Հարկային համակարգի բարեփոխումները համարվում են առաջընթաց տնտեսական զարգացման հիմնաքարը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանի հարցազրույցը “Մեդիամաքս” գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Դուք վերջերս ստանձնեցիք Պետական եկամուտների կոմիտեի /ՊԵԿ/ նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնը: Ո՞ր հարցերն էին ձեզանից առաջնահերթային ուշադրություն պահանջում:
- Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեությունը գտնվում է երկրի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, եւ հարկային համակարգի բարեփոխումները համարվում են առաջընթաց տնտեսական զարգացման հիմնաքարը:
Հարկային եւ մաքսային մարմինների միավորումից հետո ՊԵԿ-ը ձեռնարկեց լայնածավալ բարեփոխումներ: 2008թ. օգոստոսին կառավարության որոշմամբ հաստատվեց պետական եկամուտների (հարկային և մաքսային) վարչարարության ռազմավարությունը, եւ դրա իրականացումը առաջնային է ՊԵԿ թիմի համար: Բարեփոխումների ներքո ՊԵԿ-ի բոլոր նախաձեռնությունները անցնում են բազմակողմանի փորձաքննություն, այդ թվում` միջազգային կառույցների կողմից, իսկ դրանց իրագործման փուլը սկսվում է միայն եկամուտների վարչարարության նոր մշակույթի ներդրման բարձրագույն խորհրդի կողմից հավանությանը արժանանալուց հետո:
Ես եկել եմ ՊԵԿ ԿԲ-ից, որտեղ երկար տարիներ զբաղվել եմ զարգացման նախագծերով, եւ կուտակածս փորձն ու գիտելիքները կարող են որոշակի օգուտ բերել բարեփոխումների այս փուլում: Իմ առջեւ դրված խնդիրներից առաջնային են հարկային վարչարարության կատարելագործմանն ուղղված երեք խումբ նախագծերի իրականացումը:
Առաջին խումբը կապված է ռիսկերի վրա հիմնված հարկային հսկողության համակարգի ներդրման հետ: Դա իր հերթին նշանակում է հսկողական նոր գործիքների ձևավորում, որոնք թույլ կտան բացահայտել հարկերից խուսափելու տեսանկյունից առավել ռիսկային հարկ վճարողներին եւ ՊԵԿ ջանքերը կենտրոնացնել հենց նրանց վրա:
Նախագծերի երկրորդ խումբն ուղղված է հարկ վճարողների սպասարկման բարելավմանը: Մեր խնդիրն է հարկ վճարողների իրազեկվածության առավել բարձր մակարդակի ապահովումը, սպասարկման ստանդարտների ներդրումը եւ դրանց կատարման համար պատասխանատվության բարձրացումը, ինչը պայմաններ կստեղծի հարկատուների ճիշտ ինքնագնահատման և օրենսդրության խախտումների նվազեցման համար, կապահովի ՊԵԿ գործունեության թափանցիկությունը:
Նախագծերի երրորդ խումբն ուղղված է ՊԵԿ ներքին կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, այդ թվում` ռազմավարության մշակման, պլանավորման եւ այլ ներքին գործընթացների կատարելագործմանը:
- Ի՞նչ ընթացքում է գտնվում կազմակերպությունների գրանցման եւ սպասարկման ՙմեկ պատուհանի՚ ներդրման գործընթացը:
- Այստեղ պետք է տարբերակել կազմակերպությունների գրանցման եւ դրանց ընթացիկ սպասարկման գործընթացները: Առկա փուլում խոսքը  կազմակերպությունների գրանցման տարբեր ենթապրոցեսների միավորման մասին է: Բազմաթիվ քննարկումների ընթացքում ձեռք է բերվել համաձայնություն, որ կազմակերպության գրանցումը եւ հարկ վճարողի հաշվառման համարի տրամադրումը իրականացվելու է արդարադատության նախարարության միջոցով: Կազմակերպությունների սպասարկումը բիզնես գործընթացների առանձին խումբ է, որն իրականացվում է պետական տարբեր կառույցների կողմից, եւ դեռ վաղաժամ է խոսել դրանց միավորման մասին:
Դեռ բարդ է պատկերացնել սանիտարահամաճարակային եւ հարկային մարմնի կողմից մատուցվող ծառայությունների միավորումը:  Բայց մեկ հարկային մարմնի մակարդակով, անշուշտ, հարկ վճարողին մատուցվող ծառայությունները պետք է լինեն “մեկ պատուհանից”:
Պետական եկամուտների կոմիտեն արդեն սահմանել է հարկ վճարողների սպասարկման ռազմավարությունը, որտեղ ամրագրված է տվյալ սկզբունքը: Ավելին, մենք փորձում ենք առավելագույնս ընդլայնել հարկ վճարողներին մատուցվող ծառայությունների շրջանակը:  2010 թվականին նախատեսված է սպասարկման կենտրոնների ստեղծումը հարկ վճարողների խտության տեսանկյունից խոշոր շրջաններում: Սպասարկման կենտրոնների գործարկմամբ նախատեսվում է բարձրացնել հարկ վճարողներին հարկերի վճարման եւ հաշվետվությունների ներկայացման վերաբերյալ անհրաժեշտ տեղեկատվության մատչելիությունը, հարկային օրենսդրության վերաբերյալ բացատրական աշխատանքների մակարդակը, ընդլայնել իրազեկման բնույթի մատուցվող ծառայությունները` ապահովելով սպասարկման ծառայությունների միասնականությունը եւ հասանելիությունը:
Հարկ վճարողների արագ եւ որակյալ սպասարկումը պայմանավորված է լինելու վերապատրաստված, որակյալ մասնագետների, տեղեկատվական նոր տեխնոլոգիաների, մատուցվող ծառայությունների ստանդարտների և համապատասխան նոր ընթացակարգերի առկայությամբ: Զգալիորեն կընդլայնվեն հարկ վճարողների կրթման նպատակով իրականացվող ուսուցողական ծրագրերը, սեմինարները, հարկային մարմնի գիտելիքների շտեմարանից օգտվելու հնարավորությունները:
Առավելագույնս ընդլայնվելու է վիրտուալ տարածության մեջ մատուցվող ծառայությունների շրջանակը, 2010 թվականին կսկսվեն ՙcall center՚-ի ստեղծման աշխատանքները: Մեր խնդիրն է  հարկ վճարողների համար լավագույն սպասարկման մակարդակի ապահովումը, բայց դրա հետ մեկտեղ, սպասում ենք նաև հարկ վճարողների կարգապահության բարելավում: Գործընթացը պետք երկկողմանի լինի:
- Ինչպե՞ս է ընթանում հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային եղանակին անցումը, քանի՞ ընկերություններ են արդեն օգտվում այս հնարավորությունից եւ ունեն արդեն արդյոք այս հնարավորությունից օգտվելու իրավունքը Հայաստանի բոլոր տնտեսվարողները:
- Քաղաքի կենտրոնում արդեն ստեղծված է սպասարկման կենտրոն` հարկային հաշվետվությունները էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնել ցանկացող հարկ վճարողների համար:
Գործընթացները պետական եկամուտների կոմիտեում մի փոքր առաջ են ընկել նորմատիվային ապահովման գործընթացից, չնայած, որ ԱԺ-ն  արդեն ընդունել է էլեկտրոնային հաշվետվողականության վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթ, որը ուժի մեջ կմտնի 2010 թվականի հունվարի 1-ից:
ՊԵԿ-ն արդեն այսօր ունի էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվող հաշվետվությունների ընդունման հնարավորություն: Բոլոր ցանկացողները կարող են այցելել մեր կենտրոնը եւ ստանալ անհրաժեշտ խորհրդատվություն, քանի որ 2010 թվականի հունվարի 1-ից հաշվետվությունները էլեկտրոնային տեսքով ներկայացնելը պարտադիր կլինի հարկ վճարողների որոշ խմբերի համար, ինչպիսիք են, օրինակ, բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, վճարահաշվարկային կազմակերպությունները, արժեթղթերի շուկայի մասնակիցները, խոշոր կազմակերպությունները, նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 մլն դրամը գերազանցող շրջանառություն ունեցող պետական կառավարչական հիմնարկները, պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունները, նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 մլն. դրամը գերազանցող` 50 տոկոս եւ ավելի բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները, իսկ 2010 թվականի հուլիսի 1-ից` նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 մլն. դրամ եւ ավելի շրջանառություն ունեցող բոլոր կազմակերպությունները:
Էլեկտրոնային հաշվետվությունների սպասարկման կենտրոնն իրականացնում է էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունները հարկային մարմին ներկայացնելու պայմանագրի կնքման, համապատասխան էլեկտրոնային ծածկագրերի տրամադրման աշխատանքները:
Ցավոք, դեռ քչերն են օգտվում ընձեռած հնարավորությունից, բայց նրանց համար, ովքեր ընտրել են այդ ուղին, առավելություններն ակնհայտ են:
- Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը բարձրացնելու նպատակով Պետական եկամուտների կոմիտեն պետք է նախաձեռներ հարկային օրենսդրության եւ վարչարարության վերաբերյալ տեղեկատվական բազմալեզու ձեռնարկների տարածում արտասահմանում: Սկսվե՞լէ արդյոք այս գործընթացը եւ ի՞նչ առաջընթաց է արձանագրվել:
- Հարկային տեղեկատվության տարածման եւ թարմացման գործընթացը  անընդհատ է: Պետական եկամուտների կոմիտեն առավելագույն ջանքեր է գործադրում գործունեության թափանցիկությունը ապահովելու եւ հարկային օրենսդրության եւ վարչարարության փոփոխությունները մեկնաբանելու համար:
Իհարկե, առաջին հերթին շեշտը դրվում է տեղական ներդրողների վրա, եւ նյութերը հիմնականում հրատարակվում են հայերեն: Սակայն բազմաթիվ նյութեր արդեն թարգմանված են ռուսերեն, իսկ մոտ ապագայում լույս կտեսնեն մի շարք  հարկային եւ մաքսային ուղեցույցներ անգլերեն լեզվով: Գաղտնիք չէ, որ թարգմանչական աշխատանքները բավականին թանկ են: Սակայն նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում այդ գործընթացի դադարեցում չի ենթադրվում: Ավելին` նախատեսում ենք ընդլայնել հարկ վճարողների համար ինչպես տպագիր, այնպես էլ էլեկտրոնային բազմալեզու նյութերի տեսականին:
- Doing Business վերջին զեկույցում Հայաստանի բացթողումներից էր համարվում հարկերի վճարման երկար տեւողությունը` զարգացած երկրների համեմատ: Տարվու՞մ են արդյոք աշխատանքներ այս գործընթացի օպտիմալացման ուղղությամբ:
- Իհարկե, ավելին` 2009 թվականին արդեն ունենք նշանակալի առաջընթաց, որը հաշվի չէր առնվել նախորդ ռեյթինգավորման ժամանակ, քանի որ գնահատականը տրվում է տարվա առաջին ամիսներին:
Գործընթացի տեւողությունը զգալիորեն կրճատվել է. վերացել է  որոշ հաշվետվությունների ներկայացման անհրաժեշտությունը, իսկ որոշ հարկ վճարողների համար հաշվետվություններ ներկայացնելու ամսական ռեժիմը փոխվել է եռամսյակայինի: Այսպես, համաձայն հարկային օրենսդրության և վարչարարության կատարելագործման նպատակով մշակված եւ ընդունված օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի` մինչև 58.35 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող հարկ վճարողները շահութահարկը եւ եկամտահարկը հաշվարկում են ընդհանուր սահմանված կարգով եւ ներկայացնում են տարեկան մեկ անգամ շահութահարկի եւ եկամտահարկի պարզեցված հաշվարկ; մինչև 5 աշխատող ունեցող գործատուները ներկայացնում են եռամսյակային հաշվետվություն նախկինում ամսականի փոխարեն; 100 մլն դրամ շրջանառություն չգերազանցող հարկ վճարողները կարող են հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտների եւ միջազգային ստանդարտների ուղեցույցների փոխարեն կիրառել հարկային հաշվառման հատուկ կանոնակարգ: Սահմանված է նաև, որ ԱԱՀ վճարող չհամարվող կազմակերպությունները չեն ներկայացնում ֆինանսական հաշվետվություններ:
Բայց կարեւորագույն նվաճում մեր գնահատականներով պետք է դառնա հաշվետվությունները էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու հնարավորությունը, ինչը հնարավորություն կընձեռի տնտեսել մարդկային ռեսուրսները, օպտիմալ օգտագործել ժամանակը, բարձրացնել աշխատանքի որակը, զգալիորեն կկրճատի հարկ վճարողների ծախսերը:

Реформы налоговой системы считаются фундаментом прогрессивного экономического развития
Интервью первого заместителя председателя Комитета по госдоходам Армении Карине Минасян агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Недавно Вы стали первым заместителем председателя комитета по государственным доходам Армении. Какие вопросы требовали от Вас первоочередного внимания на новой должности?
- Деятельность комитета по госдоходам находится в центре внимания руководства страны, и реформы налоговой системы считаются фундаментом прогрессивного экономического развития.
После объединения налоговых и таможенных органов Комитет по госдоходам предпринял широкомасштабные реформы. В августе 2008-го года решением правительства была утверждена стратегия налогового и таможенного администрирования, реализация которой приоритетна для команды Комитета по госдоходам. В рамках реформ все инициативы Комитета по госдоходам проходят многостороннюю экспертизу, в том числе, со стороны международных структур, а их реализация начинается только после одобрения высшего совета по внедрению новой культуры администрирования госдоходов.
Я пришла в Комитет из ЦБ, где долгие годы занималась проектами развития, и накопленный мною опыт и знания могут принести определенную пользу на данном этапе реформ. Первоочередной задачей для меня является реализация 3-х групп проектов, направленных на совершенствование налогового администрирования.
Первая группа связана с внедрением системы налогового контроля, основанной на оценке рисков. Это, в свою очередь, означает формирование новых инструментов контроля, которые позволят выявить наиболее рискованных налогоплательщиков с точки зрения уклонения от уплаты налогов и сконцентрировать усилия Комитета по госдоходам именно на них.
Вторая группа проектов направлена на улучшение обслуживания налогоплательщиков. В наши задачи входит обеспечение наиболее высокого уровня информированности налогоплательщиков, внедрение стандартов обслуживания и повышение ответственности за их выполнение, что создаст необходимые условия для правильной самооценки налогоплательщиков, снижения числа законодательных нарушений, обеспечит прозрачность деятельности Комитета по госдоходам.
Третья группа проектов направлена на совершенствование внутренней системы управления Комитета, в том числе, на совершенствование разработки стратегий, планирования и прочих внутренних процедур.
- На каком этапе находится процесс внедрения принципа «одного окна» регистрации и обслуживания компаний?
- Следует различать процессы регистрации и текущего обслуживания организаций. На данном этапе речь идет об объединении процедур их регистрации. В ходе многочисленных обсуждений было достигнуто соглашение, что регистрация компаний и предоставлениe номера учета налогоплательщика будет производиться посредством министерства юстиции. Обслуживание организаций является отдельной группой бизнес-процессов, которая реализуется разными госструктурами и пока рано говорить об их объединении.
Пока трудно представить объединение услуг, предоставляемых налоговыми и санитарно-эпидемиологическим органами, но на уровне единого налогового органа, несомненно, услуги, оказываемые налогоплательщику, должны производиться из «одного окна».
Комитет по госдоходам уже утвердил стратегию обслуживания налогоплательщиков, где закреплен данный принцип. Более того, мы стараемся максимально расширить спектр услуг, оказываемых налогоплательщикам. В 2010-ом году планируется открытие центров обслуживания в районах высокой концентрации налогоплательщиков. Созданием центров обслуживания предполагается расширить спектр услуг информационного характера.
Быстрое и качественное обслуживание будет обусловлено наличием высококвалифицированных специалистов, применением новейших информационных технологий и новыми стандартами оказываемых услуг. Значительно расширятся образовательные программы и семинары для налогоплательщиков.
Максимально расширится спектр виртуальных услуг, в 2010-ом году начнутся работы по созданию «колл центра». Наша задача - обеспечить наилучший уровень обслуживания налогоплательщиков, но вместе в этим мы ожидаем также усиления дисциплины последних. Процесс должен быть двусторонним.
- Как идет процесс перехода к электронному предоставлению налоговых отчетностей? Сколько компаний уже воспользовались системой и могут ли уже воспользоваться ею все экономические субъекты Армении?
- В центре Еревана уже создан центр обслуживания для налогоплательщиков, желающих представлять налоговые отчетности в электронной форме.
Здесь Комитет по госдоходам несколько опередил принятие соответствующих нормативов, хотя парламент уже принял законодательный пакет об электронных отчетностях, который войдет в силу с 1-го января 2010-го года.
Комитет уже сегодня может принимать отчетности электронным путем. Все желающие могут посетить наш центр и получить необходимые консультации. С 1-го января 2010-го года предоставление отчетностей в электронной форме станет обязательным для некоторых групп налогоплательщиков, таких как, например, банки, кредитные организации, платежно-расчетные организации, участники рынка ценных бумаг, крупные компании, государственные управленческие учреждения, оборот которых в предыдущем году превысил 100 млн драмов, государственные некоммерческие организации, а с 1-го июля 2010-го года – все компании, годовой оборот которых в предыдущем году составил 100 млн драмов и более.
Центр обслуживания электронных отчетностей осуществляет работы по заключению договоров по предоставлению отчетностей в налоговый орган электронным путем и по предоставлению электронных паролей.
К сожалению, еще мало кто пользуется этой возможностью, но преимущества для выбравших этот вариант очевидны.
- С целью повышения инвестиционной привлекательности Армении комитет по госдоходам планировал распространять за рубежом многоязычные пособия о налоговом законодательстве и администрировании. Есть ли продвижение в этом направлении?
- Процесс обновления и распространения налоговой информации ведется постоянно. Комитет по госдоходам предпринимает максимальные усилия по обеспечению прозрачности своей деятельности и разъяснению изменений в налоговом законодательстве и администрировании.
Конечно, в первую очередь внимание акцентируется на местных инвесторах, и материалы главным образом публикуются на армянском. Однако множество материалов уже переведено на русский, а в ближайшем будущем будут опубликованы налоговые и таможенные путеводители также на английском языке.
Не секрет, что переводы стоят достаточно дорого. Однако даже в условиях кризиса этот процесс не будет приостановлен. Более того, мы предполагаем расширить перечень как печатных, так и электронных многоязычных материалов для налогоплательщиков.
- В последнем докладе Doing Business одним из упущений Армении считалась большая длительность уплаты налогов по сравнению с развитыми странами. Ведутся ли работы по оптимизации данной процедуры?
- Конечно, более того, уже в 2009-ом мы зафиксировали значительный прогресс в данной области, который не был учтен при последнем рейтинговании, поскольку оценка дается в первые месяцы года.
Длительность уплаты налогов значительно сократилась: снята необходимость предоставления некоторых отчетов, а для некоторых налогоплательщиков ежемесячный режим уплаты налогов был заменен ежеквартальным. Так, согласно пакету соответствующих законодательных измений, компании, оборот которых составляет до 58,35 млн драмов, рассчитывают подоходный налог и налог на прибыль по общему установленному порядку и раз в год предоставляют упрощенный расчет по отмеченным видам налогов; работодатели, имеющие до 5 сотрудников, предоставляют ежеквартальные отчеты вместо ежемесячных; компании, оборот которых не превышает 100 млн драмов, вместо международных стандартов бухгалтерского учета применяют специальный порядок налогового учета; установлено также, что компании, не выплачивающие налог на добавленную стоимость, не предоставляют налоговых отчетностей.
Думаю, однако, что важнейшим достижением в данной области станет возможность предоставления отчетностей в электронной форме, что позволит сэкономить человеческие ресурсы, оптимально использовать время, повысить качество работы и значительно сократить расходы налогоплательщиков.