“Հարցերը վերջնական լուծում չեն ստացել”
“Գրանթ Թորնթոն Ամիօ” ընկերության բաժնետեր Արմեն Հովհաննիսյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Հաջորդ տարվա սկզբից ուժի մեջ են մտնելու ֆինանսական հաշվետվողականությանը եւ աուդիտին վերաբերող մի շարք կարեւոր օրենքներ: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք նոր օրենքների` ուժի մեջ մտնելուց:
- Հաշվապահական հաշվառմանը վերաբերող օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն 2010թ.-ից պարտադիր աուդիտ պետք է անցնեն 2009թ. արդյունքներով առնվազն 500 մլն ակտիվներ եւ շրջանառություն ունեցող բոլոր ընկերությունները: Օրինագիծն ուղղված է ստվերի կրճատմանը եւ խոշոր ձեռնարկությունների գործունեության թափանցիկության ապահովմանը:
Այս օրենքին դեմ արտահայտվեցին որոշ գործարարներ, որոնց կարծիքով օրենքի ընդունումը ժամանակավրեպ է եւ ծախսատար:
Մենք եւս ունեինք մտահոգություն օրենքի առումով: Համոզված լինելով, որ աուդիտը պետք է լինի որակյալ, մենք մտավախություն ունեինք, որ աուդիտորական կազմակերպություններն ուղղակի չէին հասցնի սպասարկել 700-ից 800 աուդիտի ենթակա նոր ընկերությունների եւ օրենսդրական փոփոխություններն այսպիսով չեն ծառայի իրենց նպատակին: Այս պատճառով մենք ՀՀ վարչապետին առաջարկեցինք քննարկել աուդիտի ժամկետները հետաձգելու հարցը: Բանկերի համար առաջարկեցինք հրապարակել հաշվետվությունները տարվա առաջին 6 ամիսների ավարտից հետո, իսկ այլ խոշոր ընկերությունների համար` հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
Սակայն կառավարությունը հանդես եկավ նոր նախաձեռնությամբ, որի համաձայն օրենքում առաջարկվեց պարտադիր աուդիտի ենթակա ընկերությունների ակտիվների եւ շրջանառության նվազագույն շեմը 500 մլն-ից հասցնել 1 մլրդ դրամի:
Այս թեմայի շուրջ Ազգային ժողովում քննարկումներ դեռ չեն եղել, սակայն հնչեցվել են հայտարարություններ, ըստ որոնց 1 մլրդ ակտիվներով ձեռնարկությունների համար աուդիտը պարզապես անիմաստ է: Իմ համոզմամբ, նրանք, ովքեր դեմ են արտահայտվում այս օրենքին, պայքարում են ստվերից դուրս չգալու համար:
Այս հարցերը վերջնական լուծում չեն ստացել եւ այս պահի դրությամբ նախատեսվում է, որ 2010-ի սկզբից օրենքն ուժի մեջ է մտնելու իր նախնական տեսքով, ըստ որի պարտադիր աուդիտի ենթակա ընկերությունների ակտիվների եւ շրջանառության նվազագույն շեմը 500 մլն դրամ է:
- Ինչպե՞ս է ազդում ֆինանսական հաշվետվողականության եւ աուդիտի խստացումը աուդիտորական եւ խորհրդատվական շուկայի վրա:
- Հաշվապահական հաշվառմանն ու պարտադիր աուդիտին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները կառավարության կողմից առաջ են մղվում ստվերի կրճատման գաղափարախոսությամբ եւ դրան զուգահեռ ֆինանսների նախարարությունը սկսում է “մաքրել” աուդիտորական դաշտը` փորձելով դուրս բերել շուկայից աուդիտով զբաղվող անբարեխիղճ  կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռներեցներին:
Նախարարության կողմից արդեն հետ են կանչվել մի շարք կազմակերպությունների անհատ ձեռներեցների լիցենզիաներ: Դրան զուգահեռ լիցենզիաներ են տրվել նաեւ նոր կազմակերպությունների:
- “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ն աուդիտորական եւ խորհրդատվական ծառայություններ է մատուցում շատ հայաստանյան բանկերին ու վարկային կազմակերպություններին: Աճե՞լ է արդյոք այս տարի ռիսկերի կառավարման գծով խորհրդատվական ծառայությունների պահանջարկը: Ո՞ր խնդիրներին են այս տարի առաջնային հայաստանյան բանկերի ու այլ ֆինանսական կազմակերպությունների համար խորհրդատուների հետ աշխատանքում:
- Քանի որ ճգնաժամի պայմաններում արդիական է դառնում վարկերի վերադարձելիության խնդիրը, բանկերն ավելի լուրջ են մոտենում վարկառուների ընտրության հարցին եւ պահանջում են վարկառուներից ավելի շատ տեղեկություններ իրենց գործունեության վերաբերյալ:
Այս տեղեկությունները կարող են ներառել վարկառուի բիզնես-պլանը, խոշոր վարկերի դեպքում` վարկառու ընկերության ֆինանսական իրավիճակի վստահելիության գնահատումը (due diligence), կամ այդ ընկերությունում աուդիտի անցկացումը:
Այս առումով խորհրդատվական ընկերությունների աշխատանքն ավելացել է. մեզ դիմում են վարկառու կազմակերպությունները, խնդրում են իրենց մոտ միջազգային ստանդարտներով աուդիտ անցկացնել, պատրաստել բիզնես-պլաններ կամ կատարել due diligence:
Բացի այդ, մեզ է դիմել նաեւ բանկերի խումբ, որոնք ցանկանում են երկարացնել արդեն տրված վարկի մարման ժամկետները: Տրված վարկը վերաձեւակերպելու համար վարկառուի մոտ անհրաժեշտ է անցկացնել համապատասխան ուսումնասիրություն, որպեսզի վստահ լինել, որ վարկի մարման ժամկետի հետաձգումը ձեւական չէ, այլ իրոք հնարավորություն է վարկառուի համար ճգնաժամի պայմաններում թեթեւացնել իր բեռը:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունի “Գրանթ Թորնթոն Ամիօն” հաջորդ տարվա Հայաստանի տնտեսական զարգացումներից:
- Տնտեսության մեջ արդեն նկատվում է աշխուժացում, որը հիմնականում կապված է կառավարության կողմից շինարարական ոլորտի աջակցության եւ հիփոթեկային շուկայի խթանման հետ:
Այս գործողությունները տվեցին այնպիսի արդյունք, որ այսօր Հայաստանի նման հիփոթեկային վարկավորման պայմաններ չունի ոչ մի ԱՊՀ անդամ պետություն: Մենք աշխատում ենք ԱՊՀ գրեթե բոլոր հանրապետություններում, եւ դրանցից ոչ մեկում չեն տրվում հիփոթեքային վարկեր տարեկան 12% տոկոսադրույքով եւ 15-20 տարի մարման ժամկետով:
Հիփոթեքային շուկայի աշխուժացումն իր հերթին բերում է շինարարության ակտիվացմանը: Իսկ դա կարող է բերել տնտեսական առումով զգալի դրական արդյունքի:
Այս ամենի հետ մեկտեղ մեր տնտեսությունը մեծապես կախված է տրանսֆերտներից, որոնք նվազել են 30%-ով: Հայաստան եկող դրամական հոսքերի ծավալների վերականգնումն արդեն կախված է Ռուսաստանի տնտեսական իրավիճակից, ինչի պատճառով կանխատեսումներ անելը դժվար է:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում կառավարության կողմից տնտեսության դիվերսիֆիկացմանն ուղղված քայլերը:
- Կառավարությունը փորձում է աշխուժացնել փոքր եւ միջին բիզնեսը եւ այս նպատակով ներգրավել է բավականին շատ ֆինանսական միջոցներ: Իսկ այն, թե ո՞ր ուղղությամբ պետք է շարժվի Հայաստանի տնտեսությունը, պետք է ասվի ոչ թե ՙվերեւից՚, այլ հենց շուկայի կողմից: Փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի տնտեսությունը չի ստացվում դիվերսիֆիկացնել այս կամ այն հատուկ հրամաններով:
Շուկան պետք է զարգանա այն ուղղությամբ, որը Հայաստանի պայմաններում ընդունելի եւ իրագործելի կլինի: Այսօր Հայաստանում ստեղծվում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար, պետությունն այս նպատակով ներգրավում է վարկային միջոցներ, մինչդեռ բանկերն այսօր դժվարանում են այդ վարկերի տեղաբաշխման հարցում` նորմալ ծրագրերի ու վարկառուների պակասի պատճառով:
- Այս տարվա սկզբին “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ն կազմակերպեց կապիտալի շուկայի հեռանկարներին նվիրված միջազգային կոնֆերանս: Նախատեսու՞մ եք անցկացնել նոր միջոցառումներ:
- Միանշանակ: 2010-ին մենք նախատեսում ենք հանդես գալ մեկ կամ երկու հետաքրքիր նախաձեռնություններով` ներկայացնելով շուկային ուղղություններ, որոնք իսկապես զարգացման կարիք ունեն Հայաստանում: Այս ուղղությունները կարող են ուղղակիորեն չբխել մեր գործունեությունից, ինչպես, օրինակ, կապիտալի շուկաներին վերաբերող կոնգրեսի դեպքում:

«Вопросы не получили окончательного решения»
- С начала 2010 года войдет в силу ряд важных законов, касающихся финансовой отчетности и аудита. Какие ваши ожидания?
- Согласно законодательным изменениям, касающимся бухгалтерского учета, с 2010-го года обязательный аудит должны проходить компании, активы и оборот которых по итогам 2009-го года составили 500 млн драмов и более. Законопроект направлен на сокращение теневой экономики и обеспечение прозрачности деятельности крупных компаний.
Против этого закона высказались некоторые бизнесмены, по мнению которых принятие закона несвоевременно и потребует новых затрат.
У нас также возникла обеспокоенность в связи с законопроектом. Поскольку аудит должен проводиться качественно, мы были обеспокоены, что аудиторские организации попросту не успеют обслужить от 700 до 800 новых компаний, подлежащих обязательному аудиту, и законодательные изменения, таким образом, не послужат своей цели. По этой причине мы предложили премьер-министру обсудить вопрос продления сроков аудита. Для банков мы предложили публиковать отчетности по окончании первого полугодия, а для других крупных компаний - в октябре-ноябре.
Однако правительство выступило с новой инициативой, согласно которой было предложено довести нижнюю границу активов и оборота компаний, подлежащих обязательному аудиту, с 500 млн до 1 млрд драмов.
Обсуждений в парламенте на эту тему еще не было, но прозвучали заявления, согласно которым бессмысленно проводить аудит компаний с активами в 1 млрд драмов. По моему убеждению, все, кто высказывается против этого закона, борются за то, чтобы не выходить из тени.
Эти вопросы не получили окончательного решения, и на данный момент предполагается, что с начала 2010-го года закон войдет в силу в своем первоначальном виде, согласно которому нижняя граница активов и оборота компаний, подлежащих обязательному аудиту, составляет 500 млн драмов.
- Как действует ужесточение требований к финансовой отчетности и аудиту на рынок аудиторских и консалтинговых услуг?
- Законодательные инициативы, касающиеся обязательного аудита и бухгалтерского учета, продвигаются правительством с целью сокращения теневой экономики, и параллельно этому министерство финансов начинает «очищать» аудиторское поле, пытаясь вывести с рынка недобросовестные организаций и частных предпринимателей, оказывающих аудиторские услуги.
Министерство уже отозвало лицензии у ряда организаций и частных предпринимателей. Вместе с тем выданы лицензии также ряду новых организаций.
- «Грант Торнтон Амио» оказывает аудиторские и консалтинговые услуги многим армянским банкам и кредитным организациям. Вырос ли спрос на услуги по линии управления рисками? Какие задачи в этом году были первоочередными для банков и финансовых организаций в работе с консультантами?
- Поскольку в условиях кризиса актуальной становится проблема возвратности кредитов, банки серьезнее подходят к вопросу отбора заемщиков и требуют больше сведений об их деятельности.
Эти сведения могут включать бизнес-план заемщика, в случае крупных кредитов - проверку благонадежности финансового состояния компании (due diligence) или проведение аудита в этой компании.
В этом плане работы консалтинговым компаниям прибавилось: к нам обращаются компании-заемщики, просят провести у них аудит по международным стандартам, подготовить бизнес-планы либо провести due diligence.
Кроме того, к нам обратилась группа банков, которые желают продлить сроки погашения уже выданных кредитов. Для переоформления уже выданного кредита необходимо провести соответствующее исследование у заемщика, чтобы быть уверенным в оправданности продления сроков погашения.
- Какие ожидания у «Грант Торнтон Амио» от экономических развитий в Армении в следующем году?
- В экономике уже наблюдается активизация, которая в основном обусловлена правительственной поддержкой строительного сектора и стимулированием ипотечного рынка.
Эти действия дали такой результат, что сегодня таких условий ипотечного кредитования, как в Армении, нет ни в одной из стран СНГ. Мы работаем почти во всех странах СНГ, и ни в одной из них не выдаются ипотечные кредиты сроком на 15-20 лет по  годовой ставке в 12%.
Оживление ипотечного рынка в свою очередь ведет к активизации строительства. А это может привести к довольно положительному экономическому эффекту.
Вместе с тем, наша экономика во многом зависит от трансфертов, которые сократились на 30%. Восстановление прежних объемов денежных потоков в Армению зависит уже от экономической ситуации в России, по причине чего трудно делать прогнозы.
- Как вы оцениваете действия правительства, направленные на диверсификацию экономики?
- Правительство пытается активизировать малый и средний бизнес и привлекло с этой целью значительный объем финансовых средств. А то, в каком направлении должна двигаться армянская экономика, должно диктоваться не «сверху», а самим рынком.
Опыт показывает, что экономику Армении не получается диверсифицировать теми или иными особыми директивами. Рынок должен развиваться в том направлении, которое приемлемо и реализуемо в нашей стране. Сегодня в Армении создаются все необходимые условия для развития малых и средних предприятий, государство привлекает с этой целью кредитные ресурсы, а банки, тем временем, испытывают трудности в деле их размещения ввиду нехватки нормальных программ и заемщиков.
- В начале этого года «Грант Торнтон Амио» организовала международную конференцию, посвященную перспективам рынка капитала. Планируете ли Вы проводить новые мероприятия?
- Однозначно. В 2010-ом мы намерены выступить с одной или двумя интересными инициативами, представив армянскому рынку направления, которые действительно нуждаются в развитии.