Deutsche Bank. Մարդիկ vs ռոբոտներ
Deutsche Bank-ի գլխավոր տնօրեն Ջոն Կրայենը մտադիր է կրճատել «զգալի թվով» աշխատակիցների՝ համարելով, որ ռոբոտները կարող են փոխարինել իր անձնակազմի մեծ մասին:
Ինչպես հաղորդում է Banki.ru կայքը, Deutsche Bank-ի ղեկավարն արդեն կրճատել է հազարավոր աշխատակիցների, իսկ վերջերս Financial Times-ին տված հարցազրույցում ակնարկել է, որ բանկային խնդիրների ավտոմատացման համար պատրաստ է ավելի խորությամբ ներդնել արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաները:
Այժմ բանկում աշխատում է 97 հազ. մարդ, սակայն իր մեկնաբանություններից մեկում Ջոն Կրայենը նշել է, որ Deutsche Bank-ի գլխավոր մրցակից բանկերում աշխատավարձ է ստանում այդ թվի մոտ կեսը: Նրա խոսքով՝ բանկի հաշվապահները, որոնք «շատ ժամանակ են ծախսում հաշվարկների վրա», պետք է կողմնորոշվեն եւ նոր զբաղվածություն գտնեն:
Deutsche Bank-ի ղեկավարը կարծում է, որ վաճառքի ծավալների եւ աշխատակիցներին պահելու համար անհրաժեշտ առեւտրային գործառույթների հարաբերակցությունը խախտված է: Բանկային գործառնությունների իրականացման ժամանակ կիրառվել է չափից շատ մեխանիկական աշխատանք եւ ստեղծվել են սխալվելու ավելի շատ հնարավորություններ: Բանկի վերակազմավորման հնգամյա ծրագրի շրջանակում Ջոն Կրայենը ձգտում է փակել մասնաճյուղերը:
Greenwich Associates խորհրդատվական ընկերության կանխատեսումներով՝ հաջորդ տարվա վերջին ֆինանսական ընկերությունների մոտ 75%-ը կուսումնասիրի կամ արդեն կներդնի արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները: Ընկերության փորձագետների կարծիքով՝ արդյունքում սպառնալիքի տակ կարող է հայտնվել այդ ոլորտի աշխատակիցների մոտ 15%-ը:

Deutsche Bank: Люди vs роботы
Генеральный директор Deutsche Bank-а Джон Крайен планирует сокращение «значительного числа» рабочих мест, считая, что роботы могут заменить большую часть его рабочей силы.
Как передает портал Banki.ru, глава Deutsche Bank-а уже сократил тысячи сотрудников, а в недавнем интервью Financial Times намекнул, что готов намного глубже внедрять такие технологии, как искусственный интеллект и машинное обучение для автоматизации банковских задач.
Сейчас в банке работает 97 тыс. человек, однако в одном из своих комментариев Джон Крайен отметил, что у главных конкурентов Deutsche Bank-а заработную плату получают около половины от этого числа. По его словам, бухгалтеры банка, которые «тратят много времени на подсчеты», должны будут определиться с новым видом занятости.
Руководитель Deutsche Bank-а считает, что соотношение объемов продаж и торговых функций, необходимое для поддержки персонала, нарушено, в процессе реализации банковских операций применялось слишком много ручного труда и создавалось много возможностей для ошибок. В рамках пятилетнего плана по реструктуризации он стремится закрыть филиалы банка.
Согласно прогнозу консалтинговой компании Greenwich Associates, к концу следующего года около 75% финансовых компаний будут изучать или уже внедрять технологии искусственного интеллекта. По мнению экспертов компаниии, в результате под угрозой могут оказаться около 15% рабочих мест в этой отрасли.