Տոմաշ Վեսելի. «Courtyard By Marriott-ի համար երկինքը սահմաններ չունի»
Ապրիլի 6-ից Երեւանի Տերյան 5 հասցեում իր դռները կբացի Marriott International-ի հերթական հյուրանոցը՝ Courtyard by Marriott-ը, որն առանձնանում է իր ջերմ դիզայնով եւ առաջարկած ծառայությունների բազմազանությամբ:
Բացմանն ընդառաջ՝ Banks.am-ը զրուցել է հյուրանոցի գլխավոր մենեջեր Տոմաշ Վեսելիի հետ ծառայությունների բարձր որակի եւ Երեւան բերված նոր մշակույթի մասին:
-Պրն. Վեսելի, խնդրում եմ ներկայացրեք Courtyard by Marriott Yerevan-ը՝ ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի այն, եւ ի՞նչ կարող են ակնկալել հյուրերը հյուրանոցում անցկացրած իրենց օրերից:
- Courtyard by Marriott-ը ոգեշնչված է հյուրերի համար լավագույնն անելու ձգտմամբ:
Մենք ունենք 1285 հյուրանոցներ աշխարհի 60 երկրներում, որոնցից հերթականն արդեն Երեւանի սրտում է:
Մենք ձգտում ենք հզորացնել մեր հաճախորդներին մի կողմից հոգալով նրանց կարիքները, եւ մյուս կողմից՝ տրամադրելով այնպիսի միջավայր, որը նրանց կօգնի լիցքաթափվել, նոր էներգիա ստանալ, նաեւ ունենալ արդյունավետ աշխատանքային հանդիպումներ: Դրա համար հյուրանոցն ունի բոլոր պայմանները՝ սպա սրահ, բարձրակարգ սարքավորումներով հագեցած մարզասրահ, բարձրակարգ սնունդ եւ խմիչքներ մատուցող ռեստորան եւ բար, հարմարավետ հանդիպումների սրահներ եւ co-working տիրույթ, որտեղ մեր հյուրերը կարող են ընդունել իրենց հաճախորդներին:
Հյուրանոցն ունի 172 համար, ընդորում՝ մեկ  «Executive» եւ ինը «one-bedroom suite»-ներ:
Նախասրահը բաղկացած է երկու մասից. առաջին մասը դասական ձեւաչափով է, իսկ երկրորդ մասում աշխատանքային օրվա ավարտին կոկտեյլներ վայելելու «Go & Sip» սրահն է:
Տոմաշ Վեսելին
Առաջին հարկում տեղակայված է մեր «GIA» ռեստորանը, որը ներկայացնում է միջերկրական եւ միջին արեւելյան խոհանոցները: Այն շուրջօրյա է՝ նախատեսված ոչ միայն հյուրանոցի հյուրերի, այլ նաեւ տեղացի հաճախորդների համար:
Տարատեսակ հանդիպումների եւ հանդիսությունների անցկացման համար ունենք չորս սրահ, որոնցից ամենաընդարձակը նախատեսված է մինչեւ 180 անձով միջոցառումների համար:
Հյուրանոցի ամբողջ դիզայնը ջերմ է, տաք գույներով, եւ այստեղ մարդիկ իրենց լիարժեքորեն կարող են զգալ ինչպես տանը:
- Ինչո՞վ է Courtyard by Marriott-ն առանձնանում քաղաքի մյուս հյուրանոցներից, ինչպիսի՞ հատուկ ծառայություններ է այն առաջարկում հյուրերին:
- Նախ եւ առաջ, մենք փորձելու ենք փոխել հյուրանոցների մասին տեղի բնակչության պատկերացումը: Այստեղ մարդիկ հակված են մտածելու, որ հյուրանոցները միայն զբոսաշրջիկների համար են, դրանք թանկ են եւ անհասանելի: Կարծում եմ, բնակչության հանդեպ անարդար վերաբերմունք է, ուստի մեր նպատակներից մեկն է մեր դռները բացել նաեւ տեղացի հյուրերի համար: Ճկուն քաղաքականության եւ ջերմ միջավայրի միջոցով այնպես ենք անելու, որ տեղացիները լինեն մեր ռեստորանի եւ բարի հիմնական հաճախորդները, որպեսզի այն դառնա քաղաքի բնակիչների սիրելի վայրերից մեկը: Բարձր որակի ծառայության հետ մեկտեղ, առաջարկելու ենք այնպիսի գներ, որ տեղացիները ծախսեն նույնքան գումար, որքան քաղաքի ռեստորաններից մեկում կծախսեին:
Մեր հյուրանոցի առավելություններից է նաեւ Marriott Bonvoy ծրագրի մասը կազմելը: Այն համաշխարհային ծրագիր է, որն ընդգրկում է Marriott-ի բոլոր բրենդները: Դառնալով ծրագրի անդամ՝ հաճախորդը իր հավատարմությանը համապատասխան միավորներ է կուտակում ու ստանում Marriott բրենդի ամբողջ աշխարհով սփռված հյուրանոցներից օգտվելու առավելություններ: Marriott Bonvoy-ի անդամները մեզ համար ընտանիքի անդամի նման են:
- Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կշահեն Երեւանն ու Հայաստանը Courtyard by Marriott-ի այստեղ գտնվելուց ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մշակութային առումով:
- Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի մի շարք պատճառներով. առաջինը, որը բացահայտել եմ սեփական փորձով, այն շատ անվտանգ է, երկրորդը՝ կանաչ զբոսաշրջության մեծ հնարավորություններ ունի: Քանի որ Հայաստանն այնքան էլ խիտ բնակեցված չէ, ինչպես շատ այլ երկրներ, զբոսաշրջիկը կարող է գտնել բազում ամայի ու վայրի տարածքներ, ինչն ինքնին գեղեցիկ է եւ հետաքրքրություն է առաջացնում:
Մենք ընդգծելու ենք այս բոլոր առավելությունները, եւ դրանց համադրելով մեր ծառայությունների բարձր որակը՝ ավելի գրավիչ ենք դարձնելու Հայաստանը զբոսաշրջիկների համար: Աշխարհով մեկ սփռված մեր հավատարիմ հաճախորդների համար Հայաստանը եւս կդառնա ճամփորդելու հետաքրքրական ուղղություն մեր հյուրանոցի առկայության շնորհիվ:
Մենք նաեւ մեծ կարեւորություն ենք տալիս կայուն զարգացմանը, դա «Marriott»-ի մշակույթի կարեւոր մասն է: Հաշվի առնելով այն, որ աշխարհով մեկ ունենք 8,800 հյուրանոցներ՝ մենք մեծ պատասխանատվություն ենք կրում շրջակա միջավայրի վրա մեր ազդեցության համար: Այդ պատճառով էլ մշտապես աշխատում ենք միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու ուղղությամբ՝ փորձելով նաեւ օրինակ ծառայել ոլորտի մյուս ներկայացուցիչների համար:
Մեր հյուրանոցներում հրաժարվել ենք պլաստիկի օգտագործումից, տարանջատում ենք թափոնները, կառավարում ենք սննդային մնացորդները, օգտագործում ենք նորագույն էներգախնայող համակարգեր, սահմանափակում ջրի անխնա օգտագործումը, եւ սրանք ընդամենը օրինակներ են: Ի վերջո, մենք միայն այս մեկ երկրագունդն ունենք, եւ վստահաբար արդեն բավարար վնաս ենք պատճառել դրան:
Այս մոտեցումները սովորեցնում ենք նաեւ մեր աշխատակիցներին, եւ սա եւս մեկ ներդրում է տեղի համայնքի մտածելակերպում:
- Տեղյակ եմ, որ աշխատակիցների զգալի մասը տեղացիներ են: Կասե՞ք, թե ինչպես եք ընտրում թիմի անդամներին, ի՞նչ ունակություններ պետք է ունենան նրանք:
- Այո, մեր աշխատակիցների մեծ մասը տեղացիներ են, միեւնույն ժամանակ մենք կարեւորություն ենք տալիս նաեւ բազմամշակույթ թիմի առկայությանն ու գենդերային հավասարությանը:
Հյուրընկալության ոլորտում առանցքային է հյուրերին ուրախություն պատճառելը, որի համար բարձր որակավորում ունեցող թիմ է պետք: Այդ պատճառով ինքս եմ հարցազրույց վարում յուրաքանչյուր պոտենցիալ աշխատակցի հետ՝ սկսած մաքրուհիներից:
Գիտելիքը հնարավոր է ձեռք բերել, մինչդեռ բնավորությունը փոխելը բարդ է եւ քիչ հավանական, ուստի մեզ համար առաջնային են մարդկային որակները, իսկ մասնագիտական հմտությունները կարող ենք սովորեցնել: Մենք փնտրում ենք էներգիայով լցված մարդկանց, որոնք սիրում են սովորել ու զարգանալ: Նրանք պետք է լինեն ստեղծագործ եւ ունենան հաղորդակցության եւ հուզական կապ ստեղծելու լավ հմտություններ:
Միեւնույն ժամանակ, մեր թիմի յուրաքանչյուր անդամ ստանում է Marriott բրենդի հետ աճելու հնարավորություն: Նրանք կարող են ճամփորդել բրենդի հետ միասին՝ աշխատելով աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող մեր հյուրանոցներում:
Հյուրընկալության ոլորտում աշխատելու առավելություններից է նաեւ բաժինների բազմազանությունը, ուստի կարելի է սկսել մատուցողի աշխատանքից, իսկ հետո դառնալ ֆինանսական բաժնի ղեկավար: Մենք ունենք բազմաթիվ դասընթացներ եւ աշխատանքային մշակույթի բարձր չափանիշներ, որոնցով կարելի է անընդհատ սովորել եւ ինքնակատարելագործվել:
Առհասարակ Marriott-ը հայտնի է նրանով, որ այստեղի աշխատակիցները շատ երկար են մնում բրենդի հետ՝ մինչեւ 30 եւ ավելի տարիներ: Ինչպես պարոն Մարիոթն է ասել՝ եթե աշխատակիցները երջանիկ են, կերջանկացնեն նաեւ ձեր հաճախորդներին: Սա ճշմարտություն է եւ մենք հետեւում ենք դրան:
- Որպես հյուրանոցի գլխավոր մենեջեր՝ ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք հյուրանոցի աշխատանքային ընթացքի եւ հետագա զարգացման վերաբերյալ:
- Միայն մեկ բան եմ ակնկալում՝ լինել համար մեկը, այլ կերպ լինել չի կարող: Հույս ունեմ, որ հաճախորդների գոհունակության առումով տարածաշրջանում առաջատարի դեր կստանձնենք: Այս նպատակին հասնելու համար հետեւողական հարցումներն ու վերլուծությունները մեր առաջնահերթությունների շարքում են:
Հյուրընկալության ոլորտի գեղեցկությունը նաեւ նրանում է, որ այն մշտապես զարգանում է, ուստի մենք եւս շարունակաբար զարգացնելու ենք մեր առաջարկած ծառայությունները: Մեզ համար երկինքը սահմաններ չունի:

Томаш Весели: «Для Courtyard By Marriott небо не имеет границ»
6 апреля в Ереване по адресу Терьяна, 5 откроется очередной отель Marriott International - Courtyard by Marriott, отличающийся теплым дизайном и разнообразием предлагаемых услуг.
Перед открытием Banks.am побеседовал с генеральным менеджером отеля Томашем Весели о высоком качестве услуг и новой культуре, привнесенной в Ереван.
- Господин Весели, расскажите о Courtyard by Marriott Yerevan, каковы его особенности, и чего могут ожидать гости  от пребывания в отеле?
- Courtyard by Marriott вдохновлен желанием сделать для гостей все возможное. У нас 1285 отелей в 60 странах мира, один из которых уже находится в самом сердце Еревана.
Мы стремимся расширить возможности наших клиентов, заботясь об их потребностях, с одной стороны, а с другой стороны, предоставляя среду, которая поможет им расслабиться, набраться новой энергии и провести продуктивные рабочие встречи. Для этого в отеле есть все условия: спа-салон, тренажерный зал, оснащенный качественным оборудованием, ресторан и бар, предлагающие качественную еду и напитки, комфортабельные переговорные комнаты и коворкинг-зона, где наши гости могут принимать своих клиентов.
В отеле 172 номера, в том числе один «Executive» и девять «one-bedroom suite».
Вестибюль состоит из двух частей: первая часть - в классическом формате, а вторая представляет собой зал «Go&Sip», где можно наслаждаться коктейлями в конце рабочего дня.
Томаш Весели
На первом этаже расположен наш ресторан «GIA», где представлена средиземноморская и ближневосточная кухня. Он доступен круглосуточно и предназначен не только для гостей отеля, но и для местных клиентов.
Для проведения различных встреч и церемоний есть четыре зала, самый большой из которых рассчитан на мероприятия с участием до 180 человек.
Весь дизайн отеля выполнен в теплых тонах, и люди могут чувствовать себя здесь совсем как дома.
- Чем Courtyard by Marriott выделяется среди других отелей города, какие особые услуги он предлагает гостям?
- В первую очередь, мы стараемся изменить представление местного населения об отелях. Здесь бытует мнение, что отели предназначены только для туристов - они дорогие и недоступные. Я считаю, что это несправедливо, поэтому одна из наших целей - открыть двери и для местных гостей. Благодаря гибкой политике и теплой обстановке мы позаботимся о том, чтобы местные жители стали основными клиентами нашего ресторана и бара, чтобы он стал одним из любимых мест горожан. Наряду с высоким качеством обслуживания мы предложим цены, не отличающиеся от ресторанов города.
Участие в программе Marriott Bonvoy – еще одно из преимуществ нашего отеля. Это глобальная программа, охватывающая все бренды Marriott. Став участником программы, клиент накапливает баллы, соответствующие верности его предпочтений, и получает преимущества пользования отелями бренда Marriott по всему миру. Участники Marriott Bonvoy для нас как семья.
- Как вы думаете, какую выгоду в экономическом и в культурном плане получат Ереван и Армения от присутствия здесь Courtyard by Marriott?
- Армения имеет большой потенциал по ряду причин: первое, что я обнаружил на собственном опыте, - здесь очень безопасно, второе - есть большие возможности для зеленого туризма. Поскольку Армения не так густонаселена, как многие другие страны, турист может найти множество пустынных и диких мест, что само по себе красиво и интересно.
Мы подчеркнем все эти преимущества и, объединив их с высоким качеством наших услуг, сделаем Армению более привлекательной для туристов. Благодаря наличию нашего отеля, Армения также станет интересным направлением для наших постоянных клиентов, разбросанных по всему миру.
Мы придаем большое значение устойчивому развитию - это важная часть культуры Marriott. Учитывая, что у нас 8800 отелей по всему миру, мы берем на себя большую ответственность за воздействие на окружающую среду. Именно поэтому мы постоянно работаем над минимизацией негативного воздействия, стараясь служить примером для других представителей отрасли.
В наших отелях мы отказались от использования пластика, разделяем мусор, утилизируем пищевые отходы, используем новейшие системы энергосбережения, ограничиваем неэкономное использование воды, и это только несколько примеров. В конце концов, эта планета у нас единственная, и мы и так уже нанесли ей достаточно вреда.
Этим подходам мы также обучаем также наших сотрудников, и это еще один вклад в менталитет местного общества.
- Я знаю, что большинство сотрудников - местные. Как вы подбираете членов команды, какими навыками они должны обладать?
-Да, большинство наших сотрудников - местные, при этом мы придаем большое значение наличию мультикультурного коллектива и гендерному равенству.
Доставить радость гостям - ключевой момент в индустрии гостеприимства, для которого требуется высококвалифицированная команда. Именно поэтому я лично провожу собеседование с каждым потенциальным сотрудником, начиная с уборщиц.
Знания приобрести можно, а вот изменить характер сложно и маловероятно, поэтому  для нас на первом месте человеческие качества, а профессиональным навыкам можно научить. Мы ищем энергичных людей, которые любят учиться и развиваться. Они должны быть творческими и обладать хорошими навыками общения и эмоциональной связи.
При этом каждый член нашей команды получает возможность расти вместе с брендом Marriott. Они могут путешествовать вместе с брендом, работая в наших отелях по всему миру.
Одним из преимуществ работы в сфере гостеприимства является разнообразие - вы можете начать с официанта и дорасти до руководителя финансового отдела. У нас множество курсов и высокие стандарты культуры труда, с помощью которых можно постоянно учиться и совершенствоваться.
Marriott известен тем, что его сотрудники остаются с брендом очень долго - до 30 и более лет. Как сказал г-н Марриотт, если счастливы сотрудники, то и клиенты тоже будут счастливы. Это правда, и мы следуем ей.
- Каковы ваши ожидания от рабочего процесса и дальнейшего развития отеля с позиции генерального менеджера?
- У меня только одно ожидание - быть номером один, иначе и быть не может. Надеюсь,  мы возьмем на себя ведущую роль в регионе с точки зрения удовлетворенности клиентов. Для достижения этой цели последовательные исследования и анализ являются одними из наших приоритетов.
Прелесть индустрии гостеприимства в том, что она постоянно развивается, поэтому мы также будем постоянно развивать предлагаемые нами услуги. Небо для нас не имеет границ.