ԱՆԻՖ-ի համատեղ ծրագրերի արդյունքը եւ «Ազդեցության գնահատականի» առաջին զեկույցը
13.12.2022 | 17:45 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Հոդվածներ /
ԱՆԻՖ-ի բոլոր համատեղ ծրագրերը եւ գործընկերները համագործակցությունը սկսելուց մինչեւ 2022 թվականի երրորդ եռամսյակի ավարտը` ներառյալ իրենց գործունեության 3-12 ամիսների համար, ներկայացրել եւ վճարել են, ընդհանուր առմամբ, մոտ 470 մլն դրամի հարկեր եւ պետական տուրքեր: Բոլոր ծրագրերը միասին նպաստել են 2021-2022 թվականներին շուրջ 800 աշխատատեղի ստեղծմանը եւ պահպանմանը։
Banks.am-ն առանձնացրել է զեկույցի ներկայացմանը հաջորդած քննարկումից հատվածներ:
«ԱՆԻՖ-ն արդեն կայացման հիմնական փուլն անցել»
Դավիթ Փափազյան, ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն
Այսօր բիզնեսը եւ ներդրումները ոչ միայն տնտեսական եւ ֆինանսական արդյունքներ պետք է ապահովեն, այլեւ պետք է նպաստեն նոր բիզնես եւ կորպորատիվ մշակույթի, նոր ԲՍԿ չափանիշների ներդրմանը: Տեղական գործընկերներից շատերն առաջին անգամ են գնահատում իրենց նախագծերի որոշ ասպեկտներ, այդ թվում՝ԲՍԿ տեսանկյունից: Մեր գործընկերներից չենք ակնկալել կատարելություն։ Բայց կարեւորը գործընթացի սկիզբն է: Մենք նպատակ ունենք ամեն տարի հետադարձ հայացք գցել մեր նախագծերին եւ տեսնել դրական փոփոխություններ մեր գործունեության բոլոր ոլորտներում՝ միեւնույն ժամանակ պարտավորվելով բարելավել այդ արդյունքները գալիք տարվա համար:
Հայաստանում, ցավոք, ԲՍԿ նորմերի մեջ ներդրումը դեռեւս ծախս է համարվում, բայց եթե ծախսը չարվի հիմա, ապագայում կզրկվենք որեւէ բիզնես հաջողության հնարավորությունից: Ավելին, ԲՍԿ մեջ այսօրվա արած ներդրումը, ներդրում է ապագայի մեջ: Կարեւոր դեր ունեն չափանիշաստեղծ ներդրումները, որի վառ օրինակ է Fly Arna հայկական ազգային ավիաուղիները, Hard Rock Café Yerevan-ը, «Այգ-1» ֆոտովոլտային կայանը:
ԱՆԻՖ-ի հաջորդ քայլը կլինի Կայունության զեկույցի ներկայացումը 2023 թվականին, որտեղ ավելի մանրամասն անդրադարձ կլինի նախագծերին եւ ֆոնդի սեփական ԲՍԿ վարքագծին:
Տիգրան Ավինյան, ԱՆԻՖ-ի խորհրդի նախագահ
ԱՆԻՖ-ի գործունեության հիմքում ներդրումային միջավայրում նոր մշակույթ ստեղծելու ամենակարեւոր հանձնառությունը: 2019 թվականին, երբ ստեղծվում էր ԱՆԻՖ-ը, կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկն այն էր, որ ֆոնդը չլինի միայն պետական սուվերեն հիմնադրամ, որը միայն աջակցելու է նոր բիզնես նախաձեռնությունների ստեղծմանը: Հարթակը մեկ այլ կոնկրետ գործառույթ ուներ. պետք է լինեին ռազմավարական ոլորտներին վերաբերվող ներդրումներ, եւ ամենակարեւորը՝ նոր ստանդարտներ եւ մշակույթ՝ Հայաստանի ներդրումային միջավայրում:
Երեք տարվա գործունեության ընթացքում վստահորեն եւ հպարտորեն կարող եմ ասել, որ ԱՆԻՖ-ն արդեն կայացման հիմնական փուլն անցել է եւ ունի մեծ ձեռքբերումներ: Բոլոր այն ներդրումները, որոնք իրականացրել է հիմնադրամը, նոր չափորոշիչներ են սահմանում՝ ամեն մեկը իր ոլորտում՝ գյուղատնտեսություն, ավիահաղորդակցություն, արեւային կայաններ եւ այլն:
Հիմնադրամի ցանկացած ծրագրի համար հաջողակ եւ եկամտաբեր բիզնես ստանալը առաջնայինը չէ, այլ ամենակարեւորը, թե ինչ ազդեցություն կունենա այդ բիզնեսը տվյալ ոլորտի վրա՝ բնապահպանական, սոցիալական եւ կառավարչական առումով: