Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիան փոփոխում է սակագները
ՀՀ արժեթղթերի շուկայում ռեեստրավարման ծառայությունների մատուցման նոր մոդելի անցնելու կապակցությամբ, Դեպոզիտարիայում ներկայումս իրականացվում են համապատասխան ծրագրային համակարգի ներդրման աշխատանքներ:
Ներդրվող նոր մոդելը ենթադրում է, որ այսուհետ ռեեստրավարման ծառայությունները մատուցվելու են հաշվի օպերատորների միջոցով: Հաշվի օպերատորներ կարող են հանդիսանալ բանկերը և ներդրումային ծառայություններ մատուցող ընկերությունները:
Կապված վերը նշված փոփոխությունների հետ և հիմք ընդունելով «Արժեթղթերի շուկայի մասին» ՀՀ օրենքի 190-րդ հոդվածի 1-ին կետը, Դեպոզիտարիան նախաձեռնել է ծառայությունների գների առավելագույն չափերի նախագծի սահմանման և ՀՀ Կենտրոնական բանկ ներկայացման գործընթացը: Նախագիծը արդեն իսկ տեղադրված է Դեպոզիտարիայի կայքում՝ «Կանոնների նախագծեր» բաժնում:

Центральный Депозитарий Армении пересматривает тарифы на услуги
В рамках внедрения новой модели депозитарной системы на армянском рынке ценных бумаг Центральный Депозитарий Армении (ЦДА) работает над внедрением нового программного обеспечения, которое позволит опосредовать и упростить предоставление депозитарных услуг. Так, согласно новой модели, услуги ведения реестра акционерных обществ будут предоставляться посредством операторов, в роли которых могут выступать как банки, так и инвестиционные компании.
В связи с вышеуказанными изменениями на основании статьи 190, п. 1, Закона РА «О рынке ценных бумаг» ЦДА начал процесс установления максимального уровня тарифов на услуги и представления соответствующих правил в ЦБ РА на утверждение.
Проект документа о максимальном уровне тарифов опубликован в разделе «Проекты правил» (раздел «Կանոնների նախագծեր» доступен только на армянском языке) официального сайта ЦДА.