ՌԴ բանկերին լուրջ ծախսեր են սպասում «Միր» քարտերով վճարման նոր եղանակի համար
2023 թվականին ռուսաստանյան բանկերը ստիպված կլինեն մեծ ծախսեր կատարել «Միր» քարտերի միջոցով վճարման նոր եղանակի ներդրումն ապահովելու համար՝ օգտագործելով սմարթֆոն, որը կգեներացնի QR կոդ:
Ինչպես հայտնի է դարձել «Կոմերսանտ»-ին, Վճարային քարտերի ազգային համակարգը (НСПК) բանկերին պարտավորեցրել է մինչեւ 2023 թվականի ապրիլի ավարտն ապահովել վճարման նոր եղանակի ընդունումը։ Փորձագետները կարծում են, որ դրա համար անհրաժեշտ կլինի մանրածախ առեւտրի կետերում փոխարինել POS-տերմինալների կեսը, այսօր դրանց ընդհանուր քանակը կազմում է գրեթե 4 միլիոն։
Մասնավորապես, անցած շաբաթվա վերջին НСПК-ն բանկերին ուղարկել է տեխնիկական տեղեկագիր, ըստ որի հաջորդ տարվա ապրիլի 25-ից էքվայեր բանկերը POS տերմինալների կեսում պետք է ապահովեն «Միր» քարտապանի սմարթֆոնում գեներացվող QR կոդով վճարումների ընդունումը, իսկ հոկտեմբերի 25-ից` POS-տերմինալների 85%-ում:
Բանկերի համար նոր տեխնոլոգիայի պարտադիր ներդրումը մարտահրավեր է առաջադրանքի ծավալի առումով։ Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) տվյալներով՝ ռուսաստանյան առեւտրի եւ սպասարկման ձեռնարկություններում տեղադրված է 3,7 միլիոն POS-տերմինալ։
Բանկային շուկայում «Կոմերսանտ»-ի աղբյուրի խոսքով՝ բանկերի մեծ մասի մոտ տերմինալների զգալի հատվածը հագեցած չէ QR կոդ ընթերցող սարքով, դրանք պետք է փոխարինվեն։ Նման տերմինալն արժե 15-20 հազար ռուբլի, վերազինման ընդհանուր արժեքը բանկերին կարող է արժենալ տասնյակ միլիարդավոր ռուբլի:
Միաժամանակ, ինչպես նշում են բանկիրները, այս ամենն անհրաժեշտ է միայն, որպեսզի IOS ունեցողները կարողանան վճարել սմարթֆոններով, քանի որ նրանք, ովքեր օգտվում են Android-ից, կարող են վճարել MirPay-ի միջոցով։
Փորձագետների կարծիքով՝ առանց վճարային համակարգի կողմից ֆինանսական աջակցության այս գործընթացը մատակարարների սակավության պայմաններում բավականին թանկ կարժենա բանկերի համար:
Այնուամենայնիվ, բաց է մնում հարցը՝ երբ առեւտրի եւ սպասարկման ձեռնարկություններում կսկսեն վճարումներ ընդունել QR կոդերի միջոցով. НСПК -ն չի կարող պարտադրել ընկերություններին անել դա:

Банкам РФ предстоят серьезные затраты для нового способа оплаты по картам «Мир»
В 2023 году российским банкам придется серьезно потратиться, чтобы обеспечить реализацию нового способа оплаты по картам «Мир» - с использованием смартфона, который будет генерировать QR-код.
Как стало известно изданию «Коммерснт», Национальная система платежных карт (НСПК) обязала банки обеспечить прием нового способа оплаты до конца апреля 2023 года. Эксперты считают, что для этого придется заменить до половины всех POS-терминалов в торговых точках, которых сегодня насчитывается почти 4 млн.
В часности, в конце прошлой недели НСПК разослала по банкам технический бюллетень, согласно которому, с 25 апреля следующего года банки-эквайреры должны обеспечить в половине POS-терминалов прием оплаты по QR-коду, сгенерированному на смартфоне держателя карты «Мир», а с 25 октября - в 85% POS-терминалов.
Для банков обязательное внедрение новой технологии представляет проблему в силу масштаба задачи. По данным Банка России (ЦБ), в российских торгово-сервисных предприятиях установлено 3,7 млн POS-терминалов.
По словам источника «Коммерсант» на банковском рынке, у большинства банков значительная часть терминалов не оборудована ридером для QR-кодов, их придется заменять. Терминал с ридером стоит 15-20 тыс. руб., общие затраты на переоборудование могут обойтись банкам в десятки миллиардов рублей.
При этом, как отмечают банкиры, все это нужно только для того, чтобы смартфонами могли платить те, у кого IOS, потому что тем, кто пользуется Android, доступна оплата с помощью «МирПэй».
По мнению экспертов, для банков такое внедрение без материальной поддержки со стороны платежной системы будет достаточно затратно в условиях дефицита поставщиков.
Впрочем, открытым остается вопрос, когда торгово-сервисные предприятия начнут принимать платежи по QR-кодам: НСПК не может обязать компании делать это.