Ադրբեջանը կգնի ՎՏԲ Բանկի լրացուցիչ թողարկման բաժնետոմսերի մի մասը
Նորվեգիայի, Քատարի եւ Ադրբեջանի սուվերեն հիմնադրամները ձեռք կբերեն ՎՏԲ Բանկի բաժնետոմսերի լրացուցիչ թողարկման ավելի քան 50 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, վկայակոչելով Bloomberg-ը, այդ մասին հայտարարել է ՎՏԲ Բանկի վարչության նախագահի  տեղակալ Հերբերտ Մոոսը, նշելով, որ լրացուցիչ  թողարկման մնացած բաժնետոմսերը կգնեն ռուսաստանյան ներդրողներն ու միջազգային կառույցները:
Ավելի վաղ ՎՏԲ-ն հայտարարել էր, որ մի խումբ ներդրողներ պարտավորվել են գնել  լրացուցիչ թողարկման բոլոր  բաժնետոմսերը, ներառյալ ազգային բարեկեցության երեք խոշոր հիմնադրամներ՝ Norges Bank Investment Management, Qatar Holding LLC եւ Ադրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամը:
ՎՏԲ Բանկի դիտորդական խորհուրդը նախորդ շաբաթվա վերջին հայտարարել էր բանկի կապիտալ 102.5 մլրդ ՌԴ ռուբլու չափով լրացուցիչ միջոցների ներգրավման վերաբերյալ իր որոշման մասին:

Азербайджан выкупит часть акций допэмиссии Банка ВТБ
Суверенные фонды Норвегии, Катара и Азербайджана выкупят свыше 50% дополнительной эмиссии акций Банка ВТБ.
Как сообщает Finmarket.ru cо ссылкой на  Bloomberg, об этом заявил  заместитель председателя  правления Банка ВТБ Герберт Моос.
Ранее ВТБ объявил о получении твердых обязательств на выкуп всех акций допэмиссии от группы инвесторов, в том числе существующих и предполагаемых акционеров, включая три крупных фонда - Norges Bank Investment Management, Qatar Holding LLC и Государственный нефтяной фонд Азербайджана.
Наблюдательный совет Банка ВТБ в конце прошлой недели объявил о своем решении привлечь дополнительные средства в капитал в размере до 102,5 миллиарда рублей.