MasterCard. Համավարակը 40%-ով ավելացրել է անհպում վճարումների թիվը
Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում շարունակվում է աճել անհպում վճարումների թիվը։ MasterCard վճարային համակարգի կողմից 19 երկրների 17 հազ․ մարդկանց շրջանում անցկացրած հարցման արդյունքները վկայում են, որ 2019թ․ առաջին եռամսյակի համեմատ՝ այս տարի նման վճարումների թիվն աճել է 40%-ով։
Ինչպես հաղորդում է Вloomchain.ru-ն, MasterCard-ի գլխավոր տնօրեն Աջայ Բանգան պարզաբանել է, որ անհպում վճարումների հանրամատչելիության աճը պայմանավորված է նրանով, որ գնորդները ձգտում են «խանութ մտնել եւ դուրս գալ այնտեղից՝ չփոխանակելով գումարը եւ չդիպչելով տերմինալներին կամ ուրեւէ այլ բանի»։ «Մենք տեսնում ենք անհպում վճարումների օգտագործման աճ եւ կարծում, որ այդ միտումը կշարունակվի նաեւ համավարակից հետո»,- ասել է Բանգան։
MasterCard-ի կողմից հարցվածների 79%-ը հայտնել է, որ անհպում վճարումների հուսալիությունից եւ անվտանգությունից ելնելով՝ օգտվում են բացառապես վճարման այդ տեսակից։  Միաժամանակ հարցվածների գրեթե կեսը (46%-ը) հայտնել է, որ միայն վերջերս է սկսել օգտագործել անհպում վճարումները։
MasterCard-ի վերլուծաբաններն արձանագրել են նաեւ առանց քարտի ներկայացման (card not present) գործարքների թվի աճ․ դրանք բանկային քարտերով այնպիսի գործարքներ են, որոնց ընթացում քարտապանը պլաստիկի հետ միասին ներկա չի գտնվում վճարման վայրում։ Խոշոր քաղաքներում իշխանությունների կողմից ներդրված սահմանափակումների հետեւանքով նման տեսակի վճարումների թիվը տարվա կտրվածքով աճել է 40%-ով։
Միաժամանակ քարտի ներկայացմամբ (card present) գործարքների թիվը կտրուկ նվազել է։
Վերլուծաբանների հետ տեսազանգի ժամանակ Աջայ Բանգան ասել է, որ շուկաների մեծ մասում սպառողական ծախսերի նվազման հետ կապված վիճակը «գտնվում է կայունացման փուլում», ինչը հույս է ներշնչում, որ շուտով այդ ծախսերը կհասնեն «հատակին», եւ շուկաները կսկսեն վերականգնվել։

MasterCard։ На фоне пандемии число бесконтактных платежей возросло на 40%
На фоне пандемии коронавируса популярность бесконтактных платежей продолжает расти. Опрос, проведенный платежной системой MasterCard среди 17-и тыс. человек из 19-и разных стран, показал, что по сравнению с первым кварталом 2019 года, популярность таких способов оплаты возросла на 40%.
Как сообщает Вloomchain.ru, генеральный директор MasterCard Аджай Банга пояснил, что рост популярности бесконтактных способов оплаты связан с тем, что потребители стремятся «войти и выйти из магазина, не обменивая деньги и не касаясь терминалов оплаты или чего-либо еще». «Мы наблюдаем рост использования бесконтактных транзакций и считаем, что эта тенденция сохранится и после пандемии»,- отметил Банга.
79% опрошенных MasterCard респондентов сообщили, что из-за надежности и безопасности бесконтактных платежей пользуются исключительно этим способом оплаты. При этом практически половина опрошенных (46%) заявили, что только недавно стали использовать бесконтактные платежи вместо привычного способа оплаты.
Аналитики MasterCard также отметили рост популярности операций без предъявления карты (card not present) - это такой тип транзакций по банковским картам, при котором держатель карты вместе с самим пластиком не присутствует во время и в месте проведения оплаты. Из-за ограничений, которые власти стран вводят в крупных городах, популярность такого вида оплаты выросла на 40% в годовом исчислении.
В то же время количество транзакций с предъявлением карты (card present) резко сократилось.
Во время конференц звонка с аналитиками Аджай Банга сказал, что на большинстве рынков ситуация со снижением потребительских расходов «находится на этапе стабилизации» - это дает надежду на то, что скоро эти расходы достигнут «дна», и рынки начнут восстанавливаться.