել ընկերության մենեջմենթի ընդհանուր համակարգից: Կարծիք կա, որ այդ համակարգն ընկերության գործող օղակներից միայն մեկն է, ինչպես, օրինակ, մարքեթինգը: Իրականում այն ներառում է ընկերության կառավարման ողջ համակարգը:
Ցավոք, այսօր ՀՀ մի շարք ընկերություններում որակի կառավարման համակարգն ասոցացվում է գործունեության ընթացքում որոշակի փաստաթղթերի ներդրմամբ եւ հավաստագրի ստացմամբ, ինչն, ըստ իս, նախեւառաջ ոչ գրագետ քոնսալթինգային ծառայություններից օգտվելու, ինչպես նաեւ ընկերությունների մենեջմենթի կողմից կառավարման համակարգում արմատական ձեւափոխումների կարեւորությունը չգիտակցելու հետեւանք է: Իրականում դա բավականին բարդ գործընթաց է, որը ներառում է նախեւառաջ հոգեբանական տարր, քանի որ ենթադրվում է կառավարման նկատմամբ կառուցվածքային նոր մոտեցում:
Պատկերացնելու համար, թե որքանով է համակարգն ընդգրկում բանկի գործունեությունը, անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այն հիմնական սկզբունքների վրա, որոնք դրված են ISO 9000 սերիայի չափանիշի հիմքում. կողմնորոշում դեպի հաճախորդը, այսինքն` ընկերությունը պետք է հասկանա հաճախորդների ընթացիկ եւ հետագա պահանջները, կատարի դրանք եւ փորձի գերազանցել նրանց ակնկալիքները: ISO 9000-ի հիմնարար սկզբունքներից են նաեւ.
- ղեկավարության առաջատարությունը (ղեկավարության պատրաստակամությունն ու հետեւողականությունը պայմանների ձեւավորման եւ ստեղծման գործում` համակարգի արդյունավետ գործունեության համար);
- անձնակազմի ներգրավվածությունը (որոշումների կայացման գործընթացին աշխատակիցների մասնակցության ապահովում, ինչը թույլ է տալիս շահույթով օգատագործել նրանց ունակությունները);
- գործընթացային մոտեցում (բիզնես միավորը դիտարկվում է որպես փոխկապակցված գործընթացների շարք);
- համակարգային մոտեցում մենեջմենթի նկատմամբ (փոխկապակցված գործընթացների` որպես համակարգի կառավարում. նպաստում է կազմակերպության արդյունավետությանը նպատակներին հասնելու գործում);
- համակարգի անընդհատ բարելավման սկզբունք (հաշվի առնելով օրենսդրական փոփոխությունները, հաճախորդների առաջարկություններն ու դժգոհությունները, ինչպես նաեւ տարբեր տեսակի ներքին գործընթացներ);
- որոշումների կայացում փաստերի հիման վրա (անհրաժեշտ տեղեկատվական բազայի ապահովում որոշումներ կայացնելու համար);
- փոխշահավետ հարաբերություններ գործընկերների ու մատակարարների հետ (փոխշահավետ հարաբերությունները մեծացնում են արժեքներ ստեղծելու երկու կողմերի ունակությունը):
“Ամերիաբանկը” չէր կարող չօգտվել կառավարման ժամանակակից համակարգի ստեղծման հանաշխարհային լավագույն փորձից, որի բուն էությունը վերոնշյալ սկզբունքներն են, որոնց վրա հիմնված է ISO 9000 չափանիշը:
- Որո՞նք են “Ամերիաբանկի” կառավարման համակարգի առանձնահատկությունները: Ինչպիսի՞ նոր լուծումներ է բանկը ներդրել կամ պատրաստվում ներդնել: Ինչո՞վ է տարբերվում “Ամերիաբանկի” որակի կառավարման համակարգը մյուսներից, եւ ինչպիսի՞ սկզբունքներ են դրված նրա հիմքում:
- Որակի կառավարման համակարգի ներդրման գործընթացում հաճախ առաջարկվում են այլ ընկերություններում ներդրված պատրաստի լուծումներ: Մենք փորձել ենք հեռանալ ստանդարտ լուծումներից: Մասնավորապես, “Ամերիաբանկում” մշակվել է բիզնես գործընթացների սեփական քարտեզ տարբեր ուղղություններով, որի հիմքում ընկած են գործընթացների հետեւողականությունն ու փոխկապակցվածությունը: Բանկը մշակել է ավելի քան 60 բիզնես նախագծեր, որոնք ներառում են ինչպես զուտ բիզնես մոտեցումեր ծառայությունների ոլորտում, այնպես էլ հարակից գործընթացներ:
Բանկում որակի մենեջմենթի համակարգի ներդրմանը զուգահեռ` աշխատանքներ են տարվում CRM (Customer Relationship Management) ժամանակակից համակարգի ներդրման ուղղությամբ, որը ենթադրում է հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման Հայաստանի համար նոր հայեցակարգ եւ ծառայությունների մատուցման բոլոր բիզնես գործընթացների ավտոմատացում: Այդ համակարգը կլինի այն գործիքը, որի օգնությամբ կապահովվի որակի կառավարման համակարգի ավելի արդյունավետ գործունեությունը:
Մյուս կողմից, որպես մենեջմենթի որակը բարձրացնել թույլ տվող եւս մեկ գործիք բանկում սկսվել են հավասարակշռված ցուցանիշների համակարգի ներդրման աշխատանքները` գործընթացային մոտեցումը, ռազմավարական կառավարումը եւ կառավարման ողջ համակարգն որոշակիորեն չափող եւ թվայնացված գործիքներով  կապակցելու հնարավորությունը:
Մեզ համար էական է Հայաստանում այնպիսի ուղղություն զարգացնելու ձգտումը, ինչպիսին է գործընթացների չափելիության եւ նպատակներին հասնելու ապահովումը` ցուցանիշների համակարգի մշակումը, որը մեզ հնարավորություն կընձեռի չափել գործընթացներն եւ բանկի ռազմավարական ու տակտիկական նպատակներին հասնելու աստիճանը:
Այդ նախագծերի արդյունքում բանկում ձեւավորվում է մենեջմենթի ոլորտում նորագույն լուծումների վրա հիմնված եզակի համակարգ, որը թույլ է տալիս անընդհատ կատարելագործել բանկի գործունեությունը:
Վստահությամբ կարող եմ ասել, որ մեր բանկում արդեն գործում է որակի կառավարման համակարգը, իսկ սերտիֆիկացման գործընթացի ավարտին մենք այդ մասին հրապարակայնորեն կհայտարարենք: Այնուամենայնիվ, ելնելով վերոնշյալ գանափարախոսությունից` մենք ավարտում ենք կառավարման ժամանակակից համակարգի ձեւավորման թեեւ էական, բայց դեռեւս առաջին փուլը, մինչդեռ կատարելագործման գործընթացն անավարտ է, եւ դա ընդհանուր առմամբ կառավարման ներդրվող համակարգի էությունն է:
- Ի՞նչ է նշանակում որակի կառավարման սերտիֆիկատ, եւ ի՞նչ է այն վկայում:
- Գաղտնիք չէ, որ դեպքերի մեծամասնությունում որակի կառավարման համակարգը հիմնականում ներդրվում է սերտիֆիկատ ստանալու համար, ընդ որում` դա տեղի է ուենում ոչ միայն Հայաստանում: Սերտիֆիկատը հաճախ տարբեր կարգի մրցույթների, ծրագրերի մասնակցելու անհրաժեշտ նախապայման է, այսինքն` անհրաժեշտ է երրորդ կողմին հավաստիացնելու համար:
Միեւնույն սերտիֆիկատը կարելի է ստանալ երկու-երեք ամիսների ընթացքում` ներդրնելով ստանդարտ լուծումներ, եւ մեկ տարվա ընթացքում` իրականացնելով մեծածավալ աշխատանք: Հարցն այն է, թե ինչի՞ են ձգտում այդ համակարգը ներդնող կազմակերպությունները:
Բանկի համար սերտիֆիկացման ողջ գործընթացն ավելի շուտ կառավարման ժամանակակից համակարգի զարգացման միջանկյալ փուլ է, այլ ոչ թե ինքնանպատակ, եւ դրա կատարելագործման աշխատանքները դեռ նոր են մեկնարկել: Բանկի մենեջմենթի կողմից ընդունված կառավարման փիլիսոփայությունը հիմնված է այն ընբռնման վրա, որ այդ համակարգի միջոցով հնարավոր է ապահովել բանկի գործունեության բարձր արդյունավետությունն ու իրականացնել ամենահավակնոտ նպատակները, իսկ արտաքին սերտիֆակացիոն աուդիտների անցկացումը միայն “ինքն իրեն կողքից նայելու” միջոց է:
Գոյություն ունեն սերտիֆիկացման ոլորտում գործող մի շարք իրավասու կազմակերպություններ: Մասնավորապես, “Ամերիաբանկի” որակի կառավարման համակարգի աուդիտն անց է կացրել գերմանական TUV Rheinland Group ընկերությունը, որն իր բնագավառում համաշխարհային առաջատարն է, եւ մենք մոտ օրերս սպասում ենք աուդիտորական հաշվետվությանը:
- Որակի կառավարման համակարգերը հաճախ կենսունակ չեն լինում եւ դադարում են աշխատել հենց ներդրման պահից: Որո՞նք են այդ երեւույթի պատճառները, եւ չունե՞ք արդյոք մտավախություն, որ դա կարող է տեղի ունենալ նաեւ “Ամերիաբանկի” որակի կառավարման համակարգի հետ:
- Իսկապես, շատերը հայտարարում են որակի կառավարման համակարգի ներդրման մասին, բայց որոշ ժամանակ անց կամ առհասարակ չեն հիշատակում այն, կամ հրաժարվում են այդ համակարգից` գիտակցելով, որ դեռեւս լիովին պատրաստ չեն դրան: Այդ երեւույթի հիմնական պատճառն այն է, որ որակի կառավարման համակարգն առանձին է դիտարկվում ամբողջությամբ վերցրած կառավարման գործընթացներից, կոնկրետ որոշումների կայացումից եւ ընկալվում է միայն որպես սերտիֆիկատ ստանալու անհրաժեշտ նախապայման: Իրականում որակի կառավարման համակարգը լուրջ մրցակցային առավելություններ է տրամադրում, ինչը մեր իրականության մեջ դեռեւս թերագնահատվում է ՀՀ ընկերությունների մեծամասնության կողմից:
“Ամերիաբանկում” ներդրվել է անպիսի համակարգ, որն ապահովում է բանկի գործունեության անընդհատությունը, քանի որ այն ներդրվել է որպես ընդհանուր կառավարման հիմք, ընդ որում` անկախ նրանից, թե այդ համակարգը սերտիֆիկացված է, թե` ոչ: Մեզ համար անընդհատ կատարելագործման գաղափարը մեր գործունեության հիմքն է:

«В «Америабанке» внедрена система, обеспечивающая непрерывное совершенствование деятельности»
Интервью руководителя отдела разработки и внедрения новых услуг, ответственного за качество «Америабанка» Артура Амбарцумяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
В Армении постепенно активизируется процесс внедрения систем менеджмента качества со стороны банков. «Америабанк» первым в Армении разработал свою систему в соответствии с новой версией стандарта ISO 9001:2008.
- Чем обусловлена заинтересованность армянских банков во внедрении систем управления качества и реализации процесса серитификации?
- С целью предоставления качественных услуг и удовлетворения потребностей клиентов банки, как и другие бизнес-структуры, пытаются найти необходимые технологические решения. По сути, это тот логический набор инструментов, который дает возможность не только заявлять о своих шагах в интересах клиентов, но и раскрывать и удовлетворять их потребности. Следовательно, основная идея системы управления качества заключается в том, чтобы создавать необходимые возможности для предоставления клиентам услуг и продуктов, адекватных их потребностям, в чем и состоит клиенто-ориентированный подход.
Заинтересованность банков во внедрении этих механизмов исходит из необходимости обеспечения конкурентоспособности, демонстрации последовательности выполнения своих обещаний, а также необходимости заверения третьей стороны о соответствии внедренной системы международным стандартам. Оценка системы проводится на основе аудита со стороны уполномоченной организации - сертификации, которая и выявляет сооответствие системы международным стандартам, в случае с  «Америабанком» - ISO 9001:2008. Замечу, что наш банк  первым в Армении разработал  свою систему в соответствии с новой редакцией.
Основное преимущество банков, внедривших систему, состоит в том, что она дает возможность применять систематизированный  подход в технологии управления с соответствующими оценочными и измерительными критериями.
- Каковы основные преимущества системы управления качества и что представляет из себя стандарт серии ISO 9000?
- В основу стандарта серии ISO 9000 заложен  принцип «колеса» американского статистика Эдвардса Деминга  (Edwards Deming) - модель непрерывного улучшения качества, состоящая из последовательности 4-х  повторяющихся стадий непрерывного улучшения и обучения – планируй, делай, проверяй и действуй (plan, do, check and act). Благодаря этому обеспечивается механизм непрерывного совершенствования деятельности компании. Как показывает опыт деятельности современных компаний, именно данный подход может обеспечить конкурентоспособность компании в долгосрочной перспективе.
Когда мы говорим о системе управления качества, очень важно не разделять ее от общей системы менеджмента компании. Бытует мнение, что данная система - всего лишь одна из функциональных звеньев компании, как, например маркетинг. На самом же деле она включает в себя всю систему управления компании.
К сожалению, сегодня у ряда компаний в Армении система управления качества ассоциируется с внедрением в делопроизводство определенного набора документов и получением сертификата, что, на мой взгляд, является прежде всего следствием пользования неграмотными консалтинговыми услугами, а также непонимаем менджмента компаний важности коренных преобразований в системе управления. На самом деле, это довольно сложный процесс, включающий в себя прежде всего психологический элемент, поскольку предполагается концептуально новый подход к управлению.
Чтобы представить насколько система охватывает деятельность банка, необходимо обратить внимане на те основные принципы, которые золожены в основе стандарта серии ISO 9000. Основной принцип, заложенный в основу стандарта серии ISO 9000 - ориентация на клиента, т. е. компания должна понимать текущие и будущие потребности клиентов, выполнять их требования и стремиться превзойти их ожидания. В основополагающие принципы ISO 9000 также входят:
- лидерство руководства (готовность и последовательность руководства  в формировании и создании условий для эффективного функционирования системы);
- вовлеченность персонала (обеспечение участия сотрудников в принятии решений, что позволяет с выгодой использовать их способности);
- процессный подход (рассматривает бизнес-единицу в качестве ряда взаимосвязанных процессов);
- системный подход к менеджменту (управление взаимосвязанными процессами как системой, содействует эффективности организации при достижении ее целей);
- принцип непрерывного улучшения системы (с учетом законодательных изменений, предложений и жалоб клиентов, а также в зависимости от различного рода внутренних процессов).
- принятие решений на основе фактов (обеспечение необходимой информационной базы для принятия решений);
- взаимовыгодные отношения с партнерами и поставщиками (взаимовыгодные отношения повышают способность обеих сторон создавать ценности);
«Америабанк» не мог не воспользоваться лучшим мировым опытом создания современной системы управления, квинтэссенцией чего и является вышеперечисленные принципы, на которых основан стандарт ISO 9001:2008.
- Представьте, пожалуйста, особенности системы управления качества «Америабанка», какие новые решения внедрены со стороны банка? Чем отличается ваша система от других аналогичных систем и какие принципы заложены в ее основу?
- В процессе внедрения системы управления качества часто предлагаются готовые стандартные решения, внедренные в других компаниях. Мы же постарались отойти от стандартных решений. В частности, в «Америабанке» была разработана собственная карта бизнесс-процессов по различным направлениям, в основу которой легли последовательность и взаимосвязанность процессов. Банк разработал более 60-и бизнес-процессов, которые включают в себя как сугубо бизнес-подходы в сфере услуг, так и сопутствующие процессы.
В банке, одновременно с внедрением системы менеджмента качества,  ведутся работы по внедрению современной системы CRM (Customer Relationship Management), которая предполагет новую для Армении концепцию управления взаимоотношениями с клиентами и автоматизацию всех бизнес- процессов предоставления услуг. Данная система послужит тем инструментом, с помощью которого будет обеспечено более эффективное функционирование системы менеджемента качества.
С другой стороны, в качестве еще одного инструмента, позволяющего повысить качество менеджмента, в банке начаты работы по внедрению системы сбалансированных показателей - возможность связать процессный подход, стратегическое управление и всю систему управления с определенными измеримыми и оцифрованными инструментами.
Существенным для нас является стремление развивать в Армении такое направление, как обеспечение измеряемости процессов и достижения целей – разработка системы показателей, которая предоставит нам возможность измерять процессы и степень достижения стратегических и тактических целей банка.
В результате этих проектов в банке формируется уникальная система, основанная на применении новейших решений в сфере менеджмента и позволяющая непрерывно совершенствовать деятельность банка.
Могу с уверенностью сказать , что система управления качества уже работает в нашем банке, по окончании процесса сертификации мы публично об этом заявим. Тем не менее, исходя из вышеуказанной идеологии, мы только завершаем хотя и существенный, но всего лишь один этап в формировании современной системы управления, в то время как процесс совершенствования не имеет конца и является сутью внедряемой системы управления в целом.
- Что означает сертификат управления качеством, о чем он свидетельствует?
- Не секрет, что  в большинстве случаев система управления качества внедряется главным образом для получения самого сертификата, причем так происходит не только в Армении.  Сертификат часто является необходимым условием для участия в различного рода тендерах, программах, т.е. необходим, чтобы заверить третью сторону.
Один и тот же сертификат можно получить в течение двух-трех месяцев, внедрив  стандартные решения, и в течение года, реализовав большой объем работы. Весь вопрос в том, к чему стремятся организации, внедряющие эту систему?
Для банка весь процесс сертификации скорее являлся промежуточным этапом развития современной системы управления, а не самоцелью, и работы по ее усовершенствованию только стартовали. Философия управления, принятая менеджментом банком, основана на понимании того, что через данную систему  возможно обеспечить высокую эффективность функционирования банка и реализовать самые амбициозные цели, а проведение внешних сертификационных аудитов является  лишь способом  «взглянуть на себя со стороны».
Существует ряд уполномоченных организаций, задействованных в области сертификации. В частности, аудит системы управления качества «Америабанка» провела немецкая компания TUV Rheinland Group, являющаяся мировым лидером в своей отрасли, и мы ожидаем в ближайшие дни аудиторского отчета.
- Часто системы управления качества становятся недееспособными и перестают работать сразу же после их внедрения. В чем причины такого явления, и нет ли у Вас опасений в том, что то же самое может произойти с системой управления качества «Америабанка»?
- Действительно, многие заявляют о внедрении системы управления качества, но через определенное время либо вовсе не упоминают о ней, либо отказываются от этой системы, осознавая, что пока не вполне готовы. Основная причина этого явления заключается в том, что система управления качества рассматривается в отрыве от процессов управления в целом, принятия конкретных решений и воспринимается лишь как необходимое условия для получения сертификата. В действительности, система управления качества предоставляет серьезные конкурентные преимущества, что в нашей действительности пока недооценивается большинством компаний в Армении.
В «Америабанке» внедрена такая система, которая обеспечивает непрерывность деятельности банка, поскольку она внедрена в качестве основы общего управления, причем независимо от того, сертифицирована эта система или нет. Для нас идеология непрерывного совершенствования является  основой  нашей деятельности.