Ռուբեն Վարդանյան. ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ն կրթելու է բարերարներին
Մոսկովյան ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցում բացվելու է կենտրոն, որը զբաղվելու է բարերարների նոր սերնդի կրթմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Վեդոմոստի-ն, այդ մասին Սանկտ-Պետերբուրգում ընթացող Տնտեսական ֆորումին հայտնել է Sberbank CIB համաղեկավար եւ ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցի հիմնադիրներից մեկը՝ Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մենք որոշել ենք տարեվերջին բացել ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցում հատուկ կենտրոն, որն օգնելու է մեծ կարողությունների տերերին ճիշտ կարգավորել իրենց ցանկությունները՝ ինչպես տրամադրել միջոցները բարեգործական նպատակներով, ինչպես դրանք ճիշտ կառավարել, ինչպես ստեղծել ժառանգության փոխանցման մեխանիզմներ: Դա շատ կարեւոր է` խոսքը գնում է ոչ միայն բարերարի այսօրվա գործունեության մասին, այլեւ այն մասին, թե ի՞նչ է նա թողնելու իրենից հետո՝ տարատեսակ բարեգործական հիմնադրամների տեսքով», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ըստ նրա, Ռուսաստանում, որտեղ բոլոր ինստիտուտների հանդեպ վստահությունը ցածր մակարդակի վրա է, ճիշտ կազմակերպման պարագայում, բարեգործությունը կարող է շատ կարեւոր դեր խաղալ «վստահության շառավղի» ընդլայնման հարցում:

Рубен Варданян: СКОЛКОВО будет обучать меценатов
В Московской Школе управления СКОЛКОВО откроется центр, который займется воспитанием нового поколения меценатов.
Как сообщают Ведомости, об этом заявил соруководитель Sberbank CIB, экс-президент и один из основателей бизнес-школы СКОЛКОВО Рубен  Варданян, выступая на Санкт-Петербургском Экономическом форуме.
«Мы решили создать в конце этого года в бизнес-школе СКОЛКОВО специальный центр, который будет помогать обладателям больших состояний правильно структурировать свои желания  - как отдать средства для благотворительности, как ими правильно управлять, как создавать механизмы передачи наследства. Это очень важно - речь идет не только о деятельности мецената сегодня, но и том, что он оставляет после себя в виде различных благотворительных фондов»,- сказал Рубен Варданян.
По его словам, в России, где существует очень низкий уровень доверия ко всем институтам, при правильной организации благотворительность может играть очень важную роль в расширении «радиуса доверия».