Տնտեսության եւ վարկավորման աճը եւ բանկային շուկայի թվայնացումը. առաջադեմ լուծումներ Հայաստանում բիզնեսի համար
17.11.2024 | 23:15 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Հոդվածներ /
FIS Armenia ընկերության զարգացման տնօրեն Մաքսիմ Չիստյակովը Banks.am-ին տված հարցազրույցում խոսել է Հայաստանում բանկերի թվայնացման եւ ֆինանսական հատվածի վերափոխման միտումների մասին։
Հայաստանի տնտեսությունը ակտիվորեն աճում է, ինչը խթանում է նաեւ երկրում վարկավորման շուկայի աճը։ Առավել մրցունակ լինելու համար հայկական բանկերը ակտիվորեն նորարարություններ են մտցնում իրենց բիզնես գործընթացներում: Ո՞ր միտումներն են որոշում բանկային ոլորտի ապագան: Ո՞ր գործիքներն են թույլ տալիս ավտոմատացնել հաճախորդների սպասարկումը: Ֆինանսական հատվածի վերափոխման եւ բանկային հիմնական գործընթացների թվայնացման միտումների մասին՝ հարցազրույցում։
- Մաքսիմ, որո՞նք են, Ձեր կարծիքով, Հայաստանում բանկային թվայնացման շուկայի զարգացման հիմնական միտումները։
- Հայաստանում տնտեսության աճի հետ մեկտեղ վարկավորման բում է նկատվում։ Բանկերը պետք է դիմակայեն ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ հաճախորդների ներհոսքին, եւ նրանք փորձում են զարգացնել եւ ընդլայնել սեփական ծառայությունները՝ օգտագործելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Բանկային բիզնեսը նպատակ ունի ամրապնդել հաճախորդների սպասարկման ոլորտը՝ նրանց հետ հարաբերությունները անհատականացնելու եւ վստահելի դարձնելու համար: Այս առումով աճում է վարկավորման, հավաքագրումների եւ հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման համակարգերի ավտոմատացման տեխնոլոգիաների պահանջարկը։ Ինչպես անհատական լուծումները՝ բիզնես առաջադրանքների համար, այնպես էլ «փաթեթավորվածները»՝ շուկայի լավագույն պրակտիկաներով:
Առանցքային միտումը բիզնեսի արդյունավետության բարձրացումն է տարբեր գործիքների օգնությամբ՝ բիզնես գործընթացների կառավարման ավտոմատացման, հաճախորդների սպասարկման ավտոմատացման՝ բազմալիք մոտեցման կիրառմամբ, արտաքին ծառայությունների հետ բանկային տեխնոլոգիաների ինտեգրման եւ բջջային հավելվածների մշակման: Իհարկե, աճում է նաեւ հետաքրքրությունը բանկերի ՏՏ ենթակառուցվածքում մեքենայական ուսուցման մոդելների եւ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ներդրման նկատմամբ։
-Ինչպե՞ս են բանկերը նորարարական լուծումներ ներմուծում բարձր որակավորում ունեցող կադրերի սղության պայմաններում։
- Հայաստանի բանկային շուկան ակտիվորեն աճում է։ Վարկավորման, հավաքագրումների եւ հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման ծավալները սպասարկելու համար անհրաժեշտ է գործընթացների ավտոմատացում: Բարձրորակ մասնագետների ծառայությունները թանկ են:
Բանկային հավելվածների մեր միասնական էկոհամակարգը կառուցված է low-code FIS Platform-ի վրա, որի վրա բարդ հավելվածները ստեղծվում են վերլուծաբան-նախագծողների կողմից: Նրանք աշխատում են բիզնեսի եւ ՏՏ-ի «հատման կետում»: Մենք պատրաստի լուծումների շարք ունենք ֆինանսական հատվածի ավտոմատացման եւ բանկերի առանցքային խնդիրների լուծման համակարգեր ստեղծելու համար։ Օրինակ, վարկավորման ավտոմատացման շնորհիվ մեր հաճախորդները ազատվում են ձեռքով պայմանագրերի վարումից եւ արտաքին ծառայությունների հետ փոխգործակցությունից: Որոշումների կայացման աջակցման համակարգի շնորհիվ բանկերը մի քանի անգամ արագացնում են վարկառուների վճարունակության գնահատումը։ Այս ամենը թույլ է տալիս անգամներ արագ արդյունավետ կերպով ձեւակերպել վարկերը, նվազեցնել ֆինանսական ծախսերը եւ կայուն հիմք ստեղծել վարկային պորտֆելի ծավալման համար:
Հարթակն ապահովում է գործընթացների ամբողջական ավտոմատացում, ինչպես նաեւ արտաքին ծառայությունների հետ արագ ինտեգրում: Low-code հարթակի ճկուն ինտերֆեյսի շնորհիվ բիզնես-օգտատերը կարող է ստեղծել տվյալների մոդելներ, կարգավորել բարդ սցենարներով ինտերֆեյսեր եւ մոդելավորել թափանցիկ բիզնես գործընթացներ: Դա թույլ է տալիս բանկերին արդյունավետորեն արձագանքել շուկայի փոփոխություններին՝ առանց senior կամ middle ծրագրավորողների ներգրավման:
- Ի՞նչ պրոդուկտներ կան այսօր վարկային գործընթացների ավտոմատացման շուկայում:
- Վարկավորման տարբեր սեգմենտների համար կան մասնագիտացված լուծումներ՝ կորպորատիվ եւ մանրածախ վարկեր, ավտովարկեր եւ այլն։ Մենք առաջարկում ենք առաջատար տեխնոլոգիաներ վարկավորման գործընթացների ավտոմատացման համար իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց համար, ովքեր իրենց դրսեւորել են միջազգային շուկայում: Մեր լուծումները ապահովում են փոխառուների հետ փոխգործակցության համապարփակ ավտոմատացված գործընթաց՝ պոտենցիալ հաճախորդների ներգրավումից եւ նրանց վարկային ռիսկի վերլուծությունից մինչեւ վարկառուի բոլոր ֆինանսական կարիքների կառավարում մեկ ինտերֆեյսի միջոցով: Մեր պրոդուկտները բանկերին թույլ են տալիս ոչ միայն բարձրացնել արտադրողականությունը՝ առօրյա գործառնությունների ավտոմատացման շնորհիվ, այլեւ ապահովել բանկային ստորաբաժանումների հիմնական ցուցիչների 100%-ոց իրագործում:
- Պատմեք բանկերի համար CRM-ի եւ մարքեթինգի ավտոմատացման առանձնահատկությունների մասին:
- Ժամանակակից CRM համակարգերն օգնում են բանկերին ավտոմատացնել բոլոր հաղորդակցությունները հաճախորդների հետ՝ առաջին հպումից մինչեւ բազմալիք վաճառքներ, թափանցիկ կառավարել բաժնի ողջ թիմը եւ ինտեգրում ապահովել վարկային հոսքագծերի եւ այլ բանկային համակարգերի հետ: FIS CRM պատրաստի լուծումը համապատասխանում է շուկայի բոլոր պահանջներին եւ թույլ է տալիս մեր հաճախորդներին բարձրացնել հաճախորդների լոյալությունը, արագացնել նրանց ուղին վաճառքի ձագարով եւ կրկնապատկել վաճառքի ծավալը:
Մարքեթինգային գործունեությանը արձագանքն ուժեղացնելու համար բանկերին տրամադրում ենք Campaign Manager-ը՝ նպատակային մարքեթինգային արշավների կառավարման համակարգը: Այս լուծումը թույլ է տալիս րոպեների ընթացքում ճշգրտումներ կատարել ձեր մարքեթինգային արշավներում եւ գործարկել դրանք մեկ շաբաթվա ընթացքում: Տվյալների կառավարման միասնական համակարգի (միացում հիմնական բանկային համակարգերից, հոսքագծերից եւ այլ պահոցներից) շնորհիվ բազմաթիվ մարքետինգային վարկածների փորձարկումն ավտոմատացվում է: Campaign Manager-ն օգնում է մեր հաճախորդներին 50%-ով նվազեցնել արշավների մեկնարկի ծախսերը:
- Աճի ի՞նչ այլ ոլորտներ եք տեսնում բանկային թվայնացման շուկայում եւ ինչպե՞ս է FIS Հայաստանը նպաստում դրանց իրականացմանը:
- Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել հայաստանյան բանկերում մեր լուծումների ներդրման ուղղությամբ, քանի որ տեսնում ենք, որ ՏՏ շուկայում մեր 20-ամյա փորձը կարող է օգնել բիզնեսին հարմարվել վարկավորման արդյունավետության բարձրացման եւ հաճախորդների սպասարկման մակարդակի բարձրացման նոր մարտահրավերներին: Օրինակ՝ պատրաստի ինտեգրումներ ունենք Հայաստանում առկա բոլոր ներքին տվյալների աղբյուրների հետ։
Պատրաստ ենք նաեւ անհրաժեշտ համալիր աջակցություն ցուցաբերել բանկերին եւ ներդնել հենց բիզնես-տեխնոլոգիաներ՝ մանրածախ եւ կորպորատիվ ռիսկերի կառավարումն ավտոմատացնելու համար։ Մենք ակտիվորեն հետեւում ենք Հայաստանի ֆինանսական ծառայությունների շուկայի միտումների փոփոխություններին։ Նախատեսում ենք շարունակել աջակցել հայաստանյան բանկերին՝ բիզնես նպատակներին հասնելու համար թվային փոխակերպման հասնելու գործում: Դա համահունչ է մեր ընկերության տեսլականին՝ հնարավորություն տալ ֆինանսական հաստատություններին ամբողջությամբ կենտրոնանալ իրենց բիզնեսի վրա:

17.11.2024 | 23:15 Главная страница / Новости / Статьи /
Директор по развитию компании FIS Armenia Максим Чистяков в интервью Banks.am рассказал о трендах цифровизации банков и трансформации финансового сектора в Армении.
Экономика Армении, как одной из динамично развивающихся стран, активно растёт, что подстегивает и рост рынка кредитования в стране. Чтобы быть наиболее конкурентоспособными, банки Армении активно внедряют инновации в свои бизнес-процессы. Какие тренды определяют будущее банковской индустрии? Какие инструменты позволяют автоматизировать обслуживание клиентской базы? О трансформации финансового сектора и трендах цифровизации ключевых банковских процессов — в интервью.
- Максим, какие, на Ваш взгляд, основные тренды развития рынка цифровизации банков в Армении?
- С ростом экономики в Армении наблюдается бум кредитования. Банкам нужно справляться с наплывом как корпоративных, так и розничных клиентов, и они стараются развивать и масштабировать собственные сервисы с помощью современных технологий. Банковский бизнес нацелен усилить сферу обслуживания клиентов, чтобы персонализировать отношения с ними и сделать их доверительными. В связи с этим растёт спрос на технологии автоматизации кредитования, взыскания и систем управления взаимоотношениями с клиентами. Как на индивидуальные решения под задачи бизнеса, так и на коробочные с лучшими практиками рынка.
Ключевой тренд — повышение эффективности бизнеса с помощью различных инструментов: сквозная автоматизация управления бизнес-процессами, автоматизация клиентского сервиса с помощью омниканального подхода, интеграция банковских технологий с внешними сервисами и развитие мобильных приложений. К тому же, конечно, растет интерес к внедрению моделей машинного обучения и технологий искусственного интеллекта в ИТ-инфраструктуру банков.
- Как банки в условиях дефицита высокопрофессиональных кадров внедряют инновационные решения?
- Армянский банковский рынок активно растет. Для того чтобы справляться с объёмами кредитования, взыскания и управления взаимоотношениями с клиентами, требуется автоматизация процессов. Пул высококлассных разработчиков имеет высокую цену. Наша единая экосистема банковских приложений построена на low-code платформе FIS Platform, на которой сложные приложения создаются аналитиками-проектировщиками — специалистами на стыке бизнеса и IT. У нас есть линейка готовых решений для автоматизации финансового сектора и создания систем под ключевые задачи банков. Например, благодаря автоматизации кредитования наши заказчики освобождаются от ручного ведения договоров и взаимодействия с внешними службами. С помощью системы поддержки принятия решений банки кратно ускоряют оценку платежеспособности заёмщиков. Всё это позволяет в разы эффективнее оформлять кредиты, сокращать финансовые издержки и создавать устойчивый фундамент для масштабирования кредитного портфеля.
Платформа обеспечивает сквозной процесс автоматизации процессов, а также быструю интеграцию с внешними сервисами. На low-code платформе благодаря гибкому интерфейсу бизнес-пользователь может создавать модели данных,  настраивать интерфейсы со сложными сценариями и моделировать прозрачные бизнес-процессы. Такой функционал позволяет банкам эффективно реагировать на изменения рынка без привлечения senior- или middle-разработчиков.
- Какие продукты сегодня есть на рынке автоматизации кредитных процессов?
- Существуют специализированные решения для различных сегментов кредитования: корпоративные и розничные кредиты, автокредитование и так далее. Мы предлагаем передовые технологии автоматизации процессов кредитования для юридических и физических лиц, которые зарекомендовали себя на международном рынке. Наши решения обеспечивают комплексный автоматизированный процесс взаимодействия с заемщиками: от привлечения потенциальных клиентов и анализа их кредитного риска до управления всеми финансовыми потребностями заемщика через единый интерфейс. Наши продукты позволяют банкам не только повысить производительность за счет автоматизации рутинных операций, но и обеспечить стопроцентное выполнение KPI подразделений банка.
- Расскажите об особенностях CRM и автоматизации маркетинга для банков.
- Современные CRM-системы помогают банкам автоматизировать все коммуникации с клиентами от первого касания до продаж омниканально, управлять всей командой отдела прозрачно и проводить интеграцию с кредитными конвейерами и другими системами банка. Готовое решение FIS CRM соответствует всем актуальным требованиям рынка и позволяет нашим заказчикам повышать лояльность клиентов, ускорять их путь по воронке продаж и увеличивать объём продаж вдвое.
Для повышения отклика на маркетинговые активности мы поставляем банкам Campaign Manager — систему управления целевыми маркетинговыми кампаниями. Это решение позволяет вносить корректировки в маркетинговые кампании за считанные минуты и запускать их за неделю. Благодаря единой системе управления данными (подключение из АБС, конвейеров и других хранилищ) автоматизируется проверка множества маркетинговых гипотез. Campaign Manager помогает нашим заказчикам сократить расходы на запуск кампаний на 50%.
- Какие ещё зоны роста Вы видите на рынке банковской цифровизации и как FIS Armenia способствует их воплощению?
- Мы продолжаем активно работать над внедрением наших решений в банки Армении,  так как видим, что наша 20-летняя экспертиза на ИТ-рынке может помочь бизнесу адаптироваться к новым вызовам повышения эффективности кредитования и роста уровня клиентского сервиса. Например, у нас есть готовые интеграции со всеми внутренними источниками данных, представленных на территории Армении.
Мы также готовы комплексно оказать необходимую поддержку банкам и внедрить именно бизнес-технологии для автоматизации управления розничными и корпоративными рисками. Мы активно следим за изменениями трендов на рынке финансовых услуг Армении. Наши планы включают дальнейшее присутствие и поддержку банков Армении в их стремлении к цифровой трансформации для достижения бизнес-целей. Это соответствует видению нашей компании — дать возможность финансовым институтам полностью сфокусироваться на их бизнесе.