Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է $100 միլիոնի անժամկետ պարտատոմսեր
Ամերիաբանկն առաջին անգամ թողարկել եւ հաջողությամբ տեղաբաշխել է ընդհանուր $100 միլիոնի անժամկետ պարտատոմսեր: Պարտատոմսերը թողարկվել են երկու փուլով` փետրվարին եւ ապրիլին:
Բանկից հայտնել են, որ ռրկու թողարկման դեպքում էլ ամբողջ ծավալը սպառվել է նախատեսվածից շուտ, ինչը վկայում է արժեթղթի նկատմամբ բարձր պահանջարկի մասին:
Անժամկետ պարտատոմսերի թողարկման շնորհիվ Ամերիաբանկը ձեւավորում է լրացուցիչ կապիտալի բուֆերներ՝ հետագա աճի հնարավորություններն իրացնելու եւ ռազմավարական նպատակներն իրականացնելու համար: Առաջին սերիայի անժամկետ պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են 8.5% եկամտաբերությամբ, իսկ երկրորդինը` արդեն 8%` պայմանավորված պարտատոմսերի նկատմամբ բարձր պահանջարկով։
«Ամերիաբանկի անժամկետ պարտատոմսերի նկատմամբ մեծ պահանջարկը հստակ վկայում է մեր վարկային պատմության եւ դիվերսիֆիկացված հաշվեկշռի կառավարման հանդեպ շուկայի վստահության մասին։ Այս գործարքի արդյունքում կապիտալի համարժեքության ցուցանիշների ամրապնդումը Բանկին ընձեռում է լրացուցիչ ճկունություն՝ մեր զարգացման հավակնոտ ծրագրերն իրականացնելու ու Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատուի դիրքն ամրապնդելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը:
Պարտատոմսերն այժմ հնարավոր է ձեռք բերել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։
Ամերիաբանկի անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. հունվարի 21-ի 1/28Ա որոշմամբ:

19.06.2026 | 12:06 Главная страница / Новости / Рынок капитала /
Америабанк полностью разместил бессрочные облигации на сумму 100 млн долларов США, впервые выпущенные компанией. Облигации были выпущены двумя сериями — в феврале и апреле. В обоих случаях весь объем размещения был выкуплен раньше запланированного срока, что свидетельствует о высоком спросе на данные ценные бумаги.
Благодаря выпуску бессрочных облигаций Америабанк формирует дополнительные буферы капитала для реализации будущих возможностей роста и достижения своих стратегических целей. Примечательно, что первая серия бессрочных облигаций была размещена с доходностью 8.5%, а вторая — уже с доходностью 8%, что обусловлено очень высоким спросом на данные облигации.
«Высокий спрос на бессрочные облигации Америабанка наглядно свидетельствует о доверии рынка к нашей кредитной истории и управлению диверсифицированным балансом. Укрепление показателей достаточности капитала в результате данной транзакции обеспечивает банк дополнительной гибкостью в плане реализации наших амбициозных планов развития и укрепления наших позиций в качестве крупнейшего кредитора экономики Армении», – отметил финансовый директор Америабанка Оганес Тороян.
Теперь облигации можно приобрести или продать на вторичном рынке.
Программный проспект бессрочных облигаций Америабанка был зарегистрирован решением председателя Центрального банка РА No. 1/28Ա от 21 января 2026 г.