Տաթեւի վանքի վերանորոգումը նախատեսվում է ավարտել 2017 թվականին
Երեւան: Մեդիամաքս:  «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի տնօրեն Արեն Ափիկյանն այսօր ասել է, որ մինչեւ 2017 թ. նախատեսվում է ավարտին հասցնել Տաթեւի վանական համալիրի վերանորոգումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Արեն Ափիկյանն ասել է, որ ներկայումս ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքները, կատարվում են ինժեներային հետազոտություններ, վանքի պատերի մակերեսների լազերային սքանավորում:
«4 տարի անց՝ 2017 թվականին Տաթեւի վանքը կդառնա 1111 տարեկան: Այդ խորհրդանշական տարեթվի նախօրեին նախատեսում ենք ավարտին հասցնել վանական համալիրի վերականգնումը: Վանքի վերականգման բոլոր ծրագրերը հաստատվում են Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի կողմից: Վերականգման նախագիծը պատրաստ կլինի 2014թ. վերջում եւ կներկայացվի հանրությանը»,- ասել է ծրագրի տնօրենը:
Արեն Ափիկյանը հավելել է, որ վանքը եւ նրա հարակից տարածքները վերանորոգումից հետո հարմարացված կլինեն հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց համար:
Խոսելով Քաղաքաշինության նախարարության կողմից նոյեմբերի 5-ին  հաստատված վանքի պահպանական գոտու կառուցապատման սխեմայի նախագծի մասին`Արեն Ափիկյանն այն գնահատել է «օգտակար զբոսաշրջային գոտու զարգացման համար»:
«Վանքի շրջակա տարածքներում ունենք անօրինական կառուցապատման հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ, եւ այդ փաստաթղթի նպատակներից մեկն է լուծել անօրինական շինությունների խնդիրը»,- նշել է ծրագրի տնօրենը: Միաժամանակ, նշել է Արեն Ափիկյանը, «փաստաթղթի բովանդակային մասի հետ կապված ունենք որոշակի վերապահումներ ու հուսով ենք, որ դրանք հաշվի կառնվեն»:
Խոսելով վերապահումների մասին, RVVZ եւ IDeA հիմնադրամների գործադիր տնօրեն Արտակ Մելքոնյանն ասել է.
«Փաստաթուղթը պետք է հաշվի առնի դեպի Տաթեւ եկող զբոսաշրջային հոսքերը եւ այն յուրահատուկ պատմամշակութային եւ հոգեւոր միջավայրը, որն առկա է Տաթեւի վանքի շուրջ: Հոսով ենք, որ մինչեւ տարեվերջ փաստաթղթում փոփոխություններ կմտցվեն»,- ասել է Արտակ Մելքոնյանը:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի մեկնարկել է երեք տարի առաջ: Ծրագրի նվիրատուներն են 140 անհատներ 18 երկրներից: Եթե մինչեւ «Տաթեւեր» ճոպանուղու գործարկումը վանք էր այցելում օրական մեկ-երկու տասնյակ մարդ, ապա այսօր աշխատանքային օրերին այցելուների թիվը հասնում է մի քանի հարյուրի: Երեք տարվա ընթացքում վանք է այցելել շուրջ 250 հազար մարդ, որից 210 հազարը օգտվել է «Տաթեւերից»:

Реставрацию монастыря Татев ожидается завершить в 2017 году
Ереван /Медиамакс/. Руководитель программы «Возрождение Татева» Арен Апикян сказал сегодня, что реставрацию монастырского комплекса Татев ожидается закончить до 2017 года.
Как сообщает Медиамакс, на сегодняшней пресс-конференции Арен Апикян сказал, что в настоящее время проводятся подготовительные работы и инженерные исследования, а также лазерное сканирование поверхностей стен монастыря.
«Через 4 года, в 2017 году, монастырю Татев исполнится 1111 лет. В преддверии этой символической даты мы планируем закончить реставрацию монастырского комплекса. Все планы по реставрации утверждаются Первопрестольным Св. Эчмиадзином. Программа реставрации будет готова к концу 2014 года и мы представим ее обществу»,- сказал руководитель программы.
Арен Апикян сказал, что монастырь и прилегающие к нему территории будут адаптированы для людей с особыми потребностями.
Говоря о проекте схемы строительства в охраняемой зоне монастыря, утвержденной министерством градостроительства 5 ноября, Арен Апикян оценил его как «полезную для развития туристической зоны».
«На прилегаюших к монастырю территориях есть много проблем, связанных с незаконным строительством, и целью документа является решение этих проблем»,- отметил руководитель программы. В то же время, сказал Арен Апикян, «у нас есть замечания по поводу содержания документа, и мы надеемся, что они будут учтены».
Говоря о замечаниях, исполнительный директор фондов RVVZ и IDeA Артак Мелконян сказал:
«В документе должны учитываться туристические потоки, а также особая историческая, культурная и духовная среда вокруг монастыря Татев. Надеемся, что до конца года в документ будут внесены соответствующие изменения».
Проект «Возрождение Татева» стартовал 3 года назад. Донорами проекта выступили 140 человек из 18 стран. Если до запуска «Крылья Татев» монастырь посещала пара десятков людей в день, то сегодня в будние дни число посетителей составляет сотни. За три года Татевский монастырь посетили 250 тысяч человек, 210 тысяч из которых воспользовались канатной дорогой «Крылья Татева».