Հոկտեմբերի 17-19-ը Սոչիում ընթանում է ամենամյա Finopolis 2018 ֆորումը՝ նվիրված ֆինանսական հատվածում նորագույն թվային տեխնոլոգիաների կիրառմանը: Ֆորումն անցկացվում է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից՝ ՏՏ եւ ֆինանսական շուկայի առաջնորդների մասնակցությամբ: Ֆորումին ավանդական ելույթով հանդես է եկել Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆը: Հիմնվելով ռուսաստանյան առցանց մեդիայի մոնիտորինգի վրա՝ ներկայացնում ենք առավել հետաքրքիր հատվածներ Սբերբանկի ղեկավարի ելույթից: Բլոկչեյնի մասինԲլոկչեյն տեխնոլոգիան մեծ ապագա ունի, սակայն այսօրվա դրությամբ այն դեռեւս պատրաստ չէ: Կարծում եմ` դրա համար դեռ 3-5 տարի ժամանակ է հարկավոր:Հասարակությունը քիչ է ծախսում այդ տեխնոլոգիայի զարգացման վրա, այն ինքն իրեն վերաֆինանսավորում է: Իմ կարծիքով՝ այս ցնցող ֆենոմենը պետք է վերաիմաստավորել: Աշխարհում այսպիսի օրինակներ շատ չեն եղել, երբ սկզբունքորեն նոր տեխնոլոգիան զարգանար ինքնաֆինանսավորման մեխանիզմով: Իմ պատկերացմամբ՝ աղմուկն ավարտվել է, եկել է բլոկչեյնի հավասարակշռված ուսումնասիրության եւ գնահատման ժամանակը: Այն մեծ հեռանկարներ ունի ֆինանսական եւ պետական կառավարման ոլորտներում: Կրիպտոարժույթների մասինՏեսնո՞ւմ եմ արդյոք ես կրիպտոարժույթների ապագան. այն դեռեւս չի նշմարվում: Պետությունը չի զիջի իր կենտրոնացած դերը, չի թողնի կրիպտոարժույթը: Չնայած, միգուցե, դա ճիշտ մոդել լիներ: Հնարավոր է՝ 10 տարի հետո ինչ-որ բան տեսանելի լինի, սակայն դեռեւս իրատեսական չէ, որ որեւէ պետություն պատրաստ լինի հրաժեշտ տալ դրամական առաջարկի կենտրոնացված մոդելին: 09.10.2017 | 15:20 Finopolis 2017՝ digital բանկից մինչեւ թվային սուպերմարկետ Իրավասության մասինԱյսօր ավելի հաջողված են այն ընկերությունները, որոնք կարեւորում են ոչ թե ներդրումները, այլ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների իրավասությունը:Ներդրումներն ամենակարեւոր պայմանը չեն, կարեւորագույնն իրավասության առկայությունն է, բարձր որակավորում եւ ճկուն կառավարման մոդել ունեցող մասնագետների համակենտրոնացումը: Դա շատ ավելի կարեւոր է, քան կապիտալի մեծ ծավալը:Տեխնոլոգիական ընկերությունների կապիտալից շատ ավելի մեծ կապիտալ ունեցող ընկերությունները հաճախ տուժում եմ իրավասության բացակայության պատճառով: Այսօր տեխնոլոգիական ընկերությունները հաղթում են ինտելեկտի համակենտրոնացման եւ ճկուն կառավարման մոդելի հաշվին: Նրանք կարող են արագ փոխել բիզնես մոդելը: Կարգավորման մասինՇուկաների կարգավորումը ԿԲ-ի եւ իշխանությունների կողմից պետք է հարմարվի առանձին խաղացողներին կամ խմբերին, այլ կերպ ասած՝ լինի հարմարեցված, խելացի:Լինում են դեպքեր, երբ կարգավորումը բուժում է մեկ ոչ շատ մեծ հիվանդություն՝ լուրջ խնդիրներ ստեղծելով շուկայի խաղացողների համար: Ուստի կարգավորումը պետք է խելացի լինի եւ սա, իմ կարծիքով, շատ արդիական է այսօր: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 28503

17-19 октября в Сочи проходит ежегодный форум Finopolis 2018, посвященный применению современных цифровых технологий в финансовом секторе. Форум проводится Центральным Банком России в партнерстве с лидерами IT и финансового рынка.На форуме с традиционной речью выступил президент Сбербанка Герман Греф. На основе мониторинга российских онлайн изданий представляем наиболее интересные тезисы выступления руководителя Сбербанка.O блокчейнеУ технологии блокчейн большое будущее, но на данный момент она еще не готова. Когда будет готова ? На мой взгляд, через три - пять лет.Общество мало тратит на развитие этой технологии, она сама себя рефинансирует. Мне кажется, это такой потрясающий феномен, который стоит переосмыслить. Не так много подобных примеров было в мире, когда принципиально новая технология развивается за счет самофинансируемого механизма.Как мне кажется, хайп закончился, и началось более взвешенное рассмотрение и оценка технологии блокчейн. В финансовом секторе и государственном управлении она имеет большие перспективы.О криптовалютахВижу ли я будущее криптовалюты? Ну, пока не просматривается. Государство не уступит свою централизованную роль, не пустит криптовалюту. Хотя, может быть, это было бы правильной моделью. Может быть, за горизонтом десяти лет что-то будет просматриваться, но пока не похоже, что какое-то государство готово расстаться с централизованной моделью денежного предложения. 09.10.2017 | 15:20 Finopolis 2017: Oт digital-банка до цифрового супермаркета О компетенцииCегодня более успешны компании, сделавшие ставку не на инвестиции, а на компетенцию высококвалифицированных специалистов. Инвестиции - не самое главное, самое главное - это наличие компетенции, концентрация специалистов с высокой компетенцией и гибкой моделью управления. Это намного важнее, чем большой объем капитала.Компании с высоким объемом капитала - значительно большим, чем у технологических компаний, зачастую страдают от отсутствия компетенции.Сегодня технологичные компании побеждают благодаря концентрации интеллекта и гибкой модели управления. Они могут быстро менять бизнес-модели.О регулированииРегулирование рынков со стороны властей и ЦБ должно подстраиваться под отдельных игроков или их группы, другими словами, быть кастомизированным, умным.Иногда регулирование лечит одну небольшую болезнь, создавая серьезные проблемы для участников рынка. Регулирование должно быть умным, и это, как мне кажется, очень актуально сегодня. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 28524