Իրինա Վորոբյովա. Աճում ենք միասին
Եթե ձեր գործատուն արժանացել է «Լավագույն Գործատու» (Top Employer) հավաստագրման, ապա նման նվաճումը հպարտանալու եւ տոնելու առիթ է: Japan Tobacco International (JTI – Ջեյ Թի Այ) ընկերությունը նշելու բազմաթիվ պատճառներ ունի, քանի որ այս տարի ընկերությունն արժանացել է Հայաստանի «Լավագույն Գործատու», «Եվրոպայի Լավագույն Գործատու» եւ «2016թ. Աշխարհի Լավագույն Գործատու» կոչումներին:
JTI-ը հիմնադրվել է 17 տարի առաջ եւ հանդիսանում է Japan Tobacco Group  (JT) Ընկերությունների Խմբի անդամ, որը ծխախոտային արտադրանքի առաջատար միջազգային արտադրող է: 120 երկրներում ավելի քան 26 000 աշխատակից միավորելով՝ ընկերությունն իր աշխատակիցներին ընձեռում է կարիերայի առաջխաղացման անսահման հնարավորություններ: Որպես հիրավի միջազգային բիզնես՝ JTI-ը, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Ժնեւում (Շվեյցարիա), ամբողջ աշխարհում ունի 360-ից ավելի գրասենյակներ:
JTI-ը Հայաստանում սկսել է գործել 2001-ից եւ ներկայում ունի ավելի քան 50 աշխատակից:
Ընկերության գործունեության եւ հաջողությունների մասին Banks.am-ը զրուցել է JTI-ի Կովկասյան տարածաշրջանի անձնակազմի կառավարման տնօրեն Իրինա Վորոբյովայի հետ:
- Շնորհավորում ենք JTI-ին` 2016թ. «Լավագույն Գործատու» հավաստագրմանն արժանանալու կապակցությամբ: Կարո՞ղ եք մեզ հետ կիսվել, թե որոնք են այն գործոնները, որոնց շնորհիվ ընկերությունը դասվում է աշխարհի առաջատար գործատուների շարքում:
- Մենք անչափ ուրախ ենք, որ երեք տարի անընդմեջ նման պատվի ենք արժանանում: Հավաստագրման ընթացքում պատշաճ կարգով, քաղաքականության, գործելակերպերի եւ չափման մակարդակով ուսումնասիրվել են տաղանդների ռազմավարությունը, աշխատուժի պլանավորումը, կառավարման արդյունավետությունը, ղեկավարման հմտությունների զարգացումը, փոխհատուցումներն ու արտոնությունները, մշակույթը եւ ոլորտի բարեկեցությունը: Մեզ համար կարեւոր է այն փաստը, որ մեր ընկերությունը ենթարկվել է մանրազնին ուսումնասիրման եւ համեմատվել է Եվրոպայի եւ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան երկրների առաջատար ընկերությունների հետ: Նման պարագայում մենք հստակ տեսնում ենք, թե որոնք են մեր ուժեղ ոլորտները, եւ հետագայում ինչպիսի քայլեր է պետք ձեռնարկել կատարելագործվելու համար:
- Կարո՞ղ եք մեզ ավելի մանրամասն պատմել հավաստագրման գործընթացի մասին:
- Հավաստագրման գործընթացն իրականացվում է «Լավագույն Գործատու» ինստիտուտի (Top Employer Institute) կողմից, որն ամբողջ աշխարհում հավաստագրում է գործատուներին՝ նրանց կողմից աշխատակիցների համար ստեղծած պայմանների հիման վրա: Ընկերության կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Նիդեռլանդներում: Սկսած 1991-ից՝ այն ամբողջ աշխարհում «Լավագույն Գործատու»-ների հավաստագրում է իրականացնում: «Լավագույն Գործատու» հավաստագրմանն արժանանում են միայն ամբողջ աշխարհի իրապես լավագույն գործատուները: Այլ կերպ ասած, դրանք այն կազմակերպություններն են, որոնք ունեն աշխատակիցների գնահատման բարձր ցուցանիշներ, որոնք շարունակաբար աշխատում են օպտիմալացնել անձնակազմի կառավարման ոլորտը եւ աշխատանքային պայմանները, ինչպես նաեւ անձնակազմի զարգացմանը նպաստող պայմանները:
Հավաստագրման գործընթացը բաղկացած է մի քանի փուլերից, այդ թվում` անձնակազմի կառավարման պրակտիկայի ուսումնասիրությունը, տվյալների ստուգումը, փաստաթղթավորումը եւ աուդիտը:
- Ինչպիսի՞ գործոնների շնորհիվ է ամբողջ աշխարհում գտնվող JTI-ի գրասենյակներում եւ մասնավորապես՝ Հայաստանում, ստեղծվում բարձրորակ աշխատանքային միջավայր:
- Մենք հավատում ենք, որ իրական հաջողություն հնարավոր է ձեռք բերել միայն այն դեպքում, երբ ընկերությունը եւ աշխատակիցներն աճում եւ զարգանում են միասին: Մեր նշանաբանն է` «Աճում ենք միասին»: Կարծում եմ, որ այս արտահայտությունը հիանալի կերպով նկարագրում է ընկերության մոտեցումն իր աշխատակիցներին, քանի որ յուրաքանչյուր աշխատակից անգնահատելի ակտիվ է ընկերության համար:
Ի լրումն, բարձրորակ աշխատանքային միջավայրը բարձրացնում է աշխատակիցների գոհունակության մակարդակը, ինչն էլ, իր հերթին, նպաստում է աշխատակիցների հոսունության նվազմանը: Ապահով, հարմարավետ աշխատավայրը եւ միջավայրը հանդիսանում են աշխատակիցների եւ ընկերության հանդեպ մեր հարգանքի հիմքերը: Մեծ ուշադրություն է հատկացվում աշխատավայրի անվտանգության եւ գրասենյակային տարածքներում առավելագույնս հարմարավետ պայմանների ապահովմանը: Մենք ստեղծում ենք լավագույն աշխատանքային պայմանները, որի արդյունքում մեր աշխատակիցներն ավելի են ներգրավվում աշխատանքում:
Գրասենյակում ունենք հանգստի սենյակ, որտեղ լարվածության դեպքում աշխատակիցները հնարավորություն ունեն հանգստանալ: Այստեղ, յուրաքանչյուր ոք կարող է գտնել իր նախընտրած զբաղմունքը: Օրինակ` աշխատակիցները կարող են օգտվել գրադարանից, խաղալ Xbox, տեգերի խաղեր, շախմատ, նկարել կտավի վրա, պարզապես լսել երաժշտություն կամ կատարել ֆիզիկական վարժություններ:
Մենք նպաստում ենք, որպեսզի մեր աշխատակիցները հետեւեն առողջ ապրելակերպի՝ մշակելով մի շարք ուղղություններ «Առողջ Ապրելակերպ» (Live Fit) ծրագրի շրջանակում: Նախ եւ առաջ, գրասենյակի խոհանոցն առաջարկում է մրգերի եւ բանջարեղենի մեծ ընտրանի, կաթնամթերք, մեղր եւ սեզոնային մթերքներ, ինչպես նաեւ աշխատակիցների համար դիետիկ սնունդ: Ընկերության կողմից պարբերաբար հրավիրվում է դիետոլոգ, որը խորհուրդներ է տալիս առողջության եւ ճիշտ սնվելու վերաբերյալ:
Երկրորդ ուղղությունը ֆիզիկական ակտիվությունն է: Մեր աշխատակիցների համար սպորտային մրցաշարեր ենք կազմակերպում, տրամադրում մարզասրահներից եւ լողավազաններից օգտվելու անդամագրման քարտեր: Արդյունքներն արձանագրվում են, եւ լավագույն մարզիկներն արժանանում են մրցանակների:
- Ինչպիսի՞ այլ ծրագրեր գոյություն ունեն, որոնց օգնությամբ Ձեր անձնակազմը կարող է դառնալ առավել ակտիվ, մասնագիտորեն զարգանալ եւ ձգտել հասնել իր նպատակներին:
- Ընկերությունում միջին աշխատանքային ստաժի տեւողությունը ինը տարի է: Կարծում եմ, որ 21-րդ դարում դա բավական երկար տեւողություն է: Նույն աշխատանքին մնալը եւ նույն աշխատանքը կրկին ու կրկին կատարելը կարող է աշխատակիցների համար ապախրախուսիչ լինել: Այդ իսկ պատճառով, մեր աշխատակիցների համար մասնագիտորեն աճելու մեծ հնարավորություններ ենք առաջարկում: Աշխատակիցները հնարավորություն ունեն տեղափոխվել JTI-ի՝ այլ երկրներում գործող միավորներ եւ ստորաբաժանումներ: Մեր վերապատրաստման եւ զարգացման թիմը պատրաստ է զարգացնել մեր աշխատակիցների ներուժն ու հմտությունները եւ նպաստել հաջող կարիերայի հիմքի ստեղծմանը:
Զարգացումը ներառում է ոչ միայն դասընթացներ կամ վերապատրաստում: Մեր աշխատակիցներն իրենց տրամադրության տակ ունեն զարգացմանն ուղղված մի շարք միջոցներ եւ հնարավորություններ: Մեր աշխատակիցները կարող են  մասնակցել բազմաֆունկցիոնալ նախագծերի կամ ղեկավարել դրանք. մենք առաջարկում ենք անհրաժեշտ նորարարական միջոցներ` ստեղծարար ունակությունները զարգացնելու նպատակով:
BITL-ը (Կյանքի Կոչել Գաղափարները/Bring Ideas to life) հետաքրքիր ծրագիր է, որի շնորհիվ մեր աշխատակիցների առաջադրած գաղափարների միջոցով բարելավվում է առկա գործունեությունը: Ներքեւից վերեւ ուղղված այս նախաձեռնությունը լայնորեն ընդունվում է մեր անձնակազմի կողմից, եւ առավել ստեղծագործ եւ նորարար աշխատակիցներն իրենց գաղափարների համար գնահատվում են ըստ արժանվույն: Նման մոտեցումը դրդում է մեր աշխատակիցներին ավելի լայն մտածել, քան անհրաժեշտ է առօրյա խնդիրները լուծելու համար, ինչպես նաեւ ներկայացնել իրենց գաղափարները՝ շարունակաբար կատարելագործվելու նպատակով:
Մշտապես կատարելագործվելու մեր փիլիսոփայության շնորհիվ ստեղծվում են կատարելագործման նոր հնարավորություններ՝ ենթարկվելով իրական փոփոխությունների, որոնք դրականորեն ազդում են աշխատակիցների կողմից իրենց պարտականությունների կատարման եւ ընկալման վրա: Այս ոգին է, որ թույլ է տալիս մեր ընկերությանը եւ մարդկանց աճել եւ զարգանալ միասին:
- Ինչպե՞ս եք աջակցում Ձեր աշխատակիցների հետագա վերապատրաստմանն ու կրթությանը:
- 2015թ. վերապատրաստումների մեր բյուջեն մեկ աշխատակցի համար գերազանցել է 2 200 ԱՄՆ դոլարը: Այն աշխատակիցների համար, որոնք ցանկանում են աճել եւ զարգանալ, գոյություն ունեն մի շարք գործիքներ, ինչպիսիք են վերապատրաստման ցիկլային դասընթացները, առցանց ուսուցման հնարավորությունները, ուղղորդման/քոուչինգի ծրագրերը, ինչպես նաեւ գրասենյակի գրադարանը:
Բացի այդ, մենք ստեղծում ենք ուսուցման եւ գիտելիքների փոխանակման մշակույթ` «Ղեկավարը որպես զարգացնող» (Manager as developer) ծրագրի միջոցով, որի շրջանակում յուրաքանչյուր ղեկավար պարտավոր է խթանել եւ աջակցել իր ենթակայության տակ գտնվող աշխատակիցների աշխատանքը, բարելավել նրանց կատարողականը եւ հասնել նրանց ներուժի ամբողջական օգտագործմանը`ապահովելով ուսման հնարավորություններ, ինչպես նաեւ հետադարձ կապն ու քոուչինգը:
- Ինչպե՞ս է ընկերությունը նպաստում իր աշխատակիցների աշխատանքի եւ անձնական կյանքի միջեւ հավասարակշռության ապահովմանը:
- Թվում է, թե մեր օրերում աշխատանքի եւ անձնական կյանքի միջեւ հավասարակշռություն մեծ խնդիր եւ մարտահրավեր է, սակայն այն անհրաժեշտ է երջանիկ եւ արդյունավետ աշխատանքային միջավայր ստեղծելու համար:
Մենք մշակել ենք աշխատանքային ժամերի ճկուն համակարգ, որի շնորհիվ մեր աշխատակիցներն ունեն աշխատանքային գրաֆիկի ընտրության հնարավորություն: Աշխատակիցն իր համար ընտրում է գրասենյակային աշխատանքը կատարելու «հիմնական» չորս ժամերը, իսկ մնացած չորս ժամերը կարող է տեղաբաշխել իր նախընտրությամբ: Ամիսը մեկ անգամ աշխատակիցները կարող են «հեռակա» աշխատել, այլ կերպ ասած, նրանք կարող են աշխատել տանից:
- Ինչպե՞ս եք նոր մասնագետներ գտնում: Ինչպիսի՞ն է ընկերության մոտեցումը  անձնակազմը թարմ մտածելակերպով մարդկանցով համալրելու հարցում:
- Վերջին չորս տարիների ընթացքում JTI-ն էապես աճել է: 2011թ. ի վեր՝ Կովկասում  մեր աշխատակիցների թիվը եռապատկվել է, իսկ Հայաստանում՝ կրկնապատկվել վերջին 4 տարիների ընթացքում: Մեր անձնակազմը համալրված է հմուտ, պրոֆեսիոնալ մարդկանցով, որոնք իրենց ոլորտներում առաջատար մասնագետներ են: Չնայած այն փաստին, որ գոյություն ունեն այնպիսի պաշտոններ, որոնց համար պահանջվում է համապատասխան փորձ, մենք հաճախ ներգրավում ենք երիտասարդների եւ բարձր մոտիվացիա ունեցող տաղանդավոր անձանց` միեւնույն ժամանակ հետապնդելով այն նպատակը, որ աշխատակիցներին մենք ընտրում ենք իրենց մոտեցումների համար եւ զարգացնում ենք նրանց հմտությունները:
Ստաժավորման հատուկ մշակված ծրագրերի շնորհիվ երիտասարդների գիտելիքներն առավել հստակեցվում են, ինչը նպաստում է մեր ընկերությունում նրանց կարիերայի մեկնարկին: «Թռիչք» (JUMP) վերապատրաստման նախաձեռնությունը գլոբալ ծրագիր է, որը մասնակիցներին առաջարկում է անգնահատելի փորձ, աշխատավարձ, ուսուցում աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաեւ միջազգային գործարար միջավայրում հետաքրքիր նախագծերի մասնակցելու հնարավորություն:
- Ինչպիսի՞ հատկանիշերով (հմտություններով, դիրքորոշումներով, կարողություններով, գիտելիքներով) օժտված հեռանկարային աշխատակիցների է փնտրում JTI-ը:
- JTI-ը բազմաբնույթ եւ իրապես միջազգային ընկերություն է: Մի կողմից, մենք դինամիկ ենք, ստեղծարար եւ էներգիայով լեցուն: Մյուս կողմից, մենք ճշգրիտ ենք, հստակ, առաջնորդվում ենք որակով եւ երկարաժամկետ մտահորիզոն ունենք:
Նախ եւ առաջ, մենք նախաձեռնող ենք եւ քաջություն ունենք մեր գործունեությունը ծավալել տարբեր եղանակներով: Երկրորդ հերթին, մենք բաց ենք եւ ոգեշնչվում ենք զանազան մշակույթներով: Վերջապես, մենք մարտահրավերներ նետող ենք: Դա նշանակում է, որ մենք փորձում ենք շարունակ զարգանալ եւ որակով ծավալել մեր գործունեությունը: Մեր աշխատակիցները գործում եւ առաջնորդվում են ընկերության այս արժեքներով: Դա փոխադարձ հարգանք է ստեղծում եւ համահունչ է դարձնում մեր աշխատանքները: Ակնկալում ենք, որ մեր աշխատակիցները նույնպես հոգ կտանեն ընկերության մասին այնպես, ինչպես իրենց սեփական ընկերության մասին: Դա ոչ միայն նշանակում է, որ անհրաժեշտ է շատ աշխատել, այլ նաեւ այն, որ պետք է համարձակություն ունենալ ստեղծել նորը, կատարելագործվել եւ միշտ արտահայտել իրենց կարծիքը՝ այդ թվում մասնակցելով ընկերության աշխատակիցների ներգրավվածության հետազոտությանը:
- Ինչպե՞ս եք բարելավում աշխատակիցների աշխատանքի արդյունավետությունը: Ինչպիսի՞ գործոններ են կարեւորվում նման բարելավման տեսանկյունից:
- Աշխատակիցների աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է երեք պայման: Դրանք են՝ հմտությունները (գիտելիքները եւ կարողությունները, այդ թվում՝ այլ անձանց հետ աշխատելու կարողությունը), մոտիվացիան եւ հնարավորությունները: Մեր աշխատակիցներն օժտված են վերոնշյալ բոլոր կարողություններով: Ավելին, աշխատակիցների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը JTI-ի կողմից կատարվում է երկու փուլով: Մի կողմից, աշխատանքի արդյունավետության գնահատումը տարեկան համակարգված գործընթաց է, որն իրականացվում է մեր վերապատրաստման եւ զարգացման թիմի կողմից, որը գնահատում է աշխատանքի անհատական կատարողականը կազմակերպության նպատակների համեմատ:
Մյուս կողմից, աշխատակիցները նույնպես ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում այս գործընթացում, որպեսզի համոզված լինեն, որ զարգացմանն ուղղված իրենց կարիքները ժամանակին բավարարվում են:
Աշխատակցից հետադարձ կապ ստանալու եւս մեկ հրաշալի միջոց է Աշխատակիցների ներգրավվածության հետազոտությունը, որն իրականացվում է երեք տարին մեկ անգամ: Այս հետազոտության շրջանակում աշխատակիցները հնարավորություն ունեն արտահայտել իրենց կարծիքը եւ բարելավել մեր աշխատանքը: Աշխատակիցների ներգրավվածության հետազոտության արդյունքում գնահատվում է աշխատակիցների մոտիվացիայի, ներգրավվածության եւ աշխատանքային միջավայրին նվիրվածության աստիճանը: Ի լրումն, աշխատակիցների ներգրավվածության բարձր մակարդակը խթանում է ընկերության կատարողականը, նպաստում է ընկերության առջեւ դրված նպատակների ձեռքբերմանը եւ բարելավում է անձի, ինչպես նաեւ ամբողջ կազմակերպության կատարողականը: Վերջին հետազոտությունն իրականացվել է 2015թ. մայիսին, եւ կազմվել են հաջորդ երեք տարիների գործողության ծրագրերը:
- Մենք զրուցեցինք Անձնակազմի կառավարման Ձեր ռազմավարության մի շարք ուղղությունների մասին, ինչպես նաեւ այն գործողությունների մասին, որոնք ձեռնարկվել են Ձեր աշխատակիցներին աջակցելու համար: Դա չափազանց տպավորիչ է: Սակայն ինչո՞ւ է այդքան շատ աշխատանք տարվում տվյալ ոլորտում, եւ ինչպիսի՞ սպասումներ ունեք վերջնական արդյունքից:
- Ավելորդ է ասել, որ ո՛չ փոքր, ո՛չ մեծ ընկերությունները չեն կարող հաջողություններ ունենալ՝ առանց խանդավառ աշխատակիցների, որոնք կիսում են ընկերության նպատակները եւ գիտակցում են, թե ինչպես կարելի է դրանք ձեռք բերել: Մեր նպատակը հստակ է՝ լինել ամենահաջող եւ պատասխանատու ծխախոտային ընկերությունը աշխարհում, եւ մեր աշխատակիցներն այս նպատակին հասնելու հիմնական շարժիչ ուժն են: Ավելին, նշված նպատակին հասնելու հստակ սահմանված ճանապարհ է մշակված: Դա իրականացվում է գրավիչ աշխատանք ապահովելու միջոցով, որն իր հերթին նպաստում է աշխատակիցների թվի աճին:
Աշխատակիցների ներգրավվածության բարձր աստիճանը կարեւորվում է մեր ընկերության կողմից եւ նպաստում է երկարատեւ աճին, կայունությանը եւ հաջողությանը: Մենք հավատում ենք, որ ներգրավված աշխատակիցներն իսկապես մտահոգվում են իրենց ընկերության ապագայի մասին եւ ամբողջությամբ ներգրավված են աշխատանքի գործընթացում: Նրանք հավատարիմ են, նվիրված եւ մեծ ոգեւորությամբ են կատարում իրենց աշխատանքը` կապելով իրենց անձնական ապագան ընկերության առաջընթացի եւ երկարատեւ հաջողության հետ: Նրանք ձգտում են «լրացուցիչ մղոն քայլել» մեզ հետ եւ լրացուցիչ ջանք ներդնել բացառիկ բիզնես արդյունքներ ստանալու, կազմակերպության աշխատանքը եւ հաջողությունները բարելավելու նպատակով: JTI-ի Կովկասյան տարածաշրջանի բոլոր աշխատակիցները կարող են աճել եւ զարգանալ ընկերության գործունեության հետ միասին, հաջողություն ունենալ բազմազան ոլորտներում, որտեղ գերազանցությունը կատարողականի կարեւոր չափանիշ է եւ կրում է երկարատեւ բնույթ:
Ես համոզված եմ, որ անհրաժեշտ է ընկերության եւ իր աշխատակիցների միջեւ ստեղծել հոգեբանական կապ: Դա նշանակում է, որ երբ ընկերությունը կատարում է գործարքի իր բաժինը, ապա աշխատակիցը կատարում է իրենը, ինչի արդյունքում միասին մենք կարող ենք մեր ընկերությունն առավել հաջողակ դարձնել` հետագայում ավելի բարձր նպատակներ հետապնդելով:
Դավիթ Չոբանյան, Տարածքային ներկայացուցիչ, Երեւան
Նախքան 2015թ. JTI ընկերություն ընդունվելը ես աշխատել եմ տարբեր կազմակերպություններում եւ կարող եմ համեմատել այն, ինչ տեղի է ունենում այստեղ, այլ գործատուների հետ: JTI-ում աշխատակիցներին գնահատում են իրենց ցուցաբերած ջանքերի համար: Երբ աշխատակիցը ներդնում է ջանք, ապա անմիջապես տեսնում է արձագանքը: Ես իրապես ինձ զգում եմ մի մեծ ընտանիքի անդամ, ընտանիքի, որն աջակցում է ինձ, երբ ես ունեմ դրա կարիքը, եւ ապավինում է ինձ, երբ պահանջվում է գործադրել լրացուցիչ ջանքեր: Ես վայելում եմ այստեղ անցկացրած յուրաքանչյուր օրը, եւ ամեն առավոտ հաճույքով գալիս եմ աշխատանքի: Դա շատ կարեւոր է ինձ համար:
Երվանդ Ամյան, Կարեւոր հաճախորդների հետ աշխատանքի մասնագետ
Ես երկար տարիներ աշխատել եմ ծխախոտային արդյունաբերությունում եւ մտածում էի, որ գիտեմ ամեն ինչ ծխախոտի եւ մեր շուկայի մասին: Այնուամենայնիվ, նոր պաշտոն ստանալուց հետո հասկացա, թե որքան սխալ էի մտածում: JTI-ում աշխատանքը շարունակական կրթության գործընթաց է: Դուք նոր գիտելիքներ եք ստանում կառավարիչներից, գործընկերներից, պաշտոնական վերապատրաստումների եւ հրահանգավորումների ընթացքում: Հետ նայելով` պարզ տեսնում եմ առաջընթացը, որին հասել եմ  JTI-ում տիրող միջավայրի շնորհիվ:
JTI-ն իսկապես ջերմ վայր է աշխատելու համար, եւ այստեղ առկա միջավայրը ստիպում է անել ամեն ինչ՝ գործադրելով նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ առավելագույն ջանքերը: Ես ինձ զգում եմ մի մեծ ընտանիքի անդամ, որովհետեւ վայելում եմ բոլոր գործընկերների աջակցությունը՝ նրանց զբաղեցրած պաշտոնից կամ պատասխանատվության սահմաններից անկախ: Հանրաճանաչ «Մեկը բոլորի համար, եւ բոլորը մեկի համար» նշանաբանն այս կազմակերպության մասին է, եւ իմ մասնագիտական կարիերայի աճը ես տեսնում եմ միայն այս ընկերության եւ այս մարդկանց հետ:

Ирина Воробьева: Развиваясь вместе
Если Ваш работодатель заслужил сертификат “Лучший работодатель” (Top Employer), это достижение - предмет гордости и повод  для празднования. Сегодня, у компании Japan Tobacco International (JTI) есть много таких поводов: в этом году компания получила награды “Лучший работодатель Армении”, “Лучший работодатель Европы”, “Лучший работодатель в мире - 2016”.
Компания JTI была основана 17 лет назад и входит в группу компаний Japan Tobacco (JT), одного из мировых лидеров - производителей табачной продукции. Обьединяя 26 000 сотрудников в 120 странах компания предоставляет сотрудникам безграничные возможности карьерного роста. Являясь истинно международной компанией со штаб-квартирой в Женеве, компания представлена более чем 360 офисами по всему миру.
Компания JTI начала свою деятельность в Армении в 2001 году и сегодня в ней работает более 50 человек.
Banks.am представилась возможность поговорить с Ириной Воробьевой, Директором по персоналу компании JTI на Кавказе и узнать больше как о самой компании, так и об истории ее успеха.
- Примите наши поздравления по случаю получения компанией почетного статуса Top Employer Global 2016 или “Лучший работодатель в мире - 2016”. Не могли бы вы рассказать нам о факторах, благодаря которым ваша компания находится среди самых лучших работодателей в мире?
- Уже третий год подряд наша компания удостаивается почетного звания “Лучший работодатель”, и мы действительно гордимся этим достижением. Во время проведения сертификации был проведен тщательный анализ на наличие политик и практик в таких сферах как: развитие и оценка деятельности сотрудников, планирование персонала, уровень подготовки руководителей, компенсация и льготы, культура и атмосфера в организации и другие. Подробное исследование и сравнение с компаниями-лидерами в Европе и Азиатско-Тихоокеанском регионе очень важны для нас, это дает возможность увидеть наши сильные стороны, а также те области, которые требуют дальнейшего улучшения.
- Не могли бы подробнее рассказать о процессе сертификации?
- Сертификация проводится Институтом лучших работодателей (Top Employers Institute), который оценивает и сертифицирует работодателей по всему миру на основании условий, которые компании обеспечивают своим сотрудникам. Штаб-квартира организации находится в Нидерландах, компания занимается оценкой лучших работодателей в мировом масштабе с 1991 года. Сертификат “Лучший работодатель (Top Employer)” вручается только лучшим работодателям в мире. Другими словами, это те компании, которые демонстрируют высокие стандарты условий труда для сотрудников, предусматривают постоянное усовершенствование условий труда для работников и являются лидерами в сфере развития своих сотрудников.
Процесс сертификации состоит из нескольких этапов, которые включают обзор кадровой политики, проверку информации/документов и аудит.
- Какие особенности создают высококачественную атмосферу труда в офисах компании JTI в мировом масштабе и, в частности, в Армении?
- Мы верим, что настоящего успеха можно достичь только при условии совместного развития компании и сотрудников. Наш девиз – "мы растем вместе”. Мне кажется, что эта фраза отлично описывает отношение компании к своим сотрудникам, поскольку каждый сотрудник является бесценным активом для компании.
Кроме того, высококачественная атмосфера труда обеспечивает удовлетворенность сотрудников, и, следовательно, влияет на удержание персонала. Безопасное, комфортное рабочее место и атмосфера являются той элементарной базой, которую мы предоставляем сотрудникам. Много внимания уделяется технике безопасности, наш офис соответствует самым высоким требованиям обеспечения комфортных условий для работников. Мы создаем комфортные условия труда и взамен получаем более высокую степень вовлеченности сотрудников.
В нашем офисе имеется комната отдыха для сотрудников, где они могут отдохнуть и снять стресс. Здесь каждый сотрудник может найти для себя занятие по душе. Например, они могут пользоваться библиотекой, играть в Xbox, шахматы, дартс, собирать пазлы, рисовать, слушать музыку и заниматься физическими упражнениями.
Мы поддерживаем здоровый образ жизни своих сотрудников и объединили несколько направлений в специально разработанной программе “Будь в форме” (Live Fit). Прежде всего, это кухня в офисе, в которой сотрудникам доступны фрукты и овощи, молочные продукты, мед, сезонные, а также специальные диетические продукты. Периодически в офис приглашается специалист по питанию, который знакомит сотрудников с основополагающими принципами здорового питания.
Следующее направление – это физическая активность. Мы проводим спортивные соревнования для своих сотрудников, а также предоставляем им абонементы в тренажерный зал и бассейн. Результаты контролируются, и наиболее активные спортсмены получают награду.
- Какие программы помогают вашим сотрудникам стать более активными, компетентными и добиваться поставленных целей?
- Средний стаж работы в нашей компании - девять лет. Я думаю, что это достаточно длительный период для 21-го века. Пребывание в одной и той же должности и выполнение одних и тех же задач снова и снова может стать огромной демотивацией. Поэтому мы предлагаем своим сотрудникам большое количество возможностей для профессионального роста. Мы предоставляем возможность сменить географию и развиваться кросс-функционально. В компании существует специальная команда по обучению и повышению квалификации, цель которой - определение потенциала, оценка навыков сотрудников и создание базы для успешной карьеры в компании.
Развитие – это не только прохождение тренингов или участие в курсах обучения. У нас есть большое количество инструментов для развития. Сотрудникам предоставляется возможность принять участие или возглавить кросс-функциональные проекты: мы предоставляем необходимые современные инструменты для стимулирования творческой деятельности. Программа “Воплоти идею в жизнь” (Bringing Ideas to Life ) представляет собой  интересную инициативу, при помощи которой, идеи предложенные нашими сотрудниками, вносят улучшения во все, что мы делаем. Данный метод “снизу-вверх” очень популярен среди наших сотрудников, а самые креативные из них награждаются. Этот подход мотивирует наших сотрудников думать шире, чем необходимо для выполнения их ежедневных задач и предлагать свои идеи для постоянного совершенствования. Наша философия постоянного совершенствования заключается в поиске возможностей для улучшений, превращении таких возможностей в реальные изменения, имеющие положительное влияние на производительность сотрудников и восприятие их работы. Этот дух позволяет нашей компании и сотрудникам расти вместе.
- Как вы поддерживаете стремление своих сотрудников в обучении и тренингах?
- Наш бюджет для обучения в 2015 г. составил более 2,2 тыс. долларов США на каждого сотрудника. Существуют различные методы и инструменты для тех, кто желает расти и развиваться, начиная с периодических курсов, дистанционного обучения, программ с менторами и наличия библиотеки в офисе.
Кроме этого, мы внедряем культуру обучения и обмен знаниями через программу “Руководитель в роли наставника”. В рамках данной программы каждый руководитель способствует и поддерживает усилия своей команды, помогая улучшать ее производительность и реализовывать потенциал путем обеспечения обратной связи и работы в роли ментора.
- Как компания поддерживает баланс между работой и личной жизнью своих сотрудников?
- В наши дни вопрос нахождения баланса работы и личной жизни является большим вызовом, но это необходимое условие для формирования положительной и продуктивной рабочей атмосферы.
Мы внедрили гибкий рабочий график, который позволяет нашим сотрудникам выбрать “основные” четыре часа для офисной работы, а оставшиеся четыре часа могут быть распределены по усмотрению сотрудника. Один раз в месяц работник может использовать режим удаленной работы или, говоря другими словами, ему разрешено работать из дома.
- Как вы находите новых профессионалов? Каков ваш подход пополнения штата новыми кадрами?
- Компания JTI значительно выросла за последние четыре года. Численность персонала на Кавказе начиная с 2011 г. увеличилась в три раза, а в в Армении за последние 4 года - в два раза. Наш персонал - профессионалы, лучшие в своей области. Несмотря на то, что есть должности, требующие особого опыта работы, мы часто привлекаем мотивированных молодых людей, подразумевая, что мы нанимаем их из-за их отношения к работе и развиваем их профессиональные навыки. Программы стажировки специально разработаны для определения уровня знаний молодых людей и с тем, чтобы помочь им начать свою карьеру с нами. Программа стажировки “Прыжок”( JUMP) - это глобальная программа которая предлагает стажерам ценный опыт, конкурентную оплату труда, обучение в процессе работы, а также возможность принимать участие в интересных проектах в междунароной бизнес среде.
- Какие качества (навыки, отношение к работе, способности, знания) ищет JTI в потенциальных сотрудниках?
- Компания JTI  - это диверсифицированный и по-настоящему международный бизнес. С одной стороны, мы динамичны, креативны и полны энергии. С другой стороны, мы точны, ориентированы на качество и имеем долгосрочные планы.
Прежде всего, мы предприимчивы и имеем смелость делать иначе, а не так, как все. Во-вторых, мы открыты и различные культуры нас вдохновляют. И наконец, мы готовы к вызовам, что означает, что мы стремимся к постоянному развитию и качественно подходим ко всему, что делаем. Наши сотрудники разделяют ценности компании и живут ими. Это способствует взаимному уважению и взаимопониманию во всем, что мы делаем. Мы ожидаем от сотрудников такого отношения к компании, как если бы она была их собственной. Это означает не только добросовестно работать, но также иметь смелость к инновациям, усовершенствованию и всегда высказывать свое мнение, в том числе и принимая участие во внутрикорпоративном анализе уровня заинтересованности сотрудников.
- Как вы улучшаете производительность сотрудников? Какие факторы вы учитываете, когда ищете возможности такого улучшения?
- Существуют три условия, необходимые для улучшения производительности сотрудников: способности (знания и навыки, включая работу в коллективе), мотивация и возможность. У наших сотрудников все это есть. Кроме того, в JTI улучшение производительности сотрудника это двусторонний процесс. С одной стороны, аттестация сотрудников - это ежегодная систематическая процедура, выполняемая под руководством нашей команды по обучению и развитию, которая оценивает личную работу сотрудников и сравивает ее с организационными целями. С другой стороны, сотрудники также активно привлекаются к участию в данной процедуре в целях своевременного реагирования на их потребности в развитии.
Другой отличный способ получения обратной связи от сотрудников - это исследование уровня заинтересованности сотрудников, которое проводится каждые три года. В это время у сотрудников есть возможность выразить свое мнение и попытаться улучшить методы ведения бизнеса. Исследование уровня заинтересованности сотрудников определяет уровень мотивации, вовлеченности и преданность своей рабочей среде. Более того, высокий уровень заинтересованности сотрудников стимулирует показатели производственной деятельности, помогает компании в достижении целей и улучшает как личную работу сотрудников, так и работу компании в целом.
Мы проводили последнее исследование в мае 2015 года, и основываясь на его результатах, был разработан комплекс мероприятий на следующие три года.
- Мы поговорили о многих направлениях вашей стратегии по подбору персонала, а также об усилиях, которые вы прилагаете, чтобы поддержать своих сотрудников. Это очень впечатляет. Но почему вы тратите столько усилий в этой области и чего вы ожидаете в конечном итоге?
- Излишне говорить, что ни одна компания, большая или маленькая, не может победить в долгосрочной перспективе без помощи энергичных сотрудников, которые разделяют цели компании и понимают, как достичь их. Наша цель - быть самой успешной и ответственной табачной компанией в мире и наши сотрудники являются основной движущей силой в достижении данной цели. Кроме того, существует четко определенное направление для достижения данной цели, а именно: обеспечение комфортного рабочего места, что в свою очередь увеличивает уровень вовлеченности сотрудников. Высокий уровень вовлеченности сотрудников жизненно важный показатель для нашей организации, стремящейся к долгосрочному развитию и успеху. Мы искренне верим, что вовлеченные сотрудники действительно переживают за будущее своей компании и работают с максимальной отдачей. Они лояльны, преданы и увлечены своей работой, связывают свое будущее с развитием компании и ее долгосрочным успехом. Они стремятся “пройти лишнюю милю” и приложить дополнительные усилия для достижения незаурядных результатов, улучшения эффективности работы организации и достижения успеха. Все сотрудники JTI имеют возможность развития вместе с развитием бизнеса, преуспевая в компании, в которой высокое качество является стандартом, а фокус на долгосрочную перспективу является приоритетом.
Я твердо верю в установление психологического контракта между компанией и ее сотрудниками. Это значит, что когда компания выполняет свою часть договоренностей, сотрудники выполняют свою, а вместе мы сможем сделать нашу компанию еще лучше, в намерении достичь еще более амбициозных целей в будущем!
Давид Чобанян, территориальный представитель, Ереван
Я работал во многих организациях до поступления в JTI в 2015 году и могу сравнивать то, что происходит здесь, с другими работодателями. В JTI людей ценят за их вклад, и когда вы прилагаете усилия, то видите отдачу. Я чувствую себя членом большой семьи, которая поддерживает меня всякий раз, когда я нуждаюсь в поддержке, и рассчитывает на меня, когда необходимо приложить дополнительные усилия. Я здесь наслаждаюсь каждым днем и каждое утро охотно прихожу на работу, это очень много значит для меня.
Ерванд Амян, специалист по работе с ключевыми клиентами
Я работал в табачной отрасли в течение многих лет, и думал, что знаю все об этой индустрии и нашем рынке, однако после того, как меня взяли на новую должность, я понял, насколько был неправ. Работа в JTI является непрерывным процессом обучения, вы учитесь у менеджеров, коллег, в рамках официальных трейнингов и работы с наставниками. Оглядываясь назад, я четко вижу прогресс, которого достиг; все благодаря рабочей среде, которая существует в JTI. Это по-настоящему гостеприимное место для работы, и среда заставляет вас действовать на максимуме своих способностей и вкладывать столько усилий, сколько необходимо для достижения поставленной цели. Я чувствую себя частью большой семьи, потому что у меня есть поддержка всех коллег, независимо от их положения или зоны ответственности. Знаменитый девиз “один за всех и все за одного” именно об этом месте, и я связываю рост своей профессиональной карьеры только с этой компанией и с этими людьми.