Գուրգեն Խաչատրյան. Երազում ենք Հայաստանը տեսնել նորարարությունների քարտեզում
Գուրգեն Խաչատրյանը «Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիրն է եւ Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը։ Banks.am-ը նրա հետ զրուցել է Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու մարտահրավերների մասին։
«Գալաքսի» խումբը միավորում է 15 ընկերություն։ 2018-ի դեկտեմբերի տվյալներով՝ ընկերությունների խմբում աշխատում է ավելի քան 3000 մարդ, միջին ամսական աշխատավարձը 315 000 դրամ է։  «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը Հայաստանում ներկայացված է ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության, վաճառքների եւ սպասարկման, անշարժ գույքի ոլորտներում։
Աշխատասենյակը
«- Շվեդները որոշել են ուրբաթ օրերին աշխատել մինչեւ կեսօր։ Ավելացնում են weekend-ի ժամանակը։
- Իսկ դուք մի՞շտ եք հանգստյան օրերին աշխատում։
- Հաճախ, բայց փորձում եմ գոնե կիրակին ընտանիքիս, աղջիկներիս եւ ընկերներիս հետ անցկացնել։ Շաբաթվա ընթացքում շատ զբաղված եմ, երբեմն հասցնում եմ երեխաներիս դպրոցից ու մանկապարտեզից տուն տանեմ»։
Գուրգեն Խաչատրյանին հանդիպում ենք Կիեւյան 1-ի գրասենյակում, շաբաթ օրը` ժամը 14։30-ին։ Մեծ աշխատասենյակում միանգամից աչքի է ընկնում սեղանին դրված The Economist-ի թարմ համարը, պատին կախված կտավները, գրապահարանը։
Լուսիմ Մկրտչյանը զրուցում է Գուրգեն Խաչատրյանի հետ
Ասում է, որ վերջին շրջանում շատ է կարդում։ Մի քանի շաբաթ առաջ ավարտել է «Հավաքական հանճարները» (Collective Genius), հիմա ընթերցում է հրեա գրող Յուվալ Նոյ Հարարիի՝ «21-րդ դարի 21 մարտահարվերները» (21 Lessons for the 21st Century)։
Սպորտ, արվեստ
«Սպորտը շատ կարեւոր է։ Այն արթնացնում է պայքարելու ունակությունը, սովորեցնում է աշխատել թիմով, զարգացնել կամքի ուժը»։
Գուրգեն Խաչատրյանը զբաղվում է ֆուտբոլով ու մեծ թենիսով։ Պրոֆեսիոնալ մարզիկ չէ, բայց թիմային խաղերի երկրպագու է։ Աղջիկները ժառանգել են հոր սպորտային հետաքրքրությունները՝ մեծը նույնպես հետաքրքվում է թենիսով, կրտսերը՝ դեռ միայն գեղասահքով։
Գործարարը արվեստի երկրպագու է։ Սիրում է հատկապես հայ նկարիչներին ու պնդում՝ հայկական կերպարվեստը գունային գամմայի շնորհիվ միանգամից է տարբերում։
Գուրգեն Խաչատրյանը
«Երբ, ի վերջո որոշում եմ որեւէ նկար պատին կախել, նշանակում է, որ այն ինձ համար հատուկ պատմություն ունի։ Վստահ եմ, որ արվեստագետներն այլ աշխարհի մարդիկ են։ Չես կարող պարզապես սիրել արվեստ, եթե չես ուսումնասիրում այն»,- ասում է Գուրգեն Խաչատրյանն ու մատնացույց անում սենյակի անկյունում դրված կտավներից մեկը։
Ընկերները
«Նրանց հետ կիսում եմ առօրյաս, աշխարհընկալումս, խոսում ենք նույն լեզվով։ Նրանց շարքում շատ են դպրոցական եւ ուսանողական ընկերներս, որոնց երեխաների հետ այսօր նաեւ իմ երեխաներն են ընկերություն անում»։
Ասում է, որ ընկերության մեջ կարեւորում է ազնվությունը, տալու եւ չպահանջելու ունակությունը։ Պնդում է՝ գործարար միջավայրում շատ դժվար է գտնել այն մարդկանց, որոնց հետ կարող ես ընկերություն անել։
«Այստեղ կարեւոր է հասկանալ՝ ով ինչ լեզվով է խոսում եւ նրանց հետ խոսես հենց այդ լեզվով։ Գործարար միջավայրում պետք է սկզբունքներ ունենաս, լինես ճկուն, հասկանաս յուրաքանչյուրի անհատական հետաքրքրությունը եւ ակնկալիքները տվյալ հարաբերություններից»։
Հարվարդի դասը
«Ես հենց այնտեղ հասկացա, որ աշխարհի բոլոր անկյուններում, բոլոր մեծ ու փոքր ընկերությունները, բախվում են նույն խնդիրներին եւ ունեն նույն մարտահրավերները»։
Պատմում է, որ Հարվարդի բիզնես դպրոցում սովորում ես առաջնորդության այնպիսի հմտություններ, որոնք չես կարող ուսանել այլ բուհում։ Այնտեղ նաեւ ապրում ու սովորում ես մի միջավայրում, որտեղ բոլորն են հավասար։ Եվ հենց այդ միջավայրն է սովորեցնում շփման ճկունության արվեստը։
Կյանքի դասը
«Շատ կարեւոր է սկսածդ գործին հետամուտ լինելն ու ոչ մի դեպքում հետ չկանգնելու որոշումը»։
Պատմում է, որ Հարվարդում սովորելու տարիներին մի հետաքրքիր վիճակագրություն է տեսել՝ բիզնեսով առաջին անգամ զբաղվող մարդկանց 80-90 տոկոսը սկզբում տապալվում է, որից հետո ձեռքերը լվանում է, ամեն ինչից հրաժարվում՝ ինքն իրեն համարելով անհաջողակ։ 10-20 տոկոսը որոշում է մեկ անգամ էլ փորձել, եւ նրանց ձախողելու հավանականությունը կտրուկ նվազում է։
«Սխալները չեն կարող նպատակից հետ պահել։ Յուրաքանչյուր սխալ՝ նոր գործի սկիզբն է։ Եվ պետք չէ մոռանալ, որ մանրուքները չափազանց կարեւոր են եւ հենց դրանք են հաջողության հիմքում»։
Առաջին բիզնեսն ու ձախողումը
«Առաջին բիզնես փորձն ուսանողական տարիներին էր։ Առաջին կուրսում էի ու շատ էի ուզում ընկերոջս հետ մի այնպիսի բան ստեղծել, որ սեփական եկամուտ ունենամ»։
Գուրգենն ու ընկերը որոշում են Երեւանի այգիներից մեկում հանրային սննդի կետ բացել։ Տարածքը ստեղծել էին իրենց ձեռքով, պաղպաղակի ու հյութի վաճառքն իրականացնում էին դասերից հետո։ Ձախողվել են եւ օրական եկամուտը չի գերազանցել 35-50 հազ. դրամը։ Հետո հասկացել են, որ գումարից ավելի կարեւոր է եղել այն դասը, որը սովորել են։
«Այդ դասերից մեկը սոցիալական պատասխանատվությունն է։ Այն շատ կարեւոր է։ Երբ դու գործարար ես ու հարկեր ես վճարում, պետք է նաեւ պատասխանատու լինես»։
Սոցիալական պատասխանատվությունը
«Մեր խմբի ընկերություններից յուրաքանչյուրն ունի իր սոցիալական պատասխանատվության բաժինը»։
«Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիրն ասում է, որ հենց դա էլ նրանց ստիպել է մտածել հիմնադրամ բացելու մասին։ Որոշ ժամանակ հետո նախատեսում են գործարկել Galaxy Foundation-ը։
Այն հստակ ուղղություններ է ունենալու եւ կարգավորելու է կրթական, մշակութային, սոցիալական ուղղվածության այն ծրագրերը, որոնց միավորում է նորարարությունը։
Նախատեսում են նաեւ նորարարությունների թեմայով ծրագրեր իրականացնել հանրային դպրոցներում՝ գործակցելով նախարարության հետ։
Նորարարությունների կարեւորությունը
«Ես հավատում եմ, որ երկրի փոքրությունը եւ տնտեսական սահմանափակ հնարավորություններն իրականում առավելություն են եւ պետք է միշտ օգտագործել դա»։
2008-2009 թթ. Ucom-ի թիմը, որի տնօրենների խորհրդի նախագահը Գուրգենն է, բանակցել է շվեդական «Էրիքսոն» ընկերության հետ, որպեսզի երկիր ներմուծեն նոր տեխնոլոգիաներ։ Ցանկանում էին լինել ավելին, քան պարզապես հեռախոսակապ ու ինտերնետ տրամադրող ընկերություն։
««Էրիքսոն»-ն այդ ընթացքում մտահաղացել էր հեռուստացույցի «քեթչ-ափ»-ի գաղափարը եւ ուզում էին այն փորձարկել որեւէ երկրում։ Մեզ հաջողվեց նրանց համոզել ու այդ տեխնոլոգիաները մուտք գործեցին մեր երկիր՝ վերափոխելով հեռուստացույցի հնարավորությունների մասին պատկերացումները»,- պատմում է Գուրգենը։
Պնդում է, որ Ucom-ի բրենդի զարգացման մեջ այդ տեխնոլոգիան շատ կարեւոր դեր խաղաց։ Դրանից հետո ցանկացած փակ քննարկման ժամանակ հարց է հնչում՝ թե ինչ նոր տեխնոլոգիական լուծումներ կան, որոնք կարելի է Հայաստան բերել կամ այստեղ ստեղծել։
Ահա այդպես էլ ծնվեց «Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների առաջին տարածաշրջանային պարկ»-ը ստեղծելու գաղափարը։
Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների պարկը
«Հարվարդի իմ դասախոսներից մեկն անընդհատ ուսումնասիրում էր նորարարական ընկերություններն ու խոսում այդ մասին։ Սկսեցի թեմայով ավելի շատ հետաքրքրվել, եւ ինքս ինձ համար բացահայտեցի, որ համաշխարհային տարբեր ինդուստրիաները շարունակական տրանսֆորմացիների մեջ են»։
Այդպես էլ հասունացել է գաղափարը՝ ստեղծել այնպիսի էկոհամակարգ, որտեղ կարող են հայտնվել ե՛ւ ՏՏ, ե՛ւ ինժեներական, ֆինանսական, բանկային, առողջապահական, ռազմական, գյուղատնտեսական, հանքարդյունաբերական, մեդիա եւ հեռահաղորդակցության ոլորտների ընկերությունները։
Այն լինելու է բաց բաժնետիրական մոդելով եւ բաց է լինելու նորարարությունների ոլորտում ներդրում անելու ցանկություն ունեցող բոլոր ընկերությունների համար։
«Մենք երազում ենք, որ Հայաստանը հայտնվի նորարարությունների քարտեզում եւ սա հրաշալի հնարավորություն կլինի իրականացնելու դա»։
Ուսանողական բիզնեսից մինչեւ մեծ ընկերությունների ղեկավար
«Այս ճանապարհին կարեւոր էր թիմն ու այն մարդիկ, որոնք ինձ շրջապատում էին»։
«Գալաքսի»-ի 15 բրենդները ստեղծվել են զրոյից ու անցնելով երեք փուլերով։ Առաջինը գաղափարի գեներացման փուլն էր, երբ պրպտել են շուկան ու հասկացել, թե ինչ չկա եւ ինչի մասին պետք է լինի բիզնեսը։ Երկրորդը զարգացման փուլն էր։  Ուսումնասիրել են շուկայի բացերը, մշակել  ռազմավարություն, կազմել  բիզնես պլան, փնտրել գործընկերներ, ներդրողներ, ձեւավորել են մենեջմենթի թիմը։ Երրորդ փուլում թիմերը սկսել են գործառնական կառավարումը։ Վերջում՝ «Գալաքսին» որպես խորհրդի կառավարիչ, սկսել է հետեւել ընթացքին։
«Շատ ծիծաղելի պատմություն է, բայց ժամացույցների խանութ բացելու համար ես ու եղբայրս երեք տարի շարունակ գնում էինք Բազել ու առանց ամաչելու բոլոր բրենդների դռները թակելով ասում էինք, որ Հայաստանից ենք եւ բանկից ֆինանսավորում ունենք, ուզում ենք ժամացույցների խանութ բացել։ Մենք չունեինք բիզնես պլան կամ ռազմավարություն, եւ առաջին երկու տարին մի քանի րոպե մեզ լսելուց հետո՝ քաղաքավարի ճանապարհում էին։ Մենք չէինք հուսահատվում եւ հաջորդ տարի նորից էինք վերադառնում եւ ամենածիծաղելին այն էր, որ բոլորը մեզ հիշում են եւ բարձրաձայն ասում էին՝ «նորից այն երկու եղբայրներն են Հայաստանից»»։
«Գալաքսի» ընկերությունում աշխատող մարդիկ
«Մենք փորձում ենք գտնել բնագավառների չեմպիոններին ու բերել այստեղ։ Որպես ղեկավար՝ երբեւէ չպետք է վախենաս, որ քեզ հետ քեզանից ավելի խելացի մարդիկ են աշխատում։ Սա շատ կարեւոր է։ Միշտ պետք է հիշել, որ բազմաթիվ բաներ չգիտես, որ շատ բաներ նոր-նոր ես սովորում եւ որ քո գործառույթը կազմակերպչական է։ Քո շրջապատում որքան շատ են խելացի մարդիկ, այնքան շատ կարող ես նրանց թույլ տալ՝ զբաղվելու իրենց գործով»։
Գործարարն ասում է, որ «Գալաքսի ընկերությունների խումբը» Հայաստանում եւ հայաստանյան բիզնես աշխարհում փոխել է խաղի կանոնները։ Այն ստեղծել է նոր մրցակցության կանոններ՝ բարելավվելով իր ծառայությունների մատուցման որակը, իր առջեւ դնելով նորարարական մարտահրավերներ։
Ընկերությունը կարեւորում է վերապատրաստումները, մեծ տեղ է հատկացնում թրեյնինգներին։
Զոհաբերություններ հանուն հաջողության
«Հաջողակ գործարարը զոհաբերում է ամենաթանկը՝ ժամանակը»։
Ըստ Գուրգեն Խաչատրյանի՝ ընկերության ռազմավարությունը պետք է ապահովի ամենակարեւորը՝ մոտիվացիան։ Գործարարն այն կարծիքին է, որ հանուն լավ գաղափարի մարդիկ զոհաբերում են իրենց ժամանակը, եւ սա միշտ պետք է հաշվի առնել։
Խոսելով հաջողակ գործարարի հաջողության կանոններից՝ առանձնացնում է չորսը՝ պետք է ազնիվ լինել, չվախենալ սխալվելուց, փորձել ցանկությունն իրականացնել, առաջին ձախողումից հետո ոչ թե պետք է հանձնվել, այլ փորձել հասկանալ պատճառներն ու այն դասը, որը դրա արդյունքում կարող ես յուրացնել։

Гурген Хачатрян: Мечтаем видеть Армению на карте инноваций
Гурген Хачатрян – соучредитель группы компаний «Галакси» и глава совета директоров Ucom. Banks.am побеседовал с ним о вызовах ведения бизнеса в Армении.
Группа «Галакси» объединяет 15 компаний. По данным на декабрь 2018 года, в группе компаний работает более 3 000 человек со среднемесячной заработной платой в 315 000 драмов. Группа компаний «Галакси»  представлена в Армении в сферах IT и телекоммуникаций, продаж и услуг, недвижимости.
Кабинет
«-Шведы решили работать по пятницам до полудня. Они увеличивают время weekend-а.
- А вы всегда работаете в выходные дни?
- Часто. Но стараюсь хотя бы воскресенье провести с семьей, дочерьми и друзьями. Я очень занят в течение недели, но иногда успеваю забрать детей из детского сада или школы».
Мы встретились с Гургеном Хачатряном в офисе по адресу Киевян 1, в субботу, в 14:30. В большом кабинете сразу бросаются в глаза свежий номер The Economist на рабочем  столе, картины на стенах, книжный шкаф.
Лусин Мкртчян беседует с Гургеном Хачатряном
Хачатрян рассказывает, что в последнее время много читает. Несколько недель назад закончил «Коллективного гения» (Collective Genius), сейчас читает «21 урок для 21-го века» (21 Lessons for the 21st Century) писателя Юваля Ноя Харари.
Спорт, искусство
«Спорт очень важен. Он пробуждает способность бороться, учит работать в команде, развивает силу воли».
Гурген Хачатрян занимается футболом и большим теннисом. Он не профессиональный спортсмен, но поклонник командных игр. Дочери унаследовали от отца любовь к спорту: старшая также интересуется теннисом, младшая – пока только фигурным катанием.
Бизнесмен – поклонник искусства. Он любит армянских художников и утверждает, что армянская живопись сразу выделяется благодаря особой цветовой гамме.
Гурген Хачатрян
«Когда я наконец решаю повесить на стену какую-либо картину, это означает, что она имеет для меня особую историю. Уверен, что люди искусства - из другого мира. Нельзя просто любить искусство, если ты его не исследуешь»,- рассказывает Гурген Хачатрян и указывает на одно из полотен в углу комнаты.
Друзья
«С ними я разделяю свою повседневную жизнь, мировоззрение, мы говорим на одном языке. Среди них много моих школьных и студенческих друзей, с детьми которых сегодня дружат и мои дети».
Гурген говорит, что в дружбе ценит честность, способность отдавать и не требовать взамен. Утверждает, что в бизнес-среде очень сложно найти людей, с которыми можно дружить.
«Здесь важно понять: на каком языке они разговаривают, и говорить с ними на этом языке. В бизнес-среде у тебя должны быть принципы, нужно быть гибким, понимать личные интересы и ожидания каждого от этих отношений».
Гарвардский урок
«Именно там я понял, что во всех уголках мира, во всех больших и маленьких компаниях, люди сталкиваются с похожими проблемами и вызовами».
Рассказывает, что в бизнес-школе Гарварда обучаешься таким навыкам лидерства, которые нельзя получить в любом другом университете. Там живешь и учишься в такой среде, где все равны. И именно эта среда учит искусству гибкости общения.
Урок жизни
«Очень важно быть приверженным делу, которое ты начал, и ни в коем случае не отступать назад».
По словам Гургена, в годы учебы в Гарварде он столкнулся с очень интересной статистикой: 80-90% людей, впервые зарегистрировавших бизнес, «проваливаются», затем умывают руки, отказываются от всего, считая себя неудачниками. 10-20% решают попробовать еще раз, и вероятность их неудачи резко снижается.
«В то время «Эриксон» разрабатывала идею catch-up для телевизоров и желала опробовать ее в какой-либо стране. Нам удалось их убедить, и эти технологии были внедрены в нашу страну, трансформировав представления о возможностях телевизора»,- рассказывает Гурген.
Он утверждает, что эта технология сыграла очень важную роль в развитии бренда «Юком». После этого практически на любом закрытом совещании в группей компаний звучит вопрос: какие еще новые технологии и решения можно импортировать в Армению или создавать здесь?
Именно так родилась идея создать первый региональный Парк инноваций и технологий.
Парк инноваций и технологий
«Один из моих преподавателей в Гарварде постоянно исследовал инновационные компании и говорил об этом. Я начал еще больше интересоваться этой темой, и обнаружил для себя, что самые разные индустрии переживают последовательные трансформации».
Так и созрела идея создать экосистему, в которой могут оказаться инженерные и IT компании, а также финансовые, банковские, здравоохранительные, военные, сельскохозяйственные, горнодобывающие, медиа и телекоммуникационные компании.
Она будет действовать по открытой акционерной модели и будет открыта для всех компаний, желающих инвестировать в сферу инноваций.
От студенческого бизнеса до руководства большими компаниями
«На этом пути была важна команда и те люди, которые меня окружали».
15 брендов «Галакси» были созданы с нуля и прошли три этапа. Первый – этап генерации идеи, когда учредители исследовали рынок и выясняли, чего на нем нет и о чем должен быть бизнес.
Второй - этап развития. Были исследованы пробелы рынка, разработана стратегия, составлен бизнес-план, проведены поиски партнеров и инвесторов, сформирована управленческая команда. На третьем этапе команды начали оперативное управление. После чего «Галакси» как руководитель совета начала следить за процессом.
«Очень смешная история: чтобы открыть магазин часов, мы с братом на протяжении трех лет ехали в Базель и, не стесняясь, стучались в двери всех брендов и говорили, что мы из Армении, у нас есть финансирование банка, и мы хотим открыть магазин часов.
У нас не было бизнес-плана или стратегии. Первые два года нас вежливо выпроваживали после нескольких минут разговора. Мы не опускали руки и снова возвращались спустя год. И самое смешное, что нас все помнили и говорили вслух: «опять те два брата из Армении».
Люди, работающие в компании «Галакси»
«Мы пытаемся найти и привлечь сюда «чемпионов» сфер. Будучи руководителем, ты не должен бояться того, что с тобой работают более умные люди. Это очень важно.
Нужно всегда помнить, что ты многого не знаешь, что многие вещи только-только начинаешь изучать и что твоя функция – организаторская. Чем больше умных людей в твоем окружении, тем больше ты можешь позволить им заниматься своим делом».
Бизнесмен утверждает, что группа компаний «Галакси» поменяла правила игры в Армении и в армянском бизнес-мире. Она создала новые правила конкуренции, улучшив качество своих услуг, поставив перед собой инновационные вызовы.
Компания уделяет большое место переподготовкам и тренингам.
Жертвы ради успеха
«Успешный предприниматель жертвует самым ценным – временем».
По мнению Гургена Хачатряна, стратегия компании должна обеспечить самое важное –  мотивацию. Он считает, что ради хорошей идеи люди жертвуют своим временем, и это нужно всегда учитывать.
Он выделяет 4 правила успеха состоявшегося предпринимателя: нужно быть честным, не бояться ошибок, пытаться реализовать мечту, не сдаваться после первой неудачи, а стараться понять причины и тот урок, который ты можешь извлечь в результате.