Միխայիլ Բրոյան. Հայաստանը կարող է ինտելեկտուալ արտադրանքի առաջատարներից լինել
Միխայիլ Բրոյանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ներդրումային գծով տնօրենն է, ղեկավարում է ընկերությունների խմբի ներդրումային պորտֆոլիոն, ներդրումների քաղաքականությունն ու ուղղությունները, արժեթղթերի մասնագետ է։
Linkedin-ում Բրոյանի կենսագրականում նշված է, որ նա  «ֆինանսների շուկան սիրող ներդրումների գծով առաջատար մասնագետ է, որը մշտապես հաշվի է նստում ցանկացած ներդրումային որոշման հետ։ Ընդ որում՝ կշռադատում է ներդրումները ե՛ւ կորստի, ե՛ւ շահերի տեսանկյունից»։ Նույն կայքի կարծիքների դաշտում նախկին գործընկերներից նշել են, որ տպավորված են Միխայիլի ստեղծագործական մտքով, «անկախ աշխատանքային էթիկայով։ Նշել են, որ նա շարունակ ընթերցում է, միշտ հետաքրքիր գաղափարներ է առաջարկում, պատասխանատու է եւ վստահելի։
Միխայիլ Բրոյանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում է արդեն 7 տարի։ Banks.am-ը նրա հետ զրուցել է ներդրումային քաղաքականության մասին։
Ինչո՞ւ է «Գալաքսի»-ում
«Աշխատանքը, այո, թղթաբանության հետ շատ է առնչվում, բայց երբեք չեմ ձանձրանում աշխատավայրում։ Օրերը երբեք միանման չեն։ «Գալաքսի»-ից կհեռանամ, երբ հասկանամ, որ ոչ նոր փորձառություն եմ ձեռք բերում, ոչ էլ որեւէ օգուտ եմ բերում ընկերությունների խմբին»,- ասում է Բրոյանը։
IT պարկը կլանել է
«Երեւանում կառուցվող «Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների առաջին տարածաշրջանային պարկը» մեր ամենա-ամենակարեւոր նախագծերից մեկն է լինելու»։
Միխայիլ Բրոյանը խոստովանում է, որ վերջին շրջանում ամբողջովին տարված է «Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների առաջին տարածաշրջանային պարկի» գաղափարով։ «Ապագայի աշխատավայրը», Բրոյանի գնահատմամբ, երկրի մասշտաբով լավագույն ներդրումներից ու նախագծերից մեկն է։
«Այս կառույցը շատ մեծ սոցիալական նշանակությամբ ներդրում է Հայաստանի համար, եւ սա հնարավորություն է, որը մենք շատ արագ հայտնվենք «միջազգային լիգա»-ում եւ մեր հետքը թողնենք պատմության մեջ»,- ասում է Բրոյանը։
Հայաստանն «ուղեղների» երկիր է
«Վերջին 15 տարում մենք տեսնում ենք, որ ներդրումները հիմնականում գնում են դեպի ՏՏ ոլորտ եւ հիմնականում մասնավոր ներդրումներ են»։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ներդրումային գծով տնօրենն ասում է, որ այս փաստը լավ է, բայց Հայաստանն արդյունաբերական երկիր է, որտեղ կարելի է նաեւ շատ լավ արդյունաբերություն ունենալ։
Միխայիլ Բրոյանը
«ՏՏ ոլորտն առաջատար է, իսկ ինչո՞ւ Հայաստանում չարտադրել փոքր սարքեր, միկրոպրոցեսորներ, ժամանակակից տեխնոլոգիաներում կիրառվող սարքավորումներ։ Այս ամենը լավ գիտելիքներ է պահանջում, եւ Հայաստանը նման արտադրությամբ կարող է դառնալ առաջատարներից մեկը»,- ասում է Բրոյանն ու հավելում, որ Հայաստանն «ինտելեկտուալ արտադրանքի» եւ մտավոր սեփականության վրա հիմնված տնտեսությամբ էլ կարող է աշխարհը նվաճել։
Այն կարծիքին է, որ թեեւ Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց այստեղ ապրող ու աշխատող մարդիկ ինտելեկտուալներ են, եւ հնարավոր է շեշտը դնել հենց «ուղեղի օգտագործման» վրա։
Պետք է ավելի հասանելի դառնալ
«Ի՞նչ է ուզում ներդրողը Հայաստանում։ Սա հասկանալու համար պետք է վերհիշել հոգեբանական բուրգի մոդելը»։
«Առաջինը, ինչ հետաքրքրում է ներդրողին, ապահովությունն է։ Անշուշտ, նրա համար կարեւոր են նաեւ հնարավորությունները, բայց հիմնաքարը ռիսկերի գնահատումն է։ Ներդրողի համար կարեւոր է, թե ինչքանով է ապահով տվյալ երկրում, թե առաջիկա 20 տարում ի՞նչ կարող է սպասել, եւ արդյոք իր ներդրած գումարները չե՞ն կորչի անսպասելի փոփոխությունների հետ»,- մանրամասնում է Բրոյանը։
Նա այն կարծիքին է, որ Հայաստանում ներդրումներն ակտիվացնելու համար երկու կարեւոր անելիք կա՝ երկրում պետք է ապահովության միջավայր ստեղծել եւ լրջորեն աշխատել կրթության որակի բարելավման ուղղությամբ։
«Մեր երկրում 3 միլիոն մարդ է ապրում, եւ միայն այս փաստը բավական է, որ հասկանանք, որ մեզ չենք կարող թույլ տալ «չվաճառվող կրթություն» ունենալ։ Մենք չենք կարող թույլ տալ ոտք ձգել Չինաստանի կամ Հնդկաստանի հետ, որտեղ կրթություն չունեցող աշխատուժն էլ մեծ պահանջարկ ունի։ Մենք պետք է ունենանք լավ կրթված մասնագետներ, որոնք կդառնան բարձր աշխատավարձով աշխատուժ։ Շատ կարեւոր է գիտակցել, որ մարդիկ, որոնք ուզում են ներդրում անել Հայաստանում, չեն  ուզում ստեղծել քարի հանք, բայց դեմ չեն այնպիսի ընկերություններ ստեղծելուն, որտեղ համակարգչային շատ բարդ ծրագրեր, շատ կարեւոր ու բարդ մասնիկներ, դեղորայք կամ էլ գիտական աշխատանքներ կստեղծվեն»։
Կրթական համակարգը պետք է փոխել
«Մեր կրթական համակարգը «պլանային տնտեսության» կրթական համակարգ է եւ ժամանակավրեպ»։
Միխայիլ Բրոյանը կարծում է, որ Հայաստանում ուսանողների 50 տոկոսը բուհն ավարտելուց հետո մասնագիտությամբ չի աշխատում, որովհետեւ պարզում է, որ գիտելիքները քիչ են եւ ժամանակավրեպ։
«Խնդիրը դպրոցական համակարգից է սկսվում։ Շատ դեպքերում 8-9-րդ դասարանում սովորող դեռահասը դեռ չգիտի, թե ինքն ի վերջո ինչ մասնագիտություն է ուզում ընտրել։ Խնդիրն այն է, որ դպրոցում մենք «կերտում ենք» ստանդարտ, միջին, հանրագիտարանային եւ ընդհանուր գիտելիքներով երեխաներ, որոնք, մասնագիտական կյանքին առերեսվելով, հասկանում են, որ պարտավոր չեն միաժամանակ շատ լավ մաթեմատիկա, լեզուներ կամ էլ գերազանց հայոց լեզու իմանալ։ Պետք է երեխային ու դեռահասին օգնել հասկանալ, թե բնությունից ինչ է տրված, եւ որն է նրա ուժեղ կողմը։ Նման պարագայում մենք կունենանք հանճարեղ ֆիզիկայի մասնագետներ, հանճարեղ ինժեներներ, հանճարեղ ֆինանսիստներ»,- վստահ է Բրոյանը։
Արագ չի կողմնորոշվել
«Ես չեմ կարող հպարտությամբ ասել, որ վաղ մանկությունից գիտեի, թե  ինչով եմ ուզում զբաղվել»։
Այն, որ ուզում է զբաղվել ներդրումներով ու արժեթղթերով, Միխայիլ Բրոյանը հասկացել է համալսարանի առաջին կուրսն ավարտելիս։
«Ինձ համար կրթությունը շարունակական եւ չընդհատվող գործընթաց է, եւ ես «ցկյանս ուսումնառության» մշակույթի կրողն եմ ու կողմնակիցը։ Շարունակ վերապատրաստվում եմ, փորձում ավելի լավ մասնագետ դառնալ։ Ինձ համար կարեւոր է որպես մասնագետ այնպիսի յուրօրինակություն ունենալը, որի շնորհիվ ես իմ գիտելիքներով կտարբերվեմ բոլորից»։
Ինչո՞ւ է տարբերվում «Գալաքսի»-ն
«Ցանկացած նոր նախագիծ «Գալաքսի»-ում ուսումնասիրում ենք 360 աստիճանով եւ հետո միայն իրականացնում»։
«Երբ որեւէ նախագիծ ենք քննարկում, այդ քննարկման սենյակում դուք կարող եք տեսնել ոչ միայն ապագա նախագծի ղեկավարներին կամ աշխատակիցներին, այլեւ  մյուս ոլորտների մեր աշխատակիցներին։ Միայն նման քննարկման եւ վերլուծության պարագայում կարող ենք ունենալ տվյալ գաղափարի ու արտադրանքի ամբողջական պատկերը»։
Միխայիլ Բրոյանը պատմում է, որ «Գալաքսի»-ն շատ է կարեւորում մանրուքները, միշտ գտնում են համանման նախագծերից տարբերությունները եւ մշտապես իրենց հարց են տալիս, թե աշխարհում նման բան էլի կա՞, թե՞ ոչ։
«Եթե պարզում ենք, որ չկա, հասկանում ենք, որ հնարավորություն ունենք նախագծի արդյունքն արտահանել այլ երկրներ, որն այնտեղ գումար կաշխատի եւ կբերի Հայաստան»։
Որպես օրինակ Միխայիլ Բրոյանը նշում է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում ընդգրկված IUnetworks-ը, որը e-gov համակարգի մասնակից է Հայաստանում։ Այն անվանում է հաջողակ նախագիծ, որն արտահանվում է ԱՊՀ, գեներացնում դրամական հոսքեր ու դրանք Հայաստան ուղղում։
«Մենք չենք կենտրոնանում տարբերվելու ուղղությամբ։ Բացարձակ։ Մենք չափից շատ ենք աշխատում դետալների վրա, երկար ու մանրակրկիտ ենք վերլուծում դրանք, երբեմն նույնիսկ դա այնքան շատ ենք անում, որ կորցնում ենք շուկա մտնելու ժամանակը։ Բայց սա է մեր աշխատաոճն ու ռազմավարությունը»,- ասում է Միխայիլ Բրոյանը։

Михаил Броян – директор по инвестициям группы компаний «Галакси». Он руководит инвестиционным портфолио группы, политикой и направлениями инвестиций, является специалистом по ценным бумагам. В биографии Брояна на Linkedin отмечено, что он «ведущий специалист по инвестициям, любящий финансовый рынок, который всегда оценивает любое инвестиционное решение. Причем он взвешивает инвестиции как с точки зрения потенциальных выгод, так и убытков». А бывшие коллеги отмечают на Linkedin творческую мысль и «независимую трудовую этику» Михаила. Отмечают, что он много читает и всегда предлагает интересные идеи. В группе компаний «Галакси» Михаил Броян работает уже 7 лет. Banks.am побеседовал с ним об инвестиционной политике. Почему в «Галакси»? «В «Галакси» я уже работаю 7 лет. Это для меня зона личного комфорта»«Да, работа действительно крепко связана с документацией, но мне никогда не бывает скучно на рабочем месте. Здесь никогда не бывает однообразных дней. Я уйду из «Галакси» тогда, когда пойму, что больше не получаю нового опыта и не приношу пользы группе»,- говорит Броян. Поглощенный идеей IT парка«Строящийся в Ереване первый региональный Парк инноваций и технологий будет одним из наших самых-самых проектов». Михаил Броян признается, что в последнее время он полностью поглощен идеей первого регионального Парка инноваций и технологий. Этот парк будущего, по словам Брояна, один из лучших инвестиционных проектов в масштабах страны. 29.01.2019 | 12:15 Группа «Галакси» анонсировала строительство Парка инноваций и технологий «Эта структура является для Армении большой инвестицией социального значения. И для нас это хорошая возможность как можно скорее предстать в «международной лиге» и оставить свой след в истории»,- говорит Броян.Армения - страна «мозгов» «На протяжении последних 15 лет мы видим, что частные инвестиции в основном устремляются в IT сферу». Директор группы компаний «Галакси» по инвестициям отмечает, что это позитивное явление, но Армения является страной, в которой можно иметь и развитую промышленность. Михаил Броян Фото: Медиамакс «IT сфера лидирует, но почему бы не производить в Армении небольшие устройства или микрочипы? Это требует хороших знаний, и Армения благодаря такому производству может стать одним из лидеров»,- говорит Михаил Броян. По его словам, Армения может завоевать мир благодаря экономике, основанной на интеллектуальной собственности иинтеллектуальном производстве.Он придерживается мнения, что хотя Армения и маленькая страна, но живущие и работающие здесь люди являются интеллектуалами, поэтому можно делать акцент именно на «использовании мозгов». Нужно стать более доступными «Чего хочет инвестор в Армении? Чтобы понять это, нужно вспомнить модель психологической пирамиды». «Первое, что интересует инвестора, это безопасность. Несомненно, для него также важны возможности, но краеугольный камень – это оценка рисков. Инвестору важно понимать, насколько безопасно в данной стране, чего можно ожидать в течение следующих 20 лет»,- разъясняет Броян. По его мнению, для активизации инвестиций в Армении нужно решить два важных вопроса: сформировать в стране атмосферу безопасности и серьезно работать над улучшением качества образования. Михаил Броян Фото: Медиамакс «В нашей стране проживает 3 миллиона человек, и одного этого факта достаточно, чтобы понять - мы не можем позволить себе «неликвидное образование». Мы не можем тягаться с Китаем или Индией, где рабочая сила без образования также пользуется высоким спросом. У нас должны быть хорошо образованные специалисты, которые станут высокооплачиваемой рабочей силой. Важно понимать, что люди, собирающиеся делать инвестиции в Армении, не хотят создавать каменный рудник. Они хотят создавать компании, где будут разработывать сложные компьютерные программы, важные и сложные элементы, лекарства». Нужно изменить систему образования «Наша система образования является рудиментом «плановой экономики» и анахронизмом». Михаил Броян считает, что 50% студентов в Армении не работают по специальности после окончания вуза, поскольку понимают, что их знаний недостаточно, и, кроме того, они устарели. Михаил Броян Фото: Медиамакс «Проблема начинается со школьных лет. Во многих случаях учащийся в 8-9 классе подросток не знает, чем он собирается заниматься в жизни. В школе мы «выращиваем» стандартных детей со средними энциклопедическими и общими знаниями. Столкнувшись с профессиональной жизнью, они понимают, что не обязаны одновременно хорошо знать математику, языки или армянский. Подростку нужно помочь понять, что ему дано природой, и каковы его сильные стороны. В таком случае у нас будут гениальные специалисты по физике, безупречные инженеры, выдающиеся финансисты»,- уверен Броян. На пути к любимому делу «Не могу гордо заявить, что с раннего детства знал, чем хочу заниматься». Михаил Броян понял, что хочет заниматься инвестициями и ценными бумагами, когда заканчивал первый курс в университете. «Образование для меня - продолжительный и непрерывный процесс: я носитель и сторонник культуры «пожизненного обучения». Я прохожу переподготовку, стараюсь стать лучшим специалистом. Мне важно приобрести такую уникальность, благодаря которой я своими знаниями буду отличаться от всех». Михаил Броян Фото: Медиамакс Чем выделятся «Галакси»? «Перед тем как реализовать любой новый проект, мы его детально изучаем». «Когда мы обсуждаем какой-либо проект, то в переговорной вы можете видеть не только руководителей будущего проекта, но и сотрудников из других отделов. Только в случае такого обсуждения и анализа мы можем получить полную картину данной идеи». Михаил Броян рассказывает, что «Галакси» придает очень большое значение деталям. Они всегда находят различия в схожих проектах и всегда задают себе вопрос: «есть ли что-либо подобное в мире или нет?». «Если выясняем, что нет, понимаем, что у нас есть возможность экспортировать результат проекта в другие страны, заработать и привезти деньги в Армению». Михаил Броян Фото: Медиамакс В качестве примера он приводит входящую в состав группы компанию IUNetworks, которая является участников системы e-gov в Армении. Компания работает на рынках стран СНГ, генерирует там прибыль и направляет ее в Армению.«Мы не зацикливаемся на том, чтобы отличиться. Отнюдь. Мы очень много работаем над деталями, очень долго и тщательно их анализируем. Иногда мы делаем это так долго, что даже упускаем время выхода на рынок. Но это наш стиль работы и наша стратегия»,- говорит Михаил Броян. Лусин Мкртчян Фотографии – Эмин Аристакесян Беседа состоялась в кафе Gouroo. Tweet Просмотры 49736