PayPal-ն ընդլայնում է գործակցությունը շվեդական բաց բանկինգի հարթակի հետ
Շվեդական Tink բաց բանկինգի (open banking) հարթակն ընդլայնել է համագործակցությունը PayPal վճարային համակարգի հետ եւ ներգրավել է վերջինից լրացուցիչ ներդրումներ։
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, PayPal-ն արդեն երկրորդ անգամ է ներդրում կատարում այս հարթակում։ Գործարքի գումարն ընկերությունները չեն բացահայտում։ Անցած տարվա ամռանը վճարային համակարգը Tink-ում $11,2 մլն էր ներդրել։ Իր գործունեության ողջ ընթացքում հարթակը ներդրողներից ներգրավել է ավելի քան $205 մլն։
Այսուհետ PayPal-ը կաշխատի Tink-ի հետ Եվրոպական տնտեսական գոտու ամբողջ տարածքում։ Վճարային ընկերությունը նախատեսում է ինտեգրել Tink-ի ամպային հարթակն իր հաշիվների ագրեգատորի հետ։
2013թ․ հիմնադրված Tink ընկերությունն ի սկզբանե մշակել էր ծառայություն, որը հնարավորություն էր տալիս կառավարել տարբեր բանկային հաշիվներ մեկ հավելվածում։ Այդ ժամանակից ի վեր Tink-ի պրոդուկտը վերաճեց լիարժեք բանկային հարթակի, որի ծառայություններից օգտվում են Klarna-ն, Nordea ֆինանսական խումբը, շվեդական SBAB Bank նեոբանկը եւ ուրիշները։
Իր հարթակում Tink-ը միավորում է վճարային լուծումներն անձնական ֆինանսների կառավարման եւ վերլուծության գործիքների հետ։ Ընկերության կողմից մշակած API-ները հնարավորություն են տալիս իր հաճախորդներին օգտագործել ագրեգավորված ֆինանսական տվյալներ, ընդունել եւ ուղարկել վճարումներ, մշակել տրանզակցիաներ, ինչպես նաեւ ստեղծել հարմարեցված գործիքներ անձնական ֆինանսները կառավարելու համար։
PayPal-ի ֆինանսավորումը կլրացնի այն ներդրումները, որոնք Tink-ին հաջողվեց ներգրավել 2020թ․ հունվարին։ Այն ժամանակ Dawn Capital-ի, HMI Capital-ի եւ Insight Partners-ի կողմից գլխավորած  ներդրումային ռաունդի ընթացքում Tink-ին հաջողվեց ներգրավել €90 մլն:
Ընկերության տվյալներով՝ իր API-ներից օգտվում է 2 500 բանկ 14 երկրում, իսկ ընդհանուր հաճախորդային բազան գերազանցում է 250 մլն-ը։

Шведская платформа открытого банкинга (open banking) Tink расширила свое партнерство с платежной системой PayPal и привлекла от нее дополнительные инвестиции. Как сообщает Bloomchain.ru, PayPal уже во второй раз вкладывает деньги в платформу. Сумму сделки компании не раскрывают. Летом прошлого года платежная компания вложила в Tink $11,2 млн. За все время своей работы платформа привлекла от инвесторов более $205 млн. Теперь PayPal будет работать с Tink на всей территории Европейской экономической зоны. Платежная компания собирается интегрировать облачную платформу Tink со своим агрегатором счетов. Запущенная в 2013 году компания Tink изначально разрабатывала сервис, который позволял управлять различными банковскими счетами в одном приложении. С тех пор продукт Tink эволюционировал в полноценную банковскую платформу, услугами которой пользуются финтех-единорог Klarna, финансовая группа Nordea, шведский необанк SBAB Bank и другие. 26.05.2020 | 09:22 ЦБ России начал внедрять технологию открытого банкинга На своей платформе Tink объединяет платежные решения с инструментами для анализа и управления личными финансами. Разработанные компанией API позволяют ее клиентам использовать агрегированные финансовые данные, принимать и отправлять платежи, обрабатывать транзакции, а также создавать кастомизированные инструменты для управления личными финансами.Вложения PayPal дополнят инвестиции, которые Tink удалось привлечь в январе 2020 года. В ходе инвестиционного раунда под руководством венчурных фирм Dawn Capital, HMI Capital и Insight Partners компании удалось собрать €90 млн.По данным Tink, ее API используют более 2 500 банков в 14 странах, общая клиентская база которых превышает 250 млн пользователей.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 16659