Ռուսաստանում գործարկվել է առաջին ռոբոտ բանկիրը
Սիմֆերոպոլի օդանավակայանի բանկային մասնաճյուղերից մեկում գործարկվել է «Պրոմոբոտ» ընկերության ռոբոտը, որը կարող է գրանցել բանկային քարտեր եւ բացել հաշիվներ։ Սա առաջին նման ռոբոտն է Ռուսաստանում։
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին պատմել է «Պրոմոբոտ» ընկերության զարգացման գծով տնօրեն Օլեգ Կիվոկուրցեւը։
«Ռուսաստանյան «Պրոմոբոտ» ընկերությունը եւ Ռուսաստանյան ազգային առեւտրային բանկը ստեղծել են ռոբոտ, որը կգրանցի բանկային քարտեր: Այսուհետ Ղրիմի բնակիչներն ու հյուրերը կկարողանան արագ եւ անվտանգ ստանալ բանկային քարտ կամ հաշիվ բացել բանկի մասնաճյուղում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ռոբոտներին արդեն կարելի է հանդիպել տարբեր բանկերի մասնաճյուղերում, սակայն, ըստ մշակողների, սա առաջին ռոբոտն է, որը կարող է ոչ միայն խորհրդատվություն տրամադրել, այլեւ մատուցել բանկային ծառայություններ:
«Պրոմոբոտ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2015 թվականին Պերմում: Ընկերության ռոբոտներն օգտագործվում են աշխարհի 43 երկրներում՝ որպես ադմինիստրատորներ, պրոմոութերներ, խորհրդատուներ, ուղեվարներ եւ կոնսերժներ՝ փոխարինելով կամ լրացնելով «կենդանի» աշխատակիցներին: Ընկերության բոլոր պրոդուկտները մշակվում եւ արտադրվում են Ռուսաստանում:
Այս տարի ռուսաստանյան ռոբոտը գործարկվեց նաեւ հայաստանյան «Իդեալ» խանութների ցանցում՝ խորհրդատվություն տրամադրելով գնորդներին հայերեն եւ ռուսերեն լեզուներով: Ռոբոտի արհեստական բանականությունը վերլուծեց եւ հիշեց 120 000 ապրանքանմուշ։ Ըստ մշակողների՝ այն այսօր ռոբոտում օգտագործվող ապրանքների մասին տվյալների ամենամեծ ծավալն է աշխարհում: Հետազոտություններն ու փորձարկումներն իրականացվել են մի քանի ամիս՝ Ռուսաստանում եւ Հայաստանում:
Երկու տարի առաջ մենք տեղեկացրել էինք, որ «Պրոմոբոտ» ընկերության ռոբոտները կաշխատեն Օմանի բանկերից մեկում։ Բանկային բաժանմունքները խորհրդատու ռոբոտներով համալրելու փորձնական նախագծի մասին պայմանագիրը կնքվել էր Օմանի Ազգային բանկի հետ: Ռուսաստանյան ռոբոտները պետք է խորհուրդներ տային հաճախորդներին, պատմեին բանկի ծառայությունների մասին, պատասխանեին հարցերի, օգնեին լրացնել փաստաթղթեր՝ բանկի անձնակազմին ազատելով գործառույթների մի մասից: Խոսքը 40 միավոր տեխնիկայի մասին էր, պայմանագրի արժեքը կազմում էր ավելի քան $1 միլիոն:

В одном из отделений банков аэропорта Симферополя приступил к работе первый в России робот от компании «Промобот», который умеет регистрировать банковскую карту и открывать счет.Об этом агентсву ТАСС рассказал директор по развитию компании «Промобот» Олег Кивокурцев.«Российская компания «Промобот» и Российский национальный коммерческий банк создали робота для регистрации банковских карт. Теперь гости и жители Республики Крым смогут быстро и безопасно получить банковскую карту или открыть счет в местном отделении банка»,- сказал собеседник агентства.Роботов уже можно встретить в отделениях различных банков, но, по словам разработчиков, это первый робот, который может не только проконсультировать, но и оказывает банковские услуги. Компания «Промобот» основана в 2015 году в Перми. Роботы компании задействованы в 43-х странах мира в качестве администраторов, промоутеров, консультантов, гидов и консьержей, заменяя или дополняя «живых» сотрудников. Все продукты компании разрабатываются и производятся в России. В этом году российский робот был задействован также в армянской сети магазинов «Идеал», консультируя покупателей магазина на армянском и русском языках. Искусственный интеллект робота проанализировал и запомнил 120 000 торговых позиций․ По словам разработчиков, сейчас это самый большой в мире объем данных о товарах, используемый в роботе. Исследования и тесты велись несколько месяцев - в России и Армении. 12.08.2019 | 12:46 Российские роботы будут работать в одном из банков Омана Два года назад мы сообщали, что роботы компании «Промобот» будут работать в одном из банков Омана. Контракт на запуск пилотного проекта по оснащению банковских отделений роботами-консультантами был заключен с Национальным банком Омана. Российские роботы должны были консультировать клиентов, рассказывать об услугах банка, отвечать на вопросы, помогать заполнять документы и заявления, сняв часть нагрузки с персонала. Речь шла о 40 единицах техники, сумма контракта оценивалась в более 1 млн долларов.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 10887