Հայաստանը՝ ԱՊՀ կապիտալի շուկաների եվրաինտեգրման շարժիչ ուժ
Հոկտեմբերի սկզբին լոկալ արժեթղթերի շուկաների զարգացմանը նվիրված միջազգային կոնֆերանսը հենց Երեւանում անցկացնելն ամենեւին պատահական չէր: Ֆոնդային բորսաների եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաների տարածաշրջանային ասոցիացիաների (Եվրասիայի կենտրոնական դեպոզիտարիաների ասոցիացիայի – ԵԿԴԱ եւ ԱՊՀ երկրների բորսաների միջազգային ասոցիացիաների – ԱՊՀ ԲՄԱ) առաջին համատեղ միջոցառումը Երեւանում հերթական ֆորմալ հավաքը չհանդիսացավ. այն ազդարարեց հետխորհրդային տարածաշրջանում կապիտալի շուկաների ինտեգրացիոն գործընթացի սկիզբը, որտեղ Հայաստանը շարժիչ ուժ է, չնայած իր կապիտալի շուկայի թերզարգացած լինելուն: Թե ինչպիսի նոր հնարավորություններ են ստեղծվում մեր տնտեսության համար մեկնարկած գործընթացի արդյունքում Մեդիամաքս-ի եւ Banks.am-ի հետ հարցազրույցում պատմել է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) տնօրեն Վահան Ստեփանյանը:
- Կոնֆերանսի առարկայական արդյունքներից էր ՀԿԴ-ի եւ ռուսաստանյան Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայի (ԱՀԴ) միջեւ ՀԿԴ-ում ԱՀԴ-ի օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշվի բացման և վարման պայմանագրի կնքումը: Որքանո՞վ է դա հեշտացնում ռուսաստանյան պորտֆելային ներդրումների ներհոսքը Հայաստան:
- ԱՀԴ-ի հետ այս պայմանագրի կնքումը ռուսական դեպոզիտարիայի հաճախորդներին թույլ է տալիս Հայաստանի արժեթղթերում ներդրումներ կատարել՝ աշխատելով ԱՀԴ-ի հետ եւ ոչ թե ՀԿԴ-ի, ինչի արդյունքում շատ հեշտանում է Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելը:
Այս պայմանագրից բացի ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ նաեւ ԱՊՀ անդամ այլ երկրների, մասնավորապես, Բելառուսի կենտրոնական դեպոզիտարիայում օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշիվների բացման մասին:
Կարելի է արձանագրել, որ մեկնարկել է դեպոզիտարիաների տարածաշրջանային ինտեգրման մեծ գործընթաց:
- Բացատրեք առավել պատկերավոր, թե ինչպես է հեշտանում օտարերկրյա թղթերում ներդնելու գործընթացը վերոհիշյալ պայմանագրի արդյունքում:
- Ցանկացած դեպոզիտարիա այլ դեպոզիտարիայում բացելով օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշիվ, իրավունք է ստանում իր մոտ հաշվառելու արժեթղթերի վերջնական սեփականատերերին, այսինքն` պահում է արժեթղթերն իր մոտ: Եթե այսօր անձը ցանկություն ունի ներդնել որեւէ այլ երկրի արժեթղթերում, ու իր երկրի դեպոզիտարիան չունի թղթակցային հարաբերություններ այդ երկրի դեպոզիտարիայի հետ, ապա ներդրողը ստիպված է ինքնուրույն հաշիվ բացել ուրիշ երկրի դեպոզիտարիայում, ինքնուրույն ուսումնասիրել այդ երկրի դեպոզիտարիայի կանոնները եւ օրենսդրական առանձնահատկությունները, իմանալ, թե ինչ է անհրաժեշտ հաշիվ բացելու համար, մի խոսքով, միայնակ է կանգնում բոլոր գործառնական բարդությունների առջեւ: Իսկ երբ ներդրողի երկրի դեպոզիտարիան օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշիվ ունի այլ երկրի դեպոզիտարիայում, ներդրողը կառուցում է հարաբերություններն արդեն իր երկրի դեպոզիտարիայի հետ, ինչն անհամեմատ հեշտ է: Նա ներդնում է այլ երկրում, սակայն արժեթղթերը պահվում են իր պետությունում, եւ նա արդեն չի առնչվում այլ երկրի օրենսդրական եւ իրավական առանձնահատկությունների հետ, քանի որ այդ մասին հոգում է իր դեպոզիտարիան: Այսպիսով, տարբերությունն էական է:
- Իսկ ինչո՞ւ չի կնքվել նաեւ մեր պորտֆելային ներդրումները ռուսաստանյան արժեթղթերի շուկայում թեթեւացնելու մասին համապատասխան պայմանագիր:
- Այստեղ խնդիրը Ռուսաստանի օրենսդրության մեջ է: 2010-ին, երբ ԵԿԴԱ-ի նախագահությունը ստանձնել էր Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան, մենք նամակ ուղղեցինք Ռուսաստանի կարգավորողին, որպեսզի օրենսդրական խոչընդոտն այնտեղ վերացվի եւ գոնե ԵԿԴԱ անդամ դեպոզիտարիաներին թույլ տրվի Ռուսաստանում առանց արգելքի բացել օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշիվներ:
Սառույցը, կարելի է ասել, տեղից շարժվել է. օրենքի համապատասխան նախագիծն այս օրերին պետք է անցնի երկրորդ ընթերցում եւ, հնարավոր է, մինչեւ տարեվերջ մտնի ուժի մեջ: Արդյունքում ՀԿԴ-ն, որպես ԵԿԴԱ անդամ, իրավունք կունենա հաշիվ բացել ռուսաստանյան կենտրոնական դեպոզիտարիաներից մեկում, որոնցից ԱՀԴ-ն ММВБ եւ РТС բորսաների միավորումից հետո կդառնա խոշորագույնը:
Հայաստանում ռուսաստանյան արժեթղթերում ներդնելու պահանջարկը շատ մեծ է, այսօր այդ ներդրումները կատարվում են, բայց շատ ավելի բարդ սխեմաներով:
- Հայտնի է, որ Հայաստանի բորսան եւ կենտրոնական դեպոզիտարիան այժմ գտնվում են NASDAQ OMX խմբի անդամ այլ շուկաների հետ տեխնիկական ինտեգրման գործընթացում: Չի՞ հակասում դա արդյոք ԱՊՀ կապիտալի շուկաների ինտեգրմանը:
- Ներկայումս մենք NASDAQ OMX խմբի անդամ էստոնական կենտրոնական դեպոզիտարիայի հետ համատեղ աշխատում ենք մեզ մոտ նույն IT-հարթակի ներդրման ուղղությամբ, որը կա էստոնական դեպոզիտարիայում:
Այսօր ԵՄ դեպոզիտարիաներում Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) պահանջով ներդրվում է միասնական հաշվարկային համակարգ, որը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2015թ-ին: Ունենալով IT-հարթակ, որը եվրոպականի նմանակն է, ապագայում մենք շատ ավելի հեշտ կինտեգրվենք եվրոպական ֆոնդային շուկային, իսկ քանզի ԵԿԴԱ անդամ երկրներից շատերը նույնպես ձգտում են դեպի եվրոպական մոդել, մենք դառնում ենք շարժիչ ուժ նրանց ուղղորդելու գործում, ինչը, բնականաբար, պայմանավորված է Հայաստանում NASDAQ OMX-ի ներկայությամբ:
- NASDAQ OMX խումբն ունի ֆոնդային բորսաների եւ կենտրոնական դեպոզիտարիաների ինտեգրման հարուստ փորձ. խոսքը NASDAQ OMX Baltic եւ Nordic շուկաների մասին է: Ըստ այդմ, չի՞ նախատեսվում արդյոք որպես առաջին քայլ ինտեգրել հայաստանյան բորսան եւ դեպոզիտարիան բալթիկ շուկայի հետ թե՛ տեխնիկապես, թե՛ օրենսդրորեն:
- Իհարկե: Նույն IT-հարթակ ունենալուց հետո, որը նախատեսվում է սկսել շահագործել 2012թ. երկրորդ եռամսյակում, մենք տեխնիկապես պատրաստ կլինենք ինտեգրվելու նաեւ իրավական եւ քաղաքական առումներով: Բալթիկ երկրների ֆոնդային շուկաները աշխատում են նույն օրենսդրական պահանջներով եւ դիրեկտիվներով, ունեն միասնական հաշվարկային հարթակ եւ փոխադարձ ցուցակում. այսպիսով, անհրաժեշտ կլինի լուծել նաեւ բալթյան երկրների թղթերը Հայաստանում եւ հայկական թղթերը՝ այնտեղ շրջանառելու իրավական հարցերը: Մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը հենց դա է, եւ մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի ինտեգրվենք առաջին հերթին բալթյան 3 շուկաներին:
Ինչ վերաբերում է փոխադարձ ցուցակմանը, ապա, եթե ընկերությունը ցուցակվել է բալթյան երեք բորսաներից մեկում, նրա արժեթղթերն ազատ շրջանառվում են նաեւ մնացած երկուսում: Ցուցակման պահանջները համընդհանուր են բոլորի համար, եւ մենք էլ պետք է հասնենք դրան:
- Ի՞նչ ժամանակացույց է նախանշված ինտեգրացիոն գործընթացում շոշափելի արդյունքների հասնելու համար:
- Լավատեսական սցենարով ՀԿԴ-ն տեխնիկապես կինտեգրվի բալթյան դեպոզիտարիաների հետ մինչեւ 2013-ի սկիզբը, իսկ ռուսական դեպոզիտարիայում օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշիվ բացելը մեզ համար, կարծում եմ, հնարավոր կդառնա մինչեւ այս տարեվերջ:

Армения – двигатель евроинтеграции рынков капитала СНГ
Выбор Еревана для проведения в начале октября международной конференции, посвященной развитию локальных рынков капитала, был вовсе не случайным. Первое совместное мероприятие региональных ассоциаций фондовых бирж и центральных депозитариев (Ассоциации центральных депозитариев Европы – АЦДЕ и Международной ассоциации бирж стран СНГ – МАБ СНГ) в Ереване не стало очередным формальным собранием: оно ознаменовало начало интеграционного процесса рынков капитала на постсоветском пространстве, где Армения, несмотря на недоразвитость собственного рынка, выступает двужущей силой. О том, какие новые возможности открываются для нашей экономики в результате стартовавшего процесса в интервью Медиамакс и Banks.am рассказал директор Центрального депозитария Армении (ЦДА) Ваан Степанян.
- Одним из ощутимых достижений конференции было подписание между ЦДА и Российским Национальным расчетным депозитарием (НРД) договора об открытии и ведении в ЦДА счета иностранного номинального держателя со стороны НРД. Насколько это облегчает процедуру притока в Армению российских портфельных инвестиций?
- Заключение договора с НРД позволяет клиентам российского депозитария инвестировать в армянские ценные бумаги, работая при этом не с ЦДА, а с депозитарием своей страны, в результате чего процесс инвестирования в Армении существенно облегчается.
Помимо этого соглашения, мы приобрели договоренности также депозитариями других стран СНГ, в частности, Беларуси, об открытии взаимных счетов номинального держателя.
Можно констатировать, что стартовал большой процесс региональной интеграции депозитариев.
- Опишите, как облегчается процесс инвестирования в иностранные бумаги в результате вышеупомянутого договора?
- Любой депозитарий, открывая в другом депозитарии счет иностранного номинального держателя, получает право на учет конечных владельцев ценных бумаг, т.е. держит ценные бумаги у себя. Если сегодня инвестор хочет купить ценные бумаги другой страны, с депозитарием которой у его страны нет соответствующего соглашения, инвестор бывает вынужден самостоятельно открывать счет этом депозитарии, самостоятельно изучать его правила, законодательные особенности, одним словом, оказывается один на один со всеми операционными трудностями. В то же время, когда депозитарий страны инвестора имеет счет иностранного номинального держателя в депозитарии другой страны, инвестор уже строит отношения со своим депозитарием, что несравненно легче. Он инвестирует в другой стране, однако ценные бумаги хранятся у него в стране, и он уже не сталкивается с законодательными и правовыми особенностями другого государства, поскольку об этом заботится его депозитарий. Разница дейсвительно ощутимая.
- Почему же тогда не было заключено соглашения об облегчении и наших портфельных инвестиций в России?
- Здесь проблема в российском законодательстве. В 2010г., когда председательство в АЦДЕ было передано ЦДА, мы направили письмо российскому регулятору с предложением убрать законодательное препятствие и разрешить открывать в России счета иностранных номинальным держателей хотя бы депозитариям-членам АЦДЕ.
Лед, можно сказать, тронулся: соответствующий законопроект в эти дни должен пройти второе чтение и, возможно, будет принят до конца года. В результате ЦДА, как член АЦДЕ, получит право открывать счета в одном из депозитариев России, крупнейшим из которых после объединения бирж ММВБ и РТС, станет именно НРД.
Спрос на инвестиции в российские ценные бумаги в Армении очень высок; сегодня эти инвестиции производятся, но по намного более сложным схемам.
- Известно, что армянская биржа и центральный депозитарии в настоящее время находятся в процессе технической интеграции с другими рынками NASDAQ OMX. Не противоречит ли это их интеграции с рынками СНГ?
- В настоящее время мы работаем с центральным депозитарием Эстонии над внедрением у нас той же IT-платформы, на которой работает эстонский депозитарий.
Сегодня в депозитариях стран ЕС по требованию Европейского центрального банка (ЕЦБ) внедряется единая расчетная система, которую предусматривается довести до конца в 2015г. Мы, имея IT-платформу, аналогичную европейским, в будущем намного легче интегрируемся в европейский фондовый рынок, а поскольку многие из членов АЦДЕ также стремятся к европейской модели, мы, фактически, становимся движущей силой, что, естественно, связано с присутствием в Армении NASDAQ OMX.
- У NASDAQ OMX есть богатый опыт интеграции фондовых бирж и депозитариев: речь идет, в частности, о рынках NASDAQ OMX Baltic и Nordik. Исходя из этого, не планируется ли, в качестве первого шага, интегрировать армянские биржу и депозитарий с балтийским рынком как в техническом, так и в правовом отношении?
- Конечно. После того, как у нас будет одна IT-платформа, которую планируется начать эксплуатировать со второго квартала 2012г., мы будем технически готовы интегрироваться в правовом и политическом отношениях. Фондовые рынки балтийских стран работают по одним законодательным требованиям и директивам, имеют единую расчетную платформу и кросс-листинг: таким образом, нужно будет также решать правовые вопросы обращения балтийских бумаг на армянском и наших бумаг – на балтийском рынках. Это одна из наших приоритетных целей, и мы сделаем все возможное, чтобы в первую очередь интегрироваться с тремя балтийскими рынками.
Что касается кросс-листинга, то если компания прошла листинг на одной из трех балтийских бирж, ее акции свободно обращаются на двух остальных. Требования к листингу общие для всех и мы должны достичь этого.
- В какие сроки планируется достичь ощутимых результатов в интеграционном процессе?
- По оптимистичному сценарию ЦДА технически интегрируется с балтийскими депозитариями до начала 2013г., а открытие счера иностранного номинального держателя в российском депозитарии для нас, думаю, станет возможным уже до конца этого года.