Բացելով փակագծերը. ICO
Վերջին շրջանում բավական տարածում է գտել կապիտալի ներգրավման նոր միջոցը՝ կրիպտոարժույթների առաջնային տեղաբաշխումը (Initial Coin Offering, ICO): The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ միայն այս տարվա 3-րդ եռամսյակում ընկերությունները ICO-ի միջոցով ռեկորդային՝ $1,32 մլրդ ծավալի միջոցներ են ներգրավել: «Վեդոմոստի» պարբերականը ներկայացրել է ICO-ի վերաբերյալ պարզաբանում, որի առավել ուշագրավ հատվածները ներկայացնում ենք ստորեւ:
Ի՞նչ է ICO-ն
ICO-ն հնարավորություն է ընձեռում ստարտափներին ներգրավել ֆինանսավորում՝ շրջանցելով կապիտալի ավանդական շուկաները: Այն նման է բորսայում բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխման (IPO) եւ քրաուդֆանդինգի «խառնուրդին»:
ICO-ի ընթացքում ընկերությունը ներդրողին է առաջարկում սեփական կրիպտոարժույթը՝ այսպես կոչված տոկենը, որը ստեղծվում է բլոկչեյնի հայտնի հարթակների վրա (օրինակ՝ Ethereum): Ներդրողը, ձեռք բերելով ընկերության տոկենը, դառնում է նրա ներքին կրիպտոարժույթի սեփականատեր եւ հետագայում դրանով կարող է գնել այդ ընկերության պրոդուկտը կամ օգտվել նրա ծառայություններից:
Ովքե՞ր են  ICO իրականացնողները
Հիմնականում դրանք ՏՏ ընկերություններն են, հատկապես՝ նրանք, որոնք առնչվում են կրիպտոարժույթներին: Հետեւաբար, այլ ոլորտի մարդկանց դժվար է հասկանալ՝ ինչով են այս ընկերությունները զբաղվում: Բացառություններ լինում են. Paquarium-ը $620 հազ. ներգրավել է հսկայական ակվարիում կառուցելու համար, իսկ ռուսաստանյան «Կոլիոնովո էկոհամակարգ» ֆերմերային տնտեսությունը՝  $500 հազ.՝ սեփական զարգացման համար:
ICO-ին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ունենալ կրիպտոարժույթ (բիթքոին, էֆիրիում եւ այլն) եւ թվային դրամապանակ: Հիմնականում ընկերություններն ICO իրականացնում են իրենց սեփական կայքում, իսկ տեղաբաշխման պայմանները տարբեր են լինում: Տոկեններ կարելի է ձեռք բերել նաեւ երկրորդային շուկայում, սակայն այնտեղ տատանողականությունը կարող է համեմատաբար բարձր լինել, իրացվելիությունը՝ ցածր:
ICO իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ճիշտ կոդեր, ներդրողների համար գրավիչ պատմություն եւ մի փոքր հաջողություն: Բիզնեսի տեսանկյունից՝ ներդրողին չմոլորեցնելու համար նաեւ անհրաժեշտ է ունենալ պատրաստի պրոդուկտ եւ դրա մոնետարիզացման հիմնավորված ծրագրեր:
Ինչպե՞ս տարբերել օրինական ICO-ն անօրինականից
Ամենապարզ ազդակը տեղեկատվությունն է. որքան քիչ են մանրամասները, այնքան բարձր է խաբեության հավանականությունը: Պետք է պարզել՝ ո՞ւմ է պատկանում ստարտափը, ունի՞ այն արդյոք պատրաստի պրոդուկտ, արտաքին խորհրդատուներ: Առանց կոնկրետության՝ հնչեղ հայտարարությունները, ինչպես, օրինակ, «մեզ աջակցում է խոշոր սուվերեն ներդրումային ֆոնդը», արդեն կասկածելի նշան է:
Ինչպե՞ս է կարգավորվում ICO-ն
Չինաստանի եւ Հարավային Կորեայի իշխանությունները վերջերս արգելել են ICO-ն: ԱՄՆ-ի արժեթղթերի եւ բորսաների գծով խորհուրդը հուլիսին հայտարարել է, որ շատ ICO-ներ պետք է կարգավորվեն արժեթղթերի մասին օրենքով: Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը ծրագրում է մինչեւ տարեվերջ օրենք մշակել կրիպտոարժույթների մասին, սակայն երկրի Կենտրոնական բանկը դեմ է արտահայտվել կրիպտոաժույթների՝ որպես փողի փոխարինողների կիրառմանը:
Վիճակագրություն
Token Report-ի տվյալներով՝ տարեսկզբից իրականացվել է $2,27 մլրդ ընդհանուր արժեքով 172 ICO: Խոշորագույն ICO-ն իրականացրել է Protocol Labs ստարտափը, որը մշակում է միջմոլորակային ֆայլային համակարգ (InterPlanetary File System): Ընկերությունը ներգրավել է $262 մլն: Մինչ այդ, ռեկորդային մեծության ICO իրականացրել էր DAO վենչուրային ֆոնդը՝ ներգրավելով $152 մլն, որի մեկ երրորդը գողացել էին հաքերները:

ICO: раскрывая скобки
В последнее время довольно широкое распространение получил новый способ привлечения капитала - первичное размещение криптовалюты (Initial Coin Offering, ICO). По данным The Wall Street Journal, только в третьем квартале этого года компании привлекли посредством ICO рекордные $1,32 млрд. Издание «Ведомости» раскрыло содержание этого интрумента. Представляем наиболее интересные отрывки из материала.
Что такое ICO?
ICO позволяет стартапам привлекать финансирование в обход традиционных рынков капитала, напоминая смесь первичного размещения акций на бирже (IPO) и краудфандинга. В основном стартапы продают собственную виртуальную валюту, или токены, которые можно потратить на их услуги.
В ходе ICO компания предлагает инвесторам так называемый токен - собственную криптовалюту, которую она создает на популярных платформах блокчейна (например, Ethereum).
Какие компании проводят ICO?
В основном - технологические. Особенно те, что связаны с криптовалютами. Поэтому людям из других отраслей непросто понять, чем они занимаются. Хотя компания Paquarium привлекла $620 тыс. на строительство гигантского аквариума, а фермерское хозяйство «Экосистемы Колионово» в Московской области - более $500 тыс. на собственное развитие.
Для участия в ICO необходимо иметь криптовалюту (биткойны, эфириумы и т.д.) и цифровой кошелек. В основном фирмы проводят ICO через собственные сайты, условия размещения у них различаются. Впоследствии токены можно приобрести и на вторичном рынке, но волатильность там может быть высокой, а ликвидность - низкой.
Для проведения ICO необходимо иметь верный код, привлекательную для инвесторов историю и немного удачи. С точки зрения бизнеса хорошо бы еще иметь готовый продукт и обоснованные планы по его монетизации.
Как отличить легальное ICO от мошенничества?
Самый простой признак - информация. Чем меньше деталей предоставлено, тем выше вероятность аферы. Стоит понимать, кто владеет стартапом, есть ли у него готовый продукт, внешние советники, юрисконсульт. Громкие заверения вроде «нас поддерживает крупный суверенный инвестфонд» при отсутствии конкретики - тревожный признак.
Как на это смотрят регуляторы?
Власти Китая и Южной Кореи недавно запретили ICO. Комиссия по ценным бумагам и биржам США в июле заявила, что многие ICO должны регулироваться законами о ценных бумагах. 29 сентября она впервые предъявила обвинение в мошенничестве при проведении ICO. Минфин России до конца года хочет разработать закон о криптовалютах, Банк России выступил против использования криптовалют как денежных суррогатов.
Статистика
Согласно Token Report, с начала года проведено 172 ICO на $2,27 млрд. Крупнейшее ICO провел стартап Protocol Labs, разрабатывающий межпланетную файловую систему (InterPlanetary File System). Он привлек $262 млн. До этого года рекордным было ICO венчурного фонда DAO на $152 млн, но треть этих денег похитили хакеры.