ՎԶԵԲ $20 միլիոն վարկ կտրամադրի Երեվանի “Զվարթնոց” օդանավակայանի նոր տերմինալի շինարարությունն ավարտելու համար
13.07.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 13 հուլիսի, /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկը /ՎԶԵԲ/ “Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ” ընկերությանը $20 միլիոն վարկ կտրամադրի “Զվարթնոց“ միջազգային օդանավակայանի նոր տերմինալի շինարարարությունն ավարտին հասցնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, համապատասխան համաձայնագիրն այսօր ստորագրվել է Երեւանում: Վարկային միջոցները կօգտագործվեն տերմինալի շինարարարությունն ավարտելու, սպասարկման միջոցները արդիականացնելու եւ նոր տեխնիկական միջոցներ ձեռք բերելու համար:
Ինչպես նշել է “Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ” ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Խուան-Պաբլո Գեչիջյանը, ՎԶԵԲ-ի վարկը թույլ կտա օդանավակայանը համապատասխանեցնել միջազգային չափանիշներին, ինչն էլ իր հերթին կխթանի զբոսաշրջության զարգացմանը:
ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մայկլ Վայնշտայնն ընդգծել է, որ նոր տերմինալի կառուցման նախագիծը մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի արտաքին տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների զարգացման համար:
Գործարքն իրականացվում է գերմանական DEG, Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH-ի հետ միասին (մտնում է KfW խմբի մեջ), որն իր հերթին $10 միլիոն վարկ կհատկացնի տերմինալի շինարարության համար:

ЕБРР предоставит кредит в размере $20 млн. для завершения строительства нового терминала в ереванском аэропорту «Звартноц»
13.07.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 13 июля. /Медиамакс/. Европейский Банк Реконструкции и Развития /ЕБРР/ предоставит кредит компании «Армения Международные Аэропорты» в размере $20 млн. для завершения строительства нового пассажирского терминала в международном аэропорту «Звартноц».
Как сообщает агентство Медиамакс, соответствующее соглашение было подписано сегодня в Ереване. Средства будут использованы для завершения строительства терминала, модернизацию средств обслуживания и приобретение нового оборудования.
Как отметил исполнительный директор ЗАО «Армения Международные аэропорты»
Хуан-Пабло Гечичян, кредит ЕБРР позволит привести аэропорт в соответствие с международными стандартами, а это, в свою очередь, будет стимулировать развитие туризма в стране.
Руководитель ереванского офиса ЕБРР Майкл Вайнштейн подчеркнул, что проект строительства нового пассжирского терминала в аэропорту «Звартноц» имеет огромное значение для развития внешних транспортных коммуникаций Армении.
Сделка осуществляется совместно с немецкой DEG, Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH (входит в состав группы KfW), которая, в свою очередь, предоставит для строительства терминала кредит в размере $10 млн.