Երիտասարդ Բանկիր` Միքայել Չարչյանը
2011 թվականի հուլիսին ՊրոԿրեդիտ Բանկում մեկնարկեց  «Երիտասարդ Բանկիրների» ծրագիրը: Վեց ամիս տեւողությամբ ծրագրին մասնակցեցին  մրցութային կարգով ընտրված 24 երիտասարդներ` տարբեր ԲՈՒՀ-երի տնտեսագիտական եւ տեխնիկական ֆակուլտետների շրջանավարտներ եւ մագիստրատուրայի ուսանողներ: Մի քանի ամիս անց` հոկտեմբերին, ՊրոԿրեդիտ Բանկը հայտարարեց ծրագրի արդեն 2-րդ փուլի մեկնարկի մասին:
ՊրոԿրեդիտ Բանկի այս նախաձեռնությունը տեղ գտավ Banks.am պորտալի 2011 թվականի Top-10 բանկային իրադարձությունների շարքում, որպես «ամենակրթական բանկային ծրագիր»:
Ինչպե՞ս ընթացավ ծրագիրը, որքանո՞վ էր արդյունավետ այն մասնակիցների համար եւ, ընդհանրապես, ինչպիսի՞ն են նրանց տպավորությունները ծրագրից: Այս հարցերի պատասխանները մենք ստացանք անձամբ ծրագրի մասնակիցներից մեկից` Միքայել Չարչյանից:
Միքայելի հետ մեր ծանոթությունը սկիզբ է առել դեռեւս 2009 թվականին, երբ նա 36 ուսանողների թվում մասնակցեց Մեդիամաքսի եւ Banks.am պորտալի` ՀՀ կառավարության եւ ԿԲ-ի օժանդակությամբ կազմակերպված «Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը» ուսանողական ռեֆերատների մրցույթին: Այն ժամանակ Միքայելի ներկայացրած ռեֆերատն արժանացավ 3-րդ տեղին:
Մեկ տարի անց Միքայելին եւ մրցույթի եւս 9-ը լավագույն աշխատանքների հեղինակներին Banks.am-ը առաջարկեց ներկայացնել ՀՀ տնտեսության իրավիճակի իրենց տեսլականը, նշել նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված դրական եւ բացասական միտումները: Մեդիամաքսի նախաձեռնությամբ ուսանողները հանդիպեցին նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ, ներկայացրին իրենց հուզող հարցերը:
Եվ այսպես, ներկայացնում ենք Միքայել Չարչյանի տպավորությունները  ՊրոԿրեդիտ Բանկի «Երիտասարդ Բանկիրների» ծրագրի մասին առանց խմբագրման:
“Փորձելով համացանցում գտնել ինձ համապատասխանող աշխատանքի հայտարարություն` Banks.am կայքում նկատեցի ՊրոԿրեդիտ Բանկի ‹‹Երիտասարդ բանկիրներ›› ծրագրի մասին հայտարարությունը եւ միանգամից որոշեցի դիմել: Ծրագրի մասնակից դառնալու համար դիմորդները պետք է անցնեն հետեւյալ հաջորդական փուլերը` հեռախոսային հարցազրույց, տրամաբանությունը ստուգող թեստ, խմբային հարցազրույց քննարկման ձեւաչափով եւ անհատական հարցազրույց:
Այս փուլերը հաջողությամբ անցնելու համար անհրաժեշտ է անգլերենի բավարար իմացություն, շփվելու, դիմացինի կարծիքը լսելու եւ թիմային աշխատանքներին արդյունավետ մասնակցելու կարողություն եւ, ամենակարեւորը, բանկում աշխատելու մեծ ցանկություն:
Դասերն անցկացվում են աշխատանքային օրերին, ժամը 9:00-ից մինչեւ 18:00` ընդմիջվելով թիմային աշխատանքներով, հետաքրքիր քննարկումներով եւ երբեմն նույնիսկ խաղերով, ինչը շատ հաճելի է դարձնում այդ ամբողջ գործընթացը: Դասավանդումն իրականացվում է ժամանակակից մեթոդաբանությամբ, այսինքն՝ լինում են բազմաթիվ քննարկումներ, վերլուծվում են աշխատանքային պրակտիկ իրավիճակներ, դասախոսությունների ժամանակ խրախուսվում են հարցերը, եւ այլն:
Դասախոսությունները կարդում են բանկի աշխատակիցները, ովքեր բանկային ոլորտում աշխատանքի բավական մեծ փորձ ունեն եւ հիանալի տիրապետում են տեսական նյութին: ‹‹Երիտասարդ բանկիրներ›› ծրագրի հիմնական նպատակներից մեկը մասնակիցներին բանկի գործունեության տարբեր ոլորտներին ծանոթացնելն է, ինչը, ըստ իս, շատ կարեւոր է, քանի որ հնարավորություն է տալիս բանկի ապագա աշխատակիցներին ընկալելու բանկի աշխատանքային գործընթացն ամբողջությամբ:
ՊրոԿրեդիտ Բանկը չափազանց կարեւորում է այն հանգամանքը, որ իր ապագա աշխատակիցները գիտակցեն եւ աջակցեն բանկի առաքելությանը, այն է՝ նպաստել փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացմանը` միաժամանակ գործելով որպես սոցիալապես պատասխանատու բանկ: Հենց դրանով է պայմանավորված այն, որ ծրագիրը մեկնարկում է ՊրոԿրեդիտ Բանկի պատմության, նրա առաքելության եւ կորպորատիվ արժեքների ներկայացմամբ:
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցներն ուսուցանում են մակրոտնտեսագիտության, ռիսկերի կառավարման, բանկային հաշվապահության, ֆինանսական մաթեմատիկայի, վարկավորման ու հաճախորդների հետ շփման հիմունքները եւ այլն` ընդհանուր պատկերացում ստանալով բանկի գործունեության համար կենսական նշանակություն ունեցող տարբեր ոլորտների վերաբերյալ: Բայց ամենակարեւորն այն է, որ բոլոր դասընթացները պարբերաբար ընդմիջվում են մասնաճյուղեր այցելություններով, ինչը հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել նաեւ պրակտիկ գիտելիք: Նաեւ նշեմ, որ բոլոր քննությունները ծրագրի ընթացքում են հանձնվում:
Ի դեպ, ծրագրի մասնակիցներին բացառիկ հնարավորություն է տրվում այցելելու ՊրոԿրեդիտ Բանկի գլխամասի տարբեր բաժիններ եւ ծանոթանալու դրանց աշխատանքին: Այս ամենին զուգահեռ, ոչ պակաս կարեւոր է նաեւ այն, որ ծրագրի մասնակիցները վարձատրվում են:
ՊրոԿրեդիտ Բանկի համար կարեւոր չէ, թե ծրագրի մասնակիցն որ համալսարանն է ավարտել կամ Երեւանից է, թե մարզից: Կարեւորն անհատի ընդունակություններն են եւ անձնական հատկանիշները: Կոնկրետ մեր խմբի մասնակիցների մեծ մասը Երեւանից են եւ մոտակա շրջաններից, որոնք ներկայացնում են տարբեր համալսարաններ: Մասնագիտական տեսանկյունից նախապատվությունը տրվում է տնտեսագիտական եւ մաթեմատիկական ուղղվածություն ունեցող մասնագիտություններին, բայց դա չի նշանակում, որ այլ որակավորում ունեցող երիտասարդները չեն կարող դիմել ծրագրին:
Այսպիսով՝ ծրագրի տրամաբանական ավարտը եղավ այն, որ խմբում մնացած եւ քննությունները հաջողությամբ հանձնած բոլոր մասնակիցներն աշխատանքի առաջարկ ստացան Բանկի կողմից: Բացի այդ, ծրագրի երկու մասնակից մեկնեցին Գերմանիա՝ մասնակցելու ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգի կազմակերպած սեմինարներին:
‹‹Երիտասարդ բանկիրների›› ծրագիրը տեւում է 6 ամիս, բայց ինձ համար այդ ամիսներն անցան ակնթարթի պես: Կարծում եմ, մեր խմբի մասնակիցների մեծ մասը կիսում է իմ այս կարծիքը, որովհետեւ բոլորս շրջապատված էինք այնպիսի մարդկանցով, ովքեր միշտ պատրաստ էին օգնելու, սովորեցնելու, իրենց փորձը փոխանցելու եւ խորհուրդ տալու:
Ամենակարեւորն այն է, որ ծրագրի մասնակիցները ներսից տեսնում են, թե ինչպիսի աշխատանքային պարտականություններ եւ մասնագիտական գիտելիքներ է պահանջում այս կամ այն աշխատանքը, եւ արդյոք դա այն աշխատանքն է, որը համապատասխանում է իրենց նախասիրություններին, խառնվածքին եւ մասնագիտական ունակություններին:
Մի խոսքով, կարող եմ այսպես ասել. ‹‹Երիտասարդ Բանկիրների›› ծրագիր՝ գիտելիքի, փորձի, բավական դժվար ու քրտնաջան աշխատանքի, բազմաթիվ հաճելի պահերի, արդարացված սպասումների եւ նոր ընկերների 6 ամիս”:

Молодой банкир – Микаел Чарчян
В июле 2011 года в ПроКредит Банке стартовала программа «Молодых Банкиров». В 6-месячной программе приняли участие 24 выпускников и студентов магистратуры экономических и технических факультетов различных ВУЗ-ов, отобранных на конкурсной основе. Спустя несколько месяцев, в октябре, ПроКредит Банк объявил о начале уже второго этапа программы.
Инициатива ПроКредит Банка вошла в Top-10 банковских событий 2011 года портала Banks.am, как «самая образовательная банковская программа».
Как реализовывалась программа, насколько она была эффективна для участников и, в целом, каковы впечатления участников от этой программы? Ответы на эти вопросы мы получили лично от одного из участников программы - Микаела Чарчяна.
Мы познакомились с Микаелом еще в 2009 году, когда он в числе 36 студентов принял участие в конкурсе студенческих рефератов «Я побеждаю кризис», организованного агентством Медиамакс и порталом Banks.am при поддержке правительства и ЦБ Армении. Тогда реферат Микаела занял 3-е место.
Год спустя Микаелу и авторам еще 9 лучших работ Banks.am предложил представить свое видение ситуации в армянской экономике, отметить позитивные и негативные тенденции, отмеченные за прошедший год. По инициативе Медиамакс  студенты также встретились с премьер-министром Тиграном Саркисяном, представили премьеру волнующие их вопросы.
Итак, представляем вашему вниманию впечатления Микаела Чарчяна от участия в программе «Молодых Банкиров» ПроКредит Банка без каких-либо изменений.
“Пытаясь найти в интернете соответствующее мне объявление о работе, на сайте Banks.am я заметил информацию ПроКредит Банка о программе «Молодых Банкиров» и сразу же решил обратиться. Чтобы стать участником программы, заявители должны пройти следующие последовательные этапы: интервью по телефону, тест на логику, групповое интервью в формате обсуждения и индивидуальное интервью. Для успешного прохождения этих этапов необходимо достаточное знание английского языка, умение общаться, слушать мнение собеседника, эффективно участвовать в командной работе и, самое главное, иметь искреннее желание работать в банке.
Уроки проводятся в рабочие дни, в течение всего рабочего дня (9:00-18:00), прерываясь командными работами, интересными обсуждениями, а иногда даже играми, что делает очень интересным весь этот процесс. Преподавание ведется по современной методологии, то есть, бывают многочисленные обсуждения, анализируются практические рабочие ситуации, во время лекций поощряются вопросы и т.д.
Лекции читают сотрудники банка, имеющие довольно большой опыт работы в банковской сфере и очень хорошо владеющие теоретическим материалом. Одной из основных целей программы «Молодых Банкиров» является ознакомление участников с различными сферами деятельности банка, что, на мой взгляд, очень важно, потому что это дает возможность будущим сотрудникам банка полностью представить рабочий процесс банка.
Для ПроКредит Банка очень важно, чтобы будущие сотрудники банка осознавали и содействовали бы миссии банка, которая заключается в поддержке развития малого и среднего бизнеса и, одновременно, выполнении миссии социально ответственного банка. Именно этим обусловлено то обстоятельство, что программа стартует с презентации истории ПроКредит Банка, его миссии и корпоративных ценностей.
В течение программы участники обучаются макроэкономике, управлению рисками, банковской бухгалтерии, финансовой математике, основам кредитования и контактов с клиентами, получая общее представление о различных сферах, имеющих первостепенное значение для деятельности банка. Но самое главное в том, что все эти занятия периодически прерываются посещениями филиалов, что дает большие практические знания. Отмечу также, что участникам программы предоставляется эксклюзивное право посещать разные отделы головного офиса ПроКредит Банка и знакомиться с их работой. Не менее важно то обстоятельство, что участники программы оплачиваются.
Для ПроКредит Банка не важно, какой университет окончил участник, из Еревана он или из области. Важны способности конкретного человека. Большая часть участников нашей группы были из Еревана и ближайших районов, которые представляли различные вузы. С профессиональной точки зрения, предпочтение отдается экономическим и математическим специальностям, но это не означает, что кандидаты с другой специализацией не могут внести заявку на участие в программе.
Все экзамены сдаются в ходе программы, а логической концовкой программы стало то, что участники, которые остались в группе и удачно сдали все экзамены, получили предложения о работе. Хотел бы также отметить, что два участника программы поехали  в Германию и приняли участие в семинарах, организованных ПроКредит Холдингом.
Программа «Молодых банкиров» длится 6 месяцев, но я и, думаю, большая часть участников из нашей группы разделяют мое мнение о том, что эти месяцы прошли как одно мгновение, поскольку мы были окружены хорошими людьми, которые всегда готовы помочь, научить и дать совет.
Самое главное – это то, что участники программы изнутри видят то, какие обязанности и профессиональные навыки предполагает та или иная работа, и соответствует ли она их предпочтениям, натуре и профессиональным навыкам.
Одним словом, программа «Молодых Банкиров» - это 6 месяцев знаний, опыта, довольно трудной работы, многочисленных приятных моментов, оправданных ожиданий и новых друзей”.