Մեծ Բրիտանիան ոսկով ապահովված կրիպտոարժույթ է գործարկել
Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական դրամատունը, որը պատասխանատու է երկրում շրջանառվող ֆիզիկական փողերի արտադրության համար, հայտարարել է ոսկով ապահովված կրիպտոարժույթի գործարկման մասին։
Բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա հիմնված արժույթը կոչվում է Royal Mint Gold (RMG) եւ հանդիսանում է Թագավորական դրամատան պահոցում գտնվող ոսկու թվային համարժեքը։
Դրամատան ներկայացուցիչ Թոմ Կոգհիլը Express.co.uk-ին տված հարցազրույցում ընդգծել է, որ RMG-ն թվային մյուս կրիպտոակտիվներից տարբերվում է նրանով, որ «ֆիզիկապես շոշափելի ակտիվ է»։
«Մեր բլոկչեյնի վրա եղած մեկ գրամը իրենից ներկայացնում է մեր պահոցում գտնվող մեկ ֆիզիկական գրամ։ Այնպես որ, ունենալով մեր RMG-ն, դուք ձեր ձեռքում ունեք իրական ոսկի»,- նշել է նա։
Համեմատելով RMG-ն բիթքոինի հետ՝ Թոմ Կոգհիլն ասել է, որ «ոսկին ունի փաստարկ հօգուտ նրա, որ պահպանում է իր արժեքն արդեն 6000 տարի, իսկ բիթքոինը մի փոքր ավելի երիտասարդ է, եւ կրիպտոարժույթների ապագան անորոշ է»։

Великобритания запустила криптовалюту, обеспеченную золотом
Королевский монетный двор Великобритании, который отвечает за производство физических денег, находящихся в обращении в стране, объявил о запуске собственной криптовалюты, обеспеченной золотом.
Монета, основанная на блокчейн технологии, называется Royal Mint Gold (RMG) и является цифровым эквивалентом золота, которое находится в хранилище Королевского монетного двора.
Представитель монетного двора Том Когхилл в интервью Express.co.uk подчеркнул, что разница между RMG и другими цифровыми криптоактивами заключается в том, что «мы представляем физически ощутимый актив».
«Один грамм на нашем блокчейне представляет собой один физический грамм в нашем хранилище. Так что, имея наш RMG, вы держите в руках реальное золото»,- отметил он.
Сравнивая RMG с биткоином, Том Когхилл сказал, что «у золота есть аргумент в пользу того, что оно сохраняет свою ценность уже 6000 лет, а биткоин немного моложе, и будущее криптовалют неопределенно».