Ռուսաստանյան բանկերը ցանկանում են հաշիվներ բացել տեսակապի միջոցով
ՌԴ ֆինանսական շուկայի մասնակիցները խնդրել են Ռուսաստանի Բանկին (ԿԲ) փորձարկել տեսազանգերի միջոցով նոր հաճախորդների համար հեռավար եղանակով հաշիվներ բացելու հնարավորությունը:
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ, այս կերպ բանկիրները ցանկանում են փոխհատուցել Միասնական կենսաչափական համակարգում բավարար քանակությամբ ծեփապատճենների բացակայությունը: Ենթադրվում է, որ այս եղանակով բացված հաշիվներով հնարավոր կլինի իրականացնել գործարքների սահմանափակ փաթեթ՝ գումարների սահմանափակումներով:
Մասնավորապես, Ֆինանսական շուկայի ազգային խորհուրդը նամակ է ուղարկել Ռուսաստանի Բանկ, որում առաջարկել է իրականացնել «տեսակոնֆերանսի ռեժիմում հաճախորդների հեռավար նույնականացման տեխնոլոգիայի փորձնակում եւ նորմատիվային հետագա կարգավորում»:
Խոսքն այն հաճախորդների մասին է, ովքեր ցանկանում են առաջին անգամ ծառայություն ստանալ կոնկրետ բանկից։ Այժմ դա կարելի է անել միայն բանկի աշխատակիցների հետ անձնական շփման միջոցով (ինչպես գրասենյակում, այնպես էլ հաճախորդին այցելելիս) կամ Միասնական կենսաչափական համակարգի միջոցով: Առաջին դեպքում հաղորդակցությունը միշտ չէ, որ աշխարհագրորեն հասանելի է։ Իսկ կենսաչափական նույնականացումը, որը ներդրվել էր 2018 թվականին, լայնորեն չի կիրառվել ծեփապատճենների նմուշների փոքր քանակի պատճառով, ասված է նամակում։
Նշվում է, որ ֆինանսական հաստատությունները մեծ ներուժ են տեսնում տեսակոնֆերանսների համար՝ քաղաքացիների, հատկապես հաշմանդամություն ունեցողների համար դրանց հասանելիությունը զգալիորեն բարձրացնելու առումով։
Ենթադրվում է, որ տեսակոնֆերանսի ընթացքում հաճախորդը կներկայացնի անձնագիր եւ անձնական հաշվի ապահովագրության համարը, ինչպես դա արվում է գրասենյակ այցելելիս: Միաժամանակ, տեսանյութը կուսումնասիրվի փոխանցվող պատկերում խեղաթյուրող ծրագրերի, օրինակ՝ Deepfake-ի օգտագործումը բացառելու համար:
Փորձագետների խոսքով՝ այս տեխնոլոգիան հաջողությամբ գործում է մի շարք երկրներում, սակայն դրա ներդրման համար ծախսերը կարող են կազմել հարյուր միլիոնավոր ռուբլի։
Digital Consulting Solutions ընկերությունում նշել են, որ խոշոր բանկերն ունեն թիմ, որը զբաղվում է Deepfake-ի բացահայտմամբ եւ ստուգում փաստաթղթերի իսկությանը, սակայն տեխնոլոգիաների միավորումը, պրոդուկտի կատարելագործումն ու հավաստագրումը կարող է որոշակի ներդրումներ եւ ժամանակ պահանջել:
Խոսքը 90-130 միլիոն ռուբլու եւ երեք ամսվա աշխատանքի մասին է՝ առանձին ծրագրային մոդուլների առկայության դեպքում: Սակայն, եթե պահանջվի ծրագրային ապահովման միջոցներով ճանաչել փաստաթղթերի իսկությունը, ապա պրոդուկտի կատարելագործման արժեքը կարող է լինել մի քանի հարյուր միլիոն ռուբլի, իսկ ժամկետը կաճի մինչեւ վեց ամիս:

Российские банки хотят открывать счета по видеосвязи
Участники российского финансового рынка просят Банк России (ЦБ) провести эксперимент по использованию видеозвонков для удаленного открытия счетов новым клиентам.
Как передает «Коммерсант», таким образом банкиры хотят компенсировать отсутствие достаточного числа слепков в Единой биометрической системе (ЕБС). Предполагается, что по счетам, открытым таким образом, можно будет проводить ограниченный набор операций с лимитами по суммам.
В частности, Национальный совет финансового рынка (НСФР) направил в Банк России письмо, в котором предложил провести «пилотирование и последующее нормативное урегулирование технологии удаленной идентификации клиентов в режиме видеоконференции».
Речь идет о клиентах, которые хотят впервые получить услуги у конкретного банка. Сейчас это возможно сделать лишь при личном общении с сотрудниками банка (как в офисе, так и при выезде к клиенту) либо через Единую биометрическую систему (ЕБС). В первом случае общение не всегда географически доступно. Биометрическая же идентификация, введенная в 2018 году, не получила широкого применения ввиду малого количества образцов слепков, говорится в письме.
Отмечается, что финансовые организации видят большой потенциал режима видеоконференций с целью существенного повышения их доступности для граждан, особенно с ограниченными возможностями здоровья.
Предполагается, что клиент в процессе видеоконференции будет предъявлять паспорт и страховой номер индивидуального лицевого счета (СНИЛС), как и при личном визите в офис. При этом видео будет исследовано на применение программ, искажающих передаваемое изображение, типа Deepfake.
По словам экспертов, в ряде стран эта технология успешно работает, однако затраты на внедрение могут составить сотни миллионов рублей.
В компании Digital Consulting Solutions отметили, что в крупных банках есть команда, занимающаяся распознаванием дипфейка и даже подлинности документов по видео, но объединение технологий, доработка и сертификация продукта может потребовать определенных инвестиций и времени.
Речь идет о 90-130 млн руб. и трех месяцах работы при условии наличия отдельных модулей программного обеспечения. Однако, если потребуется распознавание средствами программного обеспечения подлинности документов, то стоимость доработки может составить не одну сотню миллионов рублей, а срок - увеличится до полугода.