“Մենք հիմնում ենք ընթացիկ պահանջարկը գերազանցող ցանց”
iCON Communications-ի գործադիր տնօրեն Ադամ Կաբլանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
Հոկտեմբերի 20-ին Երեւանում կայացավ iCON Communications ինտերնետային նոր պրովայդերի շնորհանդեսը, որը 2009 թ-ի սկզբից Հայաստանում անլար բազմաշերտ արագ ինտերնետ է տրամադրելու WiMAX տեխնոլոգիայով: 2009 թ-ի հունվարից ընկերությունն սկսելու է մատուցել իր ծառայությունները Երեւանի կենտրոնում, ապրիլին` մայրաքաղաքի ողջ տարածքում, իսկ 2009-2010թթ. ընթացքում` ամբողջ Հայաստանում: iCON Communications-ը տեղադրում է WiMAX ենթակառուցվածքը Alcatel-Lucent եւ Siemens ընկերությունների հետ համատեղ: Ընկերության ներդրումային կապիտալը շուրջ $10 մլն է:
- Ինպե՞ս է Ձեզ հաջողվել ներգրավել $10 մլն ներդրումներ եւ համագործակցություն ծավալել այնպիսի անվանի միջազգային ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Alcatel-Lucent-ն ու Siemens-ը: Կարելի՞ է իմանալ` ինչպիսին է ընկերության բաժնետերերի կազմը:
- Մենք այդ ծավալի ներդրումներ ենք կատարել հստակ տեսլականի առկայության, համոզիչ բիզնես պլանի, մասնագետների փորձառու թիմի եւ այն հստակ ռազմավարության շնորհիվ, թե ինչպես ենք պատրաստվում Հայաստանում արագ, հուսալի եւ մատչելի ինտերնետ մատուցել:
Մենք փորձել ենք գտնել այնպիսի ներդրողի, որը կհասկանար այս բիզնեսի առանձնահատկությունը, եւ մեր գլխավոր ներդրողը մի շարք երկրներում ինտերնետի ծառայություններ մատուցող ընկերությունների սեփականատեր է: Առաջիկայում մենք կբարձրաձայնենք նրա անունը:
- Դուք նշել եք, որ iCON Communications-ը չի լինելու Հայաստանում ինտերնետի ամենաէժան պրովայդերը, սակայն ապահովելու է գնի եւ որակի հարաբերակցություն: Նշանակու՞մ է դա արդյոք, որ որակյալ եւ անլար WiMAX ցանցին միանալն ավելի թանկ կլինի, քան նույն որակի ADSL-ին:
- Քանի որ մենք ամբողջովին կենտրոնացած ենք արագ, հուսալի եւ մատչելի ինտերնետ ապահովելու վրա, գնի եւ որակի համապատասխանությունը գտնվում է մեր գործունեության փիլիսոփայության կենտրոնում: Մենք մի շարք գնային փաթեթներ ենք մշակել, որոնք, կարծում ենք, կգոհացնեն թիրախային բոլոր հատվածներին:
Դուք շատ ճիշտ հարց տվեցիք` արդյո՞ք մեր ծառայությունները ADSL-ի նույն որակի ծառայություններից թանկ կլինեն: Կարող եմ հավատացնել, որ եթե մենք WiMAX ծառայությունն առաջարկենք այն նույն որակով, ինչպիսին այսօր Հայաստանում ADSL-ն է, մեր ծառայությունն ավելի էժան կլինի, քանի որ մենք այսօր գնի եւ որակի համապատասխանություն չենք տեսնում:
Այսօր ADSL-ի գովազդն առաջարկում է 256 kbps արագություն: Ես տանն ունեմ այդպիսի կապ եւ ուրախանում եմ, երբ իրական արագությունը հասնում է գոնե 50 kbps-ի:
Մյուս կողմից, քանի որ մենք առաջարկելու ենք արագ, հուսալի եւ բարձրորակ ինտերնետային կապ, իսկ այդ որակները Հայաստանում մեծամասամբ բացակայում են, մեր սակագները կարող են ավելի բարձր լինել:
- Հոկտեմբերի 21-ին իր մասին բարձրաձայնեց “Կոռնետ-ԱՄ” ընկերությունը, որը գործարկել է WiMAX ցանց Երեւանում ու Հայաստանի 18 քաղաքներում եւ հավակնում է Հայաստանի կապի ազգային օպերատորի կոչմանը: Ո՞րն է լինելու Ձեր “ուժեղ կողմը” “Կոռնետ-ԱՄ”-ի հետ մրցակցությունում:
- Մենք որպես մրցակից դիտարկում ենք ոչ միայն “Կորնետ-ԱՄ”-ին, այլեւ ինտերնետային բոլոր պրովայդերներին, որոնք մատուցում են ծառայություններ` սկսած Dial-up-ից մինչեւ WiMAX:
Մենք կարծում ենք, որ տեղադրված կայանների թվով էական առավելություն կունենանք: WiMAX տեխնոլոգիայի դեպքում ողջ Երեւանում ծածկույթ ապահովելու համար բավարար է տեղադրել ընդամենը 2 կայան, սակայն սպառողների մեծ թվի դեպքում կապը շատ դանդաղ կլինի եւ կշարունակի դանդաղել հաճախորդների թվի աճին զուգահեռ: Հետեւաբար, անհրաժեշտ է ապահովել ոչ միայն ցանցի ազդանշանը, այլեւ տարողունակությունը: Այժմ մենք կառուցում ենք ցանց, որի տարողունակությունը հաշվարկված է երեք տարվա համար: Եվ մենք մեծացնելու ենք այն` մեր սպառողների թվի աճին զուգահեռ: Այսպիսով, մենք հիմնում ենք մի ցանց, որը գերազանցում է ընթացիկ պահանջարկը, ինչի շնորհիվ մեր հաճախորդները կստանան արագ եւ հուսալի ինտերնետային կապ: Վստահ ենք, որ կկառուցենք Երեւանի, ապա նաեւ ողջ հանրապետության ամենահուսալի եւ հզոր ցանցը:
Մենք մտադիր ենք գերակայել նաեւ հաճախորդների սպասարկման մակարդակով: Մեր մյուս առավելությունը փորձառու ղեկավար կազմն է` կառավարման նշանակալի միջազգային փորձով:
- “Կոռնետ-ԱՄ”-ը նախատեսում է օգտագործել իր ցանցը համալիր ծառայություններ մատուցելու համար: Ինչպիսի՞ք են Ձեր ծրագրերը: Ի՞նչ կարող են ակնկալել Ձեր հաճախորդները լայնաշերտ ինտերնետից բացի: Նախատեսու՞մ եք արդյոք կորպորատիվ հաճախորդներին մատուցել մասնագիտացված ծառայություններ:
- Ինչպես արդեն նշել եմ առաջին մամլո ասուլիսում, մենք մտադիր ենք հաճախորդներին մատուցել վիրտուալ մասնավոր ցանցերի (VPN) եւ IP հեռախոսակապի (VoIP) ծառայություններ: Նախապատրաստում ենք նաեւ լրացուցիչ այլ ծառայություններ, որոնց մասին կհայտարարենք մեր առեւտրային գործունեության մեկնարկից հետո, եւ մտադիր ենք մեր կորպորատիվ հաճախորդների համար նախընտրելի գործընկեր դառնալ ինտերնետային տեխնոլոգիաների վրա հիմնված բոլոր պատասխանատու խնդիրների լուծման առումով:
- Նախատեսու՞մ եք զարգացնել ֆիքսված կապի ծառայությունները կամ Ձեր հաճախորդներին առաջարկել ծառայությունների կոնվերգենցիայի այլ տարատեսակներ:
- Արդեն հայտարարել ենք, մեր ծառայությունների թվում լինելու է IP հեռախոսակապը (VoIP): Մենք մշտապես հետեւում ենք շուկայի պահանջներին եւ տեխնոլոգիական զարգացումներին` գնային այլ ծառայությունների հայտնաբերման նպատակով, որոնք կարող ենք առաջարկել մասնավոր եւ կորպորատիվ հաճախորդներին:
Առաջիկա 2-3 ամիսներին մենք կհայտարարենք համարային սեփական տարողունակության ձեռք բերման մասին:
Ֆիքսված հեռախոսակապի անհրաժեշտության վերացումը WiMAX տեխնոլոգիայի կարեւորագույն առավելություններից է, քանի որ, ինչպես Երեւանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս կան բազմաթիվ վայրեր, որտեղ ֆիքսված գծեր չկան: WiMAX-ի առավելությունն այն է, որ նոր հաճախորդներին կարելի է միացնել ցանցին հաշված ժամերի ընթացքում` խուսափելով ամիսներ տեւող բյուրոկրատական քաշքշուկից:
- Ձեր ընկերության շնորհանդեսի ժամանակ խոսում էիք Հայաստանում ինտերնետային կապի ցածր որակի մասին: Որո՞նք են դրա պատճառները:
- Կա մի քանի պատճառ: Դրանցից մեկն այն է, որ Հայաստանում ինտերնետի օգտագործման մակարդակն ավելի ցածր է, քան այլ երկրներում, եւ պրովայդերների մեծամասնությունը տեղական ընկերություններ են` առանց ներդրումների անհրաժեշտ ծավալի: Նրանք ձգտում են նախեւառաջ եկամուտ ստանալ, ապա միայն մեծացնել իրենց ցանցերի տարողունակությունը կամ նոր տեխնոլոգիաներ ներդնել:
Երկրորդ պատճառը ժամանակին վերաբերում էր “ԱրմենՏելի” մենաշնորհային դիրքին, ինչը խոչընդոտում էր առողջ մրցակցությանը: Շուկայի կարգավորողը, անկասկած, էական դեր խաղաց, եւ ես ուրախ եմ տեսնելու դրական առաջխաղացում, որը նպաստում է Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայի ավելի արագ զարգացմանը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկան: Կարելի՞ է այն ազատականացված համարել այն պարագայում, որ բոլոր պրովայդերները միջազգային ելք են ստանում Fibernet-ի ու “ԱրմենՏելի” միջոցով:
- Ես Հայաաստանի հեռահաղորդակցային շուկան չեն համարում լրիվ ազատականացված, քանի որ այստեղ դեռեւս դիտարկվում են մենաշհորհային դրսեւորումներ: Ինտերնետային կապի գները Հայաստանում 5-10 անգամ գերազանցում են համաշխարհային միջին ցուցանիշը, ինչպես նաեւ հարեւան երկրների, մասնավորապես, Վրաստանի ցուցանիշը: Այդ էական գնային տարբերությունը բնորոշող կարեւորագույն գործոններից մեկը այն վարձն է, որի դիմաց ցանցային օպերատորները ապահովում են ինտերնետ պրովայդերների մուտքը դեպի համաշխարհային սարդոստայն:
Կան միայն մի քանի բացառություններ, ինչպես Fibernet-ը, քանի այն մեզ հետ չի մրցակցում: Երբ գործ ունեք ցանցային օպերատորի եւ պրովայդերի հետ ի դեմս մեկ ընկերության, ինչպես “ԱրմենՏելի” դեպքում, դիտարկվում է որոշակի մենաշնորհային վարք: Մեզ ոգեւորում է հակամենաշնորհային կարգավորողի ակտիվությունը, որը բավական ճնշում է գործադրում “ԱրմենՏելի” վրա, որպեսզի վերջինս ավելի պատրաստ լինի մրցակցությանը:
Վստահ եմ, որ ժամանակի ընթացքում մեզ կհաջողվի Հայաստանում գնի եւ որակի հարաբերակցությունը համարժեք դարձնել համաշխարհային նորմերին: Բացի այդ, ինձ հայտնի է, որ մոտ ժամանակներս Հայաստանում հայտնվելու է եւս մեկ ցանցային օպերատոր: Կան մարդիկ, ովքեր արդեն ներդրումներ են կատարում այդ ուղղությամբ:
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կարող է անել Հայաստանի կառավարությունը երկրում լայնաշերտ ինտերնետը զարգացնելու ուղղությամբ:
- Կառավարությունն արդեն արել է ամենագլխավորը. ստեղծել է շուկայի հակամենաշորհային կարգավորողին, ինչը թույլ է տվել մրցակցության համար շուկա բացել: Իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի ինտերնետային ծառայություների դերի մեծացումը կրթության, բժշկության, պետական ծառայությունների ոլորտում, ինչպես նաեւ մասնավոր ձեռնարկատիրության համար:
Մենք պատրաստ ենք այդ ուղղությամբ համագորածկցել այլ պրովայդրների, հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ, որպեսզի օգնենք Հայաստանի կառավարությանը հասնել իր նպատակներին:
Հատուկ ուշադրություն պետք է հատկացվի կրթության ոլորտին, դպրոցներում պետք է ակտիվորեն ներդրվեն համակարգիչներ եւ համակարգչային գրագիտություն: Յուրաքանչյուր ծրագիր, որը ՀՀ կառավարությունը կարող է իրագործել կրթական համակարգի զարգացման համար, կօգնի ապահովել Հայաստանի ռազմավարական նշանակությունը աշխարհի համար:

«Мы строим сеть, опережающую текущий спрос»
Интервью исполнительного директора iCON Communications Адама Кабланяна информационному агентству Медиамакс и порталу Banks.am
20 октября в Ереване состоялась презентация нового интернет-провайдера iCON Communications, который с начала 2009 года будет предоставлять в Армении высокоскоростной беспроводной широкополоснoй доступ в Интернет по технологии WiMAX. С января 2009 года компания начнет предоставлять свои услуги в центре Еревана, в апреле - на всей территории столицы, а в течение 2009-2010 годов – по всей Армении. iCON Communications устанавливает инфраструктуру WiMAX совместно с компаниями Alcatel-Lucent и Siemens. Инвестиционный капитал компании составляет около $10 млн.
- За счет чего вам удалось привлечь инвестиции в размере $10 млн и начать сотрудничество с такими международными компаниями, как Alcatel-Lucent и Siemens? Можно узнать о составе акционеров компании?
- Мы привлекли такой объем инвестиций благодаря наличию ясного видения, убедительного бизнес-плана, опытной команды специалистов и четкой стратегией того, как мы собираемся предоставлять быстрый, надежный и доступный Интернет в Армении.
Мы стремились найти инвестора, который понимает специфику этого бизнеса, и наш главный инвестор является владельцем интернет-компаний в ряде стран. В ближайшее время мы огласим его имя.
- Вы отмечали, что iCON Communications будет не самым дешевым провайдером в Армении, но обеспечит полное соответствие цены и качества. Означает ли это, что подключение к качественной беспроводной WiMAX сети может стоить будет дороже ADSL аналогичного качества?
- Поскольку мы полностью сконцентрированы на обеспечении быстрого, надежного и доступного Интернета, соответствие цены и качества находятся в центре философии нашей деятельности. Мы разработали ряд пакетов, которые, думаем, удовлетворят запросам всех целевых сегментов.
Вы задали очень правильный вопрос: «Будут ли наши услуги стоить дороже услуг ADSL аналогичного качества?». Могу вас заверить, что если мы предложим услугу WiMAX полностью аналогичного качества, что и сегодняшний ADSL в Армении, наша услуга будет стоить дешевле, поскольку сегодня мы не видим соответствия цены и качества.
Сегодня реклама ADSL предлагает вам скорость 256 kbps. Такая связь сегодня установлена у меня дома и я бываю рад, если реальная скорость доходит хотя бы до 50 kbps.
С другой стороны, поскольку мы будем предлагать быструю, надежную и высококлассную интернет-связь, а эти качества отсутствуют в большей части Армении, наши тарифы могут быть выше.
- 21 октября о себе громко заявила компания «Корнет-АМ», которая запустила сеть WiMAX в Ереване и 18 городах Армении и претендует на звание «национального оператора связи Армении». Что будет вашим «сильным местом» в конкуренции с «Корнет-АМ»?
- Мы рассматриваем в качестве конкурента не только «Корнет-АМ», но и всех интернет-провайдеров, предоставляющих услуги от Dial-up до WiMAX.
Мы считаем, что будем иметь существенное преимущество по числу установленных базовых станций. В случае с технологией WiMAX для покрытия всего Еревана достаточно установить всего 2 базовые станции, но при большом числе пользователей связь будет очень медленной и продолжит замедляться по мере увеличения клиентов. Следовательно, необходимо обеспечить не только сигнал сети, но и пропускную способность. В настоящее время мы строим сеть, пропускная способность которой рассчитана на три года вперед. И мы будем увеличивать ее по мере роста числа наших пользователей. Таким образом, мы строим сеть, опережающую текущий спрос, благодаря чему наши клиенты получат быструю и надежную интернет-связь. Мы уверены, что построим самую надежную и сильную сеть в Ереване, а затем - по всей стране
Мы также намерены лидировать по уровню обслуживания клиентов. Другим нашим преимуществом является опытный руководящий состав со значительным международным управленческим опытом.
- «Корнет-АМ» планирует использовать свою сеть для предоставления комплексных услуг. Каковы ваши планы? На что могут рассчитывать ваши клиенты кроме широкополосного интернета? Планируете ли вы предоставлять специализированные услуги корпоративным клиентам?
- Как я отмечал на нашей первой пресс-конференции, мы намерены предлагать нашим клиентам услуги виртуальных частных сетей (VPN) и IP-телефонию (VoIP). Мы готовим и другие дополнительные услуги, о которых объявим при запуске нашей коммерческой деятельности, и намерены стать предпочтительным партнером для наших корпоративных клиентов в решении всех ответственных задач, основанных на интернет-технологиях.
- Планируете ли вы развивать услуги фиксированной связи, или предлагать своим абонентам иные виды конвергенции услуг?
- Как мы уже объявляли, в числе наших услуг будет IP-телефония (VoIP). Мы постоянно следим за требованиями рынка и технологическим развитием для выявления других ценных услуг, которые можем предложить частным и корпоративным клиентам.
В ближайшие 2-3 месяца мы объявим о приобретении собственной номерной емкости.
Снятие потребности в фиксированной телефонии является одним из важнейших преимуществ технологии WiMAX, поскольку как в Ереване, так и за его пределами есть множество участков, где нет фиксированных линий. Преимущество WiMAX состоит в том, что новых абонентов можно подключБ‘̠в течение считаных часов, избегая бюрократических задержек, которые могут длиться месяцы.
- В ходе презентации вашей компании, вы говорили о низком качестве Интернет-связи в Армении. Назовите причины подобного положения.
- Есть несколько причин. Одна из них заключается в том, что уровень пользования Интернетом в Армении ниже, чем в остальном мире, и большинство провайдеров являются местными компаниями без должного объема инвестиций. Первым делом они стремятся получить прибыль и лишь потом увеличить пропускную способность своих сетей или внедрять новые технологии.
Вторая причина в свое время заключалась в монопольном положении «АрменТела», что препятствовало здоровой конкуренции. Hегулятор рынка, безусловно, сыграл существенную роль, и я рад видеть позитивные сдвиги, способствующие более быстрому развитию телекоммуникационного рынка Армении.
- Как вы оцениваете рынок телекоммуникаций Армении в целом? Можно ли считать его свободным при условии того, что все провайдеры выходят на международные линии через Fibernet и «АрменТел»?
- Я не считаю армянский рынок телекоммуникаций полностью либерализированным, поскольку на нем все еще наблюдаются проявления монопольного поведения. Цены на Интернет-связь в Армении в 5-10 раз превышают среднемировой показатель, а также показатель по соседним странам, в частности, Грузии. Одним из важнейших факторов, определяющих эту существенную ценовую разницу, является плата, за которую сетевые операторы предоставляют Интернет-провайдерам доступ к Всемирной паутине.
Есть всего несколько исключений, как в случае с Fibernet, поскольку они не конкурируют с нами. Когда вы имеете дело с сетевым оператором и провайдером в одном лице, как в случае с «АрменТел», наблюдается определенное монопольное поведение. Нас воодушевляет активность антимонопольного регулятора, который оказывает немало давление на «АрменТел», чтобы сделать его более готовым к конкуренции.
Я уверен, что со временем нам удастся сделать соотношение цены и качества в Армении адекватным глобальными нормам. Кроме того, мне известно, что в скором времени в Армении появится еще один сетевой оператор. Есть люди, которые уже инвестируют в данном направлении.
- Как Вы считаете, что может сделать правительство Армении для содействия развитию широкополосного интернета в стране?
- Правительство уже сделало самое главное - создало антимонопольного регулятора рынка, что позволило открыть рынок для конкуренции. Фокус внимания властей сейчас должен быть направлен на то, чтобы увеличить долю Интернет-услуг в сфере образования, медицины, государственных услуг, а также для частного предпринимательства.
Мы готовы сотрудничать в данном направлении с другими провайдерами, общественными и международными организациями, чтобы помочь правительству Армении в достижении этих целей.
Особое внимание следует уделить сфере образования, активно внедрять в школах компьютеры и компьютерную грамотность. Любая программа, которую правительство Армении может осуществить для развития образовательной системы, поможет обеспечить стратегическое значение Армении для остального мира.