Քննարկվում է ՀՀ պետական համակարգում բլոկչեյնի կիրառման հնարավորությունը
ՀՀ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանն ասել է, որ պետական համակարգում ուսումնասիրվում է բլոկչեյն տեխնոլոգիա կիրառելու հնարավորությունը:
Banks.am-ի հետ զրույցում նա տեղեկացրել է, որ, մասնավորապես, ծրագրվում է առաջիկայում այս տեխնոլոգիայի հիման վրա ռեգիստրներ ստեղծել:
«Եթե ստեղծենք ռեգիստր, որտեղ մուտք արված տեղեկատվությունն անհնար է փոփոխել, ապա այն, նախ եւ առաջ, կնվազեցնի տրանզակցիոն ծախսերը, բացի այդ, ռեգիստրի նկատմամբ վստահությունը զգալիորեն կաճի, իսկ բիզնեսի ռիսկերն այս տեսանկյունից էապես կկրճատվեն»,- նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է նույն տեխնոլոգիայի հիման վրա գործող կրիպտոարժույթներին, ապա Ալեքսանդր Խաչատուրյանը դրանց վերաբերյալ միանշանակ մոտեցում չի հայտնել:
Նրա խոսքով՝ բիթքոինը սկզբում բավական խոստումնալից էր իր եւ շատերի համար, սակայն հետագայում ի հայտ եկան դրա հետ կապված տարատեսակ խնդիրներ եւ հակասական հրապարակումներ:
«Այն, որ բիթքոինը սարսափելի տեմպերով թանկանում է, փաստ է: Ես 4-5 ամիս առաջ գնացել էի Վրաստան՝ տեսնելու այնտեղի բիթքոին «ֆերման»: Երբ սահմանը հատում էի՝ մեկ բիթքոինն արժեր $1200, այնտեղից վերադառնալուս նույն օրը երեկոյան դրա արժեքը հասել էր $1290-ի, իսկ ավելի ուշ կազմում էր մոտ $4000: Հետագայում գինը կտրուկ նվազեց՝ բիթքոինի վերաբերյալ հնչած բացասական հայտարարություններից հետո (իսկ անցած շաբաթ բիթքոինի փոխարժեքը գերազանցում էր $6000-ը –խմբ.)»,- ասել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրենը:
Ալեքսանդր Խաչատուրյանի խոսքով՝ բիթքոինի հետ կապված առկա են նաեւ իրավական խնդիրներ՝ փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման (ՓԼԱՖ) առումով:
«Սովորաբար մենք գտնվում ենք ինչ-որ վերահսկողական հայեցակարգի ներքո. երբ գումար ենք ստանում, ստուգվում է դրա ծագումն ու ՓԼԱՖ-ի հետ հնարավոր կապը: Ապակենտրոնացված համակարգում գործող բիթքոինն այդ հնարավորությունը չունի, քանի որ գտնվում է կարգավորիչների վերահսկողությունից դուրս»,- շեշտել է նա:
Կենտրոնի ղեկավարի կարծիքով՝ կրիպտոարժույթի շրջանառության մեջ, ամեն դեպքում, որոշակի վերահսկողության անհրաժեշտություն կա:
«Կրիպտոարժույթները կարող են լավ գործիք լինել, եթե պետական մարմինները գոնե ՓԼԱՖ-ի մասով լուծում գտնեն, որպեսզի կարողանան հասկանալ՝ որտեղից է այդ փողը գեներացվում: Բացի այդ, կարեւոր է ապահովել դրա լիկվիդայնությունը: Եթե այսօր ձեզ համոզեմ բիթքոին գնել, սակայն հետագայում չկարողանաք այն Հայաստանում որեւէ տեղ ծախսել կամ փոխարկել այլ արժույթի, դա ձեզ համար կդառնա ոչ լիկվիդ ներդրում»,- ընդգծել է Ալեքսանդր Խաչատուրյանը:

Обсуждается возможность применения блокчейна в государственной системе Армении
Исполнительный директор Центра стратегических инициатив Армении Александр Хачатурян cказал, что рассматривается возможность применения технологии блокчейн в государственной системе.
В беседе с Banks.am он сообщил, что в ближайшее время планируется, в частности, создать регистры на основе этой технологии.
«Если создадим регистр, в котором невозможно будет изменять введенные данные, то он, прежде всего, снизит транзакционные издержки. Кроме того, значительно увеличится доверие к регистрам, а риски бизнеса по этой части значительно снизятся»,- отметил он.
Что касается криптовалют, действующих на основе этой технологии, то Александр Хачатурян не выразил в этой связи однозначного подхода.
По его словам, биткоин изначально был достаточно многообещающим для него и для многих, однако в дальнейшем выявились различные проблемы и противоречивые публикации на этот счет.
«То, что биткоин дорожает сверхсильными темпами, - это факт. 4-5 месяцев назад я ехал в Грузию, чтобы увидеть местную «ферму» биткоина. Когда пересекал границу, один биткоин стоил $1200, а в тот же день вечером, когда возвращался, его стоимость достигла $1290, а позже - около $4000. В дальнейшем, после негативных заявлений о биткоине цена резко снизилась (а на прошлой неделе курс биткоина превысил $6000 - ред.)»,- отметил директор Центр стратегических инициатив.
По словам Александра Хачатуряна, в связи с биткоином имеются также правовые вопросы, касающиеся отмывания денег и финансирования терроризма (ОД/ФТ).
«Обычно мы находимся в рамках определенного регулирования: когда получаем денежные переводы, проверяется их происхождение и возможная связь с ОД/ФТ. Действующий в децентрализованной системе биткоин не имеет этой возможности, поскольку он находится вне контроля регуляторов»,- подчеркнул он.
По мнению руководителя центра, в любом случае есть необходимость определенного контроля обращения криптовалюты.
«Криптовалюты могут быть хорошим инструментом, если государственные органы найдут решение хотя бы по части ОД/ФТ и смогут выяснить источник генерации этих денег. Кроме того, важно обеспечить их ликвидность. Если сегодня я смогу убедить вас приобрести биткоин, а в дальнейшем вам не удастся потратить его где-либо в Армении или перевести в другую валюту, это станет для вас неликвидной инвестицией»,- подчеркнул Александр Хачатурян.