ԿԲ-ն անփոփոխ թողեց տոկոսադրույքը` 8.5%
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօրվա նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8.5%:
2011 թ. ապրիլին արձանագրվել է 0.2% գնանկում, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նվազել է 2.6 տոկոսային կետով եւ կազմել է 8.9%, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ-ից:
Խորհուրդն արձանագրեց, որ, չնայած անորոշությունների պահպանմանը, ապրիլի ընթացքում պարենային եւ հումքային ապրանքների միջազգային շուկաներում նկատվել է գների կայունացման միտումներ:
Խորհուրդը միակարծիք է, որ տնտեսության ներքին զարգացումների ակնկալվող ազդեցությունը համախառն պահանջարկի վրա առավելապես չեզոք է: Միեւնույն ժամանակ, ներկա բնակլիմայական պայմաններում եւ գյուղատնտեսության ճյուղում իրականացվող միջոցառումների արդյունքում ակնկալվում է այդ ճյուղի առաջարկի ավելացման հաշվին տեղական արտադրության պարենային ապրանքների գնանկումային միտումներ:
Խորհուրդն իրատեսական է համարում, որ վերոնշյալը եւ տարեսկզբից իրականացրած դրամավարկային պայմանների խստացման արդյունքում ձեւավորված տոկոսադրույքները կնպաստեն 2011 թ. երկրորդ կեսից գնաճի արագ նվազմանը եւ կանխատեսվող հորիզոնում 4%±1.5 տատանումների թույատրելի միջակայքում ձեւավորմանը:

ЦБ Армении оставил ставку без изменений – 8,5%
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк (ЦБ) Армении на сегодняшнем заседании принял решение оставить ставку рефинансирования без изменений на уровне 8,5%.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в апреле 2011г. была зафиксирована 0,2%-ная дефляция, в условиях которой 12-месячная инфляция снизилась на 2,6 процентных пунктов, составив 8,9%.
Совет констатировал, что несмотря на сохранение неопределенности, на мировых продовольственных и сырьевых рынках в апреле наблюдались тенденции стабилизации цен.
Совет считает, что ожидаемое влияние внутренних экономических развитий на совокупный спрос преимущественно несет нейтральный характер. В то же время нынешние погодные условия и мероприятия в сельскохозяйственном секторе создают предпосылки для снижения цен на местное продовольствие.
Совет ЦБ считает, что вышеотмеченное и ужесточение с начала года денежно-кредитной политики поспособствуют быстрому снижению инфляции со второго полугодия и до целевого промежутка 4%±1.5 процентных пункта.