ՎՏԲ24-ի նախագահ. Հայաստանը ԱՊՀ-ում մանրածախ վարկավորման աճի ֆլագմանն է
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը ԱՊՀ-ում ՎՏԲ-ի մանրածախ վարկավորման աճի ֆլագմանն է, այսօր ասել է ՎՏԲ24-ի վարչության նախագահ Միխայիլ Զադորնովը:
Հանդես գալով Մոսկվայում ՎՏԲ24-ի եւ Երեւանում, Կիեւում եւ Ալմատիում խմբի բանկերի գլխավոր գրասենյակների միջեւ հեռուստակամրջին` Միխայիլ Զադորնովը նշել է, որ մանրածախ վարկավորման շուկայում ՎՏԲ-Հայաստանի մասնաբաժինը կազմում է 15% եւ բանկը` ունենալով ավելի քան 300 հազար մանրածախ հաճախորդներ, շուկայի տարբեր հատվածներում առաջնորդներից մեկն է:
2012թ. I կիսամյակում բանկի ընդհանուր գործառնական եկամուտը կազմել է 9.2 մլրդ դրամ, ինչը հիմնականում կապված է մանրածախ բանկի գործառնական եկամուտի աճի հետ, որը տարեսկզբի հետ համեմատած կազմել է 35%:
Բանկի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Յուրի Գուսեւն իր հերթին ասել է, որ վերջին 2 տարիների ընթացքում բանկն ավելացրել է ֆիզիկական անձանց վարկավորման շուկայի մասնաբաժինը 3 տոկոսային կետով:
«Բանկը Հայաստանի բանկային համակարգում նաեւ առաջին դիրքն է զբաղեցրել գործառնական եկամուտի ծավալով: Զարգացման հիմնական ուղին սպասարկման արդյունավետության բարձրացումն է: Մենք հասկանում ենք, որ առանց որակական փոփոխությունների հնարավոր չէ զարգանալ արագ տեմպերով, այդ իսկ պատճառով մենք մեր մասնաճյուղային ցանցի վերաֆորմատավորում ենք անցկացնում եւ բարձրացնում ենք սպասարկման որակը»,- ասել է Յուրի Գուսեւը, հավելելով, որ 2015 թվականին բանկը ծրագրում է մանրածախ վարկավորման շուկայի մասնաբաժինը ավելացնել մինչեւ 20%:

Президент ВТБ24: Армения – флагман роста розничного кредитования в СНГ
Ереван/Медиамак/. Армения – флагман роста розничного кредитования ВТБ в СНГ, заявил сегодня президент-председатель правления ВТБ24 Михаил Задорнов.
Выступая на телемосте между ВТБ24 в Москве и головными офисами банков группы в  Ереване, Киеве и Алматы, Михаил Задорнов отметил, что доля ВТБ-Армения на рынке розничного кредитования составляет 15% и банк, имея более 300 тыс. розничных клиентов, является одним из лидеров в различных сегментах рынка.
В I полугодии 2012г. общая операционная прибыль банка составила 9.2 млрд. драмов, что в основном связано с ростом  операционной прибыли розничного бизнеса, который по сравнению с началом года составил 35%.
И/о генерального директора-председателя директората банка Юрий Гусев, в свою очередь, сказал, что за последние 2 года банк нарастил долю рынка кредитования физлиц на 3 процентных пункта.
«Банк также вышел на первое место в банковской системе Армении по объему операционной прибыли. Основной путь развития – поышение эффективности обслуживания. Мы понимаем, что развиваться высокими темпами без качественных изменений не получится, поэтому мы проводим реформат нашей филиальной сети и повышаем качество обслуживания», - сказал Юрий Гусев, добавив, что к 2015г. банк планирует нарастить долю рынка розничного кредитования до 20%.