KPMG. Բանկերը 10 տարի անց
KPMG-ն հետազոտություն է կատարել՝ կանխատեսելով, թե ինչ կկատարվի բանկային ոլորտում 10 տարի հետո եւ թե ինչպես նոր տեխնոլոգիաները (մեծ տվյալները, արհեստական բանականությունը, կենսաչափությունը, ինչպես նաեւ հաճախորդների պահանջմունքներում փոփոխությունը) կազդեն բանկային ծառայությունների վրա:
Frank Media-ն որոշ հատվածներ է ներկայացրել հետազոտությունից:
KPMG-ի վերլուծաբանները գրում են, որ 2030թ. կփոխվի հաղորդակցությունը հաճախորդների եւ բանկերի միջեւ: Օգտատերերն ավելի հաճախ կօգտվեն ձայնային օգնականներից: Մարդիկ վճարումներ կկատարեն ոչ թե քարտերով, այլ ձայնային հրահանգներով: Բանկերը չեն լինի պարզապես ֆինանսական ծառայությունների մատակարարներ, այլ կկարողանան հոգալ հաճախորդների բոլոր կարիքները՝ առաջարկելով իրենց անհատականացված պրոդուկտները եւ ծառայությունները:  Օրինակ, բանկը կկարողանա առաջարկել հաճախորդին երաժշտական ծառայության նոր, ավելի շահավետ բաժանորդագրություն, քան նախկինում էր:
Բացի այդ, 10 տարի հետո վստահությունը շատ մեծ պահանջարկ կվայելի. սպառողները կձգտեն, որ իրենց անձնական տվյալները հուսալիորեն պաշտպանված լինեն եւ դրան զուգահեռ բանկերը տրամադրեն անհրաժեշտ ծառայություններ: Այս մոտեցումը կբերի նրան, որ շուկայում կհայտնվեն սուպեր հավելվածներ, որոնք կբավարարեն սպառողների բոլոր պահանջները: Ինչպես նշվում է հետազոտությունում, համանման արդեն գործող օրինակներից է չինական WeChat հավելվածը:
KPMG-ում կարծում են, որ բանկերն առերեսվում են մի շարք խնդիրների:
Առաջին, ավտոմատացնել գործընթացներն այն ոլորտում, որից սպառողները չեն հասկանում եւ չեն ցանկանում ինքնուրույն վերահսկել: Օրինակ, հարցված սպառողների 65%-ը չէր ցանկանա որոնել տեղեկատվություն բանկի պրոդուկտների կամ տոկոսադրույքների վերաբերյալ, այլ կցանկանար դա ստանալ ավտոմատ կերպով:
Երկրորդ, բանկերը կարող են տրամադրել հաճախորդին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, որպեսզի նա ինքնուրույն ընտրություն կատարի: Օրինակ, տեղեկացնել այն ծառայությունների զեղչերի մասին, որոնցից հաճախորդը հաճախ օգտվում է:
Բացի այդ, բանկերը կարող են անհրաժեշտ առաջարկություններ ներկայացնել այն ոլորտների վերաբերյալ, որոնցից մարդիկ հասկանում են, սակայն չեն ցանկանում վերահսկել: Այսպես, հարցվածների 75%-ը հայտնել է, որ լավ հասկանում է բանկային պրոդուկտներից, սակայն 66%-ը, այնուամենայնիվ, կցանկանար բանկից խորհուրդ ստանալ, թե որ պրոդուկտից արժե օգտվել:

KPMG: Банки 10 лет спустя
KPMG подготовила исследование, в котором дала прогноз, что будет в банковской индустрии через 10 лет - как повлияют на банковские сервисы новые технологии, такие как большие данные, искусственный интеллект и биометрия, а также изменения в потребностях клиентов.
Frank Media приводит некоторые отрывки из исследования.
Аналитики KPMG пишут, что в 2030 году изменится коммуникация между клиентами и банками. Пользователи будут чаще пользоваться голосовыми помощниками. Совершать платежи люди будут не с помощью банковской карты, а голосовыми командами. Банки станут не просто провайдерами финансовых услуг, а смогут закрывать потребности клиентов, предлагая им персонализированные продукты и услуги. Например, банк сможет предложить клиенту новую, более выгодную подписку на музыкальный сервис взамен той, которой клиент ранее пользовался.
Кроме того, через 10 лет будет очень большой спрос на доверие - потребители захотят, чтобы их персональные данные были надежно защищены, а банки вместе с этим предоставляли им нужные услуги. Такой подход приведет к тому, что на рынке появятся супер-приложения, закрывающие все потребности. Один из уже существующих примеров - китайское приложение WeChat, говорится в исследовании.
Перед банками стоят несколько задач, считают в KPMG.
Первая - автоматизировать процессы в той области, где потребители не разбираются и не хотят контролировать самостоятельно. Например, 65% опрошенных KPMG потребителей хотели бы не искать информацию о продуктах или ставках банка, а получать ее автоматически.
Вторая - банки могут предоставлять клиенту нужную ему информацию, чтобы он самостоятельно сделал выбор. Например, оповещать о скидках на услуги, которыми человек часто пользуется.
Кроме того, банки могут давать полезные рекомендации в тех областях, в которых люди разбираются, но не хотят контролировать. Так, 75% опрошенных заявили аналитикам, что хорошо разбираются в банковских продуктах, но 66% все же хотели бы получить от банка совет о том, какой продукт им стоит выбрать.