“ՊրոԿրեդիտ Բանկը” նշել է Հայաստանում իր գործունեության երկրորդ տարին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” երկամյա գործունեության ընթացքում մեզ հաջողվել է զգալի հաջողությունների հասնել երկրի բանկային հատվածում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին Հայաստանում բանկի երկամյա գործունեությանը նվիրված միջոցառմանը հայտարարել է “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” գործադիր տնօրեն Բերտոլտ Հերցֆելդտը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանի խոսքերով, ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում կարեւոր դեր ունի փոքր եւ միջին բիզնեսը: Այդ կապակցությամբ նա հատկապես նշել է “ՊրոԿրեդիտ Բանկը”` որպես այդ ոլորտի առաջավոր վարկատու: “Ընդամենը երկու տարի է, որ բանկն աշխատում է հայաստանյան շուկայում, սակայն արդեն հասցրել է զբաղեցնել իր դիրքերը”,- ընդգծել է Վաչե Գաբրիելյանը:
ԿԲ փոխնախագահը նկատել է, որ հատկապես ուրախալի են բանկի 2009թ. ցուցանիշները, որոնք աճել են բոլոր ուղղություններով` չնայած տնտեսական ճգնաժամին: Նա տեղեկացրել է, որ եթե ՀՀ բանկային հատվածի ակտիվները 2009թ. ընթացքում աճել են 30%-ով, ապա “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” ակտիվները` 60%-ով: Վաչե Գաբրիելյանը նշել է նաեւ տնտեսության վարկավորման կարեւորությունը ճգնաժամի ընթացքում` ընդգծելով, որ բանկի վարկային պորտֆելը 2009թ. ընթացքում աճել է 14%-ով:
“Մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի “ՊրոԿրեդիտ Բանկը” առաջվա պես ավելացնի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության վարկավորումը, ինչը նպաստում է ՀՀ տնտեսական աճին”,- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Ինչպես նշել է “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” Խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Ֆրեյթագը, “երկու տարի առաջ մենք հայտարարել էինք, որ ցանկանում ենք հուսալի գործընկեր դառնալ փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության համար: Ամփոփելով երկամյա գործունեության արդյունքները` կարելի է վստահորեն հայտարարել, որ դա մեզ հաջողվել է”:
“Մենք գիտակցում ենք, որ փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորումը շատ կարեւոր է Հայաստանի տնտեսության համար եւ դրան մոտենում ենք ողջ պատասխանատվությամբ”,- հայտարարել է Քրիստոֆ Ֆրեյթագը:

«ПроКредит Банк» отметил вторую годовщину деятельности в Армении
Ереван /Медиамакс/. За два года деятельности «ПроКредит Банка» в Армении нам удалось достичь значительных успехов в банковском секторе страны.
Как сообщает Медиамакс, об этом на мероприятии, посвященном двухлетию деятельности банка в Армении, заявил исполнительный директор «ПроКредит Банка» Бертольт Херцфелдт (Bertolt Hertzfeldt).
По словам заместителя председателя Центрального банка Армении Ваче Габриеляна, в развитии экономики Армении важную роль играет малый и средний бизнес. В этой связи он особо отметил «ПроКредит Банк» как ведущего кредитора в данной сфере. "Всего два года, как банк работает на армянском рынке, однако уже успел занять свои позиции", - подчеркнул Ваче Габриелян.
Замглавы ЦБ заметил, что особо радуют показатели банка за 2009 год, которые увеличились по всем направлениям, несмотря на экономический кризис. Он сообщил, что если активы банковского сектора Армении увеличились за 2009 год на 30%, то активы «ПроКредит Банка» - на 60%. Вачe Габриелян отметил также важность кредитования экономики в период кризиса, подчеркнув, что кредитный портфель банка за 2009 год увеличился на 14%.
"Для нас важно, чтобы «ПроКредит Банк» по-прежнему увеличивал кредитование малого и среднего предпринимательства, что способствует экономическому росту Армении", - сказал Ваче Габриелян.
Как отметил председатель Совета «ПроКредит Банка» Кристоф Фрейтаг (Christoph Freytag), «два года назад мы заявили, что хотим стать надежным партнером для малого и среднего предпринимательства. Подводя итоги двухлетней деятельности, можно с уверенностью заявить, что нам это удалось».
"Мы осознаем, что кредитование малого и среднего бизнеса очень важно для экономики Армении и подходим к этому со всей ответственностью",- заявил Кристоф Фрейтаг.