Գեորգի Նադարեիշվիլի. «Բերրի»-ն հայաստանյան շուկայում չունի իր նախադեպը
Օրերս «Ֆինքա»-ն հայտարարեց գյուղատնտեսության վարկավորման նորարարական մոտեցման ներդրման մասին` արժեշղթայի ֆինանսավորման մեթոդով (value chain financing): Banks.am-ի հետ զրույցում «Ֆինքա» ՈՒՎԿ-ի գործառնական տնօրեն Գեորգի Նադարեիշվիլին ներկայացրել է «Բերրի» նոր վարկատեսակը, ինչպես նաեւ ընկերության ընթացիկ դրությունը գյուղվարկավորման ոլորտում:
- Պրն Նադարեիշվիլի, ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի արժեշղթայի ֆինանսավորման այս մեթոդը եւ ինչո՞վ է այն տարբերվում վարկավորման դասական եղանակից:
- «Բերրի»-ն նորարարական վարկատեսակ է, որը չունի իր նախադեպը հայկական շուկայում: Նորարարությունն այստեղ պայմանավորված է վարկավորման նոր` արժեշղթայի ֆինանսավորման մեթոդով, ինչը ենթադրում է ֆինանսավորում` առանց հաճախորդներին գումարի անմիջական փոխանցման:
Վարկի տրամադրման գործընթացն իրականցվում է հետեւյալ սկզբունքով. հաճախորդը մատակարարից ընտրում է իրեն անհրաժեշտ գյուղնշանակության ապրանքները (սերմեր, քիմիական նյութեր, ագրոտեխնիկա եւ այլն), որից հետո «Ֆինքա»-ն փոխանցում է գումարը միանգամից մատակարարին: Վարկավորման այս տեսակը թույլ է տալիս հաճախորդին ձեռք բերել ապրանքը` առանց առձեռն ստանալու վարկի գումարը:
Արժեշղթայի ֆինանսավորման այս նոր մեթոդը հիմնված է վարկային կազմակերպության, գյուղացու եւ մատակարարի միջեւ եռակողմ համագործակցության վրա:
- Հնարավորություն ունի՞ արդյոք հաճախորդն ընտրելու իր մատակարարին:
- Այս պահին ընկերությունն աշխատում է միայն մեկ մատակարարի հետ, այնուամենայնիվ, նախատեսում ենք առաջիկայում համալրել այդ ցանկը: «Բերրի» վարկավորումն իրականացվում է Արտաշատի մեր գործընկերոջ` «ԱրտԱգրո» ընկերության հետ համատեղ: Վարկատեսակը մշակվել է շվեյցարական BFC (Business and Finance Consulting) խորհրդատվական ընկերության հետ` ֆինանսավորվելով KfW բանկի կողմից` Գերմանահայկական հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում:
- Ենթադրում ենք, որ, մինչ նոր վարկատեսակի ներդնելը, «Ֆինքա»-ն իրականացրել է մարքեթինգային հետազոտություն. ի՞նչ  եզրահանգումների եք եկել:
- Ինչպես արդեն նշեցի, վարկավորման այս ծրագիրը «Ֆինքա»-ն իրականացնում է Գերմանահայկական հիմնադրամի եւ BFC-ի հետ համատեղ: Այս կազմակերպությունների օգնությամբ մենք իրականացրել ենք շուկայի ուսումնասիրություն, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ ՀՀ-ում, իսկապես, գոյություն ունի նմանատիպ վարկատեսակի մեծ պահանջ:
«Բերրի» վարկավորումը գործարկվել է ապրիլի 1-ից, կան մեծ թվով հայտեր: Այժմ գյուղվարկավորման ակտիվ շրջան է, եւ ակնկալում ենք, որ առաջիկա երկու ամիսներին կտրամադրենք մեծ թվով վարկեր:
Պետք է նշեմ, որ «Բերրի»-ն գրավիչ է ինչպես հաճախորդի, այնպես էլ վարկատուի` «Ֆինքա»-ի տեսանկյունից: Վարկի գումարն անմիջապես մատակարար ընկերությանը փոխանցելով` ինքնին բացառվում է վարկի ոչ նպատակային օգտագործումը:
- Ինչպիսի՞ն են «Բերրի» վարկավորման պայմանները, եւ որքանո՞ վ են դրանք մրցունակ հայաստանյան շուկայում:
- «Բերրի» վարկերը տրամադրվում են 75 000 դրամից մինչեւ 1 500 000 դրամի չափով (մեկ վարկառուի գծով)՝ 6-ից 12 ամիս մարման ժամկետով: Վարկի տոկոսադրույքը կազմում է 0-6%` կախված մարման ժամկետից (0%`6 ամսվա դեպքում, +1%՝ յուրաքանչյուր հաջորդ ամսվա համար): Վարկի տրամադրման համար գործում է միջնորդավճար` 3%-ի չափով:
«Բերրի» վարկավորման առավելությունն այն է, որ 75 000-ից 750 000 դրամի սահմաններում վարկը տրամադրվում է առանց գրավի եւ երաշխավորության, իսկ 750 000 դրամից բարձր`ընտանիքի անդամի երաշխավորությամբ:
Ըստ իս` այս վարկի պայմանները բավական ճկուն են եւ լիովին համապատասխանում են հաճախորդների շահերին:
- Պահանջվա՞ծ է արդյոք արժեշղթայի ֆինանսավորման այս մեթոդը մյուս երկրներում, որտեղ գործում են «Ֆինքա Ինթերնեյշնլ»-ի դուստր ձեռնարկությունները:
- «Ֆինքա Ինթերնեյշնլ»-ը գործում է աշխարհի 23 երկրներում: Վրաստանում այս մեթոդը ներդրվել է դեռեւս 2014թ., եւ, կարելի է ասել՝ վարկավորման առաջին տարին եղել է հաջողված: Ըստ էության, Հայաստանի համար մշակված այս մեխանիզմը հենց Վրաստանում կիրառված մոդելի համարժեքն է:
- Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում գյուղվարկավորումը «Ֆինքա»-ի ընդհանուր վարկային պորտֆելում:
- Գյուղատնտեսության ֆինասնավորումը «Ֆինքա»-ի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկն է: Ինչպես հաճախորդների թվով, այնպես էլ վարկավորման ծավալներով այս ոլորտին բաժին է ընկնում ընկերության ընդհանուր պորտֆելի շուրջ 50%-ը:
Սա այն ոլորտն է, որտեղ «Ֆինքա»-ն ունի հարուստ փորձ: Ունենալով 36 մասնաճյուղ Հայաստանի գրեթե բոլոր միջին եւ մեծ քաղաքներում` ընկերությունը հասանելի է ողջ հանրապետությունում: Մենք շատ լավ ենք պատկերացնում գյուղացիների պահանջները, եւ հուսով ենք, որ արժեշղթայի ֆինանսավորման այս մեթոդը կօգնի մեզ էլ ավելի ամրապնդել մեր դիրքերը ագրոֆինանսավորման ոլորտում:
- Իսկ որքանո՞վ են կառավարելի ռիսկերն այս ոլորտում. չէ՞ որ մեր երկրում դեռեւս ներդրված չէ գյուղատնտեսության ապահովագրության փորձը:
- Գյուղատնտեսության ապահովագրությունը դեռեւս չի գործում Հայաստանում: Այդ իսկ պատճառով ժամանակ առ ժամանակ մենք ստիպված ենք լինում կրել բերքի հետ կապված հաճախորդների ռիսկերը: Բայց, միեւնույն ժամանակ, մենք գիտակցում ենք, որ գյուղատնտեսությունը ՀՀ տնտեսության հիմնական ճյուղերից մեկն է, որը, ի տարբերություն մյուս ճյուղերի, կարող է ապահովել աճ անգամ ճգնաժամային ժամանակներում: «Ֆինքա»-ն ցանկանում է մասնակից դառնա այդ աճի` իր համեստ ներդրումն ունենալով ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում:
Ունենալով բավականաչափ փորձ եւ գիտելիքներ այս ոլորտում՝ մեզ մինչ օրս հաջողվել է պահպանել ագրոֆինանսավորման ռիսկերը թույլատրելի մակարդակում:
- Ինչպե՞ս են անդրադրարձել տնտեսական ծանր պայմանները ՀՀ-ում «Ֆինքա»-ի վարկավորման ծավալների վրա. նկատելի՞ է արդյոք վարկերի նկատմամբ պահանջարկի անկում:
- Ի հեճուկս ճգնաժամային իրավիճակի՝ գյուղվարկերի նկատմամբ հաճախորդների պահանջարկը մեզ մոտ շարունակում է մնալ բարձր: Ավելին, վարկավորման հենց այս ուղղության հաշվին ընկերությունը կարողանում է գրանցել վարկային պորտֆելի աճ: Ինչ վերաբերում է վարկավորման մյուս ուղղություններին, ապա դրանց գծով, իսկապես, նկատվում է պահանջարկի անկում:
Այսինքն, մի կողմից մենք ունենք պահանջարկի անկում գրեթե բոլոր վարկատեսակների ուղղությամբ, իսկ մյուս կողմից՝ շարունակական աճ գյուղվարկավորման ոլորտում:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք ՓՄՁ վարկավորման ոլորտում «Ֆինքա»-ի համագործակցությունը միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Նախատեսո՞ւմ եք արդյոք համագործակցության ընդլայնում:
- «Ֆինքա»-ն համագործակցում է գրեթե բոլոր միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալում այս տարածաշրջանում: Ամեն տարի մեր միջազգային գործընկերներից մենք ստանում ենք նոր վարկեր եւ հուսով ենք, որ նրանց հետ մեր համագործակցությունը միայն ամրապնդվելու է:
Օգտվելով առիթից նշեմ, որ «Ֆինքա»-ի՝ այս տարվա առաջին եռամսյակի ֆինանսական ցուցանիշները բավականին բարձր են եղել. ընկերությանը հաջողվել է հասնել պլանային բոլոր ցուցանիշներին, այդ թվում՝ վարկավորման ծավալների եւ շահույթի գծով: Եռամսյակի ընթացքում արձանագրվել է նաեւ հաճախորդների աճ:

Георгий Надареишвили: Кредит «Берри» не имеет аналогов на армянском рынке
На днях УКО «Финка» заявила о новом подходе к финансированию фермерских хозяйств - кредитованию методом финансирования цепочки добавленной стоимости (value chain financing). В интервью Banks.am операционный директор УКО «Финка» Георгий Надареишвили рассказал о новом кредитном продукте - «Берри» и текущем состоянии в области сельхозкредитования.
- Г-н Надареишвили, расскажите, пожалуйста, в чем особенность нового метода кредитования, в частности, чем отличается финансирование цепочки добавленной стоимости от классического кредитования?
- Новый кредитный продукт «Берри» является инновационным видом кредитования в Армении - его аналогов на рынке пока нет. Инновационность состоит в том, что финансирование осуществляется методом кредитования цепочки добавленной стоимости, которое подразумевает финансирование клиента без прямой передачи денег.
Процесс выдачи кредита осуществляется следующим образом: клиент приходит к поставщику, выбирает нужные ему семена, агрохимию, агротехнику и т. д., а «Финка» переводит денежные средства прямо на счет поставщика. По сути, клиент, не получая денег на руки, может приобрести товар у поставщика.
Данная схема кредитования осуществляется на основе трехстороннего сотрудничества между кредитной организацией, фермером и поставщиком.
- Есть ли у клиента возможность выбора альтернативных поставщиков?
- Сегодня мы работаем только с одним поставщиком товаров целевого назначения, однако планируем в будущем расширить этот список. Схему кредитования реализуем вместе с нашим арташатским партнером - компанией «АртАгро». Разработка кредита была осуществлена с помощью швейцарской консалтинговой компанией BFC (Business and Finance Consulting) в рамках программы агрокредитования немецко-армянского фонда, финансируемой банком KfW.
- Можно предположить, что до внедрения нового кредитного продукта «Финка» провела маркетинговое исследование по выявлению потребностей потенциальных заемщиков. К какому выводу Вы пришли?
- Как я уже упомянул, данную схему мы разработали с немецко-армянским фондом и BFC. Совместно с нашими партнерами провели исследование рынка, в результате чего выяснили, что существует большой спрос на такой продукт. Кредитование «Берии» стартовало 1 апреля. Имеем много кредитных заявок. Сейчас сезон агрокредитования и мы предполагаем, что в предстоящие два месяца будет предоставлено достаточное количество кредитов.
Примечательно, что данный продукт привлекателен не только для наших клиентов, но и для нас самих, поскольку полностью исключает риск, связанный с использованием кредитных средств в других целях. Ведь сама схема кредитования гарантирует, что выделенные средства будут использованы для приобретения товаров сельхозназначения.
- На каких условиях предоставляется кредит «Берри» и насколько они конкурентны на армянском рынке?
- Размер кредита на одного клиента составляет от 75 000 до 1 500 000 драмов. Срок погашения от 6-и до 12-и месяцев. Процентная ставка - от 0 до 6%, в зависимости от срока погашения (0% - на 6 месяцев, +1% на каждый следующий месяц). Комиссия за выдачу кредита составляет 3%.
Преимущество «Берри» состоит и в том, что кредит в размере от 75 000 до 750 000 драмов выдается без залога и гарантий, а свыше этого -  при наличии одного гаранта, который должен являться членом семьи.
Считаем, что условия кредита довольно гибкие и вполне соответствуют интересам клиентов.
- Востребован ли метод финансирования цепочки добавленной стоимости в других странах, где действуют дочерние компании «Финка Интернейшнл»?
- «Финка Интернейшнл» осуществляет деятельность в 23-х странах мира. В Грузии данная схема кредитования была внедрена в 2014 году и, можно сказать, что первый сезон был достаточно успешным. По сути, схему, которую мы разработали в Армении, является аналогом грузинского.
- Какое место занимает кредитование сельского хозяйства в общем кредитном портфеле УКО «Финка»?
- Финансирование агробизнеса является для нас одним из ключевых направлений деятельности. В нашем кредитном портфеле как по количеству клиентов, так и по объему кредитования около 50% приходится на агрокредитование.
Это та сфера, где у «Финки» большой опыт работы в Армения. Имея 36 филиалов, компания присутствует почти во всех больших и средних городах страны. Мы очень хорошо знаем потребности фермеров, тех людей, которые живут в регионах. Ожидается, что благодаря запуску схемы финансирования цепочки добавленной стоимости, мы еще больше укрепим наши позиции в агрофинансировании.
- Насколько управляемы риски в данной сфере, в первую очередь, с учетом отсутствия в нашей стране системы сельхозстрахования?
- Агрострахование на армянском рынке пока еще не практикует. В силу этого время от времени мы бываем вынуждены брать на себя риски тех клиентов, которые имели проблемы с урожаем. Одновременно осознаем, что сельское хозяйство является одним из основных направлений экономики Армении, которое, в отличие от других отраслей, может зафиксировать рост даже в период кризиса. Поэтому мы хотим быть участником этого роста, привнося свой скромный вклад в развитие армянской экономики.
Имея достаточный опыт и хорошие знания в данной сфере, нам пока удается удерживать риски на допустимом уровне.
- Как отражаются тяжелые экономические времена на кредитном спросе - заметна ли тенденция к снижению кредитования компании?
- Несмотря на кризис, по части сельхозкредитования мы имеем хороший спрос, более того кредитование этого сегмента является своего рода генератором для обеспечения роста общего кредитного портфеля нашей компании.
Что касается спроса на другие кредитные продукты, то он несколько уменьшился ввиду общего спада потребительского спроса населения. Если резюмировать, то с одной стороны мы наблюдаем уменьшение объемов бизнес-кредитования, а с другой  - фиксируем продолжительный рост сельхозкредитования.
- В целом, как Вы оцените сотрудничество УКО «Финка» с международными финансовыми организациями с точки зрения кредитования малого и среднего бизнеса? Планируете ли расширение сотрудничества в этом направлении?
- В Армении «Финка» сотрудничает практически со всеми крупными международными организациями, работающими в этом регионе. Как с нашей, так и с их стороны это сотрудничество оценивается успешным. Мы каждый год получаем новые кредиты от наших международных партнеров и надеемся, что это сотрудничество будет только расширяться.
Пользуясь случаем,  хотел бы отметить, что у нас довольно хорошие результаты по итогам первого квартала – были достигнуты все плановые показатели, как по линии кредитования, так и прибыли. Был отмечен также рост нашей клиентской базы.