Վլադիմիր Սմերկիս. Հայկական շուկան խիստ հետաքրքիր է Binance կրիպտոբորսայի համար
Banks.am-ի հետ զրույցում բորսայի տարածաշրջանային ղեկավար Վլադիմիր Սմերկիսը պատմել է կրիպտոշուկայի մասին ու կիսվել Binance-ի հետաքրքրություններով Հայաստանում:
Կրպտոշուկայի հանդեպ հետաքրքրությունը Հայաստանում աճում է
Binance-ն աշխատանքը սկսել է 6 տարի առաջ ու ի սկզբանե բորսայի նպատակները գլոբալ էին: Մենք դիտարկում ենք ու մեզ հետաքրքիր են բոլոր շուկաներն, այդ թվում՝ հայկականը: Այստեղ մեծ թվով ՏՏ մասնագետներ կան, ոլորտը զարգացած է Հայաստանում, մենք էլ ունենք բազմաթիվ տեխնոլոգիական լուծումներ ստարտափերի, գործարարների, ֆինանսական ինստիտուտների ու հիմնադրամների համար: Նկատում եմ, որ Հայաստանում աճում է կրիպտոշուկայի հանդեպ հետաքրքրությունը: Սրա ապացույցներից մեկն այն է, որ մեր միջոցառմանը մասնակցելու համար ընդամենը մեկ օրում մոտ 200 մարդ գրանցվեց: Հայաստանից մեզ պարբերաբար գրում են օգտատերեր, այստեղ արդեն ունենք «հրեշտակներ»: Սա մարդիկ են, որոնք չլինելով Binance-ի աշխատակից, նպաստում են տեղում համայնքի զարգացմանը: Հայաստանում ունենք գործընկերներ եւ, իհարկե, այստեղի շուկան մեզ համար խիստ հետաքրքիր է: Երեւանում անցկացված միջոցառումը կարելի է դիտարկել որպես առաջին քայլ, քանի որ նոր երկրներում մենք միշտ սկսում ենք շփումից եւ համայնքի զարգացումից:
Binance-ն ապակենտրոնացված կազմակերպություն է ու մեր աշխատակիցների 99%-ն աշխատում է հեռավար՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից: Այսօր նրանց թվում ավելի քան 100 ազգերի ներկայացուցիչներ կան: Անխոս, կան նաեւ հայեր, ինչն ուրախացնում է: Առհասարակ, մեզ շատ է դուր գալիս Հայաստանն ու կարծում եմ՝ կրիպտոշուկան, բլոկչեյն տեխնոլոգիաները շատ հարթ կինտեգրվեն տեղական շուկայում:
Վլադիմիր Սմերկիսը
Խոսելով պաշտոնական բացման, տեղում գրասենյակներ ունենալու մասին՝ կարող եմ ասել՝ այս պահին մենք հետեւում ենք, թե ինչպես է զարգանում իրավիճակը: Օրինակ՝ մոտ մեկ տարի առաջ ստացանք Ղազախստանում աշխատելու առաջին արտոնագիրը, այստեղ ունենք գրասենյակ, գործում է տեղական հարթակը: Անխոս, բոլոր երկրներում սերտորեն աշխատում ենք կարգավորիչների հետ: Այսօրվա դրությամբ Binance-ը գրանցման արտոնագրեր ունի աշխարհի 18 երկրում: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին՝ հետեւում ենք, ուսումնասիրում ու ավելի մանրամասն ծանոթանում տեղական շուկային:
Կրիպտոշուկան դասական ֆինանսական ինստիտուտներից առավել թափանցիկ է
Մենք միշտ ուրախ ենք համագործակցել կառավարությունների ու կարգավորիչների հետ: Համատեղ աշխատելով՝ կարողանում ենք ապահովել սպառողների ադեկվատ պաշտպանությունն ու զուգահեռ աշխատել նորարարությունների, առաջընթացի ուղղությամբ: Այս պահին չեմ ուզում ներկայացնել Հայաստանում կատարվող գործողությունները կամ կարգավորիչների հետ հնարավոր բանակցությունները:
2022թ. հոկտեմբերին հանդիպում կազմակերպեցինք ՀՀ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ՝ կրիպտոարժույթի շուկայում ապօրինի ֆինանսավորման դեմ պայքարի գործիքակազմի ու գիտելիքի փոխանակման նպատակով: Այս հանդիպումն անցկացվել է մեր գլոբալ կրթական ծրագրի շրջանակում: Այն իրականացնում ենք ամբողջ աշխարհում՝ կարգավորիչների ու իրավապահ մարմինների համար: Այսպիսով ցանկանում ենք զարգացնել համագործակցությունը կիբեր եւ ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում: Հայաստանյան հանդիպման ընթացքում Binance-ի ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի ղեկավար Տիգրան Ղամբարյանը ներկայացրել է «Հետաքննությունները կրիպտոոլորտում» թեմայով զեկույց: Կարծում ենք՝ նման հանդիպումները հիմք են դնում կարգավորիչների հետ երկարամյա համագործակցությանը, ինչն իր հերթին նպաստում է կրիպտոշուկայի հարմոնիկ զարգացմանն ու մեր օգտատերերի անվտանգությանը: Օգտատերերը միշտ եղել են ու կլինեն մեզ համար առաջին տեղում: Ցավոք, շատերին, այդ թվում՝ պետություններին, շարունակում է թվալ, թե կրիպտոշուկան անվերահսկելի գոտի է: Իրականում այն շատ ավելի թափանցիկ է, քան բազմաթիվ դասական ֆինանսական ինստիտուտներ: Հանդիպումների ընթացքում մանրամասն պատմում ենք՝ ինչպես է գործում Binance-ի անվտանգության համակարգը, նշում ենք, որ միայն այս ոլորտում ունենք ավելի քան 700 մասնագետ:
Մենք ձեռնարկում ենք ինչպես կանխարգելիչ միջոցառումներ, օրինակ՝ կրթում ենք օգտատերերին, այնպես էլ քննում ենք կրիպտոոլորտում արդեն իսկ տեղի ունեցած հանցագործությունները: Binance-ն ունի հատուկ հիմնադրամ՝ SAFU-ն, որն այս պահին ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար է նախատեսում անկանխատեսելի իրավիճակների շտկման համար: Հիմնադրամի գումարը լրացվում է ընկերության եկամտից: Այսօր սպասարկում ենք ավելի քան 150 մլն մարդ ամբողջ աշխարհից, եւ նրանց անվտանգությունն ամենակարեւորն է: Ստուգում ենք բոլոր օգտատերերին ու չենք կարող թույլ տալ, որ հարթակում մնան հանցավոր տարրեր կամ տեղի ունենան խարդախություններ: Ունենք 24-ժամյա աջակցման ծառայություն, որը միշտ պատրաստ է օգնել լուծել այս կամ այն խնդիրը: Գոյության առաջին օրվանից Binance-ն օգնել է օգտատերերին վերադարձնել անգամ այն միջոցները, որոնք հենց իրենք են սխալմամբ ուղարկել ոչ ցանկալի բլոկչեյն ցանցին: Սրանք նոր տեխնոլոգիաներ են եւ ակնհայտ է, որ դրանց մոտ «պտտվում են» հաքերներ, խարդախությամբ զբաղվողներ, ու շատերը չեն հասկանում՝ ինչպես գործակցել այս ամենի հետ:
Ծանոթագրական հանդիպումների ընթացքում իրավապահներին հետաքրքիր է՝ ինչպես է Binance-ն արձագանքում նրանց հարցումներին, եթե որեւէ արտառոց կամ հանցավոր իրավիճակ է ստեղծվում: Մենք անխոս պատրաստ ենք համագործակցել իրավապահների հետ ամբողջ աշխարհում: Միայն 2022թ.-ին նրանցից ստացել ենք տասնյակ հազարավոր հարցումներ ու շատ արագ արձագանքել դրանց:
Բլոկչեյն տեխնոլոգիաները մարդկանց շփման մասին են
Կրիպտոոլորտում ճանապարհս սկսել եմ 2016թ.-ին: Այն ժամանակ մեր այս համայնքը շատ փոքր էր, միայն մի քանի հարյուր մարդ էր հասկանում՝ ինչպես է այն աշխատում: Այժմ, երբ անընդհատ նոր նախագծեր են ծնվում, շատ կարեւոր է դրանց շուրջ համայնքներ ձեւավորել: Բլոկչեյն տեխնոլոգիաները մարդկանց շփման մասին են: Այնպես որ, ցանկացանք Երեւանում ծանոթանալ տեղի համայնքի հետ, հասկանալ մարդկանց հետաքրքրություններն ու, իհարկե, պատմել մեր մասին: Այսօր կրիպտոշուկան մեծ հնարավորություններ է տալիս ոչ միայն անհատներին, այլեւ՝ բիզնեսին: Այնպիսի նախագծերն, ինչպես մեր Binance Pay-ն է, հնարավորություն են տալիս ցանկացած խանութի սեփական պրոդուկտը ստեղծել: Մենք ենթակառուցվածքային էկոհամակարգ ենք:
Երեւանյան միջոցառմանը կլինեն նաեւ Trust Wallet ընկերության ներկայացուցիչներ: Սա աշխարհում ամենահայտնի կրիպտոդրամապանակն է: Մենք խոսելու ենք ինչպես մեր ընկերության, այնպես էլ՝ շուկայի մասին առհասարակ: Binance-ի բաժիններից մեկը՝ Binance Research-ը, բազմաթիվ հետազոտություններ է անցկացնում եւ կքննարկենք՝ ուր է գնում կրիպտոշուկան այսօր եւ ինչու է հիմա դրական ազդակներ հաղորդում: Կկիսվենք նաեւ Binance-ի մաս դառնալու տարբերակներով: Նման հանդիպումներն օգտակար են նոր կապերի հաստատման առումով: Օրինակ՝ ունենք Binance Labs ներդրումային հիմնադրամն ու շատերն են դիմել մեզ՝ ցանկանալով ներկայացնել սեփական նախագծերն ու ստանալ ներդրում: Սիրով դիտարկում ենք նման հնարավորությունը:
Binance-ը բաց է բուհերի հետ համագործակցության համար
Կրթությունը կարեւորագույն բաղադրիչ է: Իհարկե, վերջին տարիներին կրիպտոոլորտում այս առումով մեծ առաջընթաց կա, սակայն շատերի համար այս աշխարհը շարունակում է անհասկանալի մնալ: Կրթական նպատակներով մենք ստեղծել ենք Binance Academy հարթակը, որում պահվում են բազմաթիվ ուսուցողական նյութեր: Դրանք բոլորովին անվճար են եւ հասանելի ավելի քան 40 լեզվով: Հայերեն, ցավոք, դեռեւս թարգմանված չեն, բայց կարծում եմ՝ հայ լսարանը կարող է օգտվել անգլերեն կամ ռուսերեն տարբերակներից:
Binance Academy-ին եւս բաց է նոր համագործակցությունների համար ու հուսով եմ՝ այդպիսիք կձեւավորվեն Երեւանում անցկացվող միջոցառման ընթացքում: Օրինակ՝ մենք համատեղ կրթական նախագծեր ենք իրականացնում աշխարհի լավագույն բուհերի հետ ու պատրաստ ենք նույնն անել Հայաստանում:
Ընկերությունում մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաեւ սոցիալական նախագծերին: Վերջերս Վրաստանում աջակցել ենք կանանց կրթության զարգացմանը: Մեր ղեկավարներից շատերը կանայք են ու այս հարցում շատ ուշադիր ենք:
Գործում է նաեւ Binance Charity հարթակը, որը ներդրումներ է կատարում ոչ միայն կրթական ոլորտում, այլեւ կարող է օգնել բնական աղետների, այլ ծանր իրավիճակների դեպքում:
Հույս ունենք՝ Հայաստանում անցկացված միջոցառումը կլինի առաջին քայլը, որը հետագայում թույլ կտա նոր բացահայտումներ կատարել ինչպես մեր, այնպես էլ՝ տեղում կրիպտոարժույթով հետաքրքրվողների համար: Ուրախ կլինենք աջակցել այս համայնքի զարգացմանը:

Владимир Смеркис: Рынок Армении крайне интересен для криптобиржи Binance
В беседе с Banks.am региональный директор криптобиржи Владимир Смеркис рассказал об индустрии в целом и интересах Binance на армянском рынке.
В Армении растет интерес к криптоиндустрии
Binance начал работу 6 лет назад и с первого дня наши цели были глобальными. Мы рассматриваем и нам интересны все рынки, в том числе - армянский. Здесь огромное количество IT-специалистов, этот сектор развит в Армении, а у нас есть много технологических решений для стартапов, предпринимателей, финансовых институтов, фондов.
Я вижу, что в Армении растет интерес к криптоиндустрии. Подтверждением этого служит хотя бы то, что на наше мероприятие буквально в первый день зарегистрировались две сотни людей. Из Армении нам регулярно пишут пользователи, здесь у нас уже есть свои «ангелы». Это люди, которые, не являясь нашими сотрудниками, содействуют развитию сообщества. В Армении у нас есть партнеры и, конечно, армянский рынок для нас крайне интересен. Наше мероприятие в Ереване можно считать первым шагом, так как в новых странах мы всегда начинаем с развития сообщества и общения.
Binance - децентрализованная организация и 99% наших сотрудников работают удаленно, из разных частей мира. На сегодняшний день это люди более чем 100 национальностей. Безусловно, среди них есть армяне, это радует. Вообще, Армения нам очень нравится и думаю, криптовалютная индустрия, блокчейн технологии очень хорошо «зайдут» на локальный рынок.
Владимир Смеркис
Говоря об официальных открытиях, местных офисах, сейчас мы наблюдаем, как развивается ситуация. Например, примерно год назад мы получили первую лицензию на работу в Казахстане, там у нас открыт офис, запущена локальная платформа.
Безусловно, во всех странах мы плотно работаем с регуляторами. На сегодняшний момент Binance имеет 18 лицензий о регистрации в разных странах мира. Что касается Армении - мы смотрим, изучаем и знакомимся с армянским рынком более детально.
НЕ «серая зона»
Мы всегда рады возможности сотрудничества с правительствами и регуляторами. Работая совместно, мы можем обеспечить адекватную защиту потребителей благодаря регулированию и одновременно продолжать развивать инновации и прогресс. Что касается конкретных действий в Армении, мы бы не хотели комментировать текущие, будущие или возможные переговоры с регуляторующими органами.
В октябре 2022 года мы организовали встречу с представителями правоохранительных органов Армении с целью обмена знаниями и инструментами по борьбе с нелегальным финансированием в сфере криптовалют. Это мероприятие было проведено в рамках нашей глобальной образовательной программы для регуляторов и правоохранительных органов по всему миру. Главная цель программы - развитие сотрудничества с местными и международными правительственными структурами в области кибер- и финансовых преступлений. Во время встречи руководитель отдела по борьбе с финансовыми преступлениями Binance Тигран Гамбарян выступил с докладом на тему «Расследования в криптосфере». Мы полагаем, что такие встречи закладывают основы для долгосрочного сотрудничества с регуляторами, что, в свою очередь, способствует гармоничному развитию крипторынка и обеспечению безопасности наших клиентов. Пользователи всегда были и будут для нас на первом месте. Многим людям и государствам продолжает казаться, что криптоиндустрия - это «серая зона». На самом деле она гораздо прозрачнее, чем многие классические финансовые инструменты.
На встречах мы подробно рассказываем, как устроена система безопасности в Binance, говорим, что только в сфере безопасности у нас работает более чем 700 специалистов. Мы предпринимаем как превентивные меры, например – обучение пользователей, так и есть схемы расследования уже произошедших преступления в криптосреде. В Binance есть фонд SAFU, размер которого составляет больше миллиарда долларов. Он пополняется из прибыли компании и существует на случай непредвиденных ситуаций. Сегодня мы обслуживаем более чем 150 миллионов человек во всем мире и их безопасность для нас важнее всего. Мы проверяем всех пользователей и никак не можем допустить, чтобы на платформе находились преступные элементы или происходили мошеннические действия. У нас 24-часовая служба поддержки, которая готова помочь пользователям решить тот или иной вопрос. С начала существования в Binance всегда помогали пользователям вернуть даже те средства, которые они сами ошибочно отправляли не на ту блокчейн сеть. Это новые технологии и очевидно, что рядом с ними «гуляют» хакеры, мошенники, и многие не разбираются, как с этим взаимодействовать.
В течение ознакомительных встреч правоохранительным органом интересно, как Binance реагирует на их запросы в случае нештатной или преступной ситуации. Мы готовы взаимодействовать с правоохранителями во всем мире. Только в 2022 году подобных запросов было десятки тысяч, и мы очень быстро на них реагируем.
Блокчейн технологии - это про общение людей
Я начал свой путь в криптоиндустрии в 2016 году. Тогда было очень маленькое сообщество, буквально несколько сотен людей. Сейчас, когда рождаются новые проекты, очень важно создавать вокруг них сообщество. Блокчейн технологии - это всегда про общение людей. Вот и в Ереване нам хотелось познакомиться с армянским сообществом, понять интересы и рассказать о себе. Сегодня крипторынок предоставляет огромные возможности не только конкретным лицам, но и бизнесам.  Такие продукты как Binance Pay позволяют любому магазину сделать свой собственный продукт. Мы - инфраструктурная экосистема.
На нашем мероприятии в Ереване будут присутствовать также представители компании Trust Wallet, это самый известный криптокошелек в мире. Мы делали инвестиции в этот проект, и сегодня его представители встретятся с армянским сообществом. Мы поговорим как о компании Binance, так и о рынке в целом. У нас есть подразделение - Binance Research, которое занимается исследованиями, и мы обсудим куда движется рынок и почему сейчас он подает довольно позитивные сигналы. Расскажем, как возможно стать частью Binance. Подобные встречи полезны установлением новых контактов. Например, у нас есть инвестиционный фонд Binance Labs и многие обратились к нам с желанием представить свой проект для привлечения инвестиций. Мы с удовольствием рассматриваем такую возможность.
Binance открыта для сотрудничества с вузами
Образование – важнейший компонент. Конечно, за последние годы есть сильный прогресс, но все равно для многих криптосфера продолжает быть чем-то непонятным. Для образовательных целей мы создали площадку Binance Academy, в которой хранятся тысячи статей и специальных обучающих курсов. Все эти материалы абсолютно бесплатны. В академии мы добавляем новые языки, и материалы доступны уже на более чем 40 языках. Армянского, к сожалению, пока нет, но, думаю, для армянского сообщества материалы доступны на английском или русском. Binance Academy открыта для сотрудничества и я надеюсь, что в течении мероприятия в Ереване у нас наладятся новые диалоги, например, с вузами. Мы делаем совместные проекты со многими, в том числе – лучшими учебными заведениями мира. В Армении мы также открыты для сотрудничества.
Кроме образования, Binance уделяет внимание и социальным проектам. Например, недавно в Грузии мы способствовали развитию образования для женщин. У нас много топ-менеджеров женщин и мы очень внимательны в этом вопросе. Также у нас есть благотворительная платформа Binance Charity, которая инвестирует не только в образования, но и может помочь в случае разных социальных проблем.
Надеемся, что мероприятие в Армении - это первый шаг, который в дальнейшем позволит сделать новые открытия как для нас, так и для сообщества криптоэнтузиастов, которое в Армении однозначно есть. Будем рады содействовать его развитию.