Գործարար ոլորտը ձգտում է ավտոմատացման
Softline Armenia-ի տնօրեն Սարգիս Հարությունյանը եւ Ռուսաստանում ու ԱՊՀ-ում UiPath-ի գլխավոր տնօրեն Սվետլանա Անիսիմովան քննարկել են բիզնես գործընթացների թվայնացման ՏՏ միտումները:
Սարգիս Հարությունյան
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգանում են ահռելի արագությամբ, մասամբ դա պայմանավորված է գործարար ոլորտի զարգացման եւ դրա հետ կապված կարիքների հետ: Այսօր ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաեւ Հայաստանում, գործարար ոլորտի հիմնական կարիքներից մեկը բիզնես գործընթացների ավտոմատացումն է: Դա պայմանավորված է նրանով, որ գործարար ոլորտը ձգտում է նվազեցնել ամենօրյա կրկնվող աշխատանքը, կենտրոնանալ ավելի կարեւոր խնդիրների լուծման շուրջ եւ նվազեցնել ծախսերը:
Այս խնդիրը լուծելու համար կան բազմաթիվ լուծումներ, կառանձնացնեմ RPA (Robotic Process Automation) տեխնոլոգիան, որը պատկանում է ՏՏ ոլորտի վերջին նվաճումներին եւ բիզնես գործընթացների ավտոմատացման հիմնական գործիքներից է: RPA-ն թույլ է տալիս ավտոմատացնել բիզնես գործընթացները ծրագրային ռոբոտների օգտագործման միջոցով: Նրանք կրկնում են աշխատակիցների գործողությունները՝ ժամանակ ազատելով ավելի կարեւոր եւ բարդ խնդիրների լուծման համար: Ռոբոտը ծրագրակազմ է, որը կարող է մոդելավորել աշխատողների կողմից ստանդարտ եւ կրկնվող գործողությունները տեղեկատվական համակարգերում եւ ծրագրերում:
Ըստ էության, ծրագրային ռոբոտները նմանակում են մարդու գործողությունները. նրանք կարող են տեսնել բաց ծրագրերի տարրեր, հասկանալ, թե որտեղ են գտնվում կոճակները, մուտքագրման դաշտերը, տեքստը, աղյուսակները եւ ինտերակտիվ ինտերֆեյսի այլ տարրերը: Պարզ ասած, ռոբոտները «գիտեն», թե ինչ է պետք անել: Ծրագրային ռոբոտների հիմնական ուժը օգտատերերի ինտերֆեյսի հետ փոխգործակցության ունակությունն է: Սա թույլ է տալիս ավտոմատացնել երկարատեւ գործընթացներ, որոնք ներառում են բազմաթիվ համակարգեր: Դուք կարող եք ռոբոտացնել ինչպես ստանդարտ գրասենյակային ծրագրեր, այնպես էլ բարդ ERP համակարգեր, նույնիսկ «ինքնուրույն» գրված ծրագրեր: Պարզ ասած, ցանկացած համակարգ եւ ծրագիր, որոնց հետ մարդը կարող է աշխատել, հնարավոր է ավտոմատացվել ռոբոտների միջոցով:
Softline-ի բազմաթիվ երկրներում կատարված վերլուծական եւ պրոեկտային աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ էապես փոխել բիզնես գործընթացների կազմակերպման ընթացքը, արդիականացնել գործարար տեղեկատվության մշակման կորպորատիվ կանոնները եւ ներդնել RPA տեխնոլոգիան տարբեր ոլորտների ընկերություններում: Նշեմ, որ RPA-ի զանգվածային ներդրումն այժմ ամենուր տեղի է ունենում ERP եւ EIM համակարգերի ներդրման հետ մեկտեղ:
Մեր փորձագիտական գնահատականը ցույց է տալիս, որ ընկերությունների ղեկավարության մեծ մասը դրական է գնահատում ընկերությունում RPA ավտոմատացման գործիքների ներդրման ազդեցությունը եւ գտնում են, որ RPA-ն կարող է փոխել ընկերությունների առկա բիզնես մոդելները: Մեր գնահատմամբ, նման տեխնոլոգիաների ներդրումը նպաստում է աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը եւ նվազեցնում անձնակազմի ծախսերը:
Շնորհիվ RPA-ի դուք կարող եք նորովի նայեք բիզնես գործընթացներին: Այս տեխնոլոգիան ավտոմատացնում է բազմաթիվ կորպորատիվ գործառույթներ՝ սկսած գրասենյակային պարզ աշխատանքներից մինչեւ հեռավար ՏՏ ենթակառուցվածք:
Նշեմ ռոբոտացման հիմնական առավելությունները՝
- Ընկերության աշխատակիցները կարող են կենտրոնանալ ավելի խելացի աշխատանքի, այլ ոչ թե կրկնվող ստանդարտ խնդիրների վրա:
- Սխալվելու հավանականությունը լիովին բացառված է: Աշխատակիցը կարող է սխալ մուտքագրել տեքստային եւ թվային տվյալները, մինչդեռ ռոբոտը միշտ գործում է ըստ սահմանված հրահանգների եւ երբեք չի սխալվում:
- Ռոբոտը թվային աշխատակից է, որը կարող է կատարել ցուցումներով սահմանված ցանկացած աշխատանք: Այն հիանալի կատարում է այնպիսի գործողություններ, ինչպիսիք են կոճակներին սեղմելը, տեքստի պատճենումը եւ ճանաչումը, պատճենված տեքստի տեղադրումը այլ համակարգերի եւ ձեւերի մեջ, հաշվետվությունների կառուցումը, տվյալների բազաների եւ պետական համակարգերի ծրագրերում գործողությունների կատարումը, այն նաեւ կարող է արագ հաղորդագրություններ ուղարկել եւ կատարել այլ պարզ եւ սովորական գործողություններ:
- RPA-ն կտրուկ նվազեցնում է ստանդարտ բիզնես գործընթացների կատարման ժամանակը, այդ թվում` անդորրագրերի մշակումը, հաճախորդների սպասարկումը եւ ցանկացած այլ գործընթաց, որը պահանջում է մուտք գործել առկա բազմաթիվ ՏՏ համակարգեր:
- Բիզնես հետախուզությունն ավելի հուսալի է եւ հասանելի: RPA -ի միջոցով կատարված յուրաքանչյուր գործընթաց գրանցվում է: Եվ այդ տվյալների շնորհիվ ցանկացած ավարտված գործընթաց կարող է համակողմանիորեն վերլուծվել:
Սարգիս Հարությունյանը
Այսօր ծրագրավորող ընկերություններն առաջարկում են բիզնես գործընթացների լայն շրջանակի օպտիմալացման համար նախատեսված մի շարք RPA ծառայություններ: Ներկա պահին կառանձնացնեի UiPath-ին՝ RPA լուծումների համաշխարհային առաջատարին:
UiPath-ը RPA շուկայում առաջատար ընկերություն է, որը մի քանի տարի առաջատար է եղել Gartner Magic Quadrant-ում եւ ստացել Forrester-ի վերլուծաբանների լավագույն վարկանիշները: 2020 թվականին աշխարհում ավելի քան 7500 ընկերություն ընտրել է UiPath-ը որպես կորպորատիվ հարթակ՝ իրենց բիզնես գործընթացների ռոբոտային ավտոմատացման համար:
Նշեմ, որ մեր թիմը պատրաստ է ավելի մանրամասն ներկայացնել եւ ինտեգրել UiPath լուծումները: Հարկավոր է ընդամենը անցում կատարել մեր կայք, լրացնել համապատասխան ձեւը, եւ մեր մասնագետները կկապվեն ձեզ հետ:
Սվետլանա Անիսիմովա
Խոսելով RPA -ի մասին՝ կառանձնացնեմ երկու հիմնական առավելություն՝ խնայողություն եւ աշխատանքային պրոցեսների արդյունավետության բարձրացում:
RPA տեխնոլոգիաների առավելությունների մասին մանրամասն արդեն խոսվել է, եկեք դիտարկենք RPA-ի օգտագործման ոլորտները: Ֆինանսական եւ հաշվապահական ստորաբաժանումներն օգտագործում են RPA-ն` մարդկային սխալները վերացնելու եւ տվյալների մուտքագրման ժամանակը օպտիմալացնելու համար։ RPA-ն կարգավորում է վճարումների մշակումը, անդորրագրերը, հաշիվ-ապրանքագրերը եւ այլն:
Հաճախորդների սպասարկման կենտրոններում եւ հաճախորդների սպասարկման ծրագրերում ռոբոտները կարող են աջակցել օժանդակ անձնակազմին՝ բարձրացնելով նրանց արտադրողականությունը: Այսպիսով, մարդկային ռեսուրսները կարող են վերաբաշխվել ավելի բարդ խնդիրների լուծման համար: Ռոբոտը հաճախորդի մասին տեղեկատվություն կարող է գտնել բոլոր համակարգերում մեկ ակնթարթում եւ օժանդակ աշխատողին տրամադրել իր ծառայության պատմության բոլոր տեղեկությունները: Այսպիսով, կոնտակտային կենտրոնի աշխատակիցը ծախսում է իր ռեսուրսները հաճախորդին օգնելու, այլ ոչ թե բիզնես ծրագրերի հետ աշխատելու եւ տեղեկատվություն որոնելու վրա:
ՄՌԿ ստորաբաժանումները  հիմնված են ռոբոտների վրա՝ աշխատակիցների արձակուրդների, տեղափոխությունների եւ աշխատանքից ազատման գործընթացների համար: Օրինակ, RPA օգտագործող ընկերությունների աշխատակիցների հարցումների մշակումը թույլ է տալիս ավտոմատ գեներացնել եւ տրամադրել անհրաժեշտ վկայականներ եւ փաստաթղթեր: Ռոբոտները կարող են որոնել եւ մշակել ռեզյումեներ եւ թեկնածուների լրացրած հարցաթերթիկներ։
RPA-ն նաեւ ապահովում է կորպորատիվ հավելվածների ինտեգրումը՝ պարզեցնելով վաճառքի թիմի աշխատանքը: Ավտոմատ ռոբոտացման շնորհիվ վաճառքի թիմերը կրճատում են վաճառքի ցիկլերը եւ բարձրացնում փոխակերպման ցուցանիշը:
ՏՏ մասնագետները օգտագործում են RPA լուծումները` ծրագրեր տեղադրելու եւ ցանցային սարքերը վերահսկելու համար: RPA-ն իդեալական լուծում է հեռակառավարվող ՏՏ ենթակառուցվածքների կառավարման համար, քանի որ այն կարող է գտնել եւ լուծել խնդիրները ավելի արագ, քան մարդը:
Դիտարկենք բանկերում բիզնես գործընթացների ռոբոտացման լուծումների մի քանի իրական օրինակներ:
«Խելացի» ռոբոտ, որը մշակում է հաճախորդների բողոքները 24/7 ռեժիմով: Այս լուծումը օգնում է մշակել հաճախորդների հարցումները, որոնք ծագում են բանկոմատների հետ աշխատելիս: Բանկերի համար այս գործառույթը շատ կարեւոր է հաճախորդների համար առավել հարմարավետ սպասարկման ձեւավորման համար: Ռոբոտը բանկին օգնում է ավտոմատացնել АТМ բողոքների գործընթացը: Նա ստուգում է դրանց ճշգրտությունը, այնուհետեւ իդենտիֆիկացնում է հաճախորդի տվյալները, նույնացնում եւ զտում է կրկնվող հարցումները, ստուգում է պահանջվող դաշտերի լրացումը եւ հաճախորդի հայտարարած տեղեկատվության համապատասխանությունը բանկի համակարգերից ստացված տվյալների հետ, վերլուծում է հիմնական հաշիվների քաղվածքները եւ քարտերը, բանկոմատների էլեկտրոնային տեղեկամատյանները, ինչպես նաեւ կազմում է վճարման հանձնարարական:
Ռոբոտացման համակարգ, որը մշակում է մուտքային հարցումները: Այս լուծումը օգնում է նվազեցնել սպասման ժամանակը եւ մուտքային հարցումների մշակումը կատարվում է մեկ օրում: Մեկ այլ կարեւոր հանգամանք՝ այսպիսի լուծումը նվազեցնում է անձնակազմի ծախսերը։
Ռոբոտացման համակարգ, որը կանոնավոր բեռնում է փաստաթղթերը: Այս բիզնես գործընթացը նույնպես ամենատարածվածներից մեկն է։ Սովորաբար ընկերություններին ավելի շատ հետաքրքրում են բանկային քաղվածքները: Բանկերն իրենք հազվադեպ են API-ներ տրամադրում հաճախորդներին, ուստի RPA-ն այստեղ այլ տեխնոլոգիաների համեմատ մրցակցությունից դուրս է: Հետազոտության համաձայն, օպերացիոն գործընթացներում ռոբոտները կարող են օգնել բանկերին խնայել մինչեւ 75% ՝ բարձրացնելով դրանց արտադրողականությունն ու որակը:
Ծրագրային ռոբոտներն արագ են մշակվում, եւ ռոբոտացման համակարգերի ինտեգրումը շատ ավելի քիչ ժամանակ է պահանջում, քան զրոյից նոր բանկային համակարգերի կամ գործառույթների մշակումը: Բացի այդ, RPA հարթակները թույլ են տալիս օգտվել պատրաստի լուծումներից, ինչը էլ ավելի է պարզեցնում ռոբոտացման գործընթացը:
Ռոբոտացման համակարգ, որը կատարում է ՏՏ համակարգերում կրկնվող գործողությունները: Նման կրկնվող գործընթացների օրինակներից են տվյալների մուտքագրումը պատճեններից, տեղեկատու գրքերի հաշվետվության կազմումը եւ թարմացումը: RPA-ն շատ լավ է կատարում նման խնդիրները, եթե բիզնես գործընթացները լավ կանոնակարգված են:
Ռոբոտացման համակարգ, որը կատարում է փաստաթղթի հաստատման գործընթացը: Խոշոր ընկերություններում, մասնավորապես բանկերում, շահագրգիռ կողմերի հետ նորաստեղծ փաստաթղթերի հաստատումը խոշոր բիզնես գործընթաց է: Սովորաբար այն վարում է աշխատակիցը, ով փաստաթղթերը հաստատման համար դրանք մուտքագրում է համակարգ, այնուհետեւ այնտեղ ավելացնում է բոլոր հաստատողներին եւ նշում լրացուցիչ անհրաժեշտ տվյալներ (նախագծի տեսակը, պատասխանատու անձը եւ այլն):
Եզրափակելով, կցանկանայի նշել, որ ծրագրային ռոբոտների ներդրումը սկսելուց առաջ դուք պետք է ուսումնասիրեք ձեր բիզնես գործընթացները եւ հասկանաք՝ արդյոք դրանք բավարարում են ռոբոտացման նվազագույն պահանջներին։ Առաջին հերթին, դրանք կանոնավոր, լավ ձեւակերպված գործընթացներ են, որոնք հաճախ փոխվում են ժամանակի ընթացքում։ Եթե գործընթացները համապատասխանում են այս չափանիշներին, ռոբոտների օգտագործումը հիանալի միջոց է ընկերության համար ժամանակ եւ գումար խնայելու համար:

Бизнес стремится к автоматизации
Директор Softline Armenia Саргис Арутюнян и генеральный директор UiPath в России и СНГ Светлана Анисимова обсудили IT-тренды в автоматизации бизнес-процессов.
Саргис Арутюнян
IT-технологии развиваются с огромной скоростью, отчасти это связано с развитием бизнеса и связанных с ними потребностей. На сегодняшний день одной из основных потребностей бизнеса во всем мире и в Армении в том числе, является автоматизация бизнес-процессов. Связанно это с тем, что бизнес стремится к снижению рутинной работы, ускорению решения других более важных бизнес-задач и сокращению затрат.
Для решения такой задачи есть множество решений, выделю RPA (Robotic Process Automation) технологию, которая относится к новейшим достижениям IT-отрасли и является одной из базовых для автоматизации бизнес-процессов. RPA позволяет автоматизировать бизнес-процессы за счет использования программных роботов. Они повторяют рутинные действия пользователей, освобождая время сотрудников для выполнения более важных и сложных задач. Робот - это программное обеспечение, которое может моделировать стандартные и повторяющиеся операции, выполняемые сотрудниками в информационных системах и приложениях.
По сути, программные роботы имитируют действия человека: они могут видеть элементы открытых приложений; понимать, где расположены кнопки, поля ввода, текст, таблицы и другие элементы интерактивного интерфейса. Роботы «знают», что им нужно делать - нажимают кнопку, вводят данные, переключаются между приложениями. Основная сила программных роботов - их способность взаимодействовать с пользовательским интерфейсом. Это позволяет автоматизировать длительные сквозные процессы, в которых задействовано множество систем. Можно роботизировать как стандартные офисные приложения, так и сложные ERP-системы, и даже самописные или legacy-приложения. Проще говоря, любые системы и приложения, с которыми может работать человек, можно автоматизировать с помощью роботов.
Благодаря проделанной аналитической и проектной работе во многих странах, Softline удалось существенно изменить организацию бизнеса в целом, модернизировать корпоративные правила обработки бизнес-информации и внедрить технологию RPA в компании из различных отраслей. Отмечу, что массовое внедрение RPA происходит сейчас повсеместно вместе с внедрением систем ERP и EIM.
Наша экспертная оценка показывает, что большинство руководителей положительно оценивают эффект от внедрения в компании средств RPA-автоматизации и считают, что RPA способно изменить существующие бизнес-модели компаний. По нашей оценке, внедрение таких технологий способствует росту эффективности работы и снижает затраты на персонал.
Благодаря RPA можно по-новому взглянуть на бизнес-процессы. Эта технология позволяет автоматизировать множество корпоративных функций: от бэк-офиса до удаленной IТ-инфраструктуры.
Отмечу основные преимущества роботизации:
- Сотрудники могут сосредоточиться на более интеллектуальной работе, а не на повторяющихся рутинных задачах.
- Возможность ошибки полностью исключена. Человек может некорректно вводить текстовые и цифровые данные, робот же всегда действует по указанной инструкции и никогда не опечатывается.
- Робот - цифровой сотрудник, который справится с работой, которую можно делать по инструкции. Он отлично выполняет такие операции, как кликать на кнопки, копировать и распознавать текст, вставлять скопированный текст в другие системы и формы, строить отчеты, выполнять действия в приложениях, работать со сканами документов, работать с базами данных и гос. системами, отправлять сообщения в мессенджерах, выполнять другие простые и рутинные операции.
- RPA значительно сокращает время, необходимое для выполнения широкого спектра бизнес-процессов, включая обработку поступлений, обслуживание клиентов и любые другие процессы, требующие доступа к нескольким существующим IТ-системам. Производительность предприятия возрастает по мере сокращения времени рабочего цикла и транзакций.
- Бизнес-аналитика более надежна и легкодоступна. Каждая транзакция, совершенная с помощью RPA, записывается в журнал. С помощью этих данных можно всесторонне анализировать любые завершенные процессы.
Сегодня компании-разработчики предлагают множество RPA-сервисов для оптимизации широкого спектра бизнес-процессов. Сейчас я бы выделил компанию UiPath - мирового лидерa на рынке роботизированной автоматизации бизнес-процессов (RPA).
UiPath является ведущей компанией на рынке Robotic Process Automation (RPA), на протяжении нескольких лет становясь лидером в магическом квадранте Gartner и получая высший рейтинг от аналитиков Forrester. В 2020 году более 7500 клиентов в мире выбрали UiPath в качестве корпоративной платформы для роботизированной автоматизации своих бизнес-процессов.
Отмечу, что наша команда готова более детально рассказать, проконсультировать и внедрить решения UiPath. Все, что от вас требуется - перейти на сайт, заполнить форму и наши специалисты свяжутся с вами.
Светлана Анисимова
Говоря об RPA, я выделю два главных эффекта от внедрения роботизации - RPA обеспечивает бизнесу снижение затрат и повышение эффективности рабочих процессов.
Преимущества RPA технологий уже были отмечены, я выделю сферы использования RPA. Финансовые и бухгалтерские отделы используют RPA для устранения человеческих ошибок и оптимизации времени ввода данных: обработка списаний, поступлений, выставление счетов - все это задачи для робота.
В центрах обработки клиентских запросов и в приложениях для обслуживания клиентов роботы могут помогать сотрудникам поддержки, повышая их производительность. Таким образом, человеческие ресурсы могут быть перераспределены для решения более сложных вопросов. Робот найдет информацию о клиенте сразу во всех системах и представит сотруднику поддержки всю информацию с историей его обслуживания. Таким образом, сотрудник контакт-центра тратит свои ресурсы на помощь клиенту, а не на работу с бизнес-приложениями и поиск информации.
Отделы кадров полагаются на роботов в оформлении сотрудников, отпусков, больничных, переводов и увольнений. Например, обработка запросов от сотрудников с помощью RPA позволяет автоматически формировать и предоставлять необходимые справки и документы. Роботы могут проводить поиск и обработку резюме и откликов кандидатов - список задач не ограничен.
RPA также обеспечивает интеграцию корпоративных приложений, упрощая рабочий процесс для отделов продаж. Благодаря автоматизированной роботизации отделы продаж сокращают циклы продаж и повышают показатели конверсии.
IТ-специалисты полагаются на RPA для развертывания приложений и мониторинга сетевых устройств. RPA является идеальным решением для удаленного управления IТ-инфраструктурой, потому что может находить и устранять проблемы быстрее, чем человек, и делать это в режиме 24/7.
Рассмотрим несколько реальных примеров решений по роботизации бизнес-процессов в банках.
«Умный» робот для рассмотрения жалоб клиентов 24/7. Это решение помогает обрабатывать клиентские обращения, возникших при работе с банкоматами. Для банков эта функция очень значима для формирования максимально комфортного клиентского пути. Робот помогает банку автоматизировать процесс рассмотрения АТМ-претензий. Он проверяет их корректность, затем идентифицирует данные клиента, выявляет и отсеивает повторные обращения, проверяет заполнение обязательных полей и соответствие заявленной клиентом информации данным из систем банка: анализирует выписки по мастер-счетам и картам, электронные журналы банкоматов, а также формирует распоряжение на выплату.
Роботизация обработки входящих заявок. Это решение помогает уменьшить срок ожидания и обработки входящих заявок до одного дня. Что не мало важно такое решение сокращает затраты на персонал.
Регулярная загрузка документов из банк-клиентов. Этот бизнес-процесс тоже один из самых распространенных, обычно компании больше интересуют банковские выписки. Сами банки редко дают клиентам API, поэтому здесь RPA вне конкуренции по сравнению с другими технологиями. Исследования говорят, что с помощью роботов банки могут экономить до 75% на операционных процессах, повысив производительность и качество своей работы.
Программные роботы быстро настраиваются, а проекты по внедрению роботизации занимают гораздо меньше времени, чем разработка новых банковских систем или функциональностей с нуля. К тому же RPA-платформы позволяют пользоваться библиотеками готовых решений, что еще больше упрощает роботизацию.
Рутинные операции в ИТ-системах. Примеры подобных повторяющихся процессов: ввод данных со скан-копий, формирование отчетности и обновление справочников. С такими задачами RPA справляется очень хорошо, если бизнес-процессы постоянны и четко регламентированы.
Согласование документов. В крупных компаниях и банках, в частности, согласование вновь созданных документов с заинтересованными лицами - это отдельный большой бизнес-процесс. Им обычно занимается специально выделенный сотрудник, который вносит документы на согласование в специальную систему, затем добавляет туда всех согласующих лиц и указывает необходимые дополнительные данные (тип проекта, ответственное лицо и т.д.).
В заключении хотелось бы отметить, что прежде, чем задумываться о внедрении программных роботов, необходимо изучить свои бизнес-процессы и понять, что они соответствуют минимальным требованиям для роботизации: в первую очередь, это регулярные, хорошо формализованные процессы, которые нередко меняются с течением времени. Если процессы соответствуют этим критериям, использование роботов - отличный выход, чтобы сэкономить временные и денежные ресурсы компании и не прибегать к сложной разработке или доработке внутренних систем.