Եվրոպան ահազանգում է՝ բիթքոինը կարգավորման կարիք ունի
Եվրոպական երկրների կառավարությունները մտադիր են քայլեր ձեռնարկել բիթքոինի գլոբալ կարգավորման ուղղությամբ՝ ահազանգելով, որ աշխարհի ամենատարածված վիրտուալ արժույթը կարող է «փող լվացողների», թմրավաճառների եւ ահաբեկիչների ձեռքին գործիք դառնալ:
Ինչպես գրում է Bloomberg-ը, Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Բրունո Լե Մերը պատրաստվում է դիմել G20 երկրներին՝ բիթքոինի համատեղ կարգավորման համար, Գերմանիայի ֆինանսների նախարարն էլ ողջունել է իր գործընկերոջ նախաձեռնությունը:
Բիթքոինի հետ կապված անհանգստությունները կիսում է նաեւ Իտալիայի կառավարությունը, որը եւս քննարկումների պատրաստակամություն է հայտնել:
«Անհրաժեշտ է քննարկել վիրտուալ արժույթների հետ կապված սպեկուլյատիվ ռիսկերն ու միջազգային մակարդակում նրանց ազդեցությունը ֆինանսական համակարգի վրա»,- նշել է Գերմանիայի ֆինանսների նախարարը:
Նրա խոսքով՝ G20 երկրների ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի նախագահների հաջորդ հանդիպումը հարմար առիթ է այս քննարկումն անցկացնելու համար:
«Ինձ դուր չի գալիս բիթքոինը: Այն կարող է թաքցնել այնպիսի անօրինական գործունեություններ, ինչպիսիք են թմրադեղերի վաճառքն ու ահաբեկչությունը: Սպեկուլյացիայի ակնհայտ ռիսկ կա, եւ մենք պետք է առերեսվենք դրան»,- ասել է Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարարը:
Bloomberg-ը գրում է, որ Նոբելյան երկու մրցանակակիրներ եւս քննադատորեն են մոտեցել բիթքոինին: Ջոզեֆ Ստիգլիցը նշել է, որ այն «հասարակության համար օգտակար որեւէ գործառույթ չի կատարում», իսկ Ռոբերտ Շիլլերն ասել է, որ բիթքոինը գրավում է այն մարդկանց, որոնք ինչ որ կերպ փորձում են մոլորեցնել համակարգը:

Европа бьет тревогу: биткоин нуждается в регулировании
Правительства европейских стран намерены предпринять шаги в направлении глобального регулирования биткоина. В Европе встревожены тем, что самая распространенная виртуальная валюта может стать инструментом в руках «отмывателей денег», наркодилеров и террористов.
Как пишет Bloomberg, министр финансов Франции Брюно Ле Мэр намерен обратиться к странам «Большой двадцатки» (G20) для совместного регулирования биткоина, а министр финансов Германии приветствовал инициативу своего коллеги.
Oпасения, связанные с биткоином, разделяет и правительство Италии, которое также выразило готовность принять участие в обуждениях.
«Необходимо обсудить спекулятивные риски, связанные с виртуальной валютой, и их влияние на международную финансовую систему в глобальном масштабе»,- отметил министр финансов Германии.
По его словам, следующая встреча министров финансов и руководителей центральных банков стран G20 - подходящий повод для обсуждения этого вопроса.
«Мне не нравится биткоин. Эта валюта может скрывать такие незаконные действия, как продажа наркотиков и терроризм. Есть очевидные спекулятивные риски, с которыми нам предстоит столкнуться»,- заявил министр финансов Франции.
Bloomberg пишет, что двое лауреатов Нобелевской премии также выступили с критикой биткоина. Джозеф Стиглиц отметил, что криптовалюта «не выполняет ни одной полезной функции для общества», а Роберт Шиллер отметил, что биткоин привлекает тех, кто каким-то образом пытается обмануть систему.