Վահե Անդոնյանս. Բիթքոինը ավելի շատ փող է, քան մյուս արժույթները
SCDM ընկերության հիմնադիր տնօրեն Վահե Անդոնյանսն ասել է, որ բլոկչեյնն ու արհեստական ինտելեկտը հեղափոխություն կմտցնեն ապագայի մեր կյանքում:
Այս մասին Վահե Անդոնյանսը նշել է Banks.am-ին տված հարցազրույցում:
«Արհեստական բանականության տեխնոլոգիան, որը ներկայում մեքենայական ուսուցման փուլում է, ընդհանուր առմամբ, կբարձրացնի ֆինանսական հատվածի արդյունավետությունը: Եթե պարզ ներկայացնենք, ֆինանսական համակարգը միջոցների ավելցուկ ունեցողներից գումարը տեղափոխում է դրա կարիքն ունեցողներին, ծառայություն, որը միջինում չի գերազանցում արդյունաբերական երկրների ՀՆԱ-ի 10%-ը: Արհեստական բանականությունը կարող է օգտակար լինել մի շարք բնագավառներում՝ սկսած փաստաթղթաշրջանառության թվայնացումից մինչեւ ռոբոտ-խորհրդատուներ»,- ասել է SCDM-ի տնօրենը:
Անդրադառնալվ բլոկչեյն տեխնոլոգիային՝ Վահե Անդոնյանսը նկատել է, որ այն ֆինանսական ոլորտը հեղափոխելու ներուժ ունի:
«Կրիպտոարժույթների հաջողված գոյությունը ցույց է տալիս, որ փողի շրջանառության համար մեզ բոլորովին էլ անհրաժեշտ չէ կենտրոնացված համակարգ, հետեւաբար, հարց է ծագում՝ պե՞տք է արդյոք երկրին սեփական արժույթ: Անձամբ ես կարծում եմ, որ բիթքոինը ավելի շատ փող է, քան իմ իմացած արժույթի 30 տեսակները:
Դրամաշրջանառության ապակենտրոնացված համակարգի դեպքում միջոցների վերաբաշխում հարկահավաքման միջոցով չի լինելու, այլ դրանք ստեղծվելու են տնտեսության ավելի ցածր մակարդակում եւ տնտեսական գործունեության շնորհիվ բարձրանալու են վերեւ: Հայաստանի նման երկրում, որտեղ առկա են միջոցների վերաբաշխման հետ կապված խնդիրներ եւ «առողջ» միջին դասի բացակայություն, սա կարող է դիտարկվել որպես եւս մեկ հնարավորություն»,- հայտարարել է SCDM-ի տնօրենը:
Նա ընդգծել է, որ ներկայում խոշոր բանկերն ուսումնասիրում են բլոկչեյն տեխնոլոգիան՝ որպես ֆինանսական գործառնությունների գծով հաշվարկների պարզեցման մեխանիզմ:

Ваге Андонянс: Биткоин весомее других валют
Директор-основатель компании SCDM Ваге Андонянс заявил, что блокчейн и искусственный интеллект в будущем привнесут революционные изменения в нашу жизнь.
Об этом Ваге Андонянс сказал в интервью Banks.am
«Технология искусственного интеллекта, которая в настоящее время находится на стадии машинного обучения, в целом, увеличит эффективность финансового сектора. Если представить упрощенно, то финансовая система переводит суммы от тех, у кого они в излишке, к тем, кто в них нуждается - услуга, которая в среднем не превышает 10% ВВП индустриальных стран. Искусственный интеллект может быть полезным во многих сферах - от цифровизации документооборота до роботов-консультантов»,- отметил директор SCDM.
Говоря о блокчейне, Ваге Андонянс заметил, что у данной технологии есть потенциал для того, чтобы революционизировать финансовый сектор.
«Успешное существование криптовалют показывает, что для денежного обращения наличие централизованной системы вовсе не обязательно. Следовательно, возникает вопрос: нужна ли стране собственная валюта? Лично я считаю, что биткоин весомее 30 видов валют, которые мне известны.
В случае децентрализованной системы обращения денег не будет перераспределения средств посредством сбора налогов - они будут создаваться на более низком уровне экономики и благодаря экономической деятельности поднимутся наверх. В такой стране, как Армения, где существуют проблемы с перераспределением средств, и отсутствует «здоровый» средний класс, это может рассматриваться как еще одна возможность»,- заявил директор SCDM.
Он подчеркнул, что в настоящее время крупные банки изучают технологию блокчейн как механизм упрощения расчетов по части финансовых операций.