Իրանը 50%-ով կավելացնի բնակչությանը տրամադրվող վճարները
Երեւան/Մեդիամաքս/. Իրանի իշխանությունները կավելացնեն բնակչությանը տրամադրվող դրամական սուբսիդիաներն ավելի քան 50%-ով` ելնելով գնաճից եւ երկրի ազգային տարադրամի՝ ռիալի արժեզրկումից:
Ինչպես հաղորդում է RBC.ru-ն, վկայակոչելով  Reuters-ը, լրացուցիչ 730 հազ. ռիալ (մոտ $60) կփոխանցվի երկրի բնակչության մեծ մասի հաշիվների վրա ամսական վճարների տեսքով: Սակայն այդ միջոցներից հնարավոր կլինի օգտվել միայն 2012թ. ապրիլ ամսից հետո, երբ կառավարությունը կկրճատի ստացողների մասնաբաժինը  երկրի բնակչության 90%-ից մինչեւ 80 %-ը:
Պարենի եւ վառելիքի նպաստների մոնետիզացիայի առաջին փուլը Թեհրանն իրականացրել է 2010 թվականի վերջին: Այն ժամանակ դա իրագործվեց բյուջեի ծախսերի կրճատման նպատակով:
Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հակառակորդները պնդում են, որ վճարները նպաստում են գնաճին: 2010 թվականի մոնետիզացիայից հետո վառելիքի գինն աճեց 3, ինկ գազինը՝ 5 անգամ: Չնայած դրան, Արժույթի միջազգային հիմնդրամը (ԱՄՀ) սատարել է Իրանի իշխանության քաղաքականությանը, որը նպաստում է վառելիքի տնտեսմանը եւ գնաճային ճմնշումների նվազեցմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, 2011թ. առաջին եռամսյակում Հայաստան են այցելել Իրանի 31 700 քաղաքացիներ (միայն մարտ ամսին` ավելի քան 25 000) նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի 28 000-ի համեմատ:

Иран увеличит ежемесячные выплаты населению на 50%
Ереван/Медиамакс/. Власти Ирана увеличат ежемесячные денежные субсидии населению более чем на 50% на фоне роста инфляции и обесценивания валюты страны - риала.
Как сообщает RBC.ru со ссылкой Reuters, дополнительные 730 тыс. риалов (около $60) будут перечисляться на счета большинства иранцев в виде ежемесячных выплат. Однако воспользоваться средствами можно будет только после апреля 2012 г., когда правительство сократит долю получателей с 90% до 80% населения страны.
Тегеран реализовал первый этап монетизации продовольственных и топливных льгот в конце 2010г. Это было сделано с целью сократить расходы бюджета.
Критики президента Ирана Махмуда Ахмадинежада утверждают, что выплаты способствуют росту инфляции. После начала программы по монетизации льгот в 2010г. цена горючего выросла в три раза, а газа - в пять раз. Несмотря на это, МВФ поддержал политику иранских властей, которая способствует экономии топлива и снижению инфляционного давления.
Как сообщает Медиамакс, в первом квартале 2011 года Армению посетили 31 700 граждан Ирана (только в марте - более 25 000 человек), что на 3 700 больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.