Արթուր Հովհաննիսյան. Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքն իրական նպատակին չի ծառայում
2020թ. ապրիլին խորհրդարանն ընդունեց «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքը: Չնայած՝ ի սկզբանե այն պետք է կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիքներից մեկը դառնար, այսօր շատերն են ահազանգում, որ այս օրենքը փորձում են կիրառել անձանց ունեզրկելու եւ սեփականությունը վերաբաշխելու նպատակով:
Banks.am-ի հետ զրույցում Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր, փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը պատմել է եղած վտանգների, դրանց դիմակայելու տարբերակների, ինչպես նաեւ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման համաշխարհային փորձի մասին:
Նա ընկերությունում ղեկավարում է հարկային ու վարչական իրավունքի ոլորտները, դատական ներկայացուցչություն է իրականացնում քաղաքացիական եւ վարչական գործերով: Արթուր Հովհաննիսյանի գործերի թվում են ապօրինի գույքի բռնագանձման մի շարք վարույթներ, որոնցից որոշների փաստական հիմքերն, ըստ նրա, անգամ զավեշտալի են։
Գույքի ու հանցավոր գործունեության միջեւ պատճառահետեւանքային կապը
Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելուց հետո Հայաստանը միացավ շատ կոնվենցիաների եւ փորձում էր ու առ այսօր էլ փորձում է քայլել եվրոպական արժեքներին համահունչ: Այսօր ամբողջ աշխարհում կարեւորվում է կոռուպցիայի, փողերի լվացման դեմ պայքարը, որը երկրի կայուն զարգացման համար կարեւորագույն դեր ունի: Կոռուպցիոն արարքները հիմնականում դիտարկվում են որպես հանցագործություն, ՀՀ Քրեական օրենսգիրքը եւս ունի կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ բազմաթիվ դրույթներ: Բայց կա մի նրբություն՝ անձին հանցագործության համար մեղադրելու ու պատժելու ապացուցման շեմը շատ բարձր է (կամ առնվազն բարձր պետք է լինի): Եթե կա գոնե փոքր կասկած, որ նա անմեղ է, հաշվի է առնվում անմեղության կանխավարկածն ու քրեական պատասխանատվության ենթարկելը դառնում է անհնար: Միեւնույն ժամանակ, կոռուպցիոն հանցագործությունների բնույթից ելնելով` դրանց բացահայտումը բավականին բարդ է, որոշ դեպքերում՝ գործնականում անհնար: Մյուս կողմից, կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքում պայքարի արդյունավետ գործիք կարող է լինել նշված հանցագործությունների արդյունքում ստացվող գույքը՝ օրինական գործընթացի հիման վրա բռնագանձելը, ինչը կնվազեցնի կոռուպցիոն դրսեւորումների «գրավչությունը», քանի որ ստացված գույքը հնարավոր կլինի բռնագանձել: Նշված տրամաբանությամբ եւ հաշվի առնելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում առկա է բարձր հանրային շահ՝ աշխարհի բազմաթիվ երկրներում այս կամ այն տարբերակով կիրառում են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մեխանիզմը: Ի՞նչ է սա նշանակում Հայաստանի օրենսդրությամբ: Եթե այս կամ այն անձը կասկածվում է հանցավոր գործունեության մեջ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նրա դեմ քրեական հետապնդում չի կարող իրականացվել (օրինակ՝ վաղեմության ժամկետն անցել է, համաներում է կիրառվել, անձը մահացել է), օրենքը հնարավորություն է տալիս սկսել մեկ այլ՝ քաղաքացիական վարույթ, եւ քննել կոնկրետ գույքի օրինականության հարցը: Այսինքն՝ տրամաբանորեն, եթե տվյալ անձը հանցավոր գործունեություն է ծավալել, մեծ է հավանականությունը, որ նրա այս կամ այն գույքն ունի ապօրինի ծագում, ձեռք է բերվել այս գործունեության արդյունքում եւ պետք է բռնագանձվի: Ընդ որում՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման դեպքում ապացուցման շեմը բավականին ցածր է. պետությունը պետք է ապացուցի, որ այդ գույքը հնարավոր չէր ձեռք բերել առկա եկամուտներով, իսկ անձը կարող է ցույց տալ եկամուտի այլ աղբյուրները, որոնք անհայտ էին պետությանը (նշվածը հաճախ սխալ է ընկալվում եւ կարելի է հանդիպել՝ «գույքի ապօրինի ծագում ունենալու կանխավարկած» դատավարության տեսակետից սխալ ձեւակերպումը):
Սրան զուգահեռ, շատ կարեւոր է ընդգծել, որ թե՛ ՄԻԵԴ նախադեպային որոշումներում, թե՛ կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիաների հիմքում դրված է հանցավոր գործունեության ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման միջեւ պատճառահետեւանքային կապի կարեւորությունը: Այսինքն, ընդհանուր ազատության սկզբունքից ելնելով, ամեն դեպքում չէ, որ պետությունը կարող է կասկածի տակ առնել անձի սեփականությունը։ Պարտադիր է, որ լինի հավելյալ հանրային շահ՝ տվյալ դեպքում կապը հանցագործության հետ: ՀՀ օրենքը՝ դատախազության կողմից տրված մեկնաբանությամբ, սրան միայն մասնակի է անդրադառնում: Դատական պրակտիկա ամբողջությամբ դեռ չի ձեւավորվել։ Ակնկալում ենք, որ դատարանները դրան ճիշտ կերպ կանդրադառնան:
Արթուր Հովհաննիսյանը
Ըստ մեր օրենքի՝ եթե անձի հանդեպ ինչ-որ ենթադրյալ հանցագործության հետ կապված քրեական վարույթ է նախաձեռնվում, հետագայում նա նույնիսկ արդարացվում է կամ գործն է կարճվում, սա հիմք է տալիս Դատախազությանը սկսել անձի գույքի եւ ֆինանսական հոսքերի ուսումնասիրություն։ Դատախազությունը կարող է հետ գնալ մինչեւ 1991թ. ու քննել այդ շրջանից առ այսօր տվյալ անձի ունեցած ամբողջ գույքի օրինականությունը, պահանջել ապացույցներ, հակառակ դեպքում՝ փորձել բռնագանձել գույքը: Այս դեպքում ոչ մի խոսք չկա հանցավոր գործունեության ու տվյալ գույքի ձեռքբերման միջեւ պատճառահետեւանքային կապի մասին: Անձին կարող են մեղադրել 2016թ.-ին կատարված արարքի համար, մինչ այդ նա նույնիսկ որեւէ պաշտոն զբաղեցրած չլինի, կոռուպցիոն հանցագործություն կատարելու հնարավորություն էլ չունենա, բայց հետ գնան ու ապացույցներ պահանջեն, օրինակ, 1995թ.-ին նրա կողմից ձեռք բերված գույքի վերաբերյալ: Այստեղ շատ կարեւոր է հանրային շահի հարաբերակցությունն անձի սեփականության իրավունքի պաշտպանության հետ: Երբ եվրոպական երկրներում մշակվեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի այս մեխանիզմը, շեշտվում էր՝ հանրային շահը կարեւոր է, եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը բխում է հենց հանրային շահից, որն ինչ-որ տեղ կարող է հնարավորություն տալ «կասկածի տակ առնել» անձի սեփականության իրավունքը եւ ընդհանրապես իրականացնել գույքի ձեռքբերման հիմքերի ստուգում: Ստացվում է՝ եթե չես կարողանում ապացուցել, որ գույքն ինչ-որ կապ ունի կոռուպցիոն արարքի հետ, դրա բռնագանձումն այլեւս ոչ մի կերպ չի կարող բխել հանրային շահից ու սա ավելի շատ նմանվում է պարզապես ունեզրկման կամ սեփականության վերաբաշխման փորձի: Մինչդեռ Դատախազության կողմից օրենքի մեկնաբանությունը, փաստորեն ոչ միայն հանրային շահ է դիտարկում կոռուպցիայի դեմ պայքարը եւ կոռուպցիայի արդյունքում ձեռք բերված գույքի բռնագանձումը, այլեւ՝ ցանկացած գույքի բռնագանձումը, որի ձեռք բերման օրինականությունը չի ապացուցվում գույքի սեփականատիրոջ կողմից: Այսինքն, անձը կարող է առհասարակ սեփականազրկվել, միայն նրա համար, որ, օրինակ, չի պահպանել գույքի ձեռքբերման հիմքերը, երբ նույնիսկ ՀՀ պետական մարմիններում չեն պահպանվել ապացույցները:
Օրենքն արդեն գալիս է «հասարակ մահկանացուների» հետեւից
Պետք է հստակ գիտակցենք, որ այսօր մեզանից ոչ մեկ ապահովագրված չէ այս օրենքի նման կիրառման փորձից: Փորձեք մտաբերել 90-ականները, կկարողանա՞ք փաստաթղթերով ապացուցել, օրինակ, 1994թ.-ին ձեռք բերված ձեր փոքրիկ հողակտորի օրինականությունը։ Այս շրջանում դեռ նոր-նոր ձեւավորվում էր ՀՀ հարկային օրենսդրությունը, բազմաթիվ արխիվներ առհասարակ պահպանված չեն, տեղի էր ունենում փոխարժեքի փոփոխություն ռուբլուց դրամի: 90-ականներին կարելի էր ամեն քայլափոխի հանդիպել սեղանիկների վրա փողոցներում մաստակ ու պարսկական վաֆլի վաճառողների, տարադրամի փոխանակմամբ զբաղվող մարդկանց, գործում էին տարբեր ձեւաչափի տոնավաճառներ, որտեղ վաճառվում էր ամեն ինչ՝ հագուստ, սննդամթերք, կենցաղային տեխնիկա։ Պատկերացնո՞ւմ եք, որ որեւէ մեկն այդ սեղանիկների օրինականությունն ապացուցող թուղթ ունենար, առավել եւս՝ պահպաներ առ այսօր: Չկար հարկային ռեժիմ, ով ինչպես կարողանում էր՝ վաճառում էր: Եվ սա տնտեսական համակարգի միայն մի մասն է: Մնացածը նույնպես առավել փաստաթղթավորված չի եղել: Ստացվում է՝ անձիք, որոնք բիզնես գործունեություն են ծավալել իննսունականներից, իսկ հետո ստանձնել են այս կամ այն պաշտոնը եւ ինչ-որ գործով մեղադրվել են, անկախ նշված քրեական գործի արդյունքից՝ ստիպված պետք է լինեն ներկայացնել ապացույցներ (ըստ դատախազության՝ փոխանցումներ եւ գրավոր պայմանագրեր դեռ «այն ժամանակներից») իրենց գույքի վերաբերյալ։ Դեպքերի մեծ մասում մարդիկ չեն կարողանալու ապացուցել այդ թվականներին իրենց բիզնեսի օրինականությունն ու մեծ է հավանականությունը, որ այս օրենքով ունեզրկվելու վտանգի առաջ են կանգնելու:
Հատուկ ցանկանում եմ ընդգծել, որ օրենքը հանգիստ կարող է թակել «հասարակ մահկանացուների» դուռը, եւ այն որեւէ կերպ չի սահմանափակվում հանրության մեջ որպես «օլիգարխ» կամ «կոռուպցիոներ» հայտնի անձանց: Անձը կարող է նույնիսկ պետական պաշտոն չզբաղեցնել, քանի որ ուսումնասիրության համար հիմք հանդիսացող քրեական օրենսգրքի հոդվածների մեջ են մտնում ոչ միայն պաշտոնի հետ կապված հանցակազմեր:
Շատ է խոսվում ունեզրկման ռիսկի մասին, սակայն ոչ պակաս կարեւոր են ընդհանրապես կոմերցիոն եւ բանկային գաղտնիքի, անձնական տվյալների պաշտպանության հետ կապված ռիսկերը։ Վարույթի ընթացքում դատախազությունը կարող է պահանջել եւ ստանալ տեղեկատվություն իրենց կարծիքով փոխկապակցված ցանկացած անձի եւ ցանկացած ժամանակահատվածի վերաբերյալ։ Այն դեպքերում, երբ դրա համար անհրաժեշտ է դատական ակտ, դատարանները տալիս են թույլտվություն, իսկ դատական պաշտպանության հնարավորությունը խիստ սահմանափակ է:
Այս օրենքն, առնվազն այնպես, ինչպես այն մեկնաբանվում եւ կիրառվում է ՀՀ դատախազության կողմից, լուրջ հակասություններ ունի ինչպես ՀՀ Սահմանադրության, այնպես էլ՝ եվրոպական չափանիշների հետ նաեւ հետեւյալ դրույթով: Ենթադրենք՝ անձը չի կարողանում հիմնավորել, որ իր՝ 1997թ.-ին ունեցած որեւէ գույք օրինական է եղել, եւ առկա է որոշակի կապ հանցագործության հետ, բայց այն այսօր բռնագանձել հնարավոր չէ, քանի որ պարզապես չկա. օտարվել է, քանդվել է, նվիրատվությամբ տրվել է այլ անձի: Ըստ ՀՀ օրենքի՝ եթե այդ ապօրինի գույքն այլեւս չկա, անձը դրա համար պետք է վճարի այսօր՝ իր օրինական եկամտից, ընդ որում՝ այսօրվա շուկայական արժեքով: Այս դեպքում պատկերացնո՞ւմ եք այսօր եւ իննսունականներին Երեւանում երկու սենյականոց բնակարանի գնի հսկայական տարբերությունը։
Վենետիկի հանձնաժողովի հորդորը
Ազգային ժողովի պատգամավորների մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այժմ քննում է այս օրենքի սահմանադրականությունը: Վերջերս ՍԴ-ն դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողով՝ եզրակացություն ստանալու: Հանձնաժողովն անդրադարձել էր օրենքի հետադարձ ուժի կիրառմանը, որովհետեւ ստացվում է՝ 2020թ.-ին ընդունված օրենքով բռնագանձվում է 90-ականներին ունեցած գույք, այսինքն՝ ծանրացնող օրենքին հետադարձ ուժ է տրվում, ինչն արգելված է մեր իսկ Սահմանադրությամբ: Վենետիկի հանձնաժողովը, դիտարկելով գործող օրենքի կարգավորումները Սահմանադրության եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի լույսի ներքո, եւ չհամադրելով այլ օրենսդրության հետ (ինչը դուրս է իրենց մանդատից), արձանագրել է, որ որոշակի հանգամանքներում այստեղ չկա հետադարձության խնդիր, քանի որ օրենքով բռնագանձվում է գույք, որն այսօր էլ ապօրինի է, իսկ Սահմանադրությունը պաշտպանում է օրինական սեփականությունը: Այսինքն, եթե կա ապօրինի գույք ու այն հիմա էլ է ապօրինի, չի ստացվում, որ օրենքին տրվում է հետադարձ ուժ: Բայց մի քիչ առաջ նշեցի, որ շատ դեպքերում տվյալ գույքն այլեւս ֆիզիկապես չկա ու դատախազությունը փորձում է պահանջել, որ անձը դրա համար վճարի այսօր՝ իր օրինական եկամտից: Այստեղ միանշանակ է, որ փորձ է արվում ծանրացնող օրենքին հետադարձ ուժ տալ, եւ անձից բռնագանձել ոչ թե ի սկզբանե անօրինական գույքն, այլ՝ լիովին օրինականը:
Միեւնույն ժամանակ, հետադարձության հարցը քննարկելիս Վենետիկի հանձնաժողովը այլ տեսանկյունից է խնդիր տեսել: Նշվել է, որ 1991թ. վերադառնալը նպատակահարմար չէ, քանի որ ժամանակահատվածը երկար է, շատ բաներ մոռացվել են եւ գույքի օրինականության մասին ապացույցներ ձեռք բերելը կարող է բարդ լինել: Հանձնաժողովն առաջարկել է սահմանել 15 տարվա հետադարձություն՝ որպես իրենց կողմից նախկինում առաջարկվող ժամանակահատված: Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրահարույց է համարել նաեւ ՀՀ օրենսդրությամբ կիրառվող ապացուցման շեմը՝ կարեւորելով տարբեր տեսակի ապացույցների, ներառյալ՝ վկայի ցուցմունքի ավելի ինտենսիվ կիրառումը: Կրկնում եմ՝ այդ շրջանի բազմաթիվ փաստաթղթեր այսօր չեն պահպանվել: Դատախազությունը նշվածը, միանշանակ, հաշվի չի առնում, սակայն ակնկալում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը կարձանագրի խնդիրը, իսկ դատարանները՝ գործերը քննելիս ճիշտ կմեկնաբանեն եւ կիրառեն ապացույցների թույլատրելիության դրույթները: Ծիծաղելի կարող է թվալ, բայց մարդիկ հաճախ նույնիսկ ստիպված են լինում դատարան բերել ժամանակին իրենց ունեցած մեքենայի հետ լուսանկարներ կամ նկարներ, որոնցում երեւում են դրամական միջոցներ, օրինակ՝ լուսանկար, որում իրենք գումար են հաշվում։  Այսպիսով նրանք փորձում են ապացուցել, որ ունեցել են միջոցներ այս կամ այն գույքը ձեռք բերելու համար։
Կարեւոր զուգահեռ եմ ուզում տանել քրեական կամ այլ քաղաքացիական գործերի հետ: Նույնիսկ սպանության դեպքում անձը 20 տարի անց կարող է որեւէ պատասխանատվություն չկրել, քանի որ լրացել է հանցանքի վաղեմության ժամկետը: Ստացվում է՝ ապօրինի գույք ունենալն ավելի մեծ վտանգ ներկայացնող արարք է, քան՝ սպանությունը: Նաեւ օրենքը չի կարող կիրառվել գործող քաղաքացիական եւ քաղաքացիադատավարական կարգավորումներից դուրս եւ պետք է կիրառվի հայցային վաղեմությունը (կոռուպցիոն դեպքերի համար սահմանված է տասը տարի) եւ այլ կարգավորումներ: Այստեղ մեծ վտանգ ենք տեսնում, երբ միջազգային փորձագետները, ծանոթ չլինելով ՀՀ օրենսդրությանը, դասավանդում են դատախազության մասնագետներին եւ հակակոռպուցիոն դատարանի դատավորներին՝ օրենքի աբստրակտ եւ տեսական՝ ՀՀ օրենսդրությունից դուրս կիրառման վերաբերյալ։ Դատախազությունն էլ, համոզված լինելով, որ իրենք իրավացի են (չէ՞ որ միջազգային փորձագետն է այդպես ասել), փորձում են կիրառել կարգավորումներ, որոնք ուղղակիորեն չեն տեղավորվում ՀՀ գործող քաղաքացիական դատավարության շրջանակներում:
Դատարանների մոտեցումները նման գործերով դեռեւս պարզ եւ հստակ չեն
Շատ կարեւոր է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման օրենքի հետ ցանկացած առնչություն ունենալու դեպքում անմիջապես դիմել փաստաբանի: Այս պահին դեռ պատկերացում չկա՝ նման գործերով դատարաններն ինչ ակտեր կկայացնեն, չեմ ուզում շատ սկեպտիկ լինել:
Եթե ուսումնասիրենք ՄԻԵԴ վճիռները, օրինակ՝ 2021թ.-ին «Թոդորովն ընդդեմ Բուլղարիայի» գործում բարձրացվում է այս մեխանիզմի՝ պատժի մեթոդ լինելու հարցը: Արդյոք բռնագանձվող գույքը չի՞ կարող դիտարկվել որպես լրացուցիչ քրեական պատիժ, օրինակ՝ տուգանքի տեսքով: Այս գործում եւս բարձրացվում է հանրային շահի եւ անձի սեփականության իրավունքի միջեւ համաչափության հարցը: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքը չպետք է դառնա հավելյալ պատժի գործիք, բայց եղած գործերով փաստերը դրա մասին են վկայում:
Եթե պետական մարմինը՝ մեր դեպքում դատախազությունը, դատարանում չապացուցի հանցավոր գործունեության ու ձեռք բերված գույքի միջեւ պատճառահետեւանքային կապը, բայց դատարանը գույքը բռնագանձելու որոշում կայացնի, չեմ բացառում, որ ՄԻԵԴ-ը նման բոլոր գործերով վճիռներ կայացնի հօգուտ դիմողի, ի վնաս պետության: Արդյունքում, իհարկե, պետությունը փոխհատուցելու է այլ քաղաքացու՝ բյուջե վճարված հարկերով: Սա միակ հիմքը չի, որով հետագայում որոշումները կարող են վերանայվել. խնդիրների շրջանակը լայն է եւ պետք է քննարկման առարկա դառնան արդեն իսկ ՀՀ-ում իրականացվող դատավարության շրջանակներում:
Ապօրինի գույքի բռնագանձման դրական փորձը
Դրական փորձ, միանշանակ, կա: Եվրոպական դատարանում մի շարք նախադեպային գործեր կան: Օրինակ՝ անձն իսկապես ներգրավված է եղել հանցավոր գործունեության մեջ, այդ ժամանակահատվածից մի փոքր առաջ ու հետո ունեցել է գույք, որի օրինականությունը չի կարողացել հիմնավորել, այստեղ պատճառահետեւանքային կապն ակնհայտ է եղել եւ այո՛, սա կոռուպցիայի դեմ պայքարի օրինակ է, կա հանրային շահ եւ գույքը պետք է բռնագանձել: Միեւնույն ժամանակ, նշված կապը գնահատվել է առկա ապացույցների շրջանակում, ոչ թե՝ այս կամ այն պատճառով ձեւավորված հանրային կարծիքի:
Եթե ՀՀ օրենքում մի շարք փոփոխություններ կատարվեն, այն եւս կարող է դրական արդյունք ապահովել: Այսօր, ցավոք, օրենքը գրված է այնպես, որ կոռուպցիոն հանցագործության առկայությունն ընդամենը պատրվակ է՝ անձի ամբողջ կյանքի ընթացքում ձեռք բերված գույքը մանրադիտակով զննելու ու նրան ունեզրկելու համար:
Մեր գործերից մեկով անձը դատապարտվել է քրեադատավարական կարգով եւ փոխհատուցել է վնասն ամբողջությամբ: Դրանից հետո, սակայն, դատախազությունը նախաձեռնել է ուսումնասիրություն եւ հիմա պնդում է, որ 1998 թվականին անձը չուներ 7500 դրամ ՍՊԸ բացելու համար, հետեւաբար՝ այդ թվականից անձի հիմնադրած ՍՊԸ-ն ապօրինի է: Ընդ որում, նշված անձը պետական պաշտոն է զբաղեցրել միայն 2000-ականների վերջից: 1998 թվականին 7500 ՀՀ դրամ վճարելու հանգամանքն ընդհանրապես չպետք է քննարկման առարկա դառնար՝ որպես ապացուցման ոչ ենթակա հանգամանք: Նման դեպքերն են փաստաբաններին հիմք տալիս պնդելու, որ օրենքը պարզապես կարող է կիրառվել որպես պատժի միջոց։

Артур Оганнисян: Закон о конфискации незаконного имущества не служит своей цели
В апреле 2020г. Национальное собрание Армении приняло закон «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение». Изначально он должен был стать одним из инструментов борьбы с коррупцией, но сегодня многие бьют тревогу, что данный закон пытаются применить в целях лишения людей имущества и перераспределения собственности.
В беседе с Banks.am адвокат Артур Оганнисян, партнер юридической компании «Концерн Диалог», рассказал о существующих опасностях, вариантах борьбы с ними, а также о мировом опыте конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение.
Артур Оганнисян руководит направлениями налогового и административного права в компании, обеспечивает судебное представительство по гражданским и административным делам. В числе дел Артура Оганнисяна имеется ряд производств по конфискации незаконного имущества, фактические основания некоторых, по его словам, даже смешны.
Причинно-следственная связь между имуществом и преступной деятельностью
После вступления в Совет Европы, Армения присоединилась ко многим конвенциям, и пыталась и до сих пор пытается, следовать европейским ценностям. Сегодня во всем мире значительное внимание направляется на борьбу с коррупцией и отмыванием денег, что играет существенную роль в устойчивом развитии страны. Коррупционные действия в основном считаются преступлением, Уголовный кодекс РА также содержит множество положений о коррупционных преступлениях. Но есть один нюанс: порог доказательств для обвинения и наказания человека за преступление очень высок (либо, по крайней мере, должен быть высок). При наличии даже незначительных сомнений в его невиновности принимается во внимание презумпция невиновности и уголовное преследование становится невозможным. В то же время, в силу характера коррупционных преступлений, их выявление достаточно затруднено, а в ряде случаев - практически невозможно. С другой стороны, в случае с коррупционными преступлениями конфискация имущества, полученного в результате указанных преступлений, может стать действенным инструментом борьбы, основанным на судебном процессе, что снизит «привлекательность» коррупционных проявлений, поскольку полученное имущество может быть конфисковано. Следуя указанной логике, и учитывая высокую общественную заинтересованность в борьбе с коррупцией, многие страны мира так или иначе используют механизм конфискации имущества незаконного происхождения.
Что это предполагает в соответствии с законодательством Армении? Если то или иное лицо подозревается в преступной деятельности, но по каким-либо причинам уголовное преследование в отношении него не может быть осуществлено (например, истек срок давности, применена амнистия, лицо умерло), закон позволяет применить другой способ - возбудить гражданское дело и проверить законность конкретного имущества. То есть, если указанное лицо занималось преступной деятельностью, велика вероятность того, что то или иное его имущество имеет незаконное происхождение, было приобретено в результате вышеупомянутой деятельности и подлежит конфискации. При этом, в случае конфискации имущества незаконного происхождения, доказательный порог достаточно низок: государство должно доказать, что имущество не могло быть приобретено на имеющийся доход, а лицо может указать иные источники дохода, которые были неизвестны государству (это часто понимается неправильно и часто можно встретить неправильную формулировку с процессуальной точки зрения «презумпция незаконного происхождения имущества»).
При этом очень важно подчеркнуть, что как в прецедентных решениях ЕСПЧ, так и в конвенциях по борьбе с коррупцией заложена важность причинно-следственной связи между преступной деятельностью и конфискацией имущества незаконного происхождения. Иными словами, исходя из принципа всеобщей свободы, не во всех случаях государство может ставить под сомнение собственность человека. Должен быть дополнительный общественный интерес, в данном случае - связь с преступлением. Закон РА в интерпретации прокуратуры лишь частично решает эту проблему. Судебная практика еще не полностью сформирована. Мы надеемся, что суды обратятся к этому в правильном русле.
Артур Оганнисян
Согласно нашему закону, если в отношении лица возбуждено уголовное дело, связанное с каким-либо предполагаемым преступлением, а потом его оправдывают или дело в отношении него прекращают, это дает прокуратуре основания для начала расследования имущественных и финансовых потоков лица. Прокуратура может вернуться к 1991 году и проверить законность всего имущества, принадлежащего данному лицу с того периода до сегодняшнего дня, потребовать доказательства, в противном случае попытаться конфисковать имущество. В данном случае отсутствует какая-либо  причинно-следственная связь между преступной деятельностью и приобретением данного имущества.
Лицу могут предъявить обвинение за деяние, совершенное в 2016 году, до этого он даже не занимал никакой должности, у него не было возможности совершить коррупционное преступление, но они возвращаются и требуют доказательств, например, об имуществе, нажитом им в 1995 году. Здесь очень важно соотношение общественного интереса с защитой права собственности человека. Когда данный механизм борьбы с коррупцией разрабатывался в европейских странах, подчеркивалось, что важен общественный интерес, а борьба с коррупцией исходит из самого общественного интереса, который в некоторых случаях может ставить «под сомнение» права собственности человека и вообще осуществить проверку оснований приобретения имущества.
Получается, что если вы не можете доказать, что имущество имеет какое-то отношение к коррупционным действиям, его конфискация уже не может быть в интересах общества, и это больше похоже на попытку лишения или перераспределения имущества. Между тем толкование закона прокуратурой, по сути, учитывает не только общественный интерес в борьбе с коррупцией и конфискацию имущества, нажитого в результате коррупции, но и конфискацию любого имущества, законность которого не доказано собственником имущества. Иными словами, лицо может быть лишено своего имущества вообще только потому, что, например, оно не соблюдало оснований приобретения имущества, когда доказательства не сохранились даже в государственных органах РА.
Закон уже «охотится за простыми смертными»
Мы должны четко осознавать, что сегодня никто из нас не застрахован от подобного опыта применения данного закона. Попробуйте вспомнить 90-е, сможете ли вы документально доказать, например, законность приобретения маленького клочка земли в 1994 году? В данный период налоговое законодательство Республики Армения еще только формировалось, многие архивы вообще не сохранились, происходила смена рубля на драмы. В 90-е на каждом шагу на улицах можно было встретить продавцов жевательной резинки и персидских вафель на столиках, людей, занимающихся обменом валюты на улице, были ярмарки разного формата, где продавалось все: одежда, продукты, бытовая техника. Вы можете себе представить, чтобы у кого-то были документы, подтверждающие законность тех столиков, и тем более, чтобы он сохранил его до сих пор? Не было налогового режима, каждый продавал, как мог. И это только часть экономической системы.
Остальные сферы также были не особо документированы. Получается, что лица, занимавшиеся предпринимательской деятельностью с девяностых годов, а затем занявшие ту или иную должность и обвиняемые по какому-либо делу, независимо от исхода упомянутого уголовного дела, должны будут представить доказательства (согласно прокуратуре, переводы и письменные договоры еще «с того времени») относительно их имущества. В большинстве случаев люди не смогут доказать законность своего бизнеса за те годы и велика вероятность того, что они столкнутся с риском быть лишенными имущества в соответствии с указанным законом.
Хочу подчеркнуть, что закон может спокойно постучаться в дверь «простых смертных» и никак не ограничивается лицами, известными в обществе как «олигархи» или «коррупционеры». Лицо может даже не занимать государственную должность, так как статьи УК, являющиеся основанием для расследования, включают в себя не только преступления, связанные с занимаемой должностью. Часто говорится о риске лишения имущества, но не менее важны риски, связанные с защитой коммерческой и банковской тайны и персональных данных. В ходе производства прокуратура может запросить и получить информацию о любом, по их мнению, взаимосвязанном лице и любом периоде времени. В тех случаях, когда необходим судебный акт, суды дают разрешение, а возможности судебной защиты очень ограничены. Данный закон, по крайней мере, в его толковании и применении прокуратурой РА, имеет серьезные противоречия, как с Конституцией РА, так и с европейскими стандартами в следующих положениях. Допустим, лицо не может обосновать, что какое-то имущество, которое у него было в 1997 году, было законным, и есть определенная связь с преступностью, но конфисковать его сегодня невозможно, потому что его просто нет: отчужден, снесен, подарен другому лицу. Согласно закону РА, если указанного незаконного имущества больше не существует, человек должен заплатить за него сегодня, из своего законного дохода и по сегодняшней рыночной стоимости. В таком случае можете ли вы представить себе огромную разницу в цене двухкомнатной квартиры в Ереване сегодня и в девяностых годах?
Наставление Венецианской комиссии
На основании заявления одной пятой части депутатов Национального Собрания, Конституционный суд РА в настоящее время проверяет конституционность данного закона. КС недавно обратился в Венецианскую комиссию за получением заключения. Комиссия сослалась на применение обратной силы закона, потому что получается, что принятый в 2020 году закон конфискует имущество, принадлежащее в 90-е годы, то есть отягчающему закону придается обратная сила, что запрещено нашей Конституцией. Венецианская комиссия, рассматривая положения действующего закона в свете Конституции и Европейской конвенции о правах человека, и не сравнивая его с другим законодательством (что не входит в их компетенцию), зафиксировала, что в некоторых обстоятельствах вопрос об обратной силе не стоит, потому что по закону конфискуется имущество, которое и сегодня незаконно, а Конституция защищает законную собственность.
Иными словами, если есть незаконная собственность и она до сих пор незаконна, то не получается, что закону придается обратная сила. Но выше я упомянул, что во многих случаях данного имущества физически уже нет, и прокуратура пытается потребовать, чтобы лицо заплатило за него сегодня, из своих законных доходов. Здесь очевидно, что делается попытка придать обратную силу отягчающему закону, и конфисковать у лица не изначально незаконное имущество, а вполне законное.
В то же время, обсуждая вопрос об обратной силе, Венецианская комиссия увидела проблему с другой стороны. Отмечено, что в 1991 год возвращаться нецелесообразно, так как срок долгий, многое забывается, и получение доказательств законности собственности может быть затруднительным. Комиссия предложила установить 15-летний период обратной силы в качестве периода, который они ранее рекомендовали. Венецианская комиссия также сочла проблематичным доказательный порог, используемый законодательством РА, подчеркнув более интенсивное использование различных видов доказательств, в том числе свидетельских показаний. Повторюсь, многие документы того периода сегодня не сохранились. Прокуратура однозначно не учитывает указанное, но мы рассчитываем, что Конституционный суд зафиксирует проблему, а суды будут правильно толковать и применять положения о допустимости доказательств при рассмотрении дел. Это может показаться забавным, но людям часто даже приходится приносить в суд фотографии или картинки с автомобилем, который у них когда-то был, на которых видны деньги, например, фото, на котором они считают деньги. Таким образом они пытаются доказать, что у них были средства для приобретения того или иного имущества.
Хочу провести важную параллель с уголовными или другими гражданскими делами. Даже в случае убийства лицо может не нести никакой ответственности через 20 лет, потому что срок давности преступления истек. Получается, что незаконное завладение имуществом является более опасным деянием, чем убийство. Кроме того, закон не может применяться вне существующих гражданских и гражданско-процессуальных норм, и должны применяться срок давности (десять лет для коррупционных дел) и другие нормы. Здесь мы видим большую опасность, когда международные эксперты, не знакомые с законодательством РА, учат специалистов прокуратуры и судей антикоррупционного суда абстрактному и теоретическому применению закона вне законодательства РА.
Прокуратура, будучи убежденной в своей правоте (ведь об этом говорил международный эксперт), пытается применять нормы, не вписывающиеся напрямую в рамки гражданского судопроизводства РА.
Подходы судов в подобных случаях до сих пор не ясны и не однозначны
Очень важно немедленно обратиться к адвокату в случае какой-либо связи с законом о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение. На данный момент еще нет представления, какие действия будут совершать суды в таких случаях, не хочу быть слишком скептичным.
Если изучать решения ЕСПЧ, например, в 2021 г. по делу «Тодоров против Болгарии», встает вопрос о том, является ли данный механизм методом наказания. Не может ли конфискованное имущество рассматриваться как дополнительное уголовное наказание, например, в виде штрафа? И в этом случае ставится вопрос о соразмерности между общественными интересами и имущественными правами лица. Закон о конфискации незаконного имущества не должен стать инструментом дополнительного наказания, но об этом свидетельствуют факты существующих дел.
Если государственный орган, в нашем случае - прокуратура, не докажет в суде причинно-следственную связь между преступной деятельностью и нажитым имуществом, но суд вынесет решение о конфискации имущества, не исключаю, что ЕСПЧ вынесет решение во всех таких случаях в пользу заявителя в ущерб государству. В результате, естественно, государство компенсирует налогами уплаченными другим гражданином в бюджет. Это не единственное основание, по которому впоследствии могут быть пересмотрены решения: круг проблем широк и должен стать предметом обсуждения в рамках разбирательств, проводимых уже в РА.
Положительный опыт конфискации незаконного имущества
Положительный опыт однозначно есть. Имеется ряд прецедентных дел в Европейском суде. Например, лицо действительно было замешано в преступной деятельности, незадолго до и после этого периода у него было имущество, законность которого он не мог обосновать, здесь была очевидна причинно-следственная связь и да, это пример борьбы против коррупции, есть общественный интерес, и имущество должно быть конфисковано. При этом указанная связь оценивалась в рамках имеющихся доказательств, а не на основе сформированного по тем или иным причинам общественного мнения.
Внесение ряда изменений в закон РА также может дать положительный результат. Сегодня, к сожалению, закон написан таким образом, что наличие состава коррупционного преступления является лишь поводом для проверки и конфискации нажитого в течение жизни имущества лица.
В одном из случаев в нашей практике, человеку предъявили обвинение в уголовном порядке и он возместил ущерб в полном объеме. Однако после этого прокуратура начала расследование и теперь утверждает, что в 1998 году у лица не было 7500 драмов для открытия ООО, следовательно, ООО, учрежденное этим лицом с тех пор, является незаконным. Более того, указанное лицо занимало государственную должность только с конца 2000-х годов. Обстоятельство выплаты 7500 драмов в 1998 году вообще не должно обсуждаться, так как оно не подлежит доказательству. Подобные случаи дают адвокатам повод утверждать, что закон может быть использован просто в качестве средства наказания.