Կառավարությունը մտադիր է պարզեցնել հարկատուի հաշվառման համարի ստացման ընթացակարգը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանության է արժանացրել հարկային օրենսգրքում ձեռնարկությունների գրանցման «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրման եւ հարկատուի հաշվառման համարի ստացման վերաբերյալ փոփոխություններ կատարելու առաջարկը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի պետի տեղակալ Ռուբիկ Քոչարյանն այսօր հայտնել է, որ եթե ներկայումս որպես իրավաբանական անձ կամ մասնավոր ձեռնարկատեր գրանցվել ցանկացողները ստիպված են նախեւառաջ դիմել պետական ռեեստր, ապա մեկ ամսվա ընթացքում` հարկային մարմին` հարկատուի հաշվառման համար ստանալու նպատակով, ապա օրենսդրական փոփոխություններից հետո հարկատուի հաշվառման համարը ավտոմատ կերպով կտրվի պետական ռեեստրում գրանցվելուց անմիջապես հետո:
«Եվ եթե նախկինում այն անձանց նկատմամբ, ովքեր գրանցումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում չէին դիմում հարկային մարմին, կիրառվում էին տույժեր, ապա փոփոխություններից հետո նման միջոցառումների անհրաժեշտություն այլեւս չի լինի»,- նշել է Ռուբիկ Քոչարյանը:

Правительство Армении намерено облегчить процедуру получения номера учета налогоплательщика
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня предложения по внесению изменений в налоговое законодательство о внедрении принципа «одного окна» регистрации предприятий и получения ими номера учета налогоплательщика.
Как сообщает Медиамакс, замначальника Комитета по госдоходам Армении Рубик Кочарян сообщил сегодня, что если в настоящее время желающим зарегистрировать юридическое лицо, либо оформиться в качестве частного предпринимателя, приходится сперва обращаться в госреестр, а затем в течение месяца - в налоговый орган для получения номера учета налогоплательщика, то после законодательных изменений номер учета налогоплательщика будет автоматически выдаваться сразу после регистрации в госреестре.
«И если ранее на тех, кто не обращался в налоговый орган в течение месяца после регистрации, налагались штрафы, то в результате изменений потребность в подобных мерах отпадет», - отметил Рубик Кочарян.