Մինչեւ շաբաթվա վերջ Հայաստանը ԱՄՀ-ից կստանա $158 մլն
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ-ի առաքելության ղեկավար Նինկե Օմեսը: Միջոցներն ուղղվելու են ՀՀ պետբյուջե` սոցիալական ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով:
Հունիսի 22-ին ԱՄՀ-ի տնօրենների խորհուրդը Հայաստանի վարկը $ 540 մլն-ից ավելացրել էր մինչեւ $822,7 մլն: Նինկե Օմեսը նշել է, որ $250 մլն-ը Հայաստանը ստացել էր 2009թ. մարտին:
Մեկնաբանելով արտաքին պարտքը սպասարկելու Հայաստանի ունակության մասին հարցը` Նինկե Օմեսն ասել է, որ ԱՄՀ-ի գնահատմամբ, 2011 թվականին ՀՆԱ նկատմամբ պետական պարտքի հարաբերակցությունը կազմելու է 46%, իսկ ՙդա կառավարելի մակարդակ է՚:
ԱՄՀ-ի կանխատեսումների համաձայն` Հայաստանում 2009թ. արդյունքում տնտեսական անկումը չի գերազանցելու 9.5%-ը, իսկ սղաճը կազմելու է 3%:

До конца недели Армения получит от МВФ $158 млн
Как сообщает Медиамакс, об этом заявила сегодня на пресс-конференции в Ереване руководитель миссии МВФ в Армении Нинке Омес. Средства будут направлены в госбюджет Армении для осуществления социальных расходов.
22 июня Совет директоров МВФ увеличил кредит Армении с $540 млн. до $822,7 млн. Нинке Омес отметила, что $250 млн Армения получила в марте 2009 года.
Комментируя вопрос о способности Армении обслуживать свой внешний долг, Нинке Омес сказала, что по оценкам МВФ в 2011 году соотношение госдолга к ВВП составит 46%, «а это - управляемый уровень».
По прогнозам МВФ, экономический спад в Армении по итогам 2009 года не превысит 9,5%, а инфляция составит 3%.