«Խաղի կանոնները պետք է ճիշտ սահմանել». Կոնցեռն Դիալոգի կորպորատիվ իրավունքի թիմը կօգնի նվազեցնել ռիսկերը
20.05.2025 | 22:30 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Հոդվածներ /
«Եթե մի քանի բաժնետեր/մասնակից ունեցող ընկերությունում «խաղի կանոններն» ի սկզբանե ճիշտ չձեւակերպվեն եւ չարձանագրվեն, հետագայում դրանք կարող են կանգնել լուրջ խնդիրների առաջ», - ասում է Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, փաստաբան Նարինե Բեգլարյանը:
Նա ղեկավարում է ընկերության կորպորատիվ իրավունքի եւ կորպորատիվ վերակազմակերպումների (M&A) պրակտիկան, ինչպես նաեւ՝ բանկային իրավունքի եւ կապիտալի շուկաների, անձնական տվյալների պաշտպանության ուղղությունները։
Banks.am-ի հետ զրույցում Նարինե Բեգլարյանը պատմել է կորպորատիվ իրավունքի ոլորտում ընկերությունների ռիսկերի մասին ու ներկայացրել ծառայությունները, որոնք կարող են հասցնել դրանք նվազագույնի:
Կորպորատիվ իրավունքը՝ ընկերության գրանցումը, բիզնես գործունեությունը, բաժնեմասնակցության օտարումները, վերակազմակերպումներն ու լուծարումները
Կորպորատիվ իրավունքն առնչվում է իրավաբանական անձանց, դրանց կառավարմանն ու իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում սեփականություն ունեցողներին։ Ընդ որում, կորպորատիվ իրավունքի ու կորպորատիվ իրավունքով իրավախորհրդատուի դերակատարումը սկսվում է մինչեւ իրավաբանական անձի հիմնադրումը։ Ընկերությունը հիմնադրումից հետո կորպորատիվ իրավունքի մասնագետները ներգրավվում են որպես կորպորատիվ քարտուղարներ՝ կազմակերպելով ընդհանուր ժողովները, լինում են ընկերության կանոնադրական կապիտալում բաժնեմասնակցություն ունեցող անձանց ներկայացուցիչներ, իրավական ուղեկցություն են տրամադրում ներդրումների կատարման գործընթացում, այդ թվում՝ բաժնետոմսերի թողարկման ու տեղաբաշխման գործընթացներում, ներգրավվում են ընկերությունում բաժնեմասնակցության օտարման ժամանակ, կարող են իրականացնել դատական ներկայացուցչություն կորպորատիվ վեճերով, իրավական խորհրդատվություն եւ աջակցություն տրամադրել ընկերությունների վերակազմակերպման եւ լուծարման ընթացքում:
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակը հիմնադրումից ի վեր՝ 1998թ.-ից, մատուցում է նշված ծառայությունները: Ես թիմին միացել եմ 2013 թ.-ից, եւ կորպորատիվ իրավունքն իմ հիմնական մասնագիտական զբաղվածություններից է։ Անձամբ քիչ եմ ներգրավված ընկերությունների գրանցման գործընթացներում կամ կորպորատիվ քարտուղարի ծառայությունների մատուցման մեջ, բայց ընկերությունն ունի պրոֆեսիոնալ մասնագետների թիմ, որոնք հիանալի կատարում են հենց այս աշխատանքը (ժպտում է – հեղ.)։ Ես ակտիվ ներգրավված եմ մասնակիցների միջեւ վեճերով դատական ներկայացուցչության գործերով, բաժնեմասնակցության օտարման գործարքներում, ընկերությունում ներդրումների կատարման գործընթացներում։
Նարինե Բեգլարյանը
Վերադառնալով կորպորատիվ իրավունքի իրավախորհրդատուի դերակատարմանը իրավաբանական անձի գրանցման գործընթացում՝ շեշտեմ, որ մեր ընկերությունում այս աշխատանքն իրավաբանական անձի գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի նվազագույն անհրաժեշտ փաթեթի պատրաստումը չէ։ Հայաստանում ընկերությունների գրանցման պարզ համակարգ է գործում, երբ ստանդարտացված ձեւանմուշներով գրանցումները կարելի է անել առանց իրավաբանի օգնության: Սակայն, եթե գործ ունենք օտարերկրյա ներդրումների, մի քանի հիմնադիր ունեցող ընկերության հետ, դեպքերի, երբ ընկերությունում ներդրվելու է այլ գույք, քան դրամական միջոցները կամ ընկերությունը ստեղծվում է հատուկ նպատակով, կարիք է առաջանում մասնագետի խորհրդատվության եւ ստանդարտացված ձեւանմուշներն այլեւս չեն կարող օգտակար լինել: Հաճախորդները մեզ դիմում են հենց նման դեպքերում:
Կոնցեռն Դիալոգ փաստաբանական գրասենյակում կորպորատիվ իրավունքի իրավախորհրդատվությունը սկսվում է մինչեւ իրավաբանական անձի հիմնադրումը, օրինակ՝ թե կազմակերպչական իրավական ինչ ձեւով ճիշտ կլինի գրանցել ապագա ընկերությունը: Առավել պարզ՝ գրանցել այն որպես ՍՊԸ, թե՞ ՓԲԸ : Այստեղ մասնագետը պետք է հստակ բացատրի՝ ինչ հնարավորություններ է ունենալու բիզնեսը եւ կանոնադրական կապիտալում մասնակցություն ունեցող անձը կազմակերպչական իրավական այս կամ այն ձեւն ընտրելու դեպքում: Թվում է՝ հարցը շատ պարզ է, բայց դա այդպես չէ:
Գրանցմանը նախորդող խորհրդատվությունը բավականին ընդգրկուն գործընթաց կարող է լինել։ Օրինակ՝ վերջերս հաճախորդներից մեկին այս ոլորտում տրամադրել ենք խորհրդատվություն՝ պատասխանելով մոտ 150 հարցի, ներկայացնելով մեր երկրի կորպորատիվ, հարկային, մրցակցային եւ աշխատանքային օրենսդրությունը: Արդյունքում նա ստացել է համապարփակ տեղեկատվություն իրավական կարգավորումների մասին, ձեւավորել ակնկալիքը Հայաստանի իրավական համակարգից եւ իր որոշումները կայացրել ըստ այդմ:
Խորհրդատվության փուլին հաջորդում է բուն՝ ընկերության գրանցման փուլը: Այստեղ կարեւոր է ճիշտ հասկանալ հիմնադիրների պայմանավորվածությունները եւ ձեւակերպել դրանք այնպես, որ հետագայում վեճերը հնարավորինս քիչ լինեն, իսկ դրանց առկայության դեպքում լուծումներն արդեն իսկ տրված լինեն կորպորատիվ փաստաթղթերում:
Կարող է թվալ՝ ընկերության գրանցումից հետո կորպորատիվ իրավունքի մասնագետի աշխատանքն ավարտվում է, բայց հավատացեք՝ բոլորովին այդպես չէ (ժպտում է – հեղ.): Դրա բուն գործունեության ընթացքում կարող է առաջանալ, օրինակ, ընկերության մասնակցության օտարման կամ ընկերություններում ներդրումների ձեւակերպման անհրաժեշտություն: Ինչպես նշեցի, այստեղ նույնպես մասնագիտացած ենք։
Կարող ենք իրականացնել եւ փաստացի իրականացնում ենք տարբեր ծավալի, այդ թվում՝ խոշոր ընկերությունների իրավական աուդիտ՝ թույլ տալով ապագա գնորդ բաժնեմասնակցին հասկանալ ընկերության գործունեության ընթացքում առաջացած իրավական ռիսկերը։ Իրավական աուդիտի ընթացքում ուսումնասիրում ենք ընկերության գործունեության համապատասխանությունը կորպորատիվ, աշխատանքային, պայմանագրային, կարգավորող, դատական, վարչական եւ այլ իրավունքի նորմերին, վեր ենք հանում ռիսկերը եւ առկա խնդիրները։ Նաեւ իրականացնում ենք բաժնեմասնակցության օտարման գործարքների կազմում ու ամբողջական ուղեկցում, այդ թվում՝ գործարքների հայտարարագրման անհրաժեշտության մասով խորհրդատվություն։
Կորպորատիվ իրավունքի մասնագետը պարտադիր պետք է տիրապետի նաեւ մրցակցային իրավունքին: Օրինակ՝ ընկերությունների համակենտրոնացման պարագայում կարող են լինել դեպքեր, որոնց ժամանակ պետք է դիմել Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով, հայտարարագրել համակենտրոնացումը եւ գործարքը գործողության մեջ դնելուց առաջ ստանալ համաձայնություն: Թե՛ գնորդի, թե՛ ընկերության համար հայտարարագրման պահանջի խախտումները կարող են առաջացնել լուրջ հետեւանքներ, հատկապես, եթե համակենտրոնացումը ճանաչվի արգելված:
«Խաղի կանոնները պետք է ի սկզբանե ճիշտ սահմանել»
Եթե ընկերությունն ունի միայն մեկ սեփականատեր (բաժնետեր, մասնակից), ապա քիչ հավանական է, որ այն կորպորատիվ իրավունքի ոլորտում ռիսկերի բախվի: Մեր մասնագիտական թիմի կարիքն առաջանում է, երբ ընկերությունն ունենում է մի քանի սեփականատեր եւ կարիք կա ի սկզբանե ճիշտ արձանագրել նրանց պայմանավորվածությունները:
Կոնցեռն Դիալոգի կորպորատիվ իրավունքի մասնագետների թիմն այս ուղղությամբ ունի նաեւ դատական փորձառություն, քանի որ հանրապետության ամենախնդրահարույց վեճերով դատարանում ներկայացնում է բաժնետերերի շահերը: Սա կարեւոր է, քանի որ մեր խորհրդատվությունը հիմնված է նաեւ այս փորձառության վրա: Եթե բաժնետերերն ի սկզբանե ճիշտ չեն ձեւակերպել կամ չեն արձանագրել իրենց պայմանավորվածությունները, հետագայում կարող են կանգնել վեճի առաջ, որի լուծումը դատական ճանապարհն է:
Խնդրահարույց են հատկապես այն դեպքերը, երբ բաժնետոմսերը բաշխված են 50/50 սկզբունքով, այսինքն՝ կողմերից որեւէ մեկը չունի գոնե մեկ ձայնի առավելություն: Կորպորատիվ կառավարման տեսանկյունից ցանկալի է, որ կողմերից մեկն ունենա գոնե +1 ձայն, ինչը թույլ կտա առավել պարզ ճանապարհով հարթել անհամաձայնությունները: Եթե սա հնարավոր չէ, ապա կորպորատիվ իրավունքի մասնագետի խնդիրն է ապահովել բաժնետիրական համաձայնագրի ճիշտ բովանդակությունը  50/50 բաշխման դեպքում: Խաղի կանոնները պետք է ի սկզբանե ճիշտ սահմանել:
Կորպորատիվ իրավունքն անդրադառնում է նաեւ ընկերության ղեկավարի ֆիդուցիար պատասխանատվությանը. ի՞նչ է սա:
Թե՛ բաժնետիրական, թե՛ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին օրենքներն ունեն կանոն, համաձայն որի՝ ընկերության գործադիր մարմինը, խորհուրդը կամ արտաքին կառավարիչն ընկերության նկատմամբ ունի ֆիդուցիար պատասխանատվություն: Այն ենթադրում է բարեխղճորեն եւ բավարար ջանքի գործադրմամբ միշտ գործել ի շահ ընկերության, այսինքն՝ ստորադասելով դրան անձնական շահը:
Ցավոք, շատ ղեկավարներ չեն էլ պատկերացնում իրենց անձնական եւ ընկերության շահի սահմանը: Ընկերության բաժնետեր չհանդիսացող տնօրենները հաճախ չեն էլ գիտակցում, որ հաշվետու են բաժնետերերին: Ֆիդուցիար պատասխանատվության մի պարզ օրինակ բերեմ: Պատկերացրեք՝ ընկերությունը զբաղվում է X ապրանքի ներկրմամբ եւ վաճառում է այն հաճախորդների արդեն ձեւավորված Y խմբին: Ընկերության տնօրենը գիտի, որ տվյալ ապրանքն արդեն իսկ ունի կայուն պահանջարկ եւ անում է հետեւյալը. հիմնում է այլ ընկերություն, որի միակ սեփականատերն ինքն է, բերում է նույն ապրանքը, իսկ իր ղեկավարած ընկերությունը հրաժարվում է դրա ներկրումից: Արդյունքում, երբ հաճախորդները հետաքրքրվում են՝ ինչպես ձեռք բերեն իրենց անհրաժեշտ ապրանքը, տնօրենը նշում է, որ իր ղեկավարած ընկերությունում այն այլեւս գնել հնարավոր չէ, բայց ահա այստեղ (իր սեփական ընկերությունում) այն վաճառվում է: Կարեւոր է նշել, որ նման գործունեությունը ոչ միայն ֆիդուցիար պատասխանատվության խախտման դասական օրինակ է, այլեւ՝ ենթադրում է նույնիսկ քրեական պատասխանատվություն: Կորպորատիվ իրավունքի մասնագետներն օգնում են նաեւ հասկանալ՝ այս կամ այն որոշումը կայացնելիս ինչ է նշանակում գործել ի շահ ընկերության:
«Տեղեկատվությունը փաստաբանական ընկերությանը վստահելիս կլինեք առավել պաշտպանված»
Կորպորատիվ իրավունքի ոլորտում մասնագիտացված ծառայություններ մատուցելով՝ մենք ոչ մի կերպ չենք մրցում ընկերությունների ներքին իրավաբանների հետ: Ավելին՝ հաճախ մեզ ծառայություններ պատվիրողները հենց նրանք են, քանի որ այս կամ այն դեպքում կարիք է լինում իրավիճակին նայել ավելի լայն տեսանկյունից՝ տարբեր ուղղվածությամբ իրավաբանների կոնսիլիումի միջոցով: Ներքին իրավաբաններին կարող է օգտակար լինել մասնագետների կարծիքը, որոնք ամեն օր առնչվում են տարբեր նախադեպերի, լինում են դատարաններում եւ աշխատում են միաժամանակ տասնյակ ընկերությունների հետ:
Այսօր Կոնցեռն Դիալոգն ունի ավելի քան 30 մասնագետ, այդ թվում՝ թիմ, որը զբաղվում է տնտեսական հանցագործություններով, կորպորատիվ թիմ, որը հմտացած է նաեւ մրցակցային իրավունքի ոլորտում եւ իրականացնում է դատական ներկայացուցչություն:
Այստեղ մեկ առանձնահատկություն էլ կա, Կոնցեռն Դիալոգը փաստաբանական գրասենյակ է, եւ մեզ վրա տարածվում է «Փաստաբանության մասին օրենքը» եւ Փաստաբանի վարքագծի կանոնագիրքը՝ փաստաբանի էթիկայի կանոնները: Սա նշանակում է, որ մեզ տրամադրված տեղեկատվությունը պաշտպանված է գաղտնիության հատուկ ռեժիմով՝ որպես փաստաբանական գաղտնիք։
Կան ընկերություններ, որոնք մատուցում են կորպորատիվ կամ իրավաբանական ծառայություններ, չլինելով փաստաբանական ընկերություն, այսինքն՝ նրանց վրա չի տարածվում փաստաբանի վարքագծի կանոնագիրքը, որը նախատեսում է կարգապահական պատասխանատվություն վարքագծի կանոնները չպահպանելու համար, այդ թվում՝ վստահորդի շահերին հակառակ գործելու, գաղտնիության չպահպանման եւ այլնի համար:
Այնպես որ, կորպորատիվ իրավունքի մասնագետ ընտրելիս հաշվի առեք, որ փաստաբանի կամ փաստաբանական ընկերության վստահելիս կլինեք առավել պաշտպանված՝ փաստաբանների գործունեության կարգավորված լինելու եւ փաստաբանական գաղտնիքի պաշտպանության երաշխիքների առկայության պայմաններում:

20.05.2025 | 22:30 Главная страница / Новости / Статьи /
«Если в компании, имеющей несколько акционеров/участников, «правила игры» изначально не будут правильно сформулированы и зафиксированы, в дальнейшем компания может предстать перед серьезными проблемами», - говорит старший партнер юридической фирмы Концерн Диалог, адвокат Нарине Бегларян.
Она руководит практикой корпоративного права и корпоративных реорганизаций (M&A) компании, а также направлениями банковского права и рынков капитала, защиты персональных данных.
В беседе с Banks.am Нарине Бегларян рассказала о рисках в сфере корпоративного права и представила услуги, которые могут свести их к минимуму.
Корпоративное право - регистрация компании, бизнес деятельность, отчуждения долей участия, реорганизации и ликвидации
Корпоративное право касается юридических лиц, их управления и владельцев собственностью в уставном капитале юридических лиц. При этом исполнение роли корпоративного права и юрисконсульта по корпоративному праву начинается до основания юридического лица. После основания компании специалисты по корпоративному праву привлекаются в качестве корпоративных секретарей, организуя общие собрания,  являются представителями лиц, имеющих долю участия в уставном капитале компании, предоставляют правовую поддержку в процессе осуществления инвестиций, в том числе в процессах выпуска и размещения акций, привлекаются при отчуждении доли участия компании, могут осуществлять судебное представительство по корпоративным спорам, предоставлять юридические консультации и поддержку при реорганизации и ликвидации компаний.
Адвокатская фирма Концерн Диалог оказывает указанные услуги с момента основания в 1998 году. Я присоединилась к команде в 2013 году, и корпоративное право является одним из моих основных профессиональных занятий. Лично я мало вовлечена в процессы регистрации компаний или в предоставление услуг корпоративного секретаря, но компания имеет команду профессиональных специалистов, великолепно выполняющих эту работу (улыбается – авт.). Я активно привлечена в дела судебного представительства по спорам между участниками, в сделки по отчуждению доли участия, в процессы инвестирования в компанию.
Нарине Бегларян
Возвращаясь к роли юрисконсульта по корпоративному праву в процессе регистрации юридического лица, отмечу, что в нашей компании эта работа заключается не в подготовке минимально необходимого пакета документов, нужных для регистрации юридического лица. В Армении действует простая система регистрации компаний, и регистрацию по стандартизированным образцам можно сделать без помощи юриста. Однако, если имеем дело с иностранными инвестициями, компанией с несколькими учредителями, случаями, когда в компанию будет инвестировано имущество, отличное от денежных средств, или компания создается с определенной целью, возникает необходимость консультации специалиста и стандартизированные образцы более не могут быть полезны. Клиенты обращаются к нам именно в подобных случаях.
Юридическая консультация по корпоративному праву в адвокатской фирме Концерн Диалог начинается еще до основания юридического лица, например, с ответа на вопрос - в какой организационно-правовой форме будет правильно зарегистрировать будущую компанию? Иными словами - регистрировать в качестве ООО или ЗАО? Здесь специалист должен четко объяснить какие возможности будет иметь бизнес и лицо, имеющее участие в уставном капитале, в случае выбора той или иной организационно-правовой формы. Может показаться, что вопрос очень простой, но это не так.
Консультация, предшествующая регистрации, может быть довольно всеобъемлющим процессом. Например, недавно в этой сфере мы предоставили консультацию одному из клиентов, ответив примерно на 150 вопросов, представив корпоративное, налоговое, конкурентное и трудовое законодательство нашей страны. В результате он получил исчерпывающую информацию о правовых регулированиях, сформулировал ожидания от правовой системы Армении и в соответствии с этим принял свои решения.
За этапом консультирования следует сам этап регистрации компании. Здесь важно правильно понимать договоренности учредителей и оформить их таким образом, чтобы в дальнейшем по возможности было меньше споров, а в случае их наличия, решения были изложены в корпоративных документах.
Может показаться, что после регистрации компании работа специалиста по корпоративному праву заканчивается, но поверьте, это совсем не так (улыбается – авт.). В процессе ее фактической деятельности может возникнуть, например, необходимость отчуждения участия в компании или оформления инвестиций в компаниях. Как я уже отметила, на этом мы также специализируемся.
Мы можем проводить и фактически проводим правовой аудит различных объемов, в том числе крупных компаний, позволяя будущему покупателю-акционеру понимать правовые риски, возникающие в процессе деятельности компании. В ходе правового аудита изучаем соответствие деятельности компании нормам корпоративного, трудового, договорного, нормативного, судебного, административного и иного права, выявляем риски и существующие проблемы. Осуществляем составление и полное сопровождение сделок по отчуждению доли участия, в том числе - консультацию по части необходимости декларирования сделок.
Специалист по корпоративному праву обязательно должен  владеть конкурентным правом. Например, в случае концентрации компаний могут быть случаи, когда следует обратиться в комиссию по защите конкуренции, декларировать концентрацию и прежде чем вводить сделку в действие, получить согласие. Как для покупателя, так и для компании нарушения требования к декларированию могут создать серьезные последствия, особенно если концентрация будет признана запрещенной.
«Правила игры следует изначально устанавливать правильно»
Если у компании есть только один владелец (акционер, участник), то маловероятно, что она столкнется с рисками в области корпоративного права. Потребность в нашей профессиональной команде возникает, когда у компании есть несколько владельцев и существует необходимость изначально правильно зафиксировать их договоренности.
В этом направлении команда специалистов по корпоративному праву Концерн Диалог также имеет приобретенный судебный опыт, поскольку по самым проблемным спорам в Республике представляет интересы акционеров в судах. Это важно, поскольку наша консультация основана и на приобретенном опыте. Если акционеры изначально неправильно оформили или зафиксировали свои договоренности, в дальнейшем могут предстать перед спором, который может быть разрешен в судебном порядке.
Особенно проблематичны те случаи, когда акции распределены по принципу 50/50, то есть, ни одна из сторон не имеет преимущества хотя в один голос. С точки зрения корпоративного управления желательно, чтобы одна из сторон имела хотя бы +1 голос, что позволит урегулировать разногласия наиболее простым способом. Если это невозможно, тогда задача специалиста по корпоративному праву заключается в обеспечении правильного содержании акционерного соглашения при распределении 50/50. Правила игры изначально следует устанавливать правильно.
Корпоративное право затрагивает также фидуциарную ответственность руководителя компании. Что это такое?
Как в законах об акционерных обществах, так и в законах об обществах с ограниченной ответственностью есть правило,  согласно которому исполнительный орган компании, совет или внешний управляющий несут фидуциарную ответственность перед компанией. Это подразумевает всегда действовать в интересах компании добросовестно и с приложением достаточных усилий, то есть подчиняя этому личные интересы.
К сожалению, многие руководители даже не осознают границу между своими личными интересами и интересами компании. Директора, не являющиеся акционерами компании, часто не осознают, что подотчетны акционерам. Приведу простой пример фидуциарной ответственности. Представьте, что компания занимается импортом продукта X и продает его уже сформировавшейся группе клиентов Y. Директор компании знает, что данный товар уже пользуется устойчивым спросом и поступает следующим образом: создает другую компанию, единственным владельцем которой является он сам, завозит тот же продукт, а компания, которой он управляет, отказывается от его импорта. В результате, когда клиенты интересуются, как приобрести необходимый им товар, директор отмечает, что у компании, которой он управляет, его больше невозможно купить, но он продается в его собственной компании. Важно отметить, что подобная деятельность является не только классическим примером нарушения фидуциарной ответственности, но предполагает даже уголовную ответственность.
Специалисты по корпоративному праву также помогают понять, что означает действовать в интересах компании при принятии того или иного решения.
«Доверив информацию адвокатской фирме, будете более защищены»
Предоставляя специализированные услуги в корпоративной сфере, мы никоим образом не конкурируем с внутренними юристами компаний. Более того, часто именно они заказывают нам услуги, поскольку в том или ином случае возникает необходимость рассматривать ситуацию с более широкой точки зрения - через консилиум юристов разной направленности. Внутренним юристам может быть полезно мнение специалистов, которые каждый день сталкиваются с разными прецедентами, бывают в судах и работают с десятками компаний одновременно.
Сегодня Концерн Диалог имеет более чем 30 специалистов, в том числе команду, которая занимается экономическими преступлениями, корпоративную команду, которая также  приобрела навыки в сфере конкурентного права и осуществляет судебное представительство.
Есть еще одна особенность: Концерн Диалог - адвокатская фирма и на нас распространяется «Закон об адвокатуре» и Кодекс поведения адвоката - правила этики адвоката. Это значит, что предоставленная нам информация защищена особым режимом секретности как адвокатская тайна.
Есть компании, которые предоставляют корпоративные или юридические услуги, не являясь адвокатской компанией, и на них не распространяется кодекс поведения адвоката, предусматривающий дисциплинарную ответственность за несоблюдение правил поведения, в том числе за действия, противоречащие интересам клиента, несоблюдение конфиденциальности и прочее.
Так что, при выборе специалиста по корпоративному праву, учитывайте, что доверяя адвокату или адвокатской фирме, вы будете более защищены в условиях упорядоченной деятельности адвокатов и наличия гарантий защиты адвокатской тайны.