“Մելլաթն աշխատում է ՀՀ օրենսդրության համաձայն”, ասել է բանկի ղեկավարը
Բավականին երկար ժամանակ փորձում էիք հարցազրույցի մասին պայմանավորվել Մելլաթ բանկի ղեկավարության հետ: Ի վերջո, երկար բանակցություններից հետո, մեզ առաջարկեցին գրավոր ներկայացնել հարցերը: Ձեզ ենք ներկայացնում ստացված պատասխանները` առանց խմբագրման:
- Մելլաթ Բանկը կանգնած է եղել Հայաստանի բանկային համակարգի կայացման ակունքներում` դառնալով մեր երկրում առաջին արտասահմանյան բանկը: Սակայն այս ողջ ընթացքում բանկը վարել է զուսպ հանրային քաղաքականություն, ինչպես ԶԼՄ-ների հետ հարաբերություններում, այնպես էլ գովազդային արշավի կազմակերպման առումով: Ինչպե՞ս կբացատրեք այս հանգամանքը` մի՞թե չկային առիթներ կիսվելու հաջողություններով, կամ, հակառակը` բարձրաձայնելու այս կամ այն խնդիրները:
- Չնայած այն հանգամանքին, որ Երեւանի Մելլաթ Բանկը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում եւ ունի լայն շփում հասարակության տարբեր խավերի հետ, սակայն իր ծառայությունների հիմնական մասը մատուցում է Հայաստանի Հանրապետությունում սովորող պարսիկ ուսանողներին եւ իրանահայերին: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ այդ խմբերը լավ տեղյակ են Երեւանի Մելլաթ Բանկի կողմից մատուցվող ծառայությունների մասին, ուստի առկա չէ գովազդի անհրաժեշտությունը զանգվածային լրատվական միջոցներով:
- Մելլաթ Բանկի գործունեությունը, որպես կանոն, ասոցիացվում է երկու երկրների գործարարների միջեւ ներմուծման եւ արտահանման գործարքների սպասարկման հետ: Միաժամանակ, Ձեզ մոտ գործարկված է ավանդական բանկային ծառայությունների բավականին լայն ընտրանի: Այդ առումով հետաքրքիր է իմանալ, կարելի՞ է արդյոք Հայաստանում աշխատանքի Ձեր գերակայություններում հավասարության նշան դնել արտաքին առեւտրական գործարքների եւ վարկային/ավանդային գործունեության միջեւ:
- Վերջին տարիների ընթացքում Մելլաթ Բանկն ավելի մեծ շեշտադրում է կատարել վարկերի տրամադրման եւ արտարժույթի փոխանցման վրա` պարսիկ ուսանողների եւ գործարարների համար:
- Երեւան այցելող պարսիկ զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի ավելանում է: Կարո՞ղ է արդյոք այդ հանգամանքը նպաստել Մելլաթ Բանկի մասնաճյուղային եւ բանկոմատային ցանցի զարգացմանը:
- Հաշվի առնելով տվյալ պահին իրանցի զբոսաշրջիկների թվաքանակի աճը՝ Մելլաթ Բանկն ունի հնարավորություն միանձնյա մատուցելու պատշաճ ծառայությունները: Ապագայում կորոշվի նոր մասնաճյուղ բացելու եւ/կամ POS-տերմինալ տեղադրելու հարցը:
- Համացանցում հաճախ կարելի է հանդիպել հրապարակումների, որոնց համաձայն Իրանում գործող նորմատիվ-իրավական բազան կանխորոշում  է երկրի բանկային համակարգի առանձնահատկությունը` վերջինիս տարբերությունը համընդհանուր ստանդարտներից: Ո՞րն է, իրականում, Իրանի բանկային համակարգի առանձնահատկությունը եւ ինչպե՞ս է այն համատեղվում հայաստանյան ֆինանսաբանկային օրենսդրության հետ` Մելլաթ Բանկի աշխատանքի փորձից ելնելով:
-Երեւանի Մելլաթ Բանկն անկախ բանկ է, որն աշխատում է Հայաստանի Հանրապետության բանկային օրենսդրության եւ Կենտրոնական բանկի պահանջների համաձայն:
- Համաձայն Wikileaks-ի հրամարակումների` 2008-2009թթ. ԱՄՆ-ը բազմիցս դիմել է ՀՀ իշխանություններին Մելլաթ Բանկի գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու առաջարկով: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք այդ հրապարակումը:
- Ի պատասխան Ձեր հարցի, կրկին անգամ հայտնում ենք, որ Երեւանի Մելլաթ Բանկը աշխատում է ՀՀ ԿԲ-ի կողմից տրված լիցենզիայի հիման վրա, եւ իր գործունեությունը կարգավորվում է ՀՀ բանկային օրենսդրությամբ:
- Վերադառնալով զրույցի սկզբին՝ կցանկանայի կիսվել մեր ընթերցողների հետ իրանյան Մելլաթ Բանկի գովազդային արշավի լուծումներով, որոնք հասանելի են այս հղումով՝ http://newsregions.ru/?p=313: Ի՞նչ եք կարծում, չի հասունացել արդյոք ժամանակը ցուցադրել նման կրեատիվ լուծումներ Հայաստանում` Ձեր պոտենցիալ հաճախորդներին:
- Հայաստանի հաճախորդների պահանջի դեպքում վերջիններս կարող են դիմել Մելլաթ Բանկի պաշտոնական վեբ-կայք` օգտվելով բանկային տարբեր ծառայություններից:

Меллат работает в соответствии с законами Армении, сказал глава банка
В течение долгого времени мы пытались договориться об интервью с руководством банка Меллат. После длительных переговоров нам было предложено представить вопросы в письменном виде. Представляем полученные ответы без каких-либо изменений.
- Меллат Банк стоял у истоков становления банковской системы Армении, став первым иностранным банком в нашей стране. Однако за все это время банк вел слишком сдержанную публичную политику, как по части контактов со СМИ, так и организации рекламной кампании. Чем Вы объясните это обстоятельство, неужели не было поводов поделиться удачами или, наоборот, озвучить те или иные проблемы?
- Несмотря на то, что ереванский Меллат Банк действует в Республике Армении и имеет широкие контакты с различными слоями общества, тем не менее, основную часть своих услуг он предоставляет учащимся в Армении иранским студентам и армянам иранского происхождения. Учитывая тот факт, что эти группы хорошо информированы об услугах, предоставляемых ереванским Меллат Банком, необходимости рекламы посредством СМИ не было.
-  Деятельность Меллат Банка, как правило, ассоциируется с обслуживанием импортно-экспортных операций бизнесменов двух стран. Одновременно, у Вас задействован достаточно широкий спектр традиционных банковских услуг. В этой связи хотелось бы узнать, следует ли по части приоритетов работы в Армении  ставить знак равенства между внешнеторговыми операциями и кредитно-депозитной деятельностью банка?
- За последние годы годы Меллат Банк больше акцентирует внимание на предоставлении кредитов и сделках по обмену валюты, обслуживая иранских студентов и бизнесменов.
- В последнее время наблюдается резкое увеличение числа иранских туристов, посещающих Ереван. Может ли это обстоятельство привести к развитию филиальной и банкоматной сети Меллат Банка в Ереване?
- Учитывая растущее число иранских туристов, Меллат Банк имеет возможность единолично и надлежающим образом предоставлять услуги. В будущем будет решен вопрос открытия нового филиала и/или размещения POS-терминала.
- В интернет-публикациях часто можно встретить тезисы о том, что действующая в Иране нормативно-правовая база предопределяет существенную специфику банковской системы Ирана, ее отличие от общепринятых стандартов. В чем же на самом деле состоит специфика банковской системы Ирана и как на примере Меллат Банка она \"уживается\" с армянским финансово-банковским законодательством?
- Ереванский Меллат Банк является независимым банком, который работает согласно банковскому законодательству Республики Армении и требованиям Центрального банка.
- Согласно публикациям Wikileaks, в 2008-2009гг. США неоднократно обращались к властям Армении с предложением усилить контроль за деятельностью Меллат Банка. Как бы Вы прокомментировали эти публикации?
- В ответ на этот вопрос еще раз сообщаем Вам, что ереванский Меллат Банк работает на основании лицензии, предоставленной ЦБ РА, и его деятельность регулируется банковским законодательством РА.
- Возвращаясь к началу нашей беседы, хотел бы поделиться с нашими читателями рекламной кампанией головного Меллат Банка, которая доступна по этой ссылке - http://newsregions.ru/?p=313.  Как Вам кажется, не пришло ли время продемонстрировать креатив перед потенциальными клиентами в Армении?
- В случае необходимости клиенты из Армении могут обратиться к официальному веб-сайту Меллат Банка и воспользоваться различными банковскими услугами.