Ռուբեն Հարությունյան. «Սխալվել կարելի է, բայց կարեւոր է սխալը չկրկնել»
Տղամարդու հագուստի HENDERSON ապրանքանիշը դառնում է 30 տարեկան։ «Եթե հստակ գիտես, թե ուր ես գնում, նշանակություն չունի, թե որտեղից է փչում քամին»,- ասում է HENDERSON-ի նախագահ Ռուբեն Հարությունյանը: Banks.am-ի հետ զրույցում նա պատմել է անցած ճանապարհի, ապագա ծրագրերի, պրոֆեսիոնալիզմի եւ տուրբուլենտ ժամանակներում կառավարման առանձնահատկությունների մասին։
- 2023 թվականին HENDERSON ապրանքանիշը դառնում է 30 տարեկան։ Ինչպե՞ս  ամեն ինչ սկսվեց:
- Ապրանքանիշը 1993 թվականին հիմնադրել էին լեհ ձեռնարկատերեր Մարեկ Պեխոցկին եւ Եժի Լուբյանեցը: Ի սկզբանե HENDERSON-ն արտադրում էր միայն վերնաշապիկներ եւ ներքնազգեստ: 1996 թվականին, երբ մենք ծանոթացանք նրանց հետ, ռուսական շուկայում շատ թանկարժեք, որակյալ հագուստ կար, բայց ավելի շատ` էժան ու անորակ: Միջին հատված գրեթե գոյություն չուներ։
Որոշեցինք լրացնել այս բացը եւ սկսեցինք զբաղվել HENDERSON-ի դիստրիբուցիայով ռուսական շուկայում, իսկ ավելի ուշ գնեցինք ապրանքանիշը եւ սկսեցինք ինքնուրույն զարգացնել այն: Այսպիսով, ապրանքանիշի «երկրորդ ծնունդը» տեղի ունեցավ 10 տարի անց, եւ վերջին 20 տարիների ընթացքում HENDERSON-ը գտնվում է մեր կառավարման ներքո:
Այսօր HENDERSON-ը տղամարդկանց նորաձեւության ամենախոշոր ռիթեյլերն է Ռուսաստանում ՝ affordable luxury («մատչելի լյուքս») սեգմենտում: Մենք տղամարդկանց նորաձեւության տուն ենք՝ առաջարկում ենք մեր հաճախորդներին ոչ միայն տարբեր ոճերի հագուստի եւ աքսեսուարների պատրաստի հավաքածուների լայն ընտրանի՝ դասական, առօրյա, երեկոյան եւ այլն, այլեւ կարի անհատական ծառայություն, իսկ դա ապրանքանիշի հասունության նշան է: Վերջին 30 տարիների ընթացքում մենք ստեղծել ենք մեր սրահների հեռակառավարման համակարգ, քանի որ դրանք գտնվում են Ռուսաստանի հսկայական տարածքում՝ Կալինինգրադից մինչեւ Վլադիվոստոկ, Մուրմանսկից մինչեւ Գրոզնի: Ցանցի ամենաարեւելյան եւ ամենաարեւմտյան սրահների միջեւ 8 ժամային գոտիներ կան, եւ չափազանց կարեւոր է, որ ամեն ինչ հավասարապես լավ աշխատի: Հեշտ գործ չէ ապահովել, որ մեր բոլոր սրահների հաճախորդները ստանան գերազանց սպասարկում եւ իրենց հավասարապես հարմարավետ զգան:
- Աշխարհում անկայուն իրավիճակ է՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական առումով։ Դա հսկայական ազդեցություն ունի բազմաթիվ բիզնեսների վրա: Ինչպե՞ս է HENDERSON-ն իրեն զգում նման պայմաններում։
- Մի կողմից, HENDERSON-ը ռուսաստանյան ընկերություն է, բայց, եթե նայեք մեր արտադրանքի ստեղծման շղթային, ապա իրականում մենք միջազգային ընկերություն ենք։ Մեր հագուստն արտադրվում է Եվրոպայի, Ասիայի եւ Հարավային Ամերիկայի 14 երկրներում գտնվող մոտ 100 գործարաններում եւ, հաշվի առնելով, որ մեր բրդյա արտադրանքի հումքը ձեռք է բերվում Ավստրալիայում ու Նոր Զելանդիայում, կարելի է ասել, որ համագործակցում ենք մոլորակի 4 մայրցամաքների ընկերությունների հետ։ Այս առումով մենք շատ դիվերսիֆիկացված ենք, ինչն օգնում է ֆորս-մաժորային իրավիճակներում։ Փորձը մեզ սովորեցրել է, որ ապրանքների յուրաքանչյուր խմբի համար անհրաժեշտ է ունենալ առնվազն երկու, իսկ գերադասելի է՝ երեք որակյալ մատակարար, ցանկալի է՝ տարբեր երկրներից։
Մեր բազմամյա փորձը սովորեցրել է, որ պետք է պատրաստ լինենք ամեն ինչին. տարեցտարի աշխարհն ավելի ու ավելի անկանխատեսելի է դառնում, եւ ռիսկերի արդյունավետ կառավարման խնդիրը դառնում է կարեւորագույններից մեկը ընկերության կայուն աճն ապահովելու համար:
Մենք բազմամշակութային ընկերություն ենք. այսօր HENDERSON-ում աշխատակիցներ կան Եվրոպայի, Ասիայի եւ Հարավային Ամերիկայի 20 երկրներից: Նրանք բոլորն էլ ընկերություն են բերում ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքներ, այլեւ հարստացնում են դրա մշակույթը: Մենք բիզնեսը զարգացնում ենք ոչ միայն բնական էվոլյուցիայի միջոցով, այլեւ հրավիրելով շուկայի պրոֆեսիոնալներին ամբողջ աշխարհից:
- Ինչպե՞ս ստացվեց, որ ընկերությունը կարողացավ դառնալ Ռուսաստանի շուկայի առաջատարը:
- Բազմաթիվ գործոններ կան: Առաջին հերթին մեզ հաջողվեց ստեղծել եւ մշտապես բարելավել ընկերության ոգեշնչող կորպորատիվ մշակույթը, առաքելությունը, նպատակներն ու արժեքները: Այն օգնում է մեզ գտնել եւ համախմբել շուկայի լավագույն մասնագետներին՝ ստեղծելով համախոհների թիմ: Այս տարիների ընթացքում մենք փոխշահավետ եւ վստահելի հարաբերություններ ենք կառուցել հավաքածու արտադրողների, բանկերի եւ ֆինանսական հաստատությունների, խորհրդատուների եւ Ռուսաստանի լավագույն առեւտրային կենտրոնները կառավարող ընկերությունների հետ: Բիզնեսում ուժեղ թիմը սխալներից կամ ձախողումներից խուսափելու երաշխիք չէ, բայց ի վիճակի է ժամանակին ճանաչել եւ ընդունել դրանք, այնուհետև՝ համակողմանիորեն վերլուծել պատճառները, մշակել դրանք ուղղելու լավագույն լուծումը եւ համակարգված ու արագ իրականացնել անհրաժեշտ շտկող գործողություններ: Ցավոք, եթե ընկերության կորպորատիվ մշակույթը չի աջակցում իր աշխատակիցների միջեւ վստահության եւ հարգանքի մշակույթին, եթե չի կարեւորվում թիմային աշխատանքը, ապա, հավանաբար, իմ բաղադրատոմսերն օգտակար չեն լինի: Ինչպես եւ կյանքում, բիզնեսում անհնար է չսխալվել, սակայն կարեւոր է ժամանակին ընդունել սխալը եւ չկրկնել այն ապագայում։
- HENDERSON-ը նշեց իր 30-ամյակը` բացելով գլխավոր վաճառասրահը Մոսկվայի պատմական կենտրոնում՝ Կուզնեցկի կամրջի հատվածում: Դա խորհրդանշական իրադարձությու՞ն էր ընկերության համար:
- Յուրաքանչյուր ապրանքանիշ ունի վաճառասրահներ, որոնցով կարող է հպարտանալ, որոնք մարմնավորում են նրա արժեքները։ Դրանք բարձրացնում են ապրանքանիշի նշաձողը, եւ այդ խանութների բոլոր լավ գծերն աստիճանաբար ներդրվում են մյուս խանութներում։
HENDERSON-ի կենտրոնական գլխավոր վաճառասրահը
Մեր առաջին գլխավոր վաճառասրահը բացվեց 2008 թվականին, երբ HENDERSON ապրանքանիշը մեզ էր պատկանում ընդամենը 5 տարի: Այդ կարճ ժամանակահատվածում բացել էինք 50 վաճառասրահ եւ ցանկանում էինք ֆիքսել «կլոր թիվը»՝ 50-րդ խանութը բացելով Մոսկվայի Տվերսկայա փողոցում։ Խանութի մակերեսը 300 ք․մետր էր, մինչդեռ մեր սրահների միջին մակերեսն այդ տարիներին մոտ 100 ք․մետր էր։ Այդ գլխավոր վաճառասրահը ցանցի հետագա զարգացման համար օրինակ դարձավ՝ ինչպես սպասարկման ստանդարտի, այնպես էլ ընդլայնված հավաքածուի առումով: Կարմիր ժապավենը կտրեցին թատրոնի եւ կինոյի անվանի դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը եւ լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանը. HENDERSON-ն ավանդաբար համագործակցում է արվեստի, սպորտի եւ մշակույթի գործիչների հետ։
Ռուբեն Հարությունյանը եւ Գոռ Նահապետյանը
Նոր կենտրոնական վաճառասրահը գտնվում է Կուզնեցկի կամրջի վրա. դա պատմական վայր է, որն այսօր նորաձեւության գլխավոր փողոցներից մեկն է ոչ միայն Մոսկվայում, այլեւ Ռուսաստանում: Այս փողոցում պատմականորեն գտնվել են խոշորագույն միջազգային ապրանքանիշերի՝ D&G, Hugo Boss, Nike, Massimo Dutti եւ մյուսների գլխավոր վաճառասրահները։ Մի քանի քայլ այն կողմ Կենտրոնական հանրախանութն է (ЦУМ), որտեղ հավաքված են ամենախոշոր միջազգային ապրանքանիշերը։ Այս աշխույժ տարածքում սրահ բացելով՝ մենք ընդլայնում ենք նորաձեւության սիրահարների եւ Մոսկվայի հյուրերի ընտրության հնարավորությունները։
Ռուբեն Հարությունյանը եւ Վահագն Հայրապետյանը
Մանրակրկիտ ուսումնասիրել ենք այդ շենքի պատմությունը։ Նախորդ դարի կեսերին այնտեղ հոսում էր Նեգլինկա գետը, այնուհետեւ այն հողով լցրեցին՝ վերածելով Նեգլիննայա փողոցի։ Նեգլիննայայի եւ Կուզնեցկի կամրջի խաչմերուկում գտնվող տարածքը՝ այն վայրը, որտեղ այժմ գտնվում է մեր խանութը, գնել էին հայտնի ձեռներեցներ ու մեկենասներ Տրետյակով եղբայրները՝ աշխարհահռչակ Տրետյակովյան պատկերասրահի հիմնադիրները: Այստեղ նրանք կառուցեցին նաեւ մեր վաճառասրահի շենքը, որը մինչ հոկտեմբերյան հեղափոխությունը վարձով բնակարաններ էր առաջարկում: Խորհրդային տարիներին այս վայրը դարձավ կառավարական շենքերի համալիրի մի մաս, իսկ անմիջապես դիմացը 1940-ականներին բացվեց հանրահայտ Հագուստի մոդելների համամիութենական տունը (ОДМО): Իրականում դա նորաձեւության լաբորատորիա էր, որի հաջող մոդելները հետագայում արտադրվում էին երկրի բոլոր նորաձեւության խանութների համար: Այժմ նորաձեւության աշխարհի համար այս խորհրդանշական վայրում բացվել է HENDERSON-ի նոր գլխավոր վաճառասրահը:
- Երեւանի գլխավոր HENDERSON սրահը նույնպես գտնվում է քաղաքի սրտում՝ Սայաթ-Նովա պողոտայում։ Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ ներկայացված եք Հայաստանում։ Ինչպիսի՞ արձագանքներ եք ստանում։
- Սերը չի կարող մեկ մասնակից ունենալ։ Մոտավորապես նույն հարաբերություններն ապրանքանիշի եւ նրա հաճախորդների միջեւ են: Փոխադարձ սերը ժամանակ է պահանջում։ Ցանկացած նոր սրահ ցույց է տալիս իր պահանջված լինելը առնվազն մեկ տարի հետո։ Մարդիկ ամեն օր հագուստ չեն գնում։ Մեզ մոտ գալիս են, երբ սեզոնը փոխվում է եւ զգեստապահարանը թարմացնելու կարիք կա։ Մեր հաճախորդները գալիս են մեզ մոտ առնվազն տարին երկու անգամ եւ, հետեւաբար, առաջարկում եմ ամփոփել արդյունքները բացումից մեկ տարի անց։
Մենք պետք է լավ կատարենք մեր աշխատանքը՝ ստեղծենք արժեքային առումով լավագույն հավաքածուն եւ գերազանց սպասարկում մատուցենք մեր հաճախորդներին: Մեր փորձից գիտենք, որ առաջին անգամ գնում կատարած գնորդը, որպես կանոն, մնում է մեզ հետ։ Վերջին 20 տարիների ընթացքում HENDERSON-ը խանութներ է բացել Ռուսաստանի ավելի քան 60 քաղաքներում, եւ մենք փակում ենք նախկինում բացված խանութները միայն նրա համար, որ փոխարենն ավելի մեծ խանութ բացենք: Օրինակ՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում մեր վաճառասրահները եւ առցանց խանութն ավելի քան 18 միլիոն մարդ է այցելել՝ չհաշված Հայաստանը։ Շատ կարեւոր է, որ ապրանքանիշը բաց լինի գնորդների համար, որ նրանք կարողանան հասկանալ գնային տրամաբանությունը, տեսնել, թե ինչ գործվածքից է պատրաստված հավաքածուն, որ երկրներում են գնվում կտորները եւ արտադրվում հավաքածուները։
Հաճախ եմ համեմատում մեր բիզնեսը գինեգործության հետ։ Կարելի է ունենալ երկու շիշ կարմիր գինի, երկուսն էլ՝ գեղեցիկ, լավ պիտակներով, հարուստ կարմիր գույնով, բայց մեկից հետո առավոտյան լավ տրամադրություն կունենաս, մյուսից՝ գլխացավ։
Գեղեցիկ նկարից բացի, գնորդը պետք է իմանա, ապրանքը լավ որակի է. ապրանքանիշն առաջին հերթին խոստում է, որը տրվում է գնորդին եւ որին պետք է հետեւել: Այսօր մեր հանդիպմանը եկել եմ իտալական Zignone գործվածքից մեր բաճկոնով, որն արդեն 10 տարեկան է, բայց ե՛ւ ժամանակակից տեսք ունի, ե՛ւ որակի հետ խնդիրներ չունի։
- Ի՞նչ նյութեր եք օգտագործում, որպեսզի «պատկերը» ոչ միայն գեղեցիկ, այլեւ որակյալ լինի։
- Տղամարդկանց նորաձեւությունն առաջին հերթին կոստյումներն են։ Սովորաբար դրանք պատրաստվում են բրդից։ Պատմականորեն բրդյա գործվածքների կենտրոնը Իտալիան է, ավելի ճիշտ՝ Իտալիայի Պիեմոնտ նահանգի Բիելլա քաղաքը։ Դա բրդյա գործվածքների «Սիլիկոնային հովիտն» է։ Այնտեղ հավաքված են բոլոր «գրանդները», 200-300 տարվա պատմություն ունեցող ապրանքանիշերը։ Այնտեղ տարեկան արտադրում է ընդամենը 35-40 միլիոն մետր կտոր, ինչը համարժեք է մոտ 10 միլիոն կոստյումի։
Այս գործվածքների արտադրողներն աշխատում են բացառապես խոշոր եւ հայտնի ապրանքանիշերի հետ, որոնք գնահատում են որակը եւ պատրաստ են գնել այս մակարդակի գործվածքներ:
Անցյալ աշնանը մասնակցում էի FAST հիմնադրամի միջոցառումներից մեկին, որին հրավիրված էին հյուրեր ամբողջ աշխարհից։ HENDERSON-ն աջակցում էր այս միջոցառմանը, եւ մենք հյուրերին նվիրեցինք մետաքսե փողկապներ եւ թաշկինակներ: Շատ հաճելի էր տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ հանում իրենց փողկապը եւ կապում մերը հենց դահլիճում։ Մեկ այլ միջոցառման ժամանակ՝ UWC Dilijan քոլեջում, հանդիպեցի ամերիկացի մի զույգի, եւ կինը դիմեց ինձ. «Սովորաբար ամուսինս բաժանում կամ վերանվիրում է ստացած նվերները, բայց ձեր նվիրած փողկապն ինքն է կրում»։ Այ սա է լավագույն պրոմոուշնը՝ ստեղծել այնպիսի ապրանք, որը երկար ժամանակ կմնա մարդու հետ:
- Դուք հիշատակեցիք FAST-ը եւ UWC Dilijan-ը: Հայաստանում դուք ակտիվորեն աջակցում եք կրթական նախագծերին, իսկ վերջերս սկսել եք համագործակցել առաջնորդության եւ մասնագիտական զարգացման «Մատենա» միջազգային բիզնես դպրոցի հետ։
- Անկեղծորեն ուրախանում եմ, երբ Հայաստանում հայտնվում են այնպիսի նախագծեր, ինչպիսին է «Մատենան», քանի որ ցանկացած հաջողության թիկունքում պրոֆեսիոնալիզմն է։ Բոլորս հպարտանում ենք Հենրիխ Մխիթարյանով, սակայն քչերն են գիտակցում, թե մանկուց քանի տարի է նա անցկացրել տարբեր մարզիչների ղեկավարությամբ քրտնաջան մարզումներում, միջազգային ակումբներում ուսումնամարզական հավաքներին։ Նա չի դադարում սովորել եւ նրա բոլոր նոր գիտելիքները դրսեւորվում են դաշտում։ Շատերը ցանկանում են ապրել այնպես, ինչպես հեքիաթում. պառկել վառարանի վրա, երեք ցանկություն պահել եւ վերջ: Այդպես չի լինում․առանց մշտական աշխատանքի եւ հմտությունների զարգացման երազանքները իրականություն երբեք չեն դառնա։
«Մատենա» դպրոցը համագործակցում է բազմաթիվ միջազգային բիզնես դպրոցների հետ՝ Հայաստանին բոլոր ոլորտներում անհրաժեշտ առաջնորդներին դաստիարակելու նպատակով: Ոչ բոլոր ցանկացողները կամ ընտրություն անցածները կարող են իրենց թույլ տալ սովորել «Մատենա»-ում: Մենք պայմանավորվել ենք, որ ֆինանսավորելու ենք մի քանի թեկնածուների կրթությունը, ովքեր հետագայում իրենց գիտելիքները կուղղեն ի շահ Հայաստանի։
Ավելի քան 10 տարի ես աջակցում եմ տարբեր կրթական նախագծերի Հայաստանում՝ «Այբ» դպրոցին եւ հիմնադրամին, UWC Dilijan դպրոցին, «LEGO Education» լաբորատորիային, իսկ այժմ՝ նաեւ «Մատենա» դպրոցին:
Կցանկանայի առանձնահատուկ ուշադրություն հրավիրել «Այբ» դպրոցի վրա. Հայաստանի եւ Սփյուռքի համար այն դարձել եւ մնում է երկրում կրթական միջավայրը զարգացնելու ջանքերի համադրման հազվագյուտ օրինակ: 15 տարի առաջ, երբ մեկնարկեց այդ նախագիծը, որոշեցինք չբողոքել ճակատագրից՝ անվերջ քննարկելով Հայաստանում կրթական համակարգի ցածր մակարդակի հարցը, որը սուր է բոլորիս համար։ Մենք պարտավորվեցինք ստեղծել այն եւ հասանելի դարձնել հայ երեխաների համար։ «Այբ» ավագ դպրոցում սովորելու համար ընդունելության միակ չափանիշը դիմորդների գիտելիքների եւ արժեքների համապատասխան մակարդակի հաստատումն է: Եթե ընտանիքները չեն կարող վճարել իրենց ընդունված երեխաների կրթության համար, ապա բազմաթիվ դոնորներ նրանց տրամադրում են կրթաթոշակներ: Մենք հպարտ ենք մեր շրջանավարտներով եւ հուսով ենք, որ նրանցից շատերը, շարունակելով ուսումը երկրում եւ արտերկրում, կբացահայտեն իրենց տաղանդները եւ կիրականացնեն երազանքները Հայաստանում։ Ափսոս, որ մինչ այժմ մեր ուսումնական ծրագրերով հիմնականում հետաքրքրվում են օտարերկրյա դպրոցներն ու հաստատությունները, որոնց հետ հաստատված է ակտիվ համագործակցություն: Այդուհանդերձ մենք հավատում ենք, որ մեր կրթական ծրագիրը կարեւոր է մեր երկրի բոլոր երեխաների համար, եւ պատրաստ ենք փոխանցել մեր փորձն ու գիտելիքները նաեւ Հայաստանի մյուս դպրոցներին։
Դպրոցական համակարգի զարգացումից բացի, Հայաստանում անհրաժեշտ է կառուցել շատ ուժեղ համալսարան, սակայն այս հարցում շատ կարեւոր է Սփյուռքի եւ պետության աջակցությունն ու մասնակցությունը։ Արագ զարգացող երկրների մեծ մասը հատկապես կարեւորում է բարձրագույն կրթության զարգացումն իրենց երկրներում:
Որոշումներ կայացնող մարդիկ պետք է հասկանան, թե ինչպես են կյանքի կոչվելու այդ որոշումները եւ ով է կրելու պատասխանատվությունը: Մեզ անհրաժեշտ են պրոֆեսիոնալներ բոլոր, հատկապես՝ կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտներում։ Եթե կոնկրետ մարդու կյանքը կախված է բժշկից, ընկերության աշխատակիցների արժանավայել կյանքը՝ ձեռնարկատիրոջից, ապա քաղաքական գործչի եւ զինվորականի պրոֆեսիոնալիզմից կախված է ոչ միայն միլիոնավոր մարդկանց կյանքը, այլեւ՝ երկրի ապագան։
Հարավային Աֆրիկայի Սթելենբոսի համալսարանի մուտքի մոտ կտեսնեք հետեւյալ տողերը.
«Ցանկացած ազգ ոչնչացնելու համար պետք չեն ատոմային ռումբեր կամ հեռահար հրթիռներ։ Պետք է միայն կրթության որակի նվազում եւ քննությունների ժամանակ ուսանողներին խաբելու թույլտվության շնորհում։ Այդպիսի բժիշկների ձեռքով հիվանդներ են մահանում։ Նման ինժեներների ձեռքով շենքեր են քանդվում։ Այդպիսի տնտեսագետների ու հաշվապահների ձեռքով փողեր են անհետանում։ Նման փաստաբանների ու դատավորների ձեռքով արդարությունն է կորում։ Կրթության կործանումը ազգի կործանումն է»։
- Հոբելյանը լավ առիթ է ոչ միայն անցած ուղին արժեւորելու, այլեւ ապագայի ծրագրերը ուրվագծելու համար։
- Այժմ մենք ապրանքանիշի հերթական վերափոխման փուլում ենք: Այսօր թվայնացումը հսկայական նշանակություն ունի։ Նկատի ունեմ ոչ միայն առցանց խանութները կամ առցանց առեւտրային հարթակները, այլեւ ընկերության բազմաթիվ գործընթացների ավտոմատացումը՝ թղթային փաստաթղթաշրջանառությունից հրաժարվելը, ֆունկցիոնալության մի մասի փոխանցումը արհեստական բանականությանը: Առջեւում բազմաթիվ մարտահրավերներ կան, եւ մենք պետք է աշխատենք ընկերության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ, ստեղծենք նոր, հետաքրքիր եւ ավելի հարմարավետ վաճառասրահներ մեր հաճախորդների համար, նոր ժամանակակից հավաքածուներ: HENDERSON-ը միշտ ուշադիր հետեւում է նորաձեւության աշխարհի նորարարություններին եւ օգտագործում դրանք իր հավաքածուներում։ Մենք ցանկանում ենք, որ մեր հաճախորդները մտածեն իրենց կյանքում ամենակարեւոր բաների՝ ընտանիքի, իրենց ծրագրերը կյանքի կոչելու մասին, իսկ իրենց ոճն ու հագուստի ընտրությունը վստահեն պրոֆեսիոնալներին՝ HENDERSON-ի թիմին:

Рубен Арутюнян: «Ошибаться можно, но ошибку нельзя повторять»
Бренду мужской одежды HENDERSON исполняется 30 лет. «Если точно знаешь куда идешь, не важно, откуда дует ветер» - говорит Президент HENDERSON Рубен Арутюнян. В беседе с Banks.am он рассказал о пройденном пути, планах на будущее, профессионализме и особенностях управления в турбулентные времена.
- В 2023 году бренду HENDERSON исполняется 30 лет. Как все начиналось?
- Бренд в 1993 году основали польские предприниматели Марек Пехоцки и Ежи Любянец. Изначально HENDERSON производил только рубашки и нижнее белье. В 1996 году, когда мы с ними познакомились, на российском рынке было много дорогой, качественной одежды, а еще больше - недорогой и некачественной. Среднего сегмента практически не существовало.
Мы решили заполнить эту нишу и стали заниматься дистрибуцией HENDERSON на российском рынке, а позже выкупили бренд и начали развивать его самостоятельно. Так что, «второе рождение» бренда произошло через 10 лет, и последние 20 лет HENDERSON находится в нашем управлении.
Сегодня HENDERSON – крупнейший ритейлер мужской одежды в России в сегменте affordable luxury («доступный люкс»). Мы являемся Домом мужской моды – нашим Покупателям мы предлагаем не только широкий выбор коллекций готовой одежды и аксессуаров разных стилей - классической, повседневной, вечерней и т.д., но и сервис индивидуального пошива, а это - признак зрелости бренда. За 30 лет мы создали систему дистанционного управления нашими салонами, ведь они расположены на огромной территории России - от Калининграда до Владивостока, от Мурманска до Грозного. Между самым восточным и западным салоном сети - 8 часовых зон, и чрезвычайно важно, чтобы все работало одинаково хорошо и без сбоев. Это непростая задача - добиться того, чтобы наши покупатели в любом из наших салонов получали превосходный сервис и чувствовали себя одинаково комфортно.
- Ситуация в мире нестабильна как в политическом, так и экономическом плане. На многие бизнесы это сильно влияет. Как HENDERSON себя чувствует в таких условиях?
- С одной стороны, HENDERSON - российская компания, но если посмотреть на цепочку создания продуктов нашей коллекции, то на самом деле мы международная компания. Наша одежда производится на около 100 фабриках, расположенных в 14 странах Европы, Азии и Южной Америки, а если учесть, что сырье для наших шерстяных изделий приобретается в Австралии и Новой Зеландии, то можно сказать, что сотрудничаем мы с компаниями с 4 континентов нашей планеты. В этом плане мы очень диверсифицированы, что помогает при форс-мажорных ситуациях. Опыт научил нас, что на каждую группу товаров нужно иметь не менее двух, а лучше - трех качественных поставщиков и желательно из разных стран.
Наш многолетний опыт работы научил нас тому, что мы должны быть готовы ко всему – с каждым годом мир становится все более непредсказуемым, и вопрос эффективного управления рисками становится одним из самых важных для обеспечения устойчивого роста Компании.
Мы - мультикультурная Компания: сегодня в HENDERSON работают сотрудники из 20 стран Европы, Азии и Южной Америки. Все они не только привносят в Компанию профессиональные знания, но и обогащают ее культуру. Бизнес мы развиваем не только за счет естественной эволюции, но и посредством приглашения профессионалов рынка со всего мира.
- Как получилось, что Компания смогла стать лидером рынка в России?
- Здесь много факторов. В первую очередь, мы сумели сформировать и постоянно совершенствовать вдохновляющую корпоративную культуру, миссию, цели и ценности компании. Она нам помогает находить и объединять в команду единомышленников  лучших профессионалов рынка. За эти годы мы выстроили взаимовыгодные и доверительные отношения с производителями коллекции, банками и финансовыми организациями, консультантами и управляющими компаниями лучших моллов России. Сильная команда в бизнесе вовсе не гарантирует от ошибок или неудач, но она умеет вовремя распознать и признать их, а затем всесторонне проанализировать причины неудач, выработать наилучшее решение для их исправления и реализовать необходимые корректирующие действия системно и быстро. К сожалению, если в компании корпоративная культура не поддерживает культуру доверия и уважения между своими сотрудниками, не культивируется командная работа, то возможно мои рецепты не будут полезными. Как и в жизни, невозможно не ошибаться, но важно вовремя признать ошибку и не повторять ее впредь.
- Свое 30-летие HENDERSON отметил открытием флагманского салона в историческом центре Москвы, на Кузнецком мосту. Это знаковое событие для Компании?
- У каждого бренда есть магазины, которыми он может гордиться, которые олицетворяют его ценности. Они поднимают планку бренда, и все хорошее, что происходит в них, постепенно внедряется и в других магазинах.
Центральный Флагманский салон HENDERSON
Наш первый флагманский салон открылся в 2008 году, когда бренд HENDERSON принадлежал нам всего 5 лет. За то короткое время мы открыли 50 салонов и хотели зафиксировать «круглую цифру», открыв 50-й салон на Тверской улице в Москве. Его площадь составила 300 кв. м., в то время как средняя площадь наших салонов в те годы составляла около 100 кв. м. Этот флагман стал для нас примером для будущего развития сети и по стандарту обслуживания и по расширенной коллекции. Красную ленточку перерезали знаменитый актер театра и кино Армен Борисович Джигарханян и наш легендарный тяжелоатлет Юрий Варданян - HENDERSON традиционно сотрудничает с людьми мира искусства, спорта и культуры.
Рубен Арутюнян и Гор Нахапетян
Новый центральный флагманский салон на Кузнецком мосту - историческая локация, которая сегодня является одной из главных улиц моды не только Москвы, но и России. На этой улице исторически располагались флагманские магазины крупнейших международных брендов – D&G, Hugo Boss, Nike, Massimo Dutti и др. В нескольких шагах находится Центральный универсальный магазин (ЦУМ), где собраны крупнейшие международные бренды. Открывая салон в этой оживленной зоне, мы расширяем выбор для любителей модной одежды жителей и гостей Москвы.
Рубен Арутюнян и Ваагн Айрапетян
Мы досконально изучили историю этого здания. В середине позапрошлого века там протекала река Неглинка, потом ее засыпали, превратив в Неглинную улицу. Земельный участок на перекрестке ул. Неглинки и Кузнецкого моста - место, где сейчас находится наш магазин - купили братья Третьяковы - знаменитые предприниматели и меценаты, основатели всемирно известной Третьяковской галереи. На этом участке они построили в том числе здание нашего флагманского салона, в котором до революции 1917 года размещался доходный дом. В советские годы это место стало частью комплекса правительственных зданий, а прямо напротив в 1940-х открылся знаменитый Общесоюзный дом моделей одежды (ОДМО). По сути, это была лаборатория моды, удачные модели которой в дальнейшем производились для всех модных магазинов страны. Сейчас в этом знаковом для мира моды месте открылся новый флагманский салон HENDERSON.
- Флагманский салон HENDERSON в Ереване также расположен в сердце города – на проспекте Саят-Нова. Вы уже несколько месяцев представлены в Армении, какие отзывы получаете?
- В любви не может участвовать только один человек. Примерное такие же отношения между брендом и его покупателями. Для взаимной любви нужно время. Любой новый салон показывает свою востребованность как минимум через год. Люди не покупают одежду каждый день. К нам приходят, когда меняется сезон и требуется обновление гардероба. Покупатели приходят к нам не менее чем два раза в год, поэтому предлагаю начать подводить итоги не раньше, чем спустя год после открытия.
Мы должны хорошо делать свою работу – создавать лучшие по ценности коллекции и предоставлять превосходный сервис нашим покупателям. По опыту мы знаем – покупатель, сделавший у нас покупку впервые, как правило, остается с нами. За последние 20 лет HENDERSON открыл салоны в более чем 60 городах России, и большинство открытых ранее магазинов мы закрываем только потому, что открываем на его месте больший по размеру новый салон. К примеру, за прошлый год к нам в салоны и в интернет-магазин, не считая Армению, зашло более 18 миллионов человек. Очень важно, чтобы бренд был открыт для покупателей, они могли понимать логику ценообразования, видеть, из каких материалов создается коллекция, в каких странах закупаются материалы и производятся коллекции.
Я часто делаю сравнение нашего бизнеса с виноделием. Перед вами могут стоять две бутылки красного вина, обе красивые, с хорошими этикетками, с насыщенным красным цветом, но утром после одного из них у вас будет хорошее настроение, от другого – головная боль.
Кроме красивой картинки покупатель должен знать, что продукт - надлежащего качества: бренд – это, в первую очередь, обещание, которое дается покупателю и которому следуют. Сегодня я пришел на встречу в нашем пиджаке из итальянской ткани Zignone, которому 10 лет: он и выглядит современно, и с качеством нет проблем.
- Какие материалы Вы используете, чтобы «картинка» была не только красивой, но и качественной?
- Мужская мода – это, в первую очередь, костюмы. Они, как правило, создаются из шерсти. Исторически центром шерстяных тканей является Италия, а точнее - местечко Бьелла в итальянской провинции Пьемонт. Это своего рода «силиконовая долина» шерстяных тканей. Там собраны все «гранды», бренды с историей в 200-300 лет. Здесь производится всего 35-40 миллионов метров ткани в год, что эквивалентно около 10 миллионам костюмов.
Производители этих тканей работают исключительно с крупными и известными брендами, которые ценят качество и готовы покупать ткани такого уровня.
Осенью прошлого года я участвовал в одном из мероприятий фонда FAST, на которое были приглашены гости со всего мира. HENDERSON поддерживал это мероприятие, и мы дарили гостям шелковые галстуки и платки. Было очень приятно видеть, как люди прямо в зале снимали свои галстуки и завязывали наши. На другом мероприятии, в колледже UWC Dilijan, я встретился с американской парой, и жена обратилась ко мне: «Обычно мой супруг всегда раздает или передаривает свои подарки, но галстук, который ему подарили вы, он носит сам». Это и есть лучший промоушн - создавать продукт, который надолго остается с человеком.
- Вы упомянули FAST и UWC Dilijan. В Армении вы активно содействуете образовательным проектам и недавно начали сотрудничать с международной бизнес-школой лидерства и профессионального развития «Матена».
- Я искренне радуюсь, когда в Армении появляются такие проекты, как «Матена», потому что за любым успехом стоит профессионализм. Все мы гордимся Генрихом Мхитаряном, но мало кто вникает в то, сколько лет он потратил на тяжелые тренировки с разными тренерами, на тренировочные сборы в международных клубах с детских лет. Этот человек не перестает учиться, и все его новые знания проявляются на поле. Многие хотят жить, как в сказке – лежать на печи, загадать три желания, и все готово. Так не бывает, без постоянной работы и развития навыков мечты так и останутся мечтами.
Школа «Матена» сотрудничает со многими международными бизнес-школами с целью воспитать лидеров, которые нужны Армении во всех сферах. Не все желающие или прошедшие отбор могут позволить себе учиться в «Матене». Мы договорились, что профинансируем образование нескольких поступивших кандидатов, которые в дальнейшем направят свои знания на благо Армении.
На протяжении более 10 лет я поддерживаю в Армении различные образовательные проекты – школу и фонд «Айб», школу UWC Dilijan, лабораторию «LEGO Education», а сейчас - и школу «Матена».
Хочу обратить отдельное внимание на школу «Айб» – для Армении и Диаспоры она стала и остается редким примером объединения усилий с целью развития образовательной среды в стране. 15 лет назад, когда начинался проект, мы решили не жаловаться на судьбу и бесконечно обсуждать острый для всех нас вопрос низкого уровня системы образования в Армении. Мы взялись создать ее и сделать доступной для армянских детей. Единственный критерий поступления и зачисления на учебу в старшей школе «Айб» – подтверждение соответствующего уровня знаний и ценностей поступающих. Если семьи не могут оплачивать обучение своих поступивших детей, то многочисленные доноры школы предоставляют им стипендии. Мы гордимся нашими выпускниками и надеемся, что большинство из них, продолжив свое образование в стране и за рубежом, раскроют свои таланты и реализуют свои мечты в Армении. Жаль, что пока нашими учебными программами интересуются в основном зарубежные школы и учреждения, с которыми налажено активное сотрудничество, при том, что мы верим, что наша образовательная программа крайне необходима всем детям нашей страны, и мы готовы делиться своим опытом и знаниями cо всеми школами Армении.
Кроме развития системы школ нам необходимо построить в Армении очень сильный университет, но в этом вопросе критически важно содействие и участие Диаспоры и государства. Большинство быстро развивающих стран придают особое значение развитию высшего образования.
Люди, принимающие решения, должны понимать, как эти решения будут имплементироваться, кто будет за это отвечать. Нам нужны профессионалы во всех сферах, особенно - жизненно важных. Если от врача зависит жизнь конкретного человека, от предпринимателя – достойная жизнь сотрудников его компании, то от профессионализма политика и военных зависят не только жизни миллионов людей, но и будущее страны.
На входе в Стелленбосский университет в ЮАР вы обнаружите следующие строки:
«Уничтожение любой нации не требует атомных бомб или использования ракет дальнего радиуса действия. Требуется только снижение качества образования и разрешение обмана учащимися на экзаменах. Пациенты умирают от рук таких врачей. Здания разрушаются от рук таких инженеров. Деньги теряются от рук таких экономистов и бухгалтеров. Справедливость утрачивается в руках таких юристов и судей. Крах образования – это крах нации.»
- Юбилей - хороший повод, чтобы не только осмыслить прошедший путь, но и наметить будущие планы.
- У нас сейчас происходит очередная трансформация бренда. Сегодня цифровизация
имеет колоссальное значение. Я имею в виду не только интернет-магазины или маркетплейсы, но и автоматизацию многих процессов компании - отказ от бумажного документооборота, передачу части функционала искусственному интеллекту. Впереди много вызовов, и мы должны работать над эффективностью компании, создавать новые, интересные и более комфортные салоны для наших покупателей, новые современные коллекции. HENDERSON всегда пристально следит за инновациями в мире моды и использует их в своей коллекции. Мы хотим, чтобы наши покупатели думали о самом главном в жизни – о семье, воплощении своих планов в жизнь, а свой стиль и выбор одежды доверили профессионалам – команде HENDERSON.